Texturovaný povrch

Texturovaný povrch

Příspěvekod Pepe_Lopez » 04.03.2017 21:24

Zdravím, mám takovej dotaz. Potřebuju vytisknout tuto mřížku, resp. několik.
mrizka_v2.PNG

Požadavek je materiál ABS nebo jemu podobný, PLA je nevhodný. Výška té mřížky je 3 mm, jinam cca 110 x 60. Je to mřížka reproduktoru.
Mám trysku 0.4, popř. mohu zkusit dát 0.3
Když to tisknu pohledovou stranou na skle, nejsem schopen udělat ani zaboha ty radiusy. Mají zaoblení 0,5mm. Když to tisknu obráceně na podporách, nejsem schopen udělat vrchní stranu dostatečně hladkou. Ani když použiji Průšovu vychytávku na jemnější vrstvy. I při malých rychlostech je to rozpatlaný nebo roztrhaný.
Leštění v acetonu je nežádoucí, je to příliš lesklé - tudíž nerealistické.

Snad to dám s tou 0.3 tryskou. Tisknout to mohu buď na černý kapton nebo na sklo s lepidlem, pohledovou stranou na skle. Ideální by bylo, aby to mělo texturovanej povrch. Ten by možná udělal Buldtak, ale mám obavu, že to z něj při té ploše nesundám.

Něaká idea jak to vytisknout?
Pepe
  • 0

Rebel II LE (Lopez Edition = kříženec v33 a II.b + tuning) (Marlin) - domácí, Rebel II v27 - ex.
1x Rebel II JRC HD (Marlin) - pracovní, 3x 3DS Cube 3 - pracovní, 1x 3DS CubePro Duo - pracovní
Pepe_Lopez
 
Příspěvky: 240
Registrován: 25.05.2014 23:07
Bydliště: kousek od Žatce
Reputation: 0

Re: Texturovaný povrch

Příspěvekod medapeta » 05.03.2017 15:36

Možná bych na to šel od lesa a nechal to smahnout někým kdo má laser.
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Texturovaný povrch

Příspěvekod neilz » 05.03.2017 16:01

jestli jsem to pochopil spravne tak to mu stejne nepomuze, musel by to pak jeste nasledne upravit spis by musel sehnat nekoho s CNC, jemu jde o zkoseni hran kazdeho pruduchu a to laserem nejspis neudelas, rekl bych ze by to chtelo 0,05 vrstvu a tak 0,1 trisku s malejma rychlostma a dat by to slo ale doba tisku bude solidni
  • 0

neilz
 
Příspěvky: 197
Images: 0
Registrován: 14.03.2015 03:31
Reputation: -51

Re: Texturovaný povrch

Příspěvekod zemciko » 05.03.2017 16:23

Mno a co to napřed vyhladit acetonem a pak přejet jemným smirkem?
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Texturovaný povrch

Příspěvekod Pepe_Lopez » 05.03.2017 17:02

To není špatnej nápad. Těch mřížek je několik vedle sebe. Pokud to tím smirkem nechytím, bude to jak pěst na oko. povrch té originál mřížky má na povrchu takový "perličky"
Spíš jsem myslel, tisknout to na něco co má "hrubší" povrch. Z PLA bych to tiskl asi na modrou pásku, to by bylo odpovídající. Objednal jsem z HK modré čtverce, pokud to na nich udržím ...
S těma rádiusama ... pokud by se mi to nedařilo vytisknout, tak si pohrávám s myšlenkou vytisknou polotovar a ten následně na CNC obrobit.
  • 0

Rebel II LE (Lopez Edition = kříženec v33 a II.b + tuning) (Marlin) - domácí, Rebel II v27 - ex.
1x Rebel II JRC HD (Marlin) - pracovní, 3x 3DS Cube 3 - pracovní, 1x 3DS CubePro Duo - pracovní
Pepe_Lopez
 
Příspěvky: 240
Registrován: 25.05.2014 23:07
Bydliště: kousek od Žatce
Reputation: 0

Re: Texturovaný povrch

Příspěvekod zemciko » 05.03.2017 17:17

Pižlat ty malý rádiusy na cnc? To už můžeš koupit plastovou desku a ofrézovat to celý... Jinak R0,5 je tka malej že sprakticky stejně vypada sražení 0,5 přejetý šmirglem. povrch se dá ještě zdrsnit nějakým otryskáním. Jo a pokud jde o to aby tam bylo několik stejných mřížek tak co vyměnit prostě všechny?
  • 0

Naposledy upravil zemciko dne 06.03.2017 00:00, celkově upraveno 1
zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Texturovaný povrch

Příspěvekod Pepe_Lopez » 05.03.2017 17:51

Jsem to před tím napsal asi blbě. Plánuju vyměnit je všechny, aby byly stejné. Myslel jsem, že když je budu smirkovat, tak to netrefím a bude každá jiná.
Ta myšlenka to něčím otryskat je zajímavější, ta mě nenapadla.
Zkusím ty radiusy udělat 1mm jak to bude vypadat a jestli to bude moc odlišné.
  • 0

Rebel II LE (Lopez Edition = kříženec v33 a II.b + tuning) (Marlin) - domácí, Rebel II v27 - ex.
1x Rebel II JRC HD (Marlin) - pracovní, 3x 3DS Cube 3 - pracovní, 1x 3DS CubePro Duo - pracovní
Pepe_Lopez
 
Příspěvky: 240
Registrován: 25.05.2014 23:07
Bydliště: kousek od Žatce
Reputation: 0

Re: Texturovaný povrch

Příspěvekod medapeta » 05.03.2017 18:54

Zkus sem hodit to STL.
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Texturovaný povrch

Příspěvekod Pepe_Lopez » 05.03.2017 19:51

Tady je:
mrizka_v2.STL
(4.7 MiB) Zobrazeno 4633 krát
  • 0

Rebel II LE (Lopez Edition = kříženec v33 a II.b + tuning) (Marlin) - domácí, Rebel II v27 - ex.
1x Rebel II JRC HD (Marlin) - pracovní, 3x 3DS Cube 3 - pracovní, 1x 3DS CubePro Duo - pracovní
Pepe_Lopez
 
Příspěvky: 240
Registrován: 25.05.2014 23:07
Bydliště: kousek od Žatce
Reputation: 0

Re: Texturovaný povrch

Příspěvekod JCHP » 06.03.2017 08:10

Zajímavý problém. Má několik řešení, jedno pracnější než druhé 8-).
Já bych zkusil vytisknout to nadvakrát - mřížku s obdélníky zvlášť a zaoblené otvory zvlášť (zaoblením nahoře) - a slepit (hladké strany).
Ta textura by se měla dát řešit úpravou teploty extruze pro vrchní vrstvy. U mně ABS dělá hladší povrch než jakýkoli jiný materiál (teda PC jsem ještě nezaložil). A kdyby to nevyhovělo, zarovnat otryskáním se to dá vždycky.
  • 0

Upravený Kossel Clear s výměnnými hlavami (J-head a celokov s vodním chlazením)
JCHP
 
Příspěvky: 249
Images: 4
Registrován: 03.09.2014 12:06
Bydliště: NMnMet
Reputation: 0

Re: Texturovaný povrch

Příspěvekod zemciko » 06.03.2017 20:38

A proč vůbec neuděláš tu mřížku z jedné strany plochou zevnitř na ni snad nebude vidět tak je to jedno ne?
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Texturovaný povrch

Příspěvekod Pepe_Lopez » 06.03.2017 22:08

Tak teď jsem to nějak nepobral. Takhle vypadá originál. Oni tam jsou ještě navíc taková packy za který to drží, ale když se na jedný ulomily, přišlo se na to, že stačí dát pod ten lem oboustranku na displeje telefonů a drží to taky a vidět to není. Takže už jsem je nekreslil, abych měl víc "volnosti" pro tisk. Uvnitř na vzhledu skutečně nezáleží.
Na první verzi jsem měl ty "oválné" otvory přes celou masu materiálu - podle mě to nemůže mít mít žádnej vliv na funkci (ani na funkci ... 8) ) a zkoušel jsem to vytisknout tak. Z obou stran, ale výsledek nic moc. Jen v tomhle provedení je podle sliceru tisk o 30 minut kratší.
Taky se dá asi udělat jen placka o tloušťce tý pohledový strany a zespoda jen středící rámeček. I to by šlo, ale pak už je v podstatě jen jedna poloha, jak to tisknout. Čas je samozřejmě o to kratší.
Pořád mi to ale nevyřeší ten povrch a ty problematický radiusy, který na spodní straně nějak nedávám. S tím povrchem uvidím, až dorazí ta hloupá modrá lepenka z HK.
  • 0

Rebel II LE (Lopez Edition = kříženec v33 a II.b + tuning) (Marlin) - domácí, Rebel II v27 - ex.
1x Rebel II JRC HD (Marlin) - pracovní, 3x 3DS Cube 3 - pracovní, 1x 3DS CubePro Duo - pracovní
Pepe_Lopez
 
Příspěvky: 240
Registrován: 25.05.2014 23:07
Bydliště: kousek od Žatce
Reputation: 0

Re: Texturovaný povrch

Příspěvekod Pepe_Lopez » 17.03.2017 12:43

Tak jsem to nakonec vytiskl. 8)
Radiusy na těch otvorech se fakt nedají, když to proženu Průsovo slic3rem, vyhazuje je jako chybu a okamžitě je likviduje. Při nastavení zkosení místo radiusu na tloušťku 2 vrstev, tam jakejsi náznak ještě zbyl.
Tisknuto:
Materiál ABS ND Mladeč, černý, rychlost jen 15% běžné rychlosti (použit Průšův profil pro vrstvu 0,20), vrstva 0,20, první 0,20, teplota tisku 260°C.
Texturovaný povrch dodaly čtverce Turnigy z HK nalepené na sklo bez jakékoliv další úpravy, teplota heatbedu 115°C. Tryska nastavena listovou měrkou na 0,1mm nad podložku, v podstatě se to při té rychlosti a teplotě vmáčkne do struktury té podložky a kupodivu to drží. Tisknout lze na jedno místo jen jednou, (takže dost drahý řešení), podložka odejde do věčných lovišť.
Doba tisku 2,5 hodiny jedna mřížka.
  • 0

Rebel II LE (Lopez Edition = kříženec v33 a II.b + tuning) (Marlin) - domácí, Rebel II v27 - ex.
1x Rebel II JRC HD (Marlin) - pracovní, 3x 3DS Cube 3 - pracovní, 1x 3DS CubePro Duo - pracovní
Pepe_Lopez
 
Příspěvky: 240
Registrován: 25.05.2014 23:07
Bydliště: kousek od Žatce
Reputation: 0

Re: Texturovaný povrch

Příspěvekod medapeta » 17.03.2017 12:53

A to se vyplatí :D
Mimochodem z PLA Mladeč to jde vytisknout tak jak to máš. Žádné otřepy ani nic podobného se nekonají a vyslicované je to přesně podle STL. Ale v Simplify3D. Proč vlastně trváš na ABS ?
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Texturovaný povrch

Příspěvekod Pepe_Lopez » 17.03.2017 14:26

Pominu-li prozaické důvody jako:
- nemám ho tady ani centimetr
- mám celokov a musel bych se naučit PLA na celokovu tisknout
- osobně jsem z PLA na mých tiskárnách nenatiskl ani gram materiálu

Ovšem výtisk z PLA ponechaný chvíli venku (cca rok) - mám od kolegy, už není černý jako býval, tak jako divně chlupatí, totéž z ABS můj výtisk po stejnou dobu kupodivu drží. Tohle bude na ven. Sice ne trvale, ale často.
Řekl bych že toto je ten hlavní důvod.

PS: ani nemám Simplify3d a kupovat ho nehodlám.
  • 0

Rebel II LE (Lopez Edition = kříženec v33 a II.b + tuning) (Marlin) - domácí, Rebel II v27 - ex.
1x Rebel II JRC HD (Marlin) - pracovní, 3x 3DS Cube 3 - pracovní, 1x 3DS CubePro Duo - pracovní
Pepe_Lopez
 
Příspěvky: 240
Registrován: 25.05.2014 23:07
Bydliště: kousek od Žatce
Reputation: 0

Další

Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků