Povrch výtisku - uvnitř, zvenku

Povrch výtisku - uvnitř, zvenku

Příspěvekod Pepe_Lopez » 30.04.2016 14:36

Zdravím všechny a prosím o radu, neb už mě nic nepadá.
Při reinstalaci kompa jsem omylem přišel o všechna nastavení, takže všechno ladím znova. A prostě mi to netiskne. a to zatím tisknu 30mm/s. Kalibrační kostka 20 x 20 x 20 je v rozměru do 0,1mm, 50 x 50 x 25 taky. Povrch jakž takž ujde, Tisk tryskou 0,4 mm, výška vrstvy 0,2 mm.
Zápasím i s ABS-T z Mladče, při 235st. ho prostě neprotlačím tryskou a všem to údajně tiskne. Napadlo mě, jestli není chyba ve ventilátoru hotendu, docela chrčí. Mám Rebel Mod tuším, že verzi 2. Když jsem vycvaknul plast abych ho aspoň profouknul mám plast dole docela opálený. Tak jsem si chtěl vytisknout jiný a doma mám jen 40 mm větrák a dopadlo to dle obrázku. Materiál ABS, povrch je hrubý, tryska jakoby vynechává. Každá při tomhle doporučuje přidat extruzi. Na tomhle výtisku jsem přidal extruzi o 4%, nastavení je jako na tisk dílů pro Rebela.
Co mě překvapuje, že povrch uvnitř je v pořádku. Tisknu nejdříve vnitřní a pak vnější perimetry.
Jakmile tisknu něco přes 45 mm tak mi to popraská.
vytisk.jpg

A ten držák větráku stejně nepasuje, nasměruje mě někdo, kde je stl na něco co by pasovalo?
  • 0

Rebel II LE (Lopez Edition = kříženec v33 a II.b + tuning) (Marlin) - domácí, Rebel II v27 - ex.
1x Rebel II JRC HD (Marlin) - pracovní, 3x 3DS Cube 3 - pracovní, 1x 3DS CubePro Duo - pracovní
Pepe_Lopez
 
Příspěvky: 240
Registrován: 25.05.2014 23:07
Bydliště: kousek od Žatce
Reputation: 0

Re: Povrch výtisku - uvnitř, zvenku

Příspěvekod kroxigor » 30.04.2016 15:13

Tenhle ofuk je pokud se nepletu na HE 3draty
Připadá mi, že už tam máš moc materiálu, 3-4% se přidává na konstrukční díly které jsou zatěžovaný na tohle můžeš jet normálně, řekl bych.
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: Povrch výtisku - uvnitř, zvenku

Příspěvekod Pepe_Lopez » 30.04.2016 15:29

Jenže mě to dělá i při normálním tisku.
Nejdřív jsem podezříval materiál od Ajny, že má různou tloušťku, (tam bych s tím počítal, jako takový byl kupován), ale že mi to dělá i Mladeč? A proč je vnitřní povrch OK?
  • 0

Rebel II LE (Lopez Edition = kříženec v33 a II.b + tuning) (Marlin) - domácí, Rebel II v27 - ex.
1x Rebel II JRC HD (Marlin) - pracovní, 3x 3DS Cube 3 - pracovní, 1x 3DS CubePro Duo - pracovní
Pepe_Lopez
 
Příspěvky: 240
Registrován: 25.05.2014 23:07
Bydliště: kousek od Žatce
Reputation: 0

Re: Povrch výtisku - uvnitř, zvenku

Příspěvekod AndroidCZ » 30.04.2016 21:43

Jsem přesvědčený že to je problém s naslicováním dílů. Předpokládám, že se ti to děje jen a pouze v okamžiku, kdy tiskneš relativně tenkou stěnu dílu, tj. se ti tam neobjeví v tom místě infill. Dojde totiž pak k tomu, že máš třeba sílu stěny 1,5 mm a prostě ti tam nevyjde ideální počet perimetrů, a pak je tam materiálu nepatrně více a na jedné straně jakoby přeteče (to je ten škaredý povrch). To že se ti to děje na vnějším povrchu a ne na vnitřním je náhoda, u jiného dílu to může být naopak. Já jsem se s tím setkal u velkého složitého tisku a tam se mi ten škaredý povrch střídal – jednou byl venku, jednou uvnitř. Musíš si upravit šířku extruze tak, aby její násobky odpovídaly síle stěny dílu, a nebo aby ti slicer udělal u tenké stěny spíš mezírku než aby se ji snažil za každou cenu vyplnit souvislým perimetrem.
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Povrch výtisku - uvnitř, zvenku

Příspěvekod Pepe_Lopez » 30.04.2016 21:51

Na slicování používám Slic3r 1.2.9 . Nastavení pro tisk je 6 perimetrů ze všech stran, 25% infil rectilinear.
A dělá mi to i u výtisků s tloušťkou stěny 5 mm. Konstrukční díl na Rebela nevytisknu ani náhodou.

Napadá mě, že bych ještě mohl zkusit to tisknout obráceně, nejdřív vnější perimerty a pak vnitřní, ale moc šancí tomu nedávám.
  • 0

Rebel II LE (Lopez Edition = kříženec v33 a II.b + tuning) (Marlin) - domácí, Rebel II v27 - ex.
1x Rebel II JRC HD (Marlin) - pracovní, 3x 3DS Cube 3 - pracovní, 1x 3DS CubePro Duo - pracovní
Pepe_Lopez
 
Příspěvky: 240
Registrován: 25.05.2014 23:07
Bydliště: kousek od Žatce
Reputation: 0

Re: Povrch výtisku - uvnitř, zvenku

Příspěvekod dkraft » 03.05.2016 08:33

ja bejt tebou bych zacal uplne od zacatku!

1. kdyz neprotlacis mladec na 235stupnu, tak bych si overil, ze mas opravdu 235 stupnu, tj. pokud ti to nemeri dobre (napr. mas ve FW nastaveny jiny typ senzoru) tak to nebude tisknout jak ma, nebo to musis kompenzovat nastavenimi vyssi teploty.
2. celkove bych prekontroloval ten hotend, jestli neni ucpany, napr. jestli pouzivas hybrid s PTFE trubickou, jestli neni nejak zkroucena nebo nema zataveny konec, atd.
3. nastavil bych/zkalibroval kroky na extruderu, jestli dava opravdu kolik ma davat. (extrudovat 50mm, zmerit jestli se material posunul opravdu o 50mm)
4. rozhodne bych prekontroloval i mechanicke casti, nahore kolem tech der mas "duchy", takze bych si prekontroloval remeny a vule na osach X,Y. stejne jako nastaveni zrychleni a jerk-u.
5. zvednul bych si Ztko nad podlozku (napr. 100mm) a dal bych extrudovat "do vzduchu", vysledkem by mela byt rovna, leskla, rovnomerna spagetka ...... zadny krouceni, kudrlinky, apod.

az potom bych se pokousel neco vytisknout.
  • 0

Rebel II HD+LCD (mix. JRC a cinskych dilu), deska GT2560, TMC2130 SPI, 230V hlinikova podlozka, autoleveling, octoprint+wifi+webcam.
dkraft
 
Příspěvky: 147
Registrován: 24.02.2016 14:25
Bydliště: Plzeň
Reputation: 0

Re: Povrch výtisku - uvnitř, zvenku

Příspěvekod Pepe_Lopez » 03.05.2016 17:12

... ja bejt tebou bych zacal uplne od zacatku! .... Děkuji za rady.

To je právě to o co se snažím. Ta tiskárna tiskla v pohodě, to není nová tiskárna, ta už má něco za sebou.

ad 1) neprotlačím Mladeč ABS-T na 235st, ale z 3DF nebo Filamentum nebo z Ajnovo Rakušana to jde. teploměr nemám abych to změřil.
ad 2) mám celokov od Dana v.2 Rebel Mod
ad 3) kalibrační kostka 50 x 50 x 25 je ok, rozchází se o 0,1mm, délka vyextrudovanýho filamentu 100mm je skutečně 100mm +-0,5mm
ad 4) mám kalený broušený tyče, kuličkový ložiska, nic není vydřený, vůle to nemá, myslím si, že řemeny maj tak komorní a, prostě nepřeskakují ani nejsou vytahaný
ad 5) z trysky leze krásný rovný hladký filament, nekroutí se jde rovně dolů

Všechno jsem rozebral a znova složil, jakmile chci vytisknout něco většího, tak je hrubý povrch, na 50 mm to navíc praskne. Pokud je to dutý, je to hladký zevnitř, zvenku je to hrubý.
Řekl bych, že mechanický vady bych mohl vyloučit. Možná snad větráček hotendu, ten se možná točí míň, ale jinak netuším.
Protože tisknu z SD karty a o nastavení sliceru jsem přišel, tak jediný co mám teď původní je firmware (repetier) a nemůžu vychytat nastavení sliceru. Každej den jeden pokus, víc času na to nemám. Ale zatím nic.
  • 0

Rebel II LE (Lopez Edition = kříženec v33 a II.b + tuning) (Marlin) - domácí, Rebel II v27 - ex.
1x Rebel II JRC HD (Marlin) - pracovní, 3x 3DS Cube 3 - pracovní, 1x 3DS CubePro Duo - pracovní
Pepe_Lopez
 
Příspěvky: 240
Registrován: 25.05.2014 23:07
Bydliště: kousek od Žatce
Reputation: 0

Re: Povrch výtisku - uvnitř, zvenku

Příspěvekod kroxigor » 03.05.2016 17:33

Obávám se že to bude přeplňováním alias známý bug Slic3ru 129 - GapInfil
Pak to "přetejká" a dělá to ty vlnky. chce si to pohrát s šířkou extruze a nespoléhat na automatiku.

Jinak podle toho výtisku bych ještě řekl, že tam je problém v Z - vlnkovaný povrch - šmajdající závitovky
a pak nastavení akcelerace a jerku - stíny (vlnky) na okrajích hran: http://3dprinterwiki.info/wiki/wanhao-d ... -settings/

Kvalita fotek nic moc, ale pro srovnání:
  • 0

Přílohy
IMG_3276.JPG
IMG_3275.JPG

PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: Povrch výtisku - uvnitř, zvenku

Příspěvekod Pepe_Lopez » 11.05.2016 22:34

Tak zdá se, že chyba byla nalezena. Tímto veřejně děkuji kroxigorovi za poskytnutí nastavení jeho tiskárny a za rady.
Samozřejmě, že jsem měl nesmysly v nastavení, ale aby se to nepletlo, musel jsem ještě vyměnit driver pro extruder. Také ventilátor hotendu se točil již podivně pomalu a díky tomu mi to netisklo ABS-T, které v breaku změklo a nechtělo se procpat tryskou, kdežto tvrdý filamenty procházely normálně. Teď tam mám 40mm ventilátor a tiskne jak fík. Akorát mi asi proti všeobecnému standardu kecá termistor a musím topit trochu víc.
Jinak je to OK.
  • 0

Rebel II LE (Lopez Edition = kříženec v33 a II.b + tuning) (Marlin) - domácí, Rebel II v27 - ex.
1x Rebel II JRC HD (Marlin) - pracovní, 3x 3DS Cube 3 - pracovní, 1x 3DS CubePro Duo - pracovní
Pepe_Lopez
 
Příspěvky: 240
Registrován: 25.05.2014 23:07
Bydliště: kousek od Žatce
Reputation: 0

Re: Povrch výtisku - uvnitř, zvenku

Příspěvekod s3030150 » 12.05.2016 22:18

Vyborne, je tu kopec uzitocnych informacii, dakujem aj ja. Nahodou, vie niekto, ako zmeriam realnu teplotu extrudera? Mam IR teplomer, ale na tak malej ploche to merat nechce. Napadol ma termistor a multimeter, ale mozno existuje nieco lepsie
  • 0

Rebel II, Marlin
s3030150
 
Příspěvky: 356
Registrován: 16.02.2016 16:27
Reputation: 0

Re: Povrch výtisku - uvnitř, zvenku

Příspěvekod Breta » 27.06.2016 10:58

Pepe_Lopez píše:Na slicování používám Slic3r 1.2.9 . Nastavení pro tisk je 6 perimetrů ze všech stran, 25% infil rectilinear.
A dělá mi to i u výtisků s tloušťkou stěny 5 mm. Konstrukční díl na Rebela nevytisknu ani náhodou.

Napadá mě, že bych ještě mohl zkusit to tisknout obráceně, nejdřív vnější perimerty a pak vnitřní, ale moc šancí tomu nedávám.


Jak děláš změnu tisku - viz nejdřív vnější perimerty a pak vnitřní? Nevíš, zda se dá změnit směr tisku - nyní mám vně směr proti směru hod. ručiček a chtěl bych opačně!
  • 0

Breta
 
Příspěvky: 13
Registrován: 11.03.2016 15:50
Reputation: 0


Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků