Postupné chlazení bedu po dokončení

Postupné chlazení bedu po dokončení

Příspěvekod ladinek » 09.10.2017 17:43

Tiskl jsem krabici na MKS 1.4 na sCube - je do docela monstrum, 17x10x4 cm, během tisku (Devil Design ABS+, přes 10 hodin) to vypadalo dobře, a po skončení v to praštělo, celé se to pokroutilo, pár vrstev se lehce odtrhlo... říkal jsem si hrůza, ale je to technická krabice, tak na tom zase tak nefrčí. Jenomže mrknu na to po půl hodině, a ono se to docela porovnalo. Tak mně napadlo, co tak aspoň u těch velkých věcí zhlazovat bed velmi pomalu, aby výrobek chladl rovnoměrně a vyrovnalo se v něm pnutí? Třeba jít dolů 1 stupeň za minutu. Jaký na to máte názor?
  • 0

ladinek
 
Příspěvky: 17
Images: 1
Registrován: 29.01.2016 16:32
Reputation: 0

Re: Postupné chlazení bedu po dokončení

Příspěvekod boraicho » 09.10.2017 18:10

prečo sa tak veľke veci tlačia z ABS? viac krat som čital že ABSko nieje dobre na tak veľke veci.
Nieje lepšie použivať PETG?
  • 0

boraicho
 
Příspěvky: 394
Registrován: 15.02.2016 21:36
Reputation: 0

Re: Postupné chlazení bedu po dokončení

Příspěvekod Saph » 09.10.2017 18:18

ladinek: Určitě tím nic nezhoršíš, takže směle do toho. Každopádně ale pokud chce tisknout člověk takhle velké věci z ABS, tak to chce ideálně box. Svůj mám vyrobený ze sádrokartonových desek a izoluje to moc pěkně, uvnitř je třeba přes 45 stupňů (v blízkosti bedu bude i víc). Tato teplota prostředí opravdu velice pomáhá.

boraicho: někdo PETG třeba nemá rád, osobně se mi nelíbí jak se díly z něj lesknou a působí na mě laciněji než ABS. Každopádně z ABS jdou tisknout i opravdu velké věci a nemusí nutně praskat nebo se zvedat. Tiskl jsem z něj třeba i 30cm dlouhé díly. Chce to pak ale prostě zakrytovat ;-)
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Postupné chlazení bedu po dokončení

Příspěvekod zemciko » 09.10.2017 19:13

Tak já nic pomalu chladit s ABS nemůžu, jak nedržím teplotu tak se výtisk odtrhne...

Aby to nepraskalo a držely vrstvy raději použiju větší množství materiálu/housenku ve výplni.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Postupné chlazení bedu po dokončení

Příspěvekod ladinek » 09.10.2017 20:40

Já mám zkušenost i s PETG, je to dobrý materiál, pevný, krásně se vaří vrstvy. Sice trochu fousuje, to buď oškrábu, nebo ofouknu zapalovačem. Taky z něho mám pár dílů na sCube. Tisk dílů na sCube beru zároveň jako testbed, abych jen tak neplýtval materiálem na ptákoviny, a takhle velkou věc jsem chtěl schválně vyzkoušet z ABS+, z normálního ABSka by to vůbec nehrozilo. Počítám, že zadekluju až scube, Rebel funguje a tak si to nechci rozdrbat, na svislých sloupech mám Arduino+Ramps a zdroj, nevím, co by to řeklo na vyšší teplotu a mimo zateplený prostor se mi to předělávat nechce. To už spíš se pustím do montáže ofuku výrobku, protože mi moc nejdou bridge, to ještě potřebuju zdolat. Vytiskl jsem si ten kruhový ze setu RebelIIv33, akorát bych si musel vyhrát s vyvedením kabeláže, a znáte to: Do věcí, které fungují, se vrtat nemá (If ain´t broken, don´t fix it). Teď jsem si tiskl držák cívky na 30cm cívku (dvoukilovka DevilDesign), a ručně jsem to přes Repetier Host postupně chladil po 5 stupních dolů, je to 12mm tlusté a teplé to celou dobu bylo i shora, takže to topení bedu určitě vliv má, a když hlavně ty dlouhé tisky nechávám třeba na noc, tak je mi celkem jedno, že to za 60 stupňů půjde třeba hodinu navíc (5 stupňů za 5 minut). Akorát je škoda, že na to v Repetier Firmware není funkce, custom G-code je dlouhý jak volební sliby.
M140 S115
G4 S300
M140 S110
G4 S300.... a tak dále, a tak dále.
  • 0

ladinek
 
Příspěvky: 17
Images: 1
Registrován: 29.01.2016 16:32
Reputation: 0

Re: Postupné chlazení bedu po dokončení

Příspěvekod Saph » 09.10.2017 21:03

Na ty ABS+ a podobné "vylepšené" ABS bych tolik nevěřil. Už dlouho tisknu úplně obyčejné levné ABS hlavně od Hobbykingu a vytiskl jsem z toho vždycky všechno. Třeba i svou krabičku na zmiňovanou MKS desku. Bez boxu praskla na pár místech, v boxu pak bez problémů :-) Jestli to nebude spíš marketingový tah.
Teď se chystám zkusit ASA od Fillamentum, to je plast chemicky i vlastnostmi podobný ABS, tak jsem zvědavý jaký to bude rozdíl ;-)
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Postupné chlazení bedu po dokončení

Příspěvekod dmachaty » 10.10.2017 12:50

Zrovna tisknu krabičku na sCube (rumba+), abs-lt bez boxu. Trochu se zvedaji rohy, ale praskliny zatim zadne :-) snad se to moc nerozskace..
  • 0

[Rebel sCube] +PETFolie +TMC2100
[Prusa i3 clone] Rozmontovat, mrtvý.
dmachaty
 
Příspěvky: 72
Registrován: 17.05.2017 09:59
Reputation: 0


Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků