Test lepidel na heatbed s PLA

Re: Test lepidel na heatbed s PLA

Příspěvekod FBITuco » 29.07.2014 11:49

Při snaze odlepit chobotničku tisknutou na Kores jsem rozbil sklo... Takže to drží fest:-D.

PLA s BED na 70°C, HE 220°C.
  • 0

FBITuco
 
Příspěvky: 58
Registrován: 10.03.2014 14:15
Reputation: 0

Re: Test lepidel na heatbed s PLA

Příspěvekod romanm » 29.07.2014 13:18

Proč tak malé měřítko? Tisknul jsem 1kus rychlostma mezi 15-30mm/s, vrstva 0,15mm, 3DF PLA na 195°C. Foukám na to jenom zepředu.
Podle mě, ukecat 0,4mm trysku k něčemu takovému už je trochu problém. První pokus nedopadl vůbec dobře, velká tryska, malý průtok... je to prostě hodně citlivé na přesnost dávkování filamentu, na rozdíl od vrstvy 0,3mm, kde se nějaké zakolísání průtoku ještě ztratí. Pochopitelně mi to nechtělo dávat dost materiálu, takže tento druhý tisk se mi podařil až když jsem ručně nastavil flow na 110%.

Odlepování z koresu jsem rovnou svěřil mrazničce, mám už málo skel :)
  • 0

Přílohy
P7283190r.JPG
P7283190r.JPG (607.24 KiB) Zobrazeno 4597 krát
romanm
 
Příspěvky: 177
Registrován: 16.02.2014 16:17
Reputation: 0

Re: Test lepidel na heatbed s PLA

Příspěvekod zaliman » 29.07.2014 13:28

Chtěl jsem zkusit, jak malej tisk zmáknu odladit. Pak si asi pořídím ještě i menší trysku. S 0.3 mm vrstvou, už mi to šlape docela dobře :-)

Jinak odlepování provádím rozhodným třísknutím "paličkou" :-D Ale asi si na to taky udělám místo v mrazáku. Už mám uštíplej roh skla a uřízlej kus kůže na kloubu :roll:
  • 0

zaliman
 
Příspěvky: 62
Images: 1
Registrován: 23.04.2014 20:15
Reputation: 0

Re: Test lepidel na heatbed s PLA

Příspěvekod FBITuco » 01.08.2014 08:51

Tak jsem něco tiskl a chtěl bych si potvrdit poznatky...

Na zrovna nanesené lepidlo nemá cenu tisknout, protože to nedrží. Lepidlo musí zaschnout, až pak lze spustit tisk. Ok?
Nemá smysl dávat lepidlo na teplej bed, to opět nastane výše popsaný problém.
Jedno nanesení vydrží tak 5-10 tisků. Ok?

Je lepší pak umýt, nebo nanést zase lepidlo? Mě se zdá, že lepší je pak umýt, protože další lepidlo změní vrstvu a celou první vrstvu to pak rozesere. Ok?
  • 0

FBITuco
 
Příspěvky: 58
Registrován: 10.03.2014 14:15
Reputation: 0

Re: Test lepidel na heatbed s PLA

Příspěvekod zaliman » 01.08.2014 09:55

Jakou barvu tiskneš? Teď jsem nasadil červenou a málem mě jeblo :-D Ale stačilo napatlat dvě čerstvý vrstvy lepidla a už se to chytlo. Takže u mě:
1. a 2. - První vrstvy, co jdou na čistý sklo nechávám zaschnout. Další, když jenom přidávám nebo zapatlávám poškozený místo, nějak extra schnout nenechávám. (Teď jsem na tom měl 3 vrstvy už suchýho, na který jsem tiskl včera a teď jsem přidal 2 čerstvý na teplou bedu a po 5 minutách tisknu).
3. - 5 tisků se mi zdá reálnějch před přidáním nový vrstvy / umejváním. Většinou přidávám, dokud se to nezačne na povrchu matlat a dělat takový vlnky a hrudky. To pak jdu umejt a znova. Ono když máš víc vrstev lepidla a není to upně suchý, tak mi to vytiskne, ale ten plast se pak zamáčkne do lepidla a odtrhnu to i s tím lepidlem. Takže to není už uplně ideální. Sundávám teď v mrazáku. Většinou ti to dřív začně dělat ty hroudy, než by se moc změnila vrstva a netiskne to.

Rozhodně jsem nečekal, že s tím bude taková alchemka, když jsem se rozhodl tu tiskárnu postavit :-D
  • 0

zaliman
 
Příspěvky: 62
Images: 1
Registrován: 23.04.2014 20:15
Reputation: 0

Re: Test lepidel na heatbed s PLA

Příspěvekod blizzy » 26.10.2015 20:23

Zkousel nekdo bilou lepici pastu ?
  • 0

blizzy
 
Příspěvky: 31
Registrován: 02.10.2015 19:09
Reputation: 0

Re: Test lepidel na heatbed s PLA

Příspěvekod v3li » 01.11.2015 14:14

Jedu na Herkulesu. Neředěný nanáším za studena houbičkou na sklo. Neodlepil se mi výtisk ani nepamatuju. Jde to sundat silou za tepla nebo samo odpadne až deska zchladne.

zaliman: inMoov?
  • 0

v3li
 
Příspěvky: 87
Images: 2
Registrován: 21.01.2015 13:41
Reputation: 0

Re: Test lepidel na heatbed s PLA

Příspěvekod rumy » 10.11.2015 21:17

ahojte som tu novy a chcem sa spytat ohladne toho PLA ja tiez mam problem stym odlepovanim.. tiez pouzivam lepidlo na papier.. obcas drzi obcas nie.. dosku ale neohrievam.. trosku som googlil a nasiel som ze kores ked nanesu na sklo tak nechaju 5 min postat a potom tlacia.. u vas to ako robite? dakovala
  • 0

rumy
 
Příspěvky: 2
Registrován: 09.11.2015 16:16
Reputation: 0

Re: Test lepidel na heatbed s PLA

Příspěvekod v3li » 15.11.2015 02:55

Nanesu herkules a než se nahřeje deska tisknu. Když sem používal Kores a jiné "tyčinkové" tak stejně. Z vlatní zkušenosti doporučuji desku nahřát na 60. Mě výtisky nejdou moc dobře sundat když je deska horká, jak ,ale vychladne odpadnou skoro sami. Stejně se koukám na přichytávání...
  • 0

v3li
 
Příspěvky: 87
Images: 2
Registrován: 21.01.2015 13:41
Reputation: 0

Re: Test lepidel na heatbed s PLA

Příspěvekod PeB » 10.02.2016 23:23

Do nedávna jsem k plné spokojenosti tiskl na Herkules v bílé tubě (nanesl jsem "housenku" na jednu stranu skla, roztáhl plastovou stěrkou na tenkou vrstvu a nechal na nahřátém HB zaschnout do průhledna). Ten mi došel, koupil jsem nový ve žluté tubě a na něm mi PLA nedrží. Kores, easy stick a jiné docela ušly, ale sem tam se něco odlepilo. Koupil jsem Soudal 62A - drží dobře, ale nerozpustí se ve vodě. Ze skla se musí docela blbě sundat film. Nejlepší co jsem zatím našel je Dispercoll - postup nanesení stejný jak u Herkulesu, první vrstvu tisknu na 60°C, zbytek na 35°C. Drží tak dobře, že větší díly nejdou sundat, po vychladnutí poslední vrstvy musí sklo na pár minut do mrazáku a i tak to chce trochu zabrat, aby výtisk povolil. Pod vodou se lepidlo krásně rozpustí a sklo je jako nové. Pokud ještě někdo řeší přilnavost první vrstvy ke sklu, doporučuju vyzkoušet. 100kč za kilo lepidla je docela sranda. Jen to chce přelét do nějaké tuby s hrotem - vylél jsem ten nepoužutelný Herkules a Dispercoll nalél do jeho tuby.
A funguje i na ABS :-)
  • 0

PeB
 
Příspěvky: 27
Registrován: 08.02.2015 12:24
Reputation: 0

Re: Test lepidel na heatbed s PLA

Příspěvekod lubosh » 11.02.2016 11:47

Tisknu už více jak rok na černý kapton, právě jsem nalepil třetí, takže životnost jednoho při mé frekvenci tisku je půl roku. Tisknu docela dost, skoro denně, někdy přez noc.
Naprosto nemám důvod měnit za něco jiného.
Má to ale svá pravidla: první vrstva musí být malinko rozpláclá, EW na 150-200%, rychlost do 30 mm/s, nikdy se nesmí na kapton sahat rukou a čistit jen mikroutěrkou (na monitory).
Drží skvěle i malé části, větší plochy je dobré nechat vychladnout na pokojovou teplotu a poté pomalu soustavným tahem odloupnout. Nebo prudším úderem, to lze také.
  • 0

lubosh
 
Příspěvky: 1101
Registrován: 19.11.2014 16:42
Bydliště: Praha 10
Reputation: 12
Jen tak dál :)

Re: Test lepidel na heatbed s PLA

Příspěvekod Martin Marek » 11.02.2016 20:15

lubosh píše:Tisknu už více jak rok na černý kapton, právě jsem nalepil třetí, takže životnost jednoho při mé frekvenci tisku je půl roku. Tisknu docela dost, skoro denně, někdy přez noc.
Naprosto nemám důvod měnit za něco jiného.
Má to ale svá pravidla: první vrstva musí být malinko rozpláclá, EW na 150-200%, rychlost do 30 mm/s, nikdy se nesmí na kapton sahat rukou a čistit jen mikroutěrkou (na monitory).
Drží skvěle i malé části, větší plochy je dobré nechat vychladnout na pokojovou teplotu a poté pomalu soustavným tahem odloupnout. Nebo prudším úderem, to lze také.



Tak tohle za sebe rád potvrdím.
Tisknu taky bez problémů jen na černý kapton, první vrstva velmi pomalu a tak, aby se "rozplácla". Nikdy se kaptonu nesmím dotknout a mám jej poškrábáný velmi jemným smirkovým papírem. Dávám teplotu 70 °C.
  • 0

Martin Marek
 
Příspěvky: 92
Registrován: 25.02.2015 16:22
Bydliště: Veřovice
Reputation: 0

Re: Test lepidel na heatbed s PLA

Příspěvekod lubosh » 14.02.2016 12:40

PLA mám na 60°C, a drží.
První kapton jsem umastil rukama, pak jsem ho umyl acetonem, a nešlo z toho nic sundat ani po vychladnutí.
Musel jsem ho strhnout a nalepit nový. Skirt odlepuju bambusovou špejlí seříznutou hodně na plocho a ostatní díly přez mikroutěrku.
  • 0

lubosh
 
Příspěvky: 1101
Registrován: 19.11.2014 16:42
Bydliště: Praha 10
Reputation: 12
Jen tak dál :)

Re: Test lepidel na heatbed s PLA

Příspěvekod blackjack220 » 14.02.2016 13:09

Přesně to samé mám taky. Umyl jsem kapton acetonem, a nemůžu nic utrhnout. Drží to skoro víc, než kapton na zrcadle. Ale já tisknu ABS, tak nevím jestli to drží jinak.
  • 0

Rebel 2 HD, firmware Repetier 0.92v9
blackjack220
 
Příspěvky: 127
Registrován: 10.11.2015 21:02
Bydliště: Plzeň
Reputation: 0

Předchozí

Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků