Problematika tisku PLA-D Fillamentum/Mladeč/3DF atp.

Re: Problematika tisku PLA-D Fillamentum/Mladeč/3DF atp.

Příspěvekod Rebel » 03.04.2015 08:37

HE 3draty se nijak zasadne konstrukne nelisi od tech mejch.
Nedokazi prez forum poznat kde je problem, nejsem "David Copperfield", ale kdyz vezmu ten g-cod, kterej jsem sem postnul, tak ho normalne z PLA Fillamentum vytisknu.

Chyba muze byt treba i ve vlastnim HE, treba si omylem dostal trysku na 3mm filament, nebo break vrtany na jiny prumer, to fakt netusim. Kazdopadne Majkl z 3Draty tiskne prevazne z PLA a Fillamentu testoval, resil jsme to. Na forum chodi, treba napise nejaky poznatek.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Problematika tisku PLA-D Fillamentum/Mladeč/3DF atp.

Příspěvekod Car » 03.04.2015 13:58

Jak píšou kluci "udělej fotku jak vypadá tvá soustava hodendu a ofuku a kdy se ti spíná i přídavný větráček na ofuk tisku -pokud ho používáš .
Jediný rozdíl v PLA Čína / Evropa je v tavidlech , tedy jak píšeš i sám číná se lépe prohřívá,rychleji teče a tím pádem i lépe provazují vrstvy ,ale na druhou stranu není dodrženo složení a v EU by to z tohoto hlediska neprošlo .

Stejný jako některý čínský hračky pro děti , když to budeš moc dlouho držet v ruce či s tím často pracovat, může to mít zásadní vliv na tvé zdraví ( což Tě nechci strašit ,ber to prostě jako určité riziko s tím spojené ) .

Asi bych přidal ještě jeden malý větráček přímo na vstup do hotdendu ( trvale seplý ) ,ten ti zajistí pevnost vstupního materiálu nebo si tam přidej nějaké přimazávadlo .
V nějakém vlakně to tu někdo také zmiňoval .
Já z PLA netisknu ,takže radím jen ze zkoušek co jsem tu dělal a jak píše DAN - to co ti to dělá nesouvisím s použitým materiálem ,ale nějakou drobnou chybičkou u tebe na tiskárně a jako začátečník sám asi velice těžko budeš hledat co je špatně .

Raději se zkus domluvit s nějakým tiskařem ,který to k tobě má blízsko ,aby jste to zkoukli .
Přejít jen na filament z Číny není z hlediska využitelnosti tiskárny to nejlepší řešení .
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: Problematika tisku PLA-D Fillamentum/Mladeč/3DF atp.

Příspěvekod janekx » 03.04.2015 16:28

Moje zkusenosti s PLA mladec.
Nevedel jsem ze to je PLA - vzorek free bez popisu
Bezne tiknu z ABS-T Maldec
Nejak divne to smrdi a praska, protoze jsem PLA nikdy nepouzival doslo me to ze popkorn, snizil jsem na 200 HE a HB nechal 100.
nic vic netreba a tisklo se dal. jeste by to chtelo mozna 190C HE a nizsi HB ale to uz jsem neresil vytisk vzorek a docela obstojne.
  • 0

janekx
 
Příspěvky: 90
Registrován: 23.02.2015 18:40
Reputation: 0

Re: Problematika tisku PLA-D Fillamentum/Mladeč/3DF atp.

Příspěvekod vohrablo » 03.04.2015 22:04

Rebel:
Nahlodnul jsi me s tou myslenkou, ze by mohla byt spatna tryska (mam na ni sice ctyrku, ale to asi nemusi nic znamenat). Shodou okolnosti jsem pri nakupu ABS v JRC koupil i nahradni zubatku a trysku. Takze, trysku jsem vymenil a... plast to dava jak ma. Netvrdim, ze ta stara tryska byla spatna, treba je tam jen nejaky skvarek, ktery castecne prekazi prutoku plastu (proto asi jsem to rukou trochu protlacil, ale jelikoz nemam odhad na mnozstvi, tak mi to pripadalo OK). Zkusim ji jeste znovu poradne vycistit.
Nevim, co se zase podelalo, ale vysledek je takovy:
Obrázek
Obrázek
V Ypsilonu to zacalo hrozne skubat, preskakuje to a ztraci kroky. Xko je v poho, Zko take.
Zkusil jsem pridat proud na driveru Y, zadna zmena (teda jen se to vic hreje). Rukou to jde tlacit docela v pohode, hladce, bez znatelného drhnuti.
Zacinam propadat panice, ze mi tento strojek neni pran :?
  • 0

vohrablo
 
Příspěvky: 12
Registrován: 30.03.2015 12:02
Reputation: 0

Re: Problematika tisku PLA-D Fillamentum/Mladeč/3DF atp.

Příspěvekod Car » 03.04.2015 22:16

To chce klid a postupně pátrat .To máš koupenou nějakou sestavu z číny nebo z JRC či nějaký jiný prodejce ?
Co to tam máš za označení krokáčů ( pošli fotku zadního krytu s popisy ) .
Nebo jsi si to nakupoval postupně sám a třeba i pájel součástky sám ?
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: Problematika tisku PLA-D Fillamentum/Mladeč/3DF atp.

Příspěvekod Rebel » 03.04.2015 22:17

pri manualnim posuvu prez repetier to v Y take skube ?
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Problematika tisku PLA-D Fillamentum/Mladeč/3DF atp.

Příspěvekod vohrablo » 03.04.2015 22:27

Je to komplet z JRC, takze sestavovani jen podle manualu, zadne pajeni, shaneni...
Manualne jsem to nezpozoroval, nejsem si toho vedom. Uz mam dnes vypnuto, zkusim zitra. Ale kdyz to odjizdi z parkovaci pozice na stred tisknout, tak to obcas taky skubne.
  • 0

vohrablo
 
Příspěvky: 12
Registrován: 30.03.2015 12:02
Reputation: 0

Re: Problematika tisku PLA-D Fillamentum/Mladeč/3DF atp.

Příspěvekod Rebel » 03.04.2015 22:30

hmm, to vypada, jako by nekde upadl fous na motoru, nebo nejakej peknej studenacek, ci spatne zalisovanej konektor :D ale nezoufej, to se podda :D
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Problematika tisku PLA-D Fillamentum/Mladeč/3DF atp.

Příspěvekod Car » 04.04.2015 05:00

Tak komplet z JRC - to budě někde nějaká ptákovina .zkus postupně doklapat všechny jednotlivé drátky v konektorech a snad to zabere .
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: Problematika tisku PLA-D Fillamentum/Mladeč/3DF atp.

Příspěvekod vohrablo » 04.04.2015 13:39

Tak to vypada na spatny driver motorku, protoze kdyz jsem prohodil driver X a Y, tak v tu ranu zacalo lupat v Xku a je to rozjety v Xku, Ypsilon je krasne hladky... krasne se to mezi osami prestehovalo...
  • 0

vohrablo
 
Příspěvky: 12
Registrován: 30.03.2015 12:02
Reputation: 0

Re: Problematika tisku PLA-D Fillamentum/Mladeč/3DF atp.

Příspěvekod Car » 05.04.2015 01:59

Domluv se s dodavatel dílců v JRC - určitě Ti pomůžou to opravit / nahradit .
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: Problematika tisku PLA-D Fillamentum/Mladeč/3DF atp.

Příspěvekod kroxigor » 08.04.2015 19:26

Tak jsem dál testoval tisk z PLA Fillamentum a po mnoha ucpáních a čištěních trysky jsem přišel k jakž-takž uspokojivému tisku.
Zatím to není pořád 100% ale ucpávání se dost omezilo.
Tisknu na HE 195°, HB 50°, vrstva 0.3, tlačím 1.05 filamentu chlazení od 3tí vrstvy a co je nejdůležitější neustále mažu filament silikonovým olejem pomocí čistítka na filament.
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: Problematika tisku PLA-D Fillamentum/Mladeč/3DF atp.

Příspěvekod brbla » 08.04.2015 20:46

Nedělá ten silikoňák neplechu v pevnosti vrstev ?
  • 0

brbla
 
Příspěvky: 23
Registrován: 08.02.2015 17:32
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: Problematika tisku PLA-D Fillamentum/Mladeč/3DF atp.

Příspěvekod Martin Marek » 08.04.2015 21:00

To mazání,to je zajímavé. Žeby vypařování oleje odebíralo teplo a chovalo se jako chlazení?

Já si dovolím jedno - spíše podezření. Zatím jsem neměl možnost to probrat s nějakým odborníkem.
Ucpáváni celokovových trysek se děje nejčastěji v krčku nerezové části. Jde o zvenku zúžené místo nad hliníkovou ohřívanou kostkou (nejsem si jistý, zda se jedná o nerez, anebo jinou ocel).
Jenže opakované zahřívání nad 200 C - tak se přece popouští ocelové materiály. Co když se mění struktura materiálu popouštěním tak, že ze špatného tepelného vodiče se časem stane dobrý tepelný vodič?
Pak by se užíváním tiskáren celokovové trysky znehodnocovaly především pro tisk PLA, kde by se zvýšením tepelné vodivosti nerezové části tavilo PLA příliš vysoko.
  • 0

Martin Marek
 
Příspěvky: 92
Registrován: 25.02.2015 16:22
Bydliště: Veřovice
Reputation: 0

Re: Problematika tisku PLA-D Fillamentum/Mladeč/3DF atp.

Příspěvekod janekx » 08.04.2015 21:30

Za mesic?
  • 0

janekx
 
Příspěvky: 90
Registrován: 23.02.2015 18:40
Reputation: 0

PředchozíDalší

Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků