Fillamentum PLA - vlnky v 1. vrstvě solid infillu

Re: Fillamentum PLA - vlnky v 1. vrstvě solid infillu

Příspěvekod smejch » 03.05.2017 16:55

Já dneska a včera řešil stejný problém. Potřeboval jsem vytisknout destičku 150x120 mm se spodní stranou jako pohledovou jednolitou plochou. Na menších výtiscích s tím nebyl problém, i když jsem si zkoušel různou šířkou extruze a teplotou, ale na takový velký ploše to začalo dělat přesně, co popisuje kicune. Matroš bílý PLA od DD.
Extruder mám nakalibrovanej tipťop asi 10násobným měřením, takže tam jsem problem neviděl. Laboroval jsem celej den s šířkou extruze teplotou bedu, tavení, výškou tisku, rychlostí, množstvím koresky nebo slavnou modrou páskou, ale zaboha nic. Jelikož jsem cívku od posledně schovával jen v papírový krabici tak mě napadla i vlhkost, ale po 12 hodinách při 50 stupních v profi sušárně nenastala žádná změna.
Nakonec jsem se na to vybodl, rozpustil kus PLA v chloroformu, napatlal to na podložku a deska se vytiskla lesklá jak psí kulky s nádherně položenýma vrstvama a to hned napoprvé s defaultním nastavením extruze, takže ze mně je to o adhezi.
  • 0

smejch
 
Příspěvky: 66
Registrován: 20.02.2017 17:12
Reputation: 0

Re: Fillamentum PLA - vlnky v 1. vrstvě solid infillu

Příspěvekod kroxigor » 03.05.2017 17:15

Za mě jenom tolik že nastavovat default extrusion width v % je dost nesmysl zkuste si to nastavovat v mm a budete vědět co a jak vám leze. Ty % nastavujete z něčeho a vlastně nevíte z čeho, když už % tak z pevně nastavené konstanty .
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: Fillamentum PLA - vlnky v 1. vrstvě solid infillu

Příspěvekod oscar » 03.05.2017 17:16

smejch - kdepak roste chloroform? klidne SZ
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: Fillamentum PLA - vlnky v 1. vrstvě solid infillu

Příspěvekod smejch » 03.05.2017 17:30

Dělám doktoranda na VFU v Brně, tady roste hodně věcí, proto si užívám i luxusu přesně nastavitelný sušárny :-)
  • 0

smejch
 
Příspěvky: 66
Registrován: 20.02.2017 17:12
Reputation: 0

Re: Fillamentum PLA - vlnky v 1. vrstvě solid infillu

Příspěvekod peca » 03.05.2017 18:26

V lékárně se chloroform už neprodává? Drive jsem ho tam kupování na lepení plastů...
  • 0

peca
 
Příspěvky: 261
Registrován: 01.09.2015 17:30
Bydliště: Jičín
Reputation: 0

Re: Fillamentum PLA - vlnky v 1. vrstvě solid infillu

Příspěvekod smejch » 03.05.2017 18:44

Možná ve větší nemocniční lékárně, kde ještě dělají přípravu a ne jen rozmíchávají mastičky. Jinak by neměl být problem sehnat u dodavatelů pro laboratoře jako lach:ner, merci nebo penta.
EDIT: i když od dob, kdy jsem byl mladý chemik se hodně změnilo, možná bude v nějakým seznamu ze zákona 272/2013 a to bys měl asi smůlu
  • 0

smejch
 
Příspěvky: 66
Registrován: 20.02.2017 17:12
Reputation: 0

Re: Fillamentum PLA - vlnky v 1. vrstvě solid infillu

Příspěvekod zemciko » 03.05.2017 18:58

Když už se hádáte o max šířce tak u raftu mám u 0,4mm trysky třeba 2,5mm šířku housenky. Extruder to protlačí ale xce to dostatečnou plošku na konci trysky která to vyhladí. Jinak se mi pak stává že to ztuhne do větší výšky a při přejezdu na to narazí tryska. Většina těch trysek co se dělá má maaličkatou špičku a to "vyhlazení" jim moc nejde. Na druhou stranu se pak na ně zas tolik nelepí materiál.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Fillamentum PLA - vlnky v 1. vrstvě solid infillu

Příspěvekod medapeta » 03.05.2017 19:24

  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Fillamentum PLA - vlnky v 1. vrstvě solid infillu

Příspěvekod kicune » 04.05.2017 22:22

Takže ještě nějaký závěr za mě, jak jsem slíbil: udělal jsem kompletně celou kalibraci, zejm. kalibraci extruderu. Všechno bylo nastavené tak přesně, až mě to překvapilo. Jediné, co jsem vědomě udělal, bylo podstatné zvyšení přítlaku na páčce extruderu (anglicky se tomu myslím říká "idler"). Pak jsem vrátil všechny šířky extruze na default a zkusil tisknout s vrstvou 0.2mm.

K mému značnému překvapení to začalo tisknout daleko líp. Už se asi nikdy nedozvím, jestli to bylo skutečně tím přítlakem nebo nějakou jinou mimoděčnou změnou, ale rozhodně se ty výsledky podstatně zlepšily. Zjistil jsem, že ten problém stále v drobné míře přetrvává u silnějších vrstev; tomu se dá pomoct buď malým zvětšením šířky extruze na 1. vrstvě, nebo tím, že tisknu 1. vrstvu tenčí (a šířku extruze nechám na defaultu).

Neříkám, že je to ta jediná správná cesta ani že to bude fungovat pro všechny tisky do budoucna, ale rozhodně je to nějaký posun kupředu. Kdo ví, třeba tahle anabáze někomu pomůže.

Ještě jednou díky za všechny podněty!

Obrázek
(1. vrstva 0.2mm, ostatní 0.4mm, tryska 0.5mm, šířka extruze na defaultu)
  • 0

kicune
 
Příspěvky: 11
Registrován: 07.04.2015 01:18
Reputation: 0

Re: Fillamentum PLA - vlnky v 1. vrstvě solid infillu

Příspěvekod Assewoo » 04.05.2017 23:55

Pekne, stolek mas rovne, takze jsou vlakna pekne stejna, rovnomerna a uhledne polozena.

S tou extruzi jsem laboroval prave proto, ze mi nesla prvni vrstva, porad jsem to mel ridke, u nekterych tisku sla vrstva strhnout apod.

Jak serizujes vysku trysky? Na netu se ruzne pise, mit trysku na tloustku vizitky, nebo kancelarskeho papiru apod., ja nakonec skoncil u toho, ze to mam na tvrdo, kdyz uz tam kancelarsky papir nacpu, je to tim ze uhne stoloek a je velmi obtizne s nim pohybovat, krci se, pokud je to pro neco moc tesne, pomuzu si offsetem ve Sliceru o pet setin. Samozrejme to vyzaduje mit dobre srovnany stolek, ale od te doby co to mam takhle na tesno jsou prvni vrstvy pekne zazehlene a nepotrebuju mit pro first layer 260% extruzi.

Zdalo se mi ze jdes stejnou cestou, at se ti dari, ahoj.
  • 0

Assewoo
 
Příspěvky: 131
Registrován: 11.06.2016 11:35
Bydliště: Opava a okoli
Reputation: 0

Předchozí

Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků