V čem je chyba?

V čem je chyba?

Příspěvekod Kubiurbi » 19.05.2017 07:19

Zdravím,
koupil jsem tiskárnu hotovu, tiskla parádně... bohužel před nějakou dobou v podstatě najednou se začaly projevovat různé chyby a já prostě nemůžu přijít na to co se stalo...

Tiskárna je Rebel II, tisk na hliníkovou podložku. HE je hybrid z PTFE vložkou. Uchycení HE je stejné jako na průša MK2
Materiál je stříbrný filament od PM 1,75 průměr.


Vytiskl jsem celého spitfira, kterého dává průša k ovladačlům jen z Gcode a vše v pořádku...
Ted jsem chtěl tisknou další díly (znovu ze stejných Gcode znovu stejného spitfira) a v křídlech se mi objevují chyby jako na obrázku

Obrázek

Je to jen z jedné strany kdy tryska začíná novou vrstvu...

Včera jsem vymněnil celý hotend i s topným tělesem a teplotním čidlem, zkalibroval osu Z a dal tisknout zase Gcode od průši... první díl vše v pořádku, žádné chyby...


Dal jsem tedy tisknou další díl a asi po 1,5cm tisknutí opět tiskárna a začala z ničeho nic takhle blbnout...
Obrázek Obrázek Obrázek


Přítlak na zubatici jsem zkoušel max/min/něco mezi tím...
Ložisko zkontrolováno a jede plynule.

//Upraveno a přidány fotky
  • 0

Naposledy upravil Kubiurbi dne 20.05.2017 09:31, celkově upraveno 1
Kubiurbi
 
Příspěvky: 3
Registrován: 07.03.2017 11:45
Reputation: 0

Re: V čem je chyba?

Příspěvekod Saph » 19.05.2017 13:34

Ta fotka vypadá tak děsivě, že se v ní vůbec nemůžu zorientovat. Píšeš, že nějaký gcode od průši ti jede v pohodě, zjevně tedy nebude problém v mechanice, ale pravděpodobně ve sliceru nebo modelu. V čem to slicuješ? Kdyžtak sem hoď i to problémové STL. V první řadě si ale zkus vytisknout něco úplně obyčejného, ať víme jak to vypadá. Třeba krychličku 3x3cm.
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: V čem je chyba?

Příspěvekod svobpata » 22.05.2017 14:57

On pise že jel to samy gcode podruhy a děla to takovyhle kraviny
  • 0

svobpata
 
Příspěvky: 259
Registrován: 02.01.2016 14:53
Reputation: 0

Re: V čem je chyba?

Příspěvekod Rebel » 22.05.2017 15:02

Rekl bych ze poskozena PTFE vlozka, nebo pricpana tryska.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: V čem je chyba?

Příspěvekod Kubiurbi » 23.05.2017 06:42

Tak jsem po vyčištění a výměně celého hotendu zkoušel tisknout kostku.
Slicováno přes Slic3r. Tudíž to vypadá, že bude problém v nastavení tisku a né v tiskárně...

Obrázek Obrázek
  • 0

Kubiurbi
 
Příspěvky: 3
Registrován: 07.03.2017 11:45
Reputation: 0

Re: V čem je chyba?

Příspěvekod Rebel » 23.05.2017 07:05

Kubiurbi píše:.........
Ted jsem chtěl tisknou další díly (znovu ze stejných Gcode znovu stejného spitfira) a v křídlech se mi objevují ......


Podle tohoto to ale na chybu v nastavení slicru nevypadá ......
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: V čem je chyba?

Příspěvekod vitaka » 23.05.2017 10:53

To mi připadá na málo plastu při začátku tisku. Tipuji povolenou zubatici, nebo podobný problém s podáváním filamentu.
  • 0

vitaka
 
Příspěvky: 70
Registrován: 10.02.2016 22:27
Bydliště: Velké Opatovice
Reputation: 0

Re: V čem je chyba?

Příspěvekod Kubiurbi » 26.05.2017 10:01

Tak nakonec jsem to vyřešil zpomalením tisku... každopádně zkusím vyměnit řemeny a ložiska..
  • 0

Kubiurbi
 
Příspěvky: 3
Registrován: 07.03.2017 11:45
Reputation: 0

Re: V čem je chyba?

Příspěvekod Baisop » 26.05.2017 11:46

Jestli je řeč o těch rovných přímkách na povrchu křídla, které se kříží, tak to jsou podle mého prokreslené vnitřní výztuhy, které jsou v tom křídle. To je způsobené tím, že ti buď tryska hotendu přejíždí už přes vytištěnou část, když tiskne výztuhy (může dělat povolená řemenice na ose x nebo y a taky nesprávně nastavený slicer). Taky se to někdy děje, když je vytlačováno moc plastu, než je potřebné (zkalibrovat extruder tak, aby při výtisku spiral vase byla tloušťka stěny co nejblíže průměru trysky. Já mám trysku "0,4" a tl. stěny mám 0,43mm, při menší už se tisk nespojuje dobře). Podle té kostky se mi trochu zdá, že se ti vytlačuje trochu víc plastu, než je potřeba (rozpatlaná poslední vrstva).
  • 0

Baisop
 
Příspěvky: 213
Registrován: 26.01.2015 13:18
Bydliště: Plzeň
Reputation: 1
Jen tak dál :)

Re: V čem je chyba?

Příspěvekod Assewoo » 26.05.2017 20:36

Mam podobne problemy (tisk ABS, PETG) kdykoli se snazim tisknout rychleji nez 50 mm/s, zkousim kde co, vycistil jsem hot end, vymenil trysku, prehazoval drivery, opakovane kalibroval extruder, zkusil jiny slicer a celkem nic se nezmenilo.

Dost jsem si hral s nastavenim extrusion width a podarilo se mi tisk celkem vyladit, bohuzel to vzdycky funguje jen na konkretni model, zalezi na jeho velikosti, previsech a potrebe mostu. Snazim se ABS vubec nechladit, protoze mi pri chlazeni vytisk vzdy nekde praskne.

Momentalne se snazim pochopit a nastavit PID regulaci extruderu i podlozky, i kdyz podlozka to asi nepotrebuje. Koukal jsem na grafy a nevypadalo to nijak zle, bed kolisa asi o 1, extruder cca 3 stupne, coz uz se mi zdalo hodne, ale budis. Kdyz jsem vsak primo sledoval ukazatele teplot v Repetieru, byly ty vykyvy mnohem vetsi nez na tom grafu, bed cca 3 stupne a extruder az 5 stupnu a to si myslim ze uz je dost zly a muze se to projevovat podobne, nekdy je plast moc horky, jindy se zase nestihne prohrat pri dlouhych trasach a vyssich rychlostech. Kolem tech 40 mm/s se to nijak vyrazne neprojevi, ale nad 50 mm/s uz je to skoro loterie.

Take bych se chtel zeptat zkusenych, jak je to z extrusion width parametrem pri vyssich rychlostech. Predpokladam, ze cim rychlejsi je tisk, tim tneci se vytlacuje vlakno, aby se plast stihl rovnomerne roztavit, predpokladam nejaky idealni pomer mezi extruxi, teplotou a rychlosti, ktery je treba naladit a vzhledem k tomu, ze mame vetsinou stavebnice, tedy temer kazdy kus original co se tyce termistoru je to individualni zalezitost.

A druhy dotaz, chapu to spravne tak, ze povolim ve firmwaru autotuning PID regulace a pote ji prez LCD provedu na konkretni HW, pricemz se hodnoty samy nastavi a ulozi do FW? Nebo se jeste neco dalsiho dela rucne?
  • 0

Assewoo
 
Příspěvky: 131
Registrován: 11.06.2016 11:35
Bydliště: Opava a okoli
Reputation: 0

Re: V čem je chyba?

Příspěvekod Baisop » 26.05.2017 23:56

Teplota na bedu a hotendu u mě kolísá +-0,3°C víc ne. Pro kalibraci PID používám u repetier firmware příkaz M303, přesněji pro:
bed: M303 P1 S100 C8
hotend: M303 E0 S225 C8
(S-teplota,C-počet cyklů)
Po skončení kalibrace je nutné zadat hodnoty PID, které se ti vypíšou v logu repetier host(Kp,Ki,Kd), do EEPROM tiskárny. Vypíše jich to několik po sobě. Já osobně koukám na poslední dva výpisy hodnot a dávám u každé hodnoty přibližně průměr s těchto dvou hodnot.
Co se týče rychlosti tisku, tak moje tiskárna tiskne v pohodě i při rychlosti 90 mm/s, ale těch pár ušetřených minut mi za ten hluk moc nestojí, takže běžně tisknu max na 60mm/s (vnější perimetr 45mm/s). Co se týče extrusion width, tak ten já neměním, jelikož při normálních rychlostech tisku (do 100mm/s) se plast taví stále stejně rychle. Při tisku o výšce vrstvy 0,2 mm a trysky 0,4 mm není průtok tryskou tak velký, aby ti to hotend nestačil tavit. Navíc elektronika přidá na příkonu hotendu, aby kompenzovala ochlazování vlivem tavení plastu (udržování stálé teploty). V nejhorším případě přidáš pár stupňů navíc do rychlého profilu, aby se ti plast správně tavil.
  • 0

Baisop
 
Příspěvky: 213
Registrován: 26.01.2015 13:18
Bydliště: Plzeň
Reputation: 1
Jen tak dál :)

Re: V čem je chyba?

Příspěvekod Assewoo » 27.05.2017 10:26

Dik za vysvetleni, trosku jsem v tom fyzickem provedeni tapal.
  • 0

Assewoo
 
Příspěvky: 131
Registrován: 11.06.2016 11:35
Bydliště: Opava a okoli
Reputation: 0

Re: V čem je chyba?

Příspěvekod Assewoo » 27.05.2017 14:48

Tak teda me oba testy crasnou a zahlasi temperature to high.

U extruderu me to neprekvapilo, protoze i normalne musim nahrivat nejdrive tak na 245 a teprve potom zvysit na 255 - 260, pokud zadam rovnou tech 255 - 260 stupnu, vylitne mi to pres 275 a zahlasi error, nekdy pak repetier nereaguje a nastupuje emergency stop.
  • 0

Assewoo
 
Příspěvky: 131
Registrován: 11.06.2016 11:35
Bydliště: Opava a okoli
Reputation: 0

Re: V čem je chyba?

Příspěvekod tom666 » 27.05.2017 15:45

Assewoo píše:Tak teda me oba testy crasnou a zahlasi temperature to high. ...

Pokial mas Marlina, tak v konfiguracii uber trochu stavy:
Kód: Vybrat vše
#define BANG_MAX 200 // pre HE
#define MAX_BED_POWER 200 // pre HB
  • 0

tom666
 
Příspěvky: 561
Images: 0
Registrován: 14.09.2016 17:00
Bydliště: Nitra (SK)
Reputation: 14
Jen tak dál :)

Re: V čem je chyba?

Příspěvekod Assewoo » 27.05.2017 17:47

Takze 200 pro HE bylo porad moc, cetl jsem kde co se dalo googlit a nakonec jsem zkusil 128 a to uz se mi HE nahral pekne, trochu pomaleji, ale tentokrat reagoval na nastavenou teplotu 255 a kolem 260 stupnu zacala regulace delat to co ma.

PID Autotune test se podaril, takze mam nove hodnoty a treba puvodni Kd 114 a nove 43.94 takze jsem zvedavy, jak moc bude ted teplota kolisat a jestli to tisku pomuze.

Na ruznych forech psali, ze je treba po testu prepsat hodnotu 128 zpet na 255, to se mi nejak nezda, to mi to nahrivani prece zase nebude reagovat a budu muset nahrivat postupne, rucne jako driv ne?

Dik za pomoc, uz se v tom konecne trochu orientuju.
  • 0

Assewoo
 
Příspěvky: 131
Registrován: 11.06.2016 11:35
Bydliště: Opava a okoli
Reputation: 0

Další

Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků