Čištění HotEnd

Čištění HotEnd

Příspěvekod Steefa » 11.07.2014 08:52

Ahoj ve spolek,
po náročné konstrukci jsem cirka před dvěma týdny začal konečně tisknout. Postavený mám Rebel II s J-Head HotEnd (1,75/0,3 mm). První tisky byli úplně úžasné. Kalibrační kostička dopadla výborně na první pokus a následné pokusy o další tvary byli taky v pohodě. Pak jsem odjel na týden na služebku a po návratu jsem se chtěl potěšit další věcičkou. Ale ouha, vytiskli se asi první tři vrstvy a pak jsem pozoroval na povrchu bordel. Vypadalo to jako povrch šmirgl papíru. Když jsem se podíval blíž zjistil jsem, že triska je už o něco výš a nejde z ní materiál.
Filament byl obroušený všude kolem a materiál zaseklý v trysce.
Přerušil jsem tisk a zkusil materiál natlačit ručně a nakonec prolezl a pod tryskou se objevil hadík. Začal jsem tisknou znovu, ale stejný problém se za chvíli projevil znovu.
Nebudu to natahovat. Chtěl jsem trysku rozebrat a vyčistit, ale ulomil jsem závit u topného bloku, nějak se to svařilo.

Otázka je na snadě, co jsem udělal špatně? Je potřeba se nějak o trysku postarat, když dotisknu. Případně jak nejlépe a bezpečně trysku vyčistit, když se podobná věc přihodí? Acetonová lázeň?

Zatím plánuju objednat celokov 3DRATY od dana. Chápu, že tryska z číny toho asi tolik nevydrží, když je závit vyžezanej do hliníku, ale stejně jsem dofal, že vydrží déle než jeden tisk...
Díky za rady a porady!
  • 0

Steefa
 
Příspěvky: 6
Registrován: 11.07.2014 08:34
Reputation: 0

Re: Čištění HotEnd

Příspěvekod Rebel » 11.07.2014 10:26

Hoj, jednim ze zasadnech problemu u hotendu typu j-head je prave problm s cistenim :(
S j-head jsem take zacinal, s tiskem zadny problem, ale po nekolika cistenich, ktere jsem dela prostouchnutim trysky prislusnym vrtackem za nahrateho HE jsem:

1. zlamal ten vrtak, ktery zustal uvnitr a dostat ho druhou stranou byli fakt zuzo
2. po nekolik a cistenich uz to nebyla trysak 0.4, ale 0.5
3. strzeny/zakously cervik na telisko je dalsi problem, po nekolika demontazich a montazich jsem vrtal novou dirku a rezal zavit a nemluve o tom, jestli nemas nahodou kopii originalu, ktera neni z duralu, mosazi ci medi, ale z Al-ublata :(

Takze to take zkratim, cisteni j-head je neskutecnej problem. Cele to ohrej, za tepla vyndej z edxtruderu a pokus se odsroubovat vlastni blok ohrevu z toho PEEKoveho holderu.
Akorat pozor, pokud mas verzi s PTFE vlozkou 3/2mm az ke dnu hotendu, ktera prochazi vlastne od vrchu az k trysce, tak to rozebranim znicis a budes shanet novej teflon :(

Pokud se to to povede, tak vlastni topny blok s tryskou ohrej nad plamenem a nech vytect plast co v tom je, ale nesmis to prehnat, jinak se ti muze stat, ze se ti take vlastni tryska zdeformuje ci roztavi.
Pak to nechat vylouhovat v acetonu a docistit. Pozor na to cisteni vrtakem, hlinik moc nesnese a mas hned diru skrz o prumeru vrtaku.

Asi jsem te moc nepotesil, ale nezahazuj flintu do zita, teba se zadari :)
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Čištění HotEnd

Příspěvekod Steefa » 11.07.2014 11:28

Tak popis je trefa do černého!
Je to čína, takže zcela jistě kopie z hliníku. Byla to první tryska a je po ní veta. Pokoušel jsem se odšroubovat topný blok z PEEK držáku za studena a závit zůstal uvnitř :) Napadlo mě hodit to do Acetonu celé, ale myslím, že PEEK by to asi nedal :D. Nu díli jsem si nechal a třeba jí ještě někdy oživím. Napadlo mě koupit/vyrobit něco ve stylu heatbreak, vyřezat závit jak do topného bloku, tak do PEEK holderu a celé to tím spojit. Možná i převrtat trysku na 0,5 a používat jí na experimentování s pružným fillamentem.

Každopádně teď pokukuju tady na shopu po hotendu 3DRATY. Máte s ním někdo skušenosti, především ve vztahu k údržbě? Pošítám, že tím, že je to celokov, tak asi jde celý vykoupat přes noc v acetonu a je hotovo ne?

A poslední otázka, je nějaký postup jak potřebu čistit trysku oddálit? Nějaká procedura, kterou je dobré proést po každém tisku, když plánuju tiskárnu na nějakou dobu odstavit?
  • 0

Steefa
 
Příspěvky: 6
Registrován: 11.07.2014 08:34
Reputation: 0

Re: Čištění HotEnd

Příspěvekod Rebel » 11.07.2014 12:33

Zkusenosti s konkretnim celokovem ti popisovat nebudu, to necham na beznych uzivatelich :)
Prakticky je to o tom, ze s celokovem se v podstate nedostanes do situace, kdy by si musel cely HE macet v acetonu.
Jedine, co je trochu kritictejsi, tak je opet demontaz trysky, kterou musis delat opet za ohrateho HE, ale neni to zase takovy problem.
Demontovanou trysku pak vymachas bud v acetonu, coz funguje pouze s ABS, nebo ji vypalis nad plynovym horakem, coz funguje naprosto dokonale.
Opetnou montaz provedes opet za tepla.
Kazdopaden cetnost ucpani trysky v celokovovym HE je daleko nizsi a jeden z duvodu je podle meho absence te teflonove vlozky. Od doby, kdy jsem presel na material od Fillamenum, tak se mi jeste tryska neucpala. A to tisknu pomerne dost a pouzivam defakto 3 celokovy zaroven.

1. kopie E3D
2. 3Draty
3. Hybrid 3Draty s PTFE vlozkou
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Čištění HotEnd

Příspěvekod oscar » 11.07.2014 12:45

co jsem videl prednasku od forresta tak se celokov nepredvidatelne nepravidelne zasekava - jaka je s timto problemem zkusenost?
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: Čištění HotEnd

Příspěvekod Rebel » 11.07.2014 12:51

na to muzu rici jen jedine, nesmis verit vsemu co je evidentne cilena reklama :)
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Čištění HotEnd

Příspěvekod majkl » 11.07.2014 13:59

Já tisknu především z PLA, takže čištění acetonem nepřipadá do úvahy.

Takže prostě vezmu hotend na plynový kamna, zastrkávám do něj filament a opět ho vyndavám, když lehounce schladne celkem efektně to vytáhne různé bordely. Esun (čínani) vyrazili s "čistícíma tyčinkama" (myslim, že je to nastříhanej Nylon)

Trysku samotnou stačí stejně tak, a nakonec ji prostě za horka profouknout.
  • 0

majkl
 
Příspěvky: 77
Images: 6
Registrován: 21.05.2014 23:21
Reputation: 0

Re: Čištění HotEnd

Příspěvekod Car » 12.07.2014 00:24

Zvykněte si ,že některé materiály spolu reagují a je nutné je promazat - chcete-li je ještě rozebírat .

Nerez/Ocel + Hliník/ Měď ( tvoří elektrický článek a jak známo spolu reagují " Katoda +Anoda " )

Doporučuji buď se vyhnout kombinaci těchto materiálů a nebo namazat výrobkem , který snese potřebné teploty 300°C .

Já osobně používám nejmenovanou pastu na bázi vazelíny , kalíšek velikosti pouzdra od starého filmu do foťáku (40g) stojí závratných 42,-kč bez DPH a vydrží hooodně dlouho.
Kdyby někdo měl zájem , dejte vědět -pošlu link na výrobce a dodavatele v jednom nebo klidně pošlu ze svého kalíšku ,ještě menší množství .
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: Čištění HotEnd

Příspěvekod oscar » 12.07.2014 07:09

jestli Te muzu poprosit, mazni mne toho zazraku na korespondak pod znamku :mrgreen:

zase Ty kosmicky technologie......
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: Čištění HotEnd

Příspěvekod Car » 12.07.2014 15:37

Nahod adresu a pošlu nebo se stav jsem v Olomouci.. :P
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: Čištění HotEnd

Příspěvekod oscar » 12.07.2014 15:43

samozrejme staci nazev a vyrobce, prosim. :D
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: Čištění HotEnd

Příspěvekod Car » 12.07.2014 15:45

Firma T-LAB v Brně , produkt se jmenuje COPASLIP 40g nebo 500g balení .

stačí ?
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: Čištění HotEnd

Příspěvekod oscar » 12.07.2014 16:28

  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: Čištění HotEnd

Příspěvekod majkl » 12.07.2014 20:24

  • 0

majkl
 
Příspěvky: 77
Images: 6
Registrován: 21.05.2014 23:21
Reputation: 0

Re: Čištění HotEnd

Příspěvekod Car » 13.07.2014 19:58

JJ obé je ten samý produkt jen v jiném balení a o jiné hmotnosti .
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Další

Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků