Problematika tisku PLA-D Fillamentum/Mladeč/3DF atp.

Příspěvekod romanm » 05.06.2014 23:38

Co konkrétně se děje při tisku z PLA, když se nechladí heatbrake? HE od tebe jsem bohužel ještě nevyzkoušel, stále mám na cestě drivery z číny, ale nechali jsme si teď do práce vysoustružit celokov podle výkresů E3D na 3mm drát, s ABS tiskne pekelně dobře, jenom s PLA teď máme trochu problém. Teda vzorek natural PLA od 3Dfactories tiskl nádherně, tekl jako med, krásně se spojoval. Pak jsme koupili na JRC dvě špulky nějakého PLA-D stříbrný a červený (není uveden výrobce, jenom že je z ČR) a nejsme s ním schopní vytisknout cokoliv vyššího než cca 20mm.
Teda ze stříbrného se mi podařilo vytisknout 2 vlastní kroužky na držák filamentu (špulka má díru 50mm) a od té doby se nic nedaří.

Vždycky po určité době tisku přestane dávat tryska a konec. Tiskli jsme několikrát bustu Beethovena :) a pokaždé +/- ve stejné výšce se to zkazilo. Pak jsem ale zkusil tisk 6ks malého dílu o výšce 10 vrstev a tam to udělalo taky, takže délka tisku na to evidentně nemá vliv. Čeho jsem si ale všiml, že se tryska začne přicpávat v okamžiku, kdy se hodně použije retrakce, především když se tisknou, my říkáme "tečky" - když tryska jezdí z jednoho konce výtisku na druhý a vyplňuje jen milimetrové dirky.

Domnívám se, že opakovaná retrakce je ten hlavní problém, protože natavený materiál se potahne zpátky do chladnější heatbrake, pak se opět extruduje, zase potahne zpátky atd... a díky tomu se v tomto místě "napěchuje" a udělá špunt. Rád bych se mýlil, ale jestli je tato teorie správná, tak chlazením heatbrake by se to mohlo ještě víc zhoršit.

Když jsme byli v 3Dfactories, kde tisknou hlavně PLA (prý kvůli snadnosti tisku), tak jsem si všiml, že ty jejich tiskárny při tisku soplí a tahají vlákno i při přejezdu kde se netiskne, takže výtisky pak vypadají jako opředené pavučinou. Evidentně tisk s minimální nebo žádnou retrakcí. Zítra chci zkusit tisk bez retrakce, co to bude dělat.
  • 0

romanm
 
Příspěvky: 177
Registrován: 16.02.2014 16:17
Reputation: 0

Příspěvekod Rebel » 06.06.2014 07:31

Je to v podstate uplne presne tak jak pises. Nektere PLA maji vetsi tepelnou vodivost a dochazi k jejich prohrevu do vysich mist, tim padem k onomu spuntu. 0 retrakce nepomuzou, je to vyzkousene.
Proto vznikla myslenka, chladite break tesne nad dlokem, aby se prohrev zmensil. Jestli to pomuze je ciste teoreticke, nic mene pri vcerejsich prvotnich testech bych rekl, ze by to mohlo fungovat, ale jeste jsem netiskl vylozene problematicke dily, ktere vim, ze nevytisknu. To otestuji dnes.
Je to vseobecny problem celokovu bez PTFE vlozky a propagandy jedne nejmenovane firmy, ktera je protlacila ve velkem mezi lidi jako nejlepsi HE na svete, coz bohuzel tak neni.
Zde se totiz jasne projevuje vyhoda PEEKoveho hotendu, s kterym tyto problemy nejsou. Sice maji vetsi odpor pri protlacovani filamentu, nic mene diky delsi meltzone a mekosti te PTFE vlozky se spunt proste neudela. Neni to o ucpavani trysky, ale prave o zaseknuti filamentu nad tryskou v kovovem kanale. Je totiz znacny rozdil, jestli ten kanal je mosazny, nebo ocelovy.
  • 0

Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Příspěvekod romanm » 06.06.2014 19:40

Tak máš pravdu s tím nulovým retractem, ale přesto jsem si to musel vyzkoušet :)
Nejhorší ale je, že jsem pak nasadil peek a tohle konkrétní PLA co máme nejde tisknout ani na peeku. Celé dopoledne jsem s tím laboroval a prakticky jsem nedošel k žádnému uspokojivému výsledku.
  • 0

romanm
 
Příspěvky: 177
Registrován: 16.02.2014 16:17
Reputation: 0

Příspěvekod Rebel » 06.06.2014 19:56

Hodne zalezi bohuzel i na verzi toho PEEKoveho HE :( Ne se vsema verzem co mam to slo, to musim uznat, protoze jsem primarne sel cestou ABS. Uvidime, zatim to s tim ofukem vypada dle meho lepe, ale jeste jsem nevyzkousel ty nejproblematictejsi modely, tisknu ted nejakej velkej nesmysl na REBEL III s PVA na podpery, takze jsem se dnes k testovani PLA jeste nedostal.
  • 0

Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Příspěvekod romanm » 06.06.2014 20:29

Já se obávám že to bude materiálem, protože i s celokovem jsme předtím tiskli nějaké vysoké stojánky na mobil z PLA od 3Dfactories a v pohodě. Právě díky tomu se pak kupoval další PLA materiál, protože to krásně teklo a tisklo, oproti ABS až moc snadno.
Bohužel 3DF jedou hlavně 1,75 a ve 3mm neměli zrovna to co jsme potřebovali, takže jsme teď kupovali z netu, což byla asi chyba.
Ikdyž je fakt, že ten vzorek od 3DF byl čirý, takže uvažuju tam zajet a vzít vzorky obarveného, jestli půjde taky tak snadno a nebo jestli to dělá barvivo.
Každopádně z JRC už brát PLA nebudeme, resp. žádný označený jako PLA-D.
  • 0

romanm
 
Příspěvky: 177
Registrován: 16.02.2014 16:17
Reputation: 0

Příspěvekod Rebel » 07.06.2014 17:17

Tak bohuzel s pouzitim ofuku HeatBreake je vyslenny efekt bez vetsiho rozdilu :( Ona "bambule" se udela sice o polovinu kratsi, nic mene k zaseknuti dojde stejne :(
  • 0

Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Příspěvekod romanm » 07.06.2014 21:53

Budeš muset dát chladič na heatblok :)
Ne, vážně.. zeptám se takhle, jak moc velký vliv má velikost heatblocku na samotný tisk? Není zrovna u tohoto HE na škodu, že je ten blok tak velký?
  • 0

romanm
 
Příspěvky: 177
Registrován: 16.02.2014 16:17
Reputation: 0

Příspěvekod Rebel » 07.06.2014 22:11

Mam tu 2 verze bloku, u novejsich verzi hotendu davam ty mensi/ktatsi a mensi tryska. Zkousel jsem to s obema typy bloku i trysek, bohuzel bez efektu :(
  • 0

Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Příspěvekod romanm » 08.06.2014 23:30

Dneska jsem chvilku zkoušel experimentovat. Osekal jsem pokusný mosazný heatblok na nezbytné minimum a vyřezal tak, aby od topného tělesa bylo co nejvíc mosazi k trysce a naopak k heatbrake co nejmíň. Nečekal jsem, že to bude jako mávnutím proutku tisknout hned na jedničku a taky že se žádné zázraky nekonaly :)
Docílil jsem sice ještě kratšího úseku kde drát měkne a už se to tolik neucpává, ale pořád to má tu tendenci. Při tisku jde občas slyšet takové zvláštní vrzání, jak filament prochází natěsno krkem hotendu.

Co se mi potvrdilo, tak k zaručenému a rychlému ucpání přispívá častá a výrazná změna rychlosti extruze v kombinaci s častou retrakcí - tisk malých objektů, tisk drobných detailů modelu. Nebudu to protahovat, nakonec se mi konečně podařilo vytisknout 4ks zkušebního vzorku až do konce, který předtím zkolaboval vždy ve stejném místě, případně šel vytisknout jen po jednom kusu.

Tiskl jsem na teplotu kousek nad začátkem tavení filamentu, v mém případě to bylo 200'C. Retrakce 0.2mm a rychlost retrakce 15mm/s. Rychlost tisku jsem prozatím zkoušel nižší s co nejmenšími rozdíly změny, tzn. pečlivě vypočtené hodnoty :) - všechny perimetry i výplně na 40mm/s, první vrstva 30mm/s.

Každopádně, stále zkouším ve volných chvilkách v práci (a v neděli dopoledne může jet do práce dobrovolně jen magor :)) na kopii DS hotendu a na 3mm filamentu, takže nerad se pouštím do větších akcí, když doma stavím Rebela na 1,75mm filament, který se na 3DRATY může chovat jinak, že..
  • 0

romanm
 
Příspěvky: 177
Registrován: 16.02.2014 16:17
Reputation: 0

Příspěvekod Rebel » 09.06.2014 11:12

Tak jsem o víkendu také ještě testil. Poznatky mám v podstatě stejné, ovšem vytiskl jsem co bylo potřeba. Zásadním problémem nastane při použití/změnách rychlostí.
Pokud tisknu větší objekt, který nemá žádné malé perimetry, tak ho klidně vytisknu při 100mm/s a 200 stupních i s retrakcema. Tudíž rovnoměrně velké plochy tisknout problém nebude.
V momeňtě, kdy přijdou malé perimetry a prudké zpomalení tisku, (což nové slicry i při menších plochách zpomalují) dojde k zaseknutí.
Docela zajímavým poznatkem je, že při 2 tryskovém tisku (v obou PLA) kdy při neaktivitě druhého extruderu je použita poměrně velká retrakce, k zaseknutí filamentu nedochází.
Tudíž naopak ještě vyzkouším místo zmenšení či vypnutí retrakcí jejich podstatné zvětšení.
  • 0

Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Příspěvekod romanm » 14.06.2014 13:23

Mám další zajímavé poznatky. Zkusil jsem ručně tlačit a vytahovat filament z extruderu, abych měl zhruba představu co to na konci při tisku dělá. Když se filament rychle vytáhne o správnou vzdálenost, natavená bambule na konci se zúží a udělá se krásná, skoro symetrická špička.

Ve sliceru jsem zkusil nastavit podobně rychlou retrakci (3mm@100mm/s u 3mm filamentu) a zkusil tisknout na běžný tiskový profil (proměnlivé rychlosti) 4ks modelu, kde je hodně malých perimetrů (v každé vrstvě minimálně 10-15s tryska přejíždí a tečkuje = u mě zaručené zaseknutí).
S tímto se mi konečně podařilo vytisknout úspěšně. Dokonce tisk přežil i zvýšení teploty a změnu rychlosti o 100%. Jenom v jednom místě to trochu zasoplilo, ale to byl problém filamentu, který se mi v 3mm průměru na špulce chová jako svinovací metr nebo se zařeže mezi ostatní závity a přetahuje se občas s extruderem.

Ještě jednou upozorňuju, že jsem to zkoušel na 3mm filamentu. Zatím nemám doma PLA v 1.75mm, takže nemám možnost zkusit, ale předpokládám, že to půjde taky. Nejspíš bude potřeba snížit délku retrakce, ikdyž podstata nastavení asi spočívá v rychlém vytažení měkkého konce filamentu z "pece" když není potřeba tlačit.

K tomuto mám ještě poznámku - takto nastavená retrakce mému filamentu dělá evidentně moc dobře :), protože jakmile začne při extruzi vydávat ten vrzavý zvuk, po každé retrakci se vrzání ztratí, takže teď paradoxně malé perimetry pomáhají tomu, aby se nezasekl.
  • 0

romanm
 
Příspěvky: 177
Registrován: 16.02.2014 16:17
Reputation: 0

Příspěvekod paja » 20.06.2014 21:53

romanm napsal:

Já se obávám že to bude materiálem, protože i s celokovem jsme předtím tiskli nějaké vysoké stojánky na mobil z PLA od 3Dfactories a v pohodě. Právě díky tomu se pak kupoval další PLA materiál, protože to krásně teklo a tisklo, oproti ABS až moc snadno.
Bohužel 3DF jedou hlavně 1,75 a ve 3mm neměli zrovna to co jsme potřebovali, takže jsme teď kupovali z netu, což byla asi chyba.
Ikdyž je fakt, že ten vzorek od 3DF byl čirý, takže uvažuju tam zajet a vzít vzorky obarveného, jestli půjde taky tak snadno a nebo jestli to dělá barvivo.
Každopádně z JRC už brát PLA nebudeme, resp. žádný označený jako PLA-D.


Ahoj, ja jsem ten clovek, co ma na svedomi prodej strun v JRC. Struny jsou z Plasty Mladec. Uz vyrobce lepim i na civky. Na webu nemame polozku "vyrobce", mozna bych to mel dopsat do popisu produktu.

To co popisujes dobre znam. Nez jsme zacali prodavat, koupil jsem nejaky filament na linuxdays, a pak od nc-computers. PLA od nc-computers delalo presne toto. Tak jsem na PLA zanevrel a jel jen ABS. Kupoval jsem od Penty trochu drazsi velleman. A pak od reprapobchodu. A co mne stvalo bylo - dodaci doby, platebni metody, nepouzitelne danove doklady (neplatce DPH), spatne namotani na civce, ... Proto jsem ukecal vedeni a zacali jsme struny prodavat. Ze zkusenosti s temi materialy co jsem nakoupil - jsou si vsechny hodne podobne. A problemy nejsou v materialech.

Nafasoval jsem trysku (tim myslim celou cast vcetne chlazeni) od prusi na linuxexpo. Ta byla nejhorsi. Pak jsem si koupil trysku od e3d-online. A zkusil opet PLA. Bylo to o dost lepsi. Ale taky to obcas udelalo ten valecek co se nehnul. Ted jsem objednal a po 14 ti dnech dostal trysku z reprapobchodu. Akorat nema stejne uchyceni, takze si musim vytisknout novy drzak extruderu, nez ji otestuju. Urcite zalezi na trysce. Nejvic mne stve - ze kamarad ma stejnou trysku z e3donline (proto jsem ji koupil), a takoveto problemy nema. Ted mi to zacalo delat i ABS - neudela valecek ale asi se natavi nekde hodne vysoko. Takze po vytisteni a vychladnuti, kdyz pustim dalsi tisk, tak se to casem pri pomalem tisku nekde zbrzdi, az to podavac neda a vykroji si tam obloucek a nepodava.
Pochopitelne jsem zkousel vsechny tri materialy co mam doma (velleman,reprapobchod i mladec). Neni to materialem. Takze mam zatim tyto teorie:
a/ problem je v trysce, kde se casem neco nalepuje vyse nez je zdravo
b/ zmenil jsem casem nastaveni sliceru. Hodne kolem retrakce a jeji rychlosti a rychlosti tisku.
c/ problem je v podavaci struny - v aktualnim extruderu mam sroub s podomacky vyrezanymi zarezy.

Az budes mit PLA od jineho vyrobce nez plasty mladec, tak jsem prosim napis, jestli je to v materialu. Stejne jako ja jsem napsal na jine forum, ze problem nebyl asi v PLA z nccomputers. Az to poladis, zkus to s obema materialy.

Protoze ja se o struny v JRC opravdu nestaram proto, abychom vydelali na prodeji smejdu. Naopak, zacali jsme to prodavat, protoze jsem nemohl koupit kvalitni struny za prijatelnou cenu a na regulerni danovy doklad.

Pripadne mi posli na it@jrc.cz stl-ko toho co tisknes a ja to zkusim vytisknout taky. Jestli je to matrosem.
  • 0

paja
 
Příspěvky: 80
Registrován: 20.06.2014 21:05
Reputation: 0

Příspěvekod Rebel » 20.06.2014 22:35

Je to na 100% materialem a jeho tepelnou vodivosti, kdy se pri zmenach rychlosti posuvu atp prohriva do vyssi vysky a nasledne udela onen valecek.
Material ktery prodava RRO je stejny (respektive byl, nevim dnes) jako z reprapworld.com, odkud jsem bral jak ABS, tak PLA a nebyl s nim problem. Naopak si tu schranuji posledni necele kg a pouzivam ho kdyz potrebuji z PLA neco vytisknout se 100% uspesnosti a nechci to delat na 10x.

Hraje v tom samozrejme roli i konstrukce hotendu vs. nastaveni slicru.

Podle posledniho testovani PLA Mladec/Fillamentum/3DF minuly vikend jsem dosel nasledujicim zaverum, jejichz kombinaci jsem vytiskl co jsem potreboval, ale urcite se to neda pouzit jako jednoznacne reseni/navod, protoze samozrejme zalezo na tom, co se tiskne. Nic mene:

1. minimalizoval jsem pocet retrakci, tzn vypnul retrakce pri prechodu vrstvy a zvetsil vzdalenost prejezdu pro pouziti retrakci na 20mm

2. velikost retrakce odzkousena rucne a postupne ladena delka tak, aby pri cca 3 rychle po sobe jdoucich retrakcich doslo k co nejmensimu pribrzdeni filamentu. u me nyni 3mm pro PLA

3. rychlost retrakci 100mm/s (zkraceni casu netisku mezi prejezdy na dalsi plochu)

4. travel na max, ze stejneho duvodu, jako bod 3.

5. rychlost mimo 1. vrstvy u vsech typu stejna perimetry/infily.... u me konkrertne testovano pri 70mm/s. maximalne vrchni infil na 80-90%

6. rychlost/teplota (teplota spise co nejnizsi) v pomeru takovem, abych to tisklo stabilne pri konstantni rychlosti. u me 190st.C a nedochazelo k zbytecnemu vytoku plastu pri travelu, cemuz zasadne pomaha i bod 8.

7. vyradil jsem automaticke chlazeni spomalenim tisku ve slicru.

8. Dost zasadni je, serizeni extruze tak, aby to netlacilo zbytecne moc navic (lepe je ubrat), protoze to ma opet na svedomi delsi meltzonu. Na vnitrek a perimetry radsi o 2% min a na vrxhni vrstvu je pridat.

Zjednodusene receno, pri kostantni rychlosti tisku s minimalnim spomalenim a pokud mozno zadnymi retrakcemi se da vytisknout temer vse, protoze to nema kdy a jak se prohrat vyse.

Vse jsem testoval na 2 celokovech ruznych vyrobcu a podobne konstrukce na filament 1.75mm a vysledek srovnatelny. PEEKovy HE je pro tyto problematictejsi PLA trosku lepsi, ale prinasi zase jine problemy, ale o tom jinde. I tak jsou tyto posty OT. Pozdeji je presunu kam patri.

PS: Jeste abych dodal k onomu PLA-D, tak to je prave tvrdsi a ma onu vetsi tepelnou vodivost.
  • 0

Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Příspěvekod romanm » 20.06.2014 23:10

paja:

A hele, takže přece jen Mladec.. :) Nechci zakřiknout, ale zdá se, že snad už jsme se z tohoto bioplastu naučili tisknout. Ale musím říct, že tak jak některé materiály stačí zavést do hotendu a tisknou na defaultní profil, tak tento si vyžádal skoro 14 dnů zkoušení, než jsme přišli na to, co potřebuje. Zkoušeli jsme na dvou peekových hotendech a jednom celokovu.

Zatím nejvyšší objekt co se podařilo vytisknout, byla busta Lenina :) (http://www.thingiverse.com/thing:286624) zvětšená na cca 10cm, necelé 3 hodiny tisku při 30/60mm.

Jinak předtím opakovaně Beethoven (http://www.thingiverse.com/thing:1178), tisk zkolaboval v místech kde začínal tisk límce.

Pak takovou chuťovku, přívěsek na klíče "psí známka" s nápisem. Tohle bych Ti poslal na vyzkoušení, protože na to jak to bylo malé, s*alo se to nejvíc a spolehlivě vždycky ve stejném místě :)
Požádám o svolení jestli to smím poskytnout třetí osobě a kdyžtak Ti to na ten mail pošlu.
Předpokládám, že tiskneš ze 3mm filamentu.

Rebel:

Je paradox, že stejným způsobem jako ty jsem zkoušel tisknout taky - minimalizovat retrakce a rozdíly rychlostí.
Teď to mám opačně, filament má retrakce doslova rád :), díky tomu nevadí ani změny rychlostí a já přemýšlím, jak při tisku vnutit retrakci před každou změnou pohybu :)
  • 0

romanm
 
Příspěvky: 177
Registrován: 16.02.2014 16:17
Reputation: 0

Příspěvekod Rebel » 20.06.2014 23:39

vychazel jsem z tveho popisu zkusenosti vyse.
bude hrat i podstatnou roli prumer filamenu, ale ke stejnemu vysledku jsem nedospel.

Urcite v mem pripade vetsi pocet retrakci neni prinosny, ale naopak.

Ale jak rikam, nehazim flintu do zita, jeste urcite potestuji, neberu to jako resume.
  • 0

Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Další

Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron