Propadajici se vrsvy

Propadajici se vrsvy

Příspěvekod blackdot » 02.05.2016 14:10

Zdravim,
jeste se me nepodarilo vyresit jednu neprijemnou vec. Viz obrazek:
298
Zda se me, ze prvnich par vrstev (az 5) se propada do sebe. Cela 20mm kostka je o 0.5mm nizsi.
Zkusil jsem poladit teplotu - tisknu fillamentum PLA na 185st. Vsechny nasledujici vrstvy vypadaji jinak super.
HB nevytapim, jen mazu kores.

Videl bych to na spatny pohyb po ose Z. Uchyt Z-endstopu mam ted pevny. Rekl bych, ze se me Z homuje +- porad stejne (na tl. kancelarskeho papiru). Ale pri pohybu nahoru, se HE zacina realne pohybovat az na souradnici 0.3.
Zkousel jsem pouzit i Z offset ve Slic3ru, pak jsem nemel uplne jistotu toho ze se me prvni vrstva prichyti na HB.

Kdyz chytim za vozik osy X, tak s nim muzu pohybovat rucne nahoru a dolu. Matka ma malou vuli na zavitove tyci. (matky drzi pevne ve voziku).

Pri rucnim posunu o 0.1mm se Z-endstop rozepne az pri 1.5mm (coz se me zda celkem dost).
V ramci OctoPrint jsem zkousel plugin Backlash (http://plugins.octoprint.org/plugins/autocalibration/), ktery pravdepodobne dela to stejne a vraci me hodnoty 0.8 - 1.5mm. Z lift mam vypnuty.

Diky za jakykoliv napad.
  • 0

blackdot
 
Příspěvky: 42
Images: 2
Registrován: 29.12.2015 22:22
Reputation: 0

Re: Propadajici se vrsvy

Příspěvekod dkraft » 02.05.2016 15:22

ja bych urcite vyzkousel tenhle postup:
1. vynechavani kroku na ose Z - tj. pridat motorum potenciometrem na driveru (pro test klidne o trochu vic nez je "zdravo", sice se budou hrat, ale aby byla jistota, ze nevynechavaji a chvilku to vydrzi), obecne proverit jestli se Zko volne "klouze" jestli tam nekde nedrhou loziska, jestli se pohybujou matky na zavitovkach v cele delce volne, atd.
2. ve firmwaru aktivovat funkci "endstops for homing only" (nevim jak presne se to jmenuje v repetierovi), tak aby ti kompletne ignoroval signaly od endstopu jakmile zacne tisknout i kdyz smerem nahoru by ho mel asi ignorovat tak jako tak........
3. je to mozna blbost, ale ja vsem tem slicerum moc neverim, tak bych si prekontroloval primo v tom gcodu (normalne otevrit notepadem treba) co tisknes, hodnoty o jake zveda prvni vrstvy.
4. v prubehu prvnich vrstev bych si to sem tam pauznul a prikazem M114 z terminalu si overil to v jake si "mysli" ze je zrovna pozici na oseZ.

Neco z toho by te mohlo nasmerovat v cem je problem, doufam. :-)


PS: drobna vule matky na zavitovce je OK.
  • 0

Rebel II HD+LCD (mix. JRC a cinskych dilu), deska GT2560, TMC2130 SPI, 230V hlinikova podlozka, autoleveling, octoprint+wifi+webcam.
dkraft
 
Příspěvky: 147
Registrován: 24.02.2016 14:25
Bydliště: Plzeň
Reputation: 0

Re: Propadajici se vrsvy

Příspěvekod s3030150 » 10.05.2016 12:38

"Pri rucnim posunu o 0.1mm se Z-endstop rozepne az pri 1.5mm"

to rozopnutie si meral, alebo pocul? mikrospinac zopne skor, ako cvakne
  • 0

Rebel II, Marlin
s3030150
 
Příspěvky: 356
Registrován: 16.02.2016 16:27
Reputation: 0

Re: Propadajici se vrsvy

Příspěvekod blackdot » 10.05.2016 12:47

Pres G-code jsem kontroloval status toho Z-endstopu...
Jak radil dkraft, vypnul jsem v firmwaru tu funkci na kontrolu endstopu pri tisku - ale nesleduji zadny vyrazny rozdil.
Podarilo se me +- vyzkoumat, jaky Z offset funguje nejlepe. Pri 0.5mm je prvni a druha vrstva v poradku, ale tak 3-5 vrstva jsou zase do sebe slisovane a externi perimetry vytekaji ven. Kdyz tisknu vetsi pudorysny objekt a vrstva stihne chladnout, tak nasledujici vrstva dre o tu predchozi - ale opet se to deje jen u prvnich cca 5 vrstev.

Zkousel jsem i posunout BED nahoru na stavecich sroubech abych se ujistil ze nemam "vymackane" zavitovky, ale porad stejny problem.

Jeste jsem nezkousel pridavat motorum na driveru - to zkusim dneska.
  • 0

blackdot
 
Příspěvky: 42
Images: 2
Registrován: 29.12.2015 22:22
Reputation: 0

Re: Propadajici se vrsvy

Příspěvekod blackdot » 11.05.2016 22:40

Tak jsem nadvakrat zkousel pridat potenciometerum na driveru pro motor extruderu. Napodruhe uz teda hral festovne... Ale vysledek je stale stejny. Je to tak 4-5 vrstev spadenych do sebe.
Pri tisku se me na displayi zobrazuje pozice Z spravne... Kazda dalsi vrstva prida 0.2 (respektive 0.3 mm)
Uz me nenapada jak dal...
  • 0

blackdot
 
Příspěvky: 42
Images: 2
Registrován: 29.12.2015 22:22
Reputation: 0

Re: Propadajici se vrsvy

Příspěvekod JCHP » 12.05.2016 11:52

Tipnul bych si celkem sebevědomě na backlash - tedy vůli v pohybu osy Z.
Než se po sjetí dolů vůlí zanesená hystereze vymaže pohybem nahoru, tak to těch 5 vrstev sežere. Nasvědčuje tomu i nutný ofset pro první vrstvu i zpožděné rozepnutí koncového spínače.
  • 0

Upravený Kossel Clear s výměnnými hlavami (J-head a celokov s vodním chlazením)
JCHP
 
Příspěvky: 249
Images: 4
Registrován: 03.09.2014 12:06
Bydliště: NMnMet
Reputation: 0

Re: Propadajici se vrsvy

Příspěvekod s3030150 » 12.05.2016 22:03

Nedrhne pojazd Z vplyvom nerovnobeznosti tyci Z? Mne to robilo nieco podobne, ked som nejakym omylom (moj mozog vtedy odpocival) dal na Z klzne loziska. Tyce Z a zaroven vsetky 4 loziska nedokazem nijako nastavit rovnobezne a pojazd
  • 0

Rebel II, Marlin
s3030150
 
Příspěvky: 356
Registrován: 16.02.2016 16:27
Reputation: 0

Re: Propadajici se vrsvy

Příspěvekod blackdot » 19.05.2016 13:48

@s3030150
pojez Z se me zda byt v poradku. Jezdi plynule. Pohyboval jsem HB nahoru a dolu na stavecich sroubech aby vyloucil vymackani zavitovek v konkretnim miste, ale propadajici se vrstvy se objevuji vzdy v prvnich 5 vrstvach.

@JCHP
Ano, backlash jsem zkousel merit pomoci pluginu v OctoPrintu a vracelo me to hodnoty 1 - 1,5 mm. Uz jsem si objednal opticky endstop pro osu Z. Ale v predchozich upravach jsem uz stejne vypnul kontrolu endstopu pri tisku, takze sice vyresim vysoky backlash (kde eliminuji hysterezi mechanickeho endstopu), a presnejsi HOME Z, ale nepredpokladam ze to pomuze memu problemu.

Stale to vidim na velkou vuli mezi zavitovkou a matkou. Pri HOME Z sjizdi cely vozik pojezdu Y dolu. A pri zacatku tisku zacne vozik spravne stoupat az po prvich ~5 vrstvach. Tech prvnich ~5 vrstev stoupa moc pomalu... Ze bych mel vymackane ty mosazne matky?
  • 0

blackdot
 
Příspěvky: 42
Images: 2
Registrován: 29.12.2015 22:22
Reputation: 0

Re: Propadajici se vrsvy

Příspěvekod oscar » 19.05.2016 13:55

co mas za tiskarnu? jak mas spojene zavitovky a motory? neni tam vule?
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: Propadajici se vrsvy

Příspěvekod blackdot » 19.05.2016 14:13

Mam Rebel II HD primo z JRC.
Motory mam spojene se zavitovkama pomoci buzirek a stazene stahovacima paskama. Taky jsem je kontroloval, a zda se me ze zavitovka reaguje a na pootoceni motoru ihned (rozpoznaval jsem to podle soubezneho pootoceni tech stahovacich pasek jak na hrideli motoru, tak na zavitovce). Ale jeste dneska zkontroluji, jestli se me neprotaci ta buzirka na hrideli motoru. Dobry napad.
  • 0

blackdot
 
Příspěvky: 42
Images: 2
Registrován: 29.12.2015 22:22
Reputation: 0

Re: Propadajici se vrsvy

Příspěvekod oscar » 19.05.2016 14:19

spis jestl ise ti ta buzirka o +-0.2mm neposouva ci nedeformuje
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: Propadajici se vrsvy

Příspěvekod celeron » 19.05.2016 16:19

blackdot píše:Mam Rebel II HD primo z JRC.
Motory mam spojene se zavitovkama pomoci buzirek a stazene stahovacima paskama. Taky jsem je kontroloval, a zda se me ze zavitovka reaguje a na pootoceni motoru ihned (rozpoznaval jsem to podle soubezneho pootoceni tech stahovacich pasek jak na hrideli motoru, tak na zavitovce). Ale jeste dneska zkontroluji, jestli se me neprotaci ta buzirka na hrideli motoru. Dobry napad.

Na bužírku se vybodni a dej tam gumovou hadici na benzín do auta. Závitovku našroubuješ z jedný strany, pojistíš kontramatkou, motor natlačíš z druhý až na doraz a nepatrně vrátíš. Drží to tak, že se nemusí dávat ani žádný stahování.
zg.jpg

Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Propadajici se vrsvy

Příspěvekod kroxigor » 19.05.2016 16:34

To bych zase až tak netvrdil ta PVC hadička je velice dobré řešení a funguje.
Čím tvrdší hadička tím se víc přenáší křivost závitovek.
Dal jsem naopak měkkčí a teď mi to tiskne jako když střelí ...
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: Propadajici se vrsvy

Příspěvekod celeron » 19.05.2016 22:14

kroxigor píše:To bych zase až tak netvrdil ta PVC hadička je velice dobré řešení a funguje.
Čím tvrdší hadička tím se víc přenáší křivost závitovek.
Dal jsem naopak měkkčí a teď mi to tiskne jako když střelí ...

To je boj každýho soudruha zde. :wink: Závitovka proti motoru jde přetlačit do strany cca 0,5 mm celkem malou silou, ale na tah a tlak se ani nehne. Je to tím opletem mezi vnitřní a vnější vrstvou.
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Propadajici se vrsvy

Příspěvekod blackdot » 20.05.2016 12:30

Tak jste to zase trefili :-) Buzirka se neprotacela, ani nepohybovala, ale deformovala. Mel jsem mezi hrideli motoru a zavitovkou 1-1,5 mm mezeru. Pri pohybu pojezdu Y dolu se ta mezera zvetsila (prave na tech 1-1,5mm) a pri pohybu nahoru cely pojezd Y reagaval opozdene, nez se hadicka deformovala tak, ze uz vice nedovolila (mezera prakticky zmizela - par desetin mm tam asi jeste bylo).
Asi uz se za tech 12 dni cisteho casu, kdy tiskarna tiskla unavila a zacalo to byt horsi a horsi.

Kdyz jsem dal zavitovku primo na hridel, tak uz to vypadalo skvele, jen se me zacala na svislych perimetrech objevovat jakoby ta zavitovka :-). Do dalsim laborovani to uz mam vyladene ke vsi spokojenosti.

Backlash mam ted 0.3-0.4mm. Dalsi pokrok udelat ten opticky koncak.

Diky za rady!!
  • 0

blackdot
 
Příspěvky: 42
Images: 2
Registrován: 29.12.2015 22:22
Reputation: 0


Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků