"kvalita" tiskárny

"kvalita" tiskárny

Příspěvekod AndroidCZ » 12.05.2017 22:57

Reaguju na úvahu z vlákna o 3D expu, které nechci "svinit":
Saph píše:Ja vím, však jsem psal, že bych to tam vůbec nevytiskl. Jen čím více nad tím přemýšlím, tím více vidím, že tohle je prostě jen a pouze test připravenosti sliceru a tiskaře. S kvalitou tiskárny to nemá proste nic společného. Byla by sranda kdyby ten test spočíval třeba v tisku objektů rychlostí 100mm/s a kdyby se zohledňovala doba tisku jako jedno z kriterii. Něco mi říká, že třeba pruša by už z toho nevyšel jako takový vítěz.

Jenže to je taková ta bohužel trochu "flame" otázka, co je to ta "kvalita tiskárny" :| Obávám se, že 99% uživatelů prostě bude zajímat jakýsi poměr cena/výkon/kvalita, které při reálném tisku ONI dosáhnou. Ne nějaký maximální možný potenciál toho hardware (tj. konstrukce) stroje, protože to v podstatě nikoho "nezajímá". Jasně, Rebel/RebeliX/sCube jsou určitě mnohem tužší konstrukčně, prostě lépe HW "postavené", ale to nutně neznamená že z toho budou padat ven adekvátně lepší výtisky (pravděpodobně nebudou). Jasně, je doslova pár procent uživatelů kteří chtějí/umí/mají čas nastavit celý ten svůj produkční řetězec tak parádně, že to prostě produkuje nádherné tisky. Ale to je bohužel asi minorita a obvyklý uživatel vnímá tu tiskárnu jako funkční celek (sw+hw atd.). Prostě je to ne o tom, "co by to MOHLO umět", ale "co to REÁLNĚ UMÍ", u každýho "Pepy" :) Ale to je asi všem jasné.

Druhá věc je ta soutěž na tom expu, dle prezentovaných informací je to nepříliš reprezentativní porovnání, to je zřejmé z popisu, ty podmínky (čas, filament...). Na druhou stranu, je to právě takový ten typický "random test", kdy v podstatě máš "ihned" vyplivnout výtisk – ne zas úplně nerealistická situace. Aspoň já to znám až moc dobře :)

Osobně mám pocit, že dneska je docela snadné — když se chce — tiskárnu fyzicky postavit na hodně dobré úrovni, jsou dostupné dobré kupované součásti, jsou už prošlapané cestičky jak na to, co nedělat atd. Z mého pohledu to vše kulhá na straně SW – jak firmwary, tak hlavně slicery, hlavně ve smyslu zkoumání správných nastavení, prostě to magické "ladění" tisku. Bohužel (nebo bohudík?), tam podle mého osobního názoru prostě teď vede Průša, protože má full-time team co má čas a energii stále dokola testovat setupy pro konkrétní materiály, fw a hw. Navíc teď jak víme překopávají i slicer, prostě dodávají řešení co solidně funguje "out of the box" v podstatě každému uživateli.

Mně právě trochu chybí u Rebelích tiskáren nějaký ucelený základní setup, co by se dal prezentovat jako "naladěný. Možná se jen pletu a někde to takhle pověšený je(?) Mám na mysli takový kompletní balíček FW a hlavně tiskových profilů, samozřejmě s předpokladem určitého konkrétního hotendu. Prostě postavím Rebel/Cube s doporučenou elektronikou a hotendem, naláduju konkrétní FW a slicer s tisk. profily (klidně třeba pro Mladeč, FIllamentum nebo jiné lokálně používané matroše) a rovnou kvalitně tisknu, i když jsem ten "Pepa" co tomu zas tak nerozumí :-) Nebo je prostě Rebel/Cube skutečně zamýšlený jako taková "vyšší dívčí tiskařská", aneb "nalaď si sám"? Pokud ano, je to podle mně trošku škoda.
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: "kvalita" tiskárny

Příspěvekod Rebel » 12.05.2017 23:52

Píšeš to sice hezky, ale termín "SOUBOJ TISKÁREN" je v tomto provedení spíše legrací a ona kvalita vyhodnocená v soutěži je dost zavádějící. V případě kdy taková soutěž není trošku kategorizována a soutěží hrušky, brambory a jablka namazaná marmeládou, máslem, nebo vazelínou a pak to někdo hodnotí podle neznámých kritérií, třeba podle nahnilosti ohryzku, nebo délku stopky, tak je to spíše komedie pro pobavení publika. Ale jak jsem řekl, je mi to vcelku jedno, pouze jsem chtěl trochu přiblížit, jak taková akce vypadala a závěr si může udělat každý sám...

K tomu zbytku je to asi tak. krabicoidní konstrukce s minimálním pohybem stolku má jednoznačné výhody už X krát popsané a proto jsem ji udělal.

Ucelený setup asi být moc nemůže, když si každý na tiskárnu narve co se mu zlíbí a nebo co sežene nejlevněji, tedy samozřejmě hlavně hotend, zubatku na posuv filamentu, elektroniku, řemeny, řemenice.... ve finále tiskne struny ze sekačky. To se na mě nezlob, vlastně ani nevím proč bych to dělal, protože jsem asi milionkrát konstatoval, že rebelí koncept není pro lamy a není to LEGO a je to moje volnočasová záležitost.
Pokud to obrátím, tak Vás je tady na fóru skoro 3 tisíce a proč by tedy ten setup měl vypadnout zrovna ze mě, proč se toho někdo nechopí ? .... To umim něco vytisknout a popstat jako jedinej ? ..... Zdá se ti že toho dělám málo ? ..... Je to spousta práce a kombinací úplně všeho......... Navíc dělám neustále nějaké změny, někdo tomu říká vývoj, někdo vylepšení, jiní to kritizují ...... Takže se opravdu nedá zavděčit všem.

Ale co není, může být a bude to pak vypadat dost podobně jako Průša. Uzavřená záležitost pod rouškou RepRapu, ovšem s odladěnými profily, podporou a eshopem s díly, které jinde nekoupíš za patřičné ceny. Takovou máš představu ???? Sorry, ale tohle mě fakt sere a nerad bych to tu rozebíral dál..........

Tedy jednoznačně je potřeba pochopit to, že Rebel je stále RepRap a volná konstrukce a nelze porovnávat s komercí, kterou bez pochyby dnes již Průša je. Živí ho to, dělá to dobře, za to mu samozřejmě tleskám, ale já prostě nejsem výrobce a prodejce tiskáren...
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: "kvalita" tiskárny

Příspěvekod Saph » 13.05.2017 00:01

Je to hrozně o prioritách a očekáváních. Průša je dnes už kompletní mašina, která funkčností a cenou konkuruje jiným komerečním tiskárnám na trhu. Jejich cíl je zcela jasný, zapojit (sestavit) a tisknout z dodaných profilů. Pokud člověk nemá čas, chce něco málo tisknout a má dost peněz, tak Průša bude tedy jistě fajn volba.
Pokud ale chceš tisknout hodně/chceš se tomu věnovat jako jakémukoliv jinému koníčku nebo potřebuješ ušetřit, tak je vlastní stavba reprapu lepší volbou.
Taky doporučuji nahlédnout do tiskových profilů Průšova Slic3ru. Ono tisknout poměrně kvalitně rychlostmi 20-30mm/s podle mě zas tak hrozně těžké není. Jak jsem psal už v původním vláknu tak třeba já zas potřebuji tisknout rychle a hlavně parametrické věci. Myslím, že komereční tiskárna, která by rozumně ustála třeba rychlost tisku 120-150mm/s by mě přisla pěkne draho oproti Rebelovi co jsem zbastlil tak za 8 tisic.
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: "kvalita" tiskárny

Příspěvekod AndroidCZ » 13.05.2017 00:23

Rebel: Soutěž neřešme, však jsem psal že to nebylo "fér" porovnání. Konstrukční kvality Rebela taky nezpochybňuju, naopak viz úvodní příspěvek. Argument s různě osazenýma tiskárnama je také jasný, já ale psal o profilech atd. pro určitou "doporučenou" konfiguraci, kdy zásadní díly jako třeba hotend jsou dané.

Proč to neudělám třeba já? Jednoduše – protože takový "best" setup nemám, neumím ho, není to má parketa. Nejblíže se tomuto přiblížil myslím Lubosh, který v jednom vlákně nasdílel asi vše podstatné ke své vylepšené verzi Rebela, snad krom těch profilů. Otázkou samozřejmě je, co by to znamenalo zveřejnit "ověřené" setup, věřím že pro mnoho uživatelů je to v podstatě jejich "konkurenční výhoda", tedy něco co prostě pustit nechtějí, a samozřejmě na to mají právo.

A aby bylo jasno, celý ten úvodní příspěvek vůbec není myšlený jako nějaká kritika, pokud jsi to takto vnímal, to absolutně ne. Bylo to spíše postesknutí, co že mi osobně prostě trochu chybí a pokud by takto veřejný "setup" byl k dispozici, tak by Rebel (nebo pak sCube) byly více i reálnou alternativou k Průšovi. Přitom zárověň by to byl stále pravý RepRap, protože kdo by chtěl, ten by si s Rebelem samozřejmě dělal úplně co chtěl, tak jako doposud. Pokud si to ale takto nepředstavuješ, tak to samozřejmě respektuju, je to celé Tvůj projekt a do toho jaksi nemám co mluvit ;-)
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: "kvalita" tiskárny

Příspěvekod AndroidCZ » 13.05.2017 00:28

Saph: já ty profily dobře znám, znám i ty Průšovic tiskárny neb se pohybuju v prostředí kde v podstatě nonstop tisknou 3 nové Mk2. A s těma rychlostma tam jistě s přibývající rychlostí u Průši půjde kvalita dolů rychleji než u Rebela, ale to je v podstatě individuální záležitost, tisky trvají tak jako tak dlouho. A sám víš že tisková rychlost 120-150 mm/s je spíše extrém, který se s ohledem na akcelerace atd. projeví jen u velkých objektů, prostě má to svá specifika.
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: "kvalita" tiskárny

Příspěvekod Rebel » 13.05.2017 00:43

Me už to prostě poslední dobou leze na mozek a když čtu takovej sloh, tak me sejří už jen to, že to je tak dlouhý :D

Ale aspoň k těm profilům. Onen setup s běžným slicrem plným chyb stejně udělat nejde, musela by se tomu napsat kuchařka s problémy a postupy, jak se jim vyhnout, to vidím naprosto scestné. Ale na druhou stranu, pokud se vezme obyčejný slic3r, nastaí se dobře průvodce, tak budou tisknout všecky rebelové stejně. Sice pomalu, ale poměrně slušně, pokud nedojde na nějaké kritické místo, co slic3r prostě nedává. Mimo teda sCUBE, tam je ta pomatenost s tou sondou, kdy je potřeba start g-code trochu nakrmit, ale to určitě zdokumentuji.
Pak jsou tu placené slicry, nemám, zatím kupovat nebudu, nevidím důvod a proto setup nevznikne.
Dále pominu slicry jako Cura, Skeinforge atp. které mi z nějakého důvodu nepřirostly k srdci, tedy opět setupoprázdno.
No a pak tu máme poměrně povedený slic3r od Průši i s profily, který se dá bez problémů jako základ použit a stačí pouze upravit start g-code, i když třeba teploty pro některé materiály v něm moc nechápu. Tedy to je přesně ten začátek, kde by měl každý dnes asi začít. A myslím si, že tohle opravdu nemusím sepisovat já, a možná bych ani neměl :D Mohl by to do FAQ napsat/popsat kdokoli jiný a docela bych mu byl i vděčen .........
Ne že bych nechtěl, ale prostě na to nemám čas, když se to má udělat srozumitelně, není to na 5 minut...
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: "kvalita" tiskárny

Příspěvekod vitbauer » 13.05.2017 07:38

Důvod, proč jsem si stavěl Rebela, byl zejména dostupnost informací ke stavbě a zprovoznění. Z původně plánované ceny 8000 Kč jsem se dostal na 14000 Kč, protože jsem použil co nejkvalitnější dostupné komponenty. Nelituji. Něco mě velmi potrápilo, něco šlo velmi snadno. Ale díky podpoře lidí zde na fóru, ochotných poradit (a za to jim i Rebelovi moc děkuji) mám tiskárnu postavenou a tisknu. A taky jsem si osahal konfiguraci Repetier FW, práci se slicerem včetně vyladění nastavení pro různé materiály.
Je tu dost informací, jen se je naučit (a chtít) hledat.
  • 0

Rebel II: HotEnd: E3Dv6 d0.4 mm, heated bed: MK3 ALU + sklo + Ultem PEI, ložiska: LM8UU MTM, osa Z: M5, HW: Arduino MEGA 2560 R3 + Ramps 1.4 + DRV8825, firmware: Repetier 0.92.9
vitbauer
 
Příspěvky: 92
Images: 2
Registrován: 07.01.2017 14:31
Bydliště: Bystřice nad Pernštejnem
Reputation: 0

Re: "kvalita" tiskárny

Příspěvekod Remet » 13.05.2017 07:56

Rebel píše:Ale co není, může být a bude to pak vypadat dost podobně jako Průša. Uzavřená záležitost pod rouškou RepRapu, ovšem s odladěnými profily, podporou a eshopem s díly, které jinde nekoupíš za patřičné ceny.


Ja bych se s dovolenim odvazil porovnat ty eshopy, jelikoz jsem mel tu cest jak u Rebela, tak u Prusy (a samosebou i vsudemozne jinde) a predem priznavam, ze mym hlavnim kriteriem neni cena, ale rychlost - nerad cekam a dodaci doba v 21. stoleti nemaji byt dny, ale hodiny.
On ten profesionalni eshop Prusy ma dodaci dobu 3 pracovni dny a to az po urgenci na jejich supportu oproti 1 pracovnimu dnu u Rebela, ktery to dela jen jako hobby odpoledne (oboji nahradni dil uvadeny "skladem", oboji legalne s danovym dokladem, oboji dodani kuryrem).

Takze ona ta profesionalni podpora*** a eshop nemusi byt vubec profesionalnejsi, lepsi a rychlejsi nez "garazovy" eshop nadsence delany po vecerech. Nemam potrebu nejak vychvalovat Rebela (slevu mi neda), ale proste dela minimalne eshop dela na mnohem lepsi urovni nez profi firma co se tim zivi.

***nemluve o tom, ze se vecer snazi cloveka odpalkovat, ze cesky nekomunikuji, ale pouze anglicky, spanelsky a italsky :-D
  • 0

Rebel II (Marlin 1.1.0) - uz tiskne, ale bude potreba krapet poladit
OpenSCAD
Remet
 
Příspěvky: 156
Registrován: 14.02.2017 00:00
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: "kvalita" tiskárny

Příspěvekod fdd1222 » 13.05.2017 09:07

Mi osobne ta soutez prijde taky uplne k hovnu. Mnohem vyzivnejsi by bylo dopredu zvolit pevne dany matros konkretniho vyrobce a pak merit parametry typu rozmery, geometrie, pevnost, rychlost apod. Pripadne udelat kategorii zvlast pro "vazickare".
  • 0

fdd1222
 
Příspěvky: 511
Images: 0
Registrován: 12.11.2016 19:59
Reputation: -5
Pokud je snaha, dá se to napravit.

Re: "kvalita" tiskárny

Příspěvekod JCHP » 13.05.2017 10:45

Ad AndroidCZ:
".. a rovnou kvalitně tisknu, i když jsem ten "Pepa" co tomu zas tak nerozumí"

Tak, a tohle ale mohu jen v případě, že jsem si tu tiskárnu sám NEPOSTAVIL, NEZKALIBROVAL, NEkoupil si vlastní (nedoporučený) tiskový materiál, NEPOUŽIL jiný než přibalený software a Přečetl si návod k použití.
Protože když si kteroukoli z předchozích věcí jako Pepa, co tomu nerozumí, udělám po svém, tak bych musel mít zatracenou kliku, aby mi to jelo tak jak si představuji.
  • 0

Upravený Kossel Clear s výměnnými hlavami (J-head a celokov s vodním chlazením)
JCHP
 
Příspěvky: 249
Images: 4
Registrován: 03.09.2014 12:06
Bydliště: NMnMet
Reputation: 0

Re: "kvalita" tiskárny

Příspěvekod M&A 3D tlac » 13.05.2017 11:41

Remet píše:
Rebel píše:On ten profesionalni eshop Prusy ma dodaci dobu 3 pracovni dny a to az po urgenci na jejich supportu oproti 1 pracovnimu dnu u Rebela, ktery to dela jen jako hobby odpoledne (oboji nahradni dil uvadeny "skladem", oboji legalne s danovym dokladem, oboji dodani kuryrem).


No tu nesuhlasim. Ked som potreboval tak vecer o 23:00 som si objednal tovar a cez podporu som vybavil dorucenie. A druhy den rano o 9:00 som to mal na Slovensku.
Takze tu ide skor o to kolko maju objednavok , protoze je rozdiel ked niekto vybavi 100 a iny 1000. A samozrejme od pristupu, tiez to tam obcas trva viac dni.

Co sa tyka porovnavania Rebela a Prusu. No ide o to na co to ten clovek potrebuje. Ja som potreboval tlacit skoro nonstop a podporu, reklamacie atd.Nic nenaladovat atd, upravy som riesil az ked som zistil co to vie atd. Prusu MK2 mam od zaciatku vyroby a tlacim cca 10hod/ den 5 dni v tyzdni.Ked to rozpocitam po tu dobu co ju mam , toto je priemer. Takze sa mi paci podpora , ktora poradi aj s tlacou, ked sa jedna o nieco atypicke alebo pod. Kvalita tlace je podla mna na dobrej urovni.

Na druhu stranu Rebel sa mi paci co sa tyka konstrukcie. Ale nevyhoda je ze ak by sa nieco posralo myslim ze reklamacia suciastok bude problematicka. Na Prusovi mi zatial padlo len ozubene koliesko , ale aj to som dostal v ramci reklamacie zadara 4x.

Aj tak rozmyslam ze prusu dam do ramu od Rebela a posnazim sa skombinovat vyhody obidvoch. Ale to az pri dalsej tlaciarni.
  • 0

www.3dtlac.xyz
3D tlač , 3D modelovanie a iné :)
M&A 3D tlac
 
Příspěvky: 163
Registrován: 07.03.2017 18:19
Bydliště: Gbely
Reputation: 0


Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků