Za jak dlouho vytece plast z trysky?

Za jak dlouho vytece plast z trysky?

Příspěvekod fdd1222 » 05.09.2017 07:54

Za jakou dobu vytece plast z trysky pokud je nahrata? Konecne rozhybavam tiskarnu se dvema nezavislyslymi extrudery na ose X. Myslenka je takova, ze pokud se nebude s extruderem nejakou dobu tisknout, mam moznost celkem jednoduse vytlacit trochu plastu do odpadni nadoby a otrit trysku o nejakou sterku. Pripadne treba po 5minutach bez tisku danou hlavou muzu jednoduse snizit teplotu treba na 100C. Ale tohle bych nechtel delat po kazde vymene hlavy, jen po delsi dobe. Taky nechci pokazde odpoustet plast do odpadni nadoby, pokud se budou hlavy stridat treba po 10 sekundach, prijde mi to na prvni pohled zbytecne, takze by se to odpusteni provedlo az po nejakem case kdy se nic netisklo. Ale zatim jsem nevytiskl ani carku, tak nevim ani zhruba jak dlouho plast vydrzi v trysce aniz by to melo nejaky vliv na kvalitu tisku.
  • 0

fdd1222
 
Příspěvky: 511
Images: 0
Registrován: 12.11.2016 19:59
Reputation: -5
Pokud je snaha, dá se to napravit.

Re: Za jak dlouho vytece plast z trysky?

Příspěvekod zemciko » 05.09.2017 09:27

Jak u jakého plastu. PLA teče jeko divé, ABS po chvíli přestane. Pokud ale s hlavou netiskneš, doporučuji v ní plast nenechávat. Nejenže ti pak nic nepoteče ale navíc ani nebude degradovat. Nové granule po 15 minutách zahřátí na pracovní teplotu ztratí svoje vlastnosti a degradují a musíš brát do úvahy že část toho času byla spotřebována už při výrobě filamentu. Před zahájením tisku "odpočívající" hlavy je proto dobré část filamentu vytlačit a znovu otřít. (profi tiskárny s více hlavami to tak běžně dělají).
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Za jak dlouho vytece plast z trysky?

Příspěvekod fdd1222 » 05.09.2017 09:41

Ja myslel jako v prubehu tisku jednoho objektu. Pokud budu tisknout dvoubarevne, podpory z hipsu apod. Muze se stat, ze nektera hlava nebude delsi chvili potreba proto bych to tak chtel udelat. Ale zas mi prijde zbytecne po par sekundach necinnosti vytlacet a utirat trysku. Nebo to tece tak rychle? Pokud se bude tisknout cela vec jen jednou hlavou, druhou nebudu nahrivat vubec.
Nebo jaks to myslel nenechavat v ni plast?
  • 0

fdd1222
 
Příspěvky: 511
Images: 0
Registrován: 12.11.2016 19:59
Reputation: -5
Pokud je snaha, dá se to napravit.

Re: Za jak dlouho vytece plast z trysky?

Příspěvekod zemciko » 05.09.2017 17:33

Pokud tam nemáš "spunty" či "stěrky" jako na té kyvadlové hlavě co se tu na foru řešila tak ti i za pár sekund může vytéct docela dost na to aby ti pak tryska blbě navázala. Ale to se dá doladit. Pokud tryska nepojede ne v sekundách ale v minutách už by mohl (bez pročištění) být problém s plastem..
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Za jak dlouho vytece plast z trysky?

Příspěvekod Saph » 05.09.2017 18:54

Záleží nejen na materiálu, ale i rychlosti tisku před zaparkováním (čím vetší, tím větší tlak zůstane v trysce).
Odpouštět materiál není špatný nápad, ale možná bys na začátek mohl zkusit jen parkování na nějaký kousek kovu, co by trysku ucpal. Mám to tak u naklápěcího extrudéru a degradace plastu není tak tragická, jak se často udává (alespoň u ABS, skoro nic jiného netisknu).
Navíc jen pár sekund hlava nikdy zaparkovaná nebude, prakticky vždy to bude minimálně v řádu desítek sekund a to už určitě vyteče dost na to, aby vznikla někde mezírka při opětovném nájezdu tisku. Dá se to zamaskovat tiskem "inside-out", ale záleží na modelu.
Určitě bych tedy doporučil buď vždy použít odpuštění na prázdno(třeba 10mm bude stačit) a přejezd přes nějaký kartáček/plíšek/stěrku, nebo to nekomplikovat a jednoduše zaparkovat na ucpávce.
Mimochodem zkoušel jsem ABS nechat nahřáté v zaparkované trysce víc než hodinu a stejně se to zas bez obtíží roztisklo. (jiné materiály ale mohou být problematické).
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Za jak dlouho vytece plast z trysky?

Příspěvekod fdd1222 » 05.09.2017 20:00

To parkovani na ucpavce je vyborny napad, sledoval jsem tvuj dvojity extruder. Ja mam konstrukci ala Sigma BCN3D a bohuzel na ucpavku jsem pri navrhu nepomyslel a ted je velice komplikovane ji tam z prostorovych duvodu umistit. Ale je to varianta o kterou se rozhodne pokusim.
Momentalne pisu SW na prepinani jednotlivych hlav protoze FW tohle neumi a ani deska na to nema drivery, takze to delam spis jen tak pro jistotu kdyby ucpavka nebyla proveditelna. To snizeni teploty po delsi dobe necinnosti stejne ucpavka neresi, takze nejaky system ktery to bude hlidat bych tam chtel mit.

Pokud tryskou najedu na kus plechu jak to mas udelane ty, ucpe se to dokonale a nic netece? Neni problem s plastem ktery pripadne zustane na te ucpavce po delsi dobe tisku = mnoha najezdech na ucpavku?
  • 0

fdd1222
 
Příspěvky: 511
Images: 0
Registrován: 12.11.2016 19:59
Reputation: -5
Pokud je snaha, dá se to napravit.

Re: Za jak dlouho vytece plast z trysky?

Příspěvekod Saph » 05.09.2017 20:24

Nechci ti do toho moc kecat protože neznám všechny podrobnosti, ale Marlin tiskarnu ala Sigma podporuje, ne? V configuration_adv.h je položka //#define DUAL_X_CARRIAGE s poměrně velkými možnostmi dalšího nastavení.
Jako desku bych pak zvolil rumbu, ta má šest motorů. Případně se dá na další motor pořídit i takový přídavný shield.
Taky už mám v plánu si s tímto konceptem do budoucna pohrát :)
Jinak snížení teploty na jednom HE v určité vrstvě a následné zvýšení v jiné jde poměrně hezky nastavovat v Simplify 3D. Není prostě problém na x vrstev zrušit nahřívání. Není to tedy automatický systém, musí se to zadat manuálně, ale osobně jsem to ještě moc často nepotřeboval řešit.
Jinak já mám na té ucpávce nalepený kousek izolace určené pro heatblock hotendu přelepenou kaptonem. Sem tam není špatné ucpávky očistit, trocha zaschlého plastu tam ulpět může, ale nic tragického. Ten plíšek se nájezdem trysky lehce prohne dolů a izolace na něm je trochu stlačitelná, takže to těsní velmi dobře.
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Za jak dlouho vytece plast z trysky?

Příspěvekod fdd1222 » 05.09.2017 20:53

Ja mam 32bitovou desku s FW smoothieware a ten bohuzel nic takoveho nepodporuje. Chtel jsem vyzkouset neco jineho nez to arduino. Bohuzel desku jsem kupoval jeste pred zadanim dilu na tiskarnu do vyroby - puvodne mely byt extrudery reseny spolecne na 1 hlave. Ale na system dualX narazil asi tyden pred zadanim do vyroby, tak jsem jen lehce prekreslil navrh, ale elektronika uz mi zustala. Takze prepinani hlav ted musim resit jinak. Nicmene tohle uz mi funguje pekne, ted pridavam ruzne dalsi vychytavky ktere mi zjednodusi provoz - uz to nic nestoji, je to jen SW zalezitost a tak mi prijde skoda to nevyuzit. V Simplify 3D jsem si toho nastavovani jednotlivych vrstev povsimnul, ale pokud to implementuju automaticky, se s tim pak nemusim pri kazdem tisku babrat :-)
  • 0

fdd1222
 
Příspěvky: 511
Images: 0
Registrován: 12.11.2016 19:59
Reputation: -5
Pokud je snaha, dá se to napravit.


Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků