Tisk kovem

Tisk kovem

Příspěvekod celeron » 04.07.2016 23:49

Dnes jsem byl dotázán návštěvou při předvádění 3D tiskárny: "Nedalo by se s tím tisknout z pájky PbSn bez tavidla?".
No přiznám, zaskočilo mě to, ani jsem netušil, že existuje PbSn 1,5 a 2 mm bez tavidla. :oops: I kdyby se třeba udělal celej hotend a tryska z nerezu, vůbec netuším, zda by se při vysoký tepelný vodivosti pájky dokázaly spojovat vrstvy a zda by se neustále nezacpával hotend. Taky oxidace taveniny by mohla zacpávat a dělat vady v tisku.
Nebo už někdo tisk nízkotavitelným kovem zkoušel?
Pán blbne s cínovejma vojáčkama. :roll:
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Tisk kovem

Příspěvekod peca » 05.07.2016 12:45

No já nevím, ale podle zkušenosti z pájení se pájka (roztavený kov) chová úplně jinak, než _změklý_ plast. Přijde mi to tak trochu jako pokus o 3D tisk ledu. Prostě ta změna skupenství je prakticky skoková. Plast měkne a v určité fázi už je tak měkký, že se lepí (stavuje dohromady), ale ještě neteče volně (není zcela roztavený).

Navíc na ty vojáčky... I z plastu by to byl problém udělat dost hezké. Na to je IMHO dobrý (nevím teď název) tisk z projektoru do fotopolymeru (tuhne pod uv světlem). Tam lze dosáhnout lepší rozlišení a potom udělat formu pro odlévání. Kamarád si takto nechával vyrábět komponenty do deskové hry.
  • 0

peca
 
Příspěvky: 262
Registrován: 01.09.2015 17:30
Bydliště: Jičín
Reputation: 0

Re: Tisk kovem

Příspěvekod Ballbutick » 05.07.2016 23:02

Muzes tisknout oceli.. Misto HE dat hubici cocka.. Bude to vypadat hnusne, nebude to homogeni ale bude to ocelove
  • 0

Ballbutick
 
Příspěvky: 124
Registrován: 22.08.2015 10:05
Reputation: 0

Re: Tisk kovem

Příspěvekod celeron » 06.07.2016 01:02

peca píše:No já nevím, ale podle zkušenosti z pájení se pájka (roztavený kov) chová úplně jinak, než _změklý_ plast. Přijde mi to tak trochu jako pokus o 3D tisk ledu. Prostě ta změna skupenství je prakticky skoková. Plast měkne a v určité fázi už je tak měkký, že se lepí (stavuje dohromady), ale ještě neteče volně (není zcela roztavený).

Navíc na ty vojáčky... I z plastu by to byl problém udělat dost hezké. Na to je IMHO dobrý (nevím teď název) tisk z projektoru do fotopolymeru (tuhne pod uv světlem). Tam lze dosáhnout lepší rozlišení a potom udělat formu pro odlévání. Kamarád si takto nechával vyrábět komponenty do deskové hry.


Já si to myslel, že bude problém s taveninou.
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Tisk kovem

Příspěvekod zemciko » 07.07.2016 14:15

Odpověď: nedalo
1. zcela jiné chování materiálu v nataveném stavu
2. zcela jiná teplená vodivost kovu
3. děsné zbytkové napětí co by tam vznikalo
4. chemická reakce se vzduchem

Už jsem viděl i pokusy "3d tisku" s klasickým svařovacím drátem. podobné věci dělají lidi co tomu většinou houby rozumí (nemají ani patřičné vzdělání ani zkušenosti z praxu) a nevědí jaké komplikace je čekají. I když uznávám že jednou z 1000 případů jim to náhodou( právě pro to že se pustí do toho co nemají) vyjde, ale to asi nebude tento případ.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Tisk kovem

Příspěvekod celeron » 08.07.2016 01:07

Železo ale nějak jít musí. :) Kámoš mi přinesl vzorek tisku z fy co dělá v Hořicích v Podkrk., bylo to z kovu, struktůra jako náš tisk 0,3 mm tryskou. Součástka asi tak jako krabka od sirek a tvrdil, že to je cca 1,5 hodiny tisku a cena cca 13 tausen. :roll:
Tak jsem vyřídil, že cínem tisknout nejde. A byl mi položen další dotaz, zda by to šlo voskem. Oni se ti cínový panáci lejou metodou vytavitelnýho jádra. Obávám se, že nízkoteplotní, snadno vytavitelný plast se jako filament nedělá...
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Tisk kovem

Příspěvekod Otomar » 08.07.2016 07:24

Kovem se netiskne, kov ve formě prášku se spéká laserovým paprskem. Hledej SLM technologii (selective laser manufacturing)
Na voskové modely naopak zkus mrknout na firmu Solidscape.
  • 0

Customized REBEL II, direct HEVO, sCube, Voron Trident, Voron0.1, Custom Pinky Bear project & Neje 30W laser engraver
Otomar
 
Příspěvky: 637
Images: 0
Registrován: 20.12.2014 11:24
Bydliště: JMK
Reputation: 0

Re: Tisk kovem

Příspěvekod Baisop » 08.07.2016 07:59

Tak voskový filament jsem našel zde, který je přímo určený na opracování a odlévání. Bohužel mají ho jen v USA. Ještě jsem viděl jinou možnost a to, že si vytiskneš formu na vosk z abs nebo pla, vyliješ voskem a je to, máš voskovou postavu. Nebo ještě normálně vytisknout postavu, z ní udělat formu, kterou potom vyliješ voskem.
  • 0

Baisop
 
Příspěvky: 213
Registrován: 26.01.2015 13:18
Bydliště: Plzeň
Reputation: 1
Jen tak dál :)

Re: Tisk kovem

Příspěvekod peca » 08.07.2016 10:07

Tak on to hlavně nemusí být vosk. Když se forma dá vypálit do pece, tak vosk se vpije do formy, nebo vyhoří. Plast by asi taky vyhořel. Akorát tam může zbýt nějaký nežádoucí bordel...
Nicméně, pokud se použije PLA, tak by mělo jít z formy "vypláchnout" louhem. A vlastně ABS pro změnu acetonem...
  • 0

peca
 
Příspěvky: 262
Registrován: 01.09.2015 17:30
Bydliště: Jičín
Reputation: 0

Re: Tisk kovem

Příspěvekod celeron » 08.07.2016 11:18

Baisop píše:Tak voskový filament jsem našel zde, který je přímo určený na opracování a odlévání. Bohužel mají ho jen v USA. Ještě jsem viděl jinou možnost a to, že si vytiskneš formu na vosk z abs nebo pla, vyliješ voskem a je to, máš voskovou postavu. Nebo ještě normálně vytisknout postavu, z ní udělat formu, kterou potom vyliješ voskem.

Dík za ten filament. Ale ten nápad ABS/PLA na vosk, to je neoddělitelný, tudy cesta nevede.
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Tisk kovem

Příspěvekod celeron » 08.07.2016 11:22

peca píše:Tak on to hlavně nemusí být vosk. Když se forma dá vypálit do pece, tak vosk se vpije do formy, nebo vyhoří. Plast by asi taky vyhořel. Akorát tam může zbýt nějaký nežádoucí bordel...
Nicméně, pokud se použije PLA, tak by mělo jít z formy "vypláchnout" louhem. A vlastně ABS pro změnu acetonem...

Už jsem s panáčkařem mluvil, tudy taky cesta nevede. Kapaliny co píšeš narušují stěny z formovací "hlíny". Něco jako bobtnání a vypadávání částic ze stěn. Funguje to dobře jen na vosk. Musí u toho být dost vysoká viskozita.
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Tisk kovem

Příspěvekod peca » 08.07.2016 12:47

Mno, z deskovkářského fóra si nechávali něco dělat. 3D tisk, z toho forma a nakonec odlitek. Jakou metodou přesně nevím. Více diskuse zde: http://www.deskozrout.cz/topic/517-kovove-squad-markery/
Konkrétní výrobce: http://www.3dtiskarna.cz/

videa 3D tisku kovu:
sintrování: https://youtu.be/rEfdO4p4SFc
nanášení kovu (laserem?) a následné obrábění v 5osé mašině: https://youtu.be/oaIOrQi2HLM
tohle je zajímavé, tisk stříbrem "do vzduchu": https://youtu.be/_7lSZWOJwPA
  • 0

peca
 
Příspěvky: 262
Registrován: 01.09.2015 17:30
Bydliště: Jičín
Reputation: 0

Re: Tisk kovem

Příspěvekod celeron » 17.07.2016 16:33

Tak jsme se tu bavili před nedávnem o tisku voskových modelů pro formy na odlévání metodou vytavitelnýho jádra a heleWax 3D printer :D
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0


Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků