Kores tycinka a hlinik?

Kores tycinka a hlinik?

Příspěvekod dkraft » 07.04.2016 22:23

Zdravim vsechny,
jsem cerstve postizenej 3D tiskem, sveho rebela jsem dal dohromady teprve pred 14dny, tak stale jeste tapu a experimentuju, ale chtel jsem se zeptat, jestli nekdo pouzivate pri tisku ABS-T (mladec, cerna) kores tycinku primo na hlinikove podlozce?
Proc se ptam, tiskarnu jsem dodelal komplet i s MK2B vyhrivanou podlozkou a zrcadlem, vyzkousel jsem kapton na tom mi nedrzelo vubec nic, vyzkousel jsem ABS juice, lepsi, ale cokoliv vetsiho nez cca 5cm se mi odlepilo a potom jsem vyzkousel Kores tycinku, bylo to uzasny! ABS-T na tom drzel jako zidovska vira, vytisknul jsem si boxik na elektroniku 150x150 spodek tisku a drzelo to jako pribity celych devet hodin tisku, ani po vychladnuti jsem to nemohl skoro vubec utrhnout. Tak si rikam, parada nasel jsem fungujici podklad. Ale ta MK2B me stvala, jeji max teplota byla 105stupnu a trvalo ji to uctihodnych 45minut, nez se na ne doskrabala! no tak jsem v praci drapnul nejakej 3mm tlustej odrezek hlinikoveho plechu, na nej jsem prilepil 220V 200W podlozku z aliexpresu, pridal SSR a rovnou proximity sensor a super, ted natopim klidne na 150stupnu a na 100stupnu se dostane za cca 5minut. takze jsem spokojenej, ale kdyz pouziju tycinku kores stejne jako driv na sklo, tak mi na ni tisky vubec nedrzi??? hledal jsem jestli glycerin nemuze nejak reagovat s hlinikem, ale nic jsem nenasel, vubec nevim proc to na skle funguje a na hliniku ne!! to lepidlo proste vubec nelepi, na tom skle, kdyz bylo ohrate (+/- 95stupnu) tak na dotek lepilo, na tom hliniku, kdyz se ohreje, tak jako by "vyschne" a proste nelepi ..zkousel jsem ruzne teploty od 90 do 110, ale nic!........... mate nekdo podobnou zkusenost?? pouzivate nekdo kores tycinku primo na hlinik???

Predem diky za jakoukoliv radu.

David
  • 0

Rebel II HD+LCD (mix. JRC a cinskych dilu), deska GT2560, TMC2130 SPI, 230V hlinikova podlozka, autoleveling, octoprint+wifi+webcam.
dkraft
 
Příspěvky: 147
Registrován: 24.02.2016 14:25
Bydliště: Plzeň
Reputation: 0

Re: Kores tycinka a hlinik?

Příspěvekod vbalko » 08.04.2016 11:38

Něco máš špatně. Mně Mk2b natopi na 105 stupňů za cca 6-8 minut. Na 60 za 2 minuty.

Jak si to 220v topitko prepojil s rampsem? Relatko? BTW proč nedáš zrcaslo na ten hliník?

Odesláno z mého D6603 pomocí Tapatalk
  • 0

vbalko
 
Příspěvky: 37
Registrován: 13.11.2015 11:48
Reputation: 0

Re: Kores tycinka a hlinik?

Příspěvekod dkraft » 08.04.2016 11:53

spatne je urcite to, ze se mi odlepujou tisky! :-) jinak, ano mozna byla moje MK2B vadna, nevim to jsem zjistovat ani nechtel, stejne mi 12V topeni prislo jako hloupost (draty jak do rozvodny, chlazeni mosfetu, atd.), takze logicky 220V bylo lepsim resenim, zapojene to je jak jsem psal pomoci SSR a zrcadlo na to dat nemuzu, protoze proximity sensor potrebuje "jit" proti kovu a jelikoz mam sensor, ktery zabira cca 3-4mm nad povrchem, tak uz se mi mezi to sklo nevejde a po pravde ani nevim jestli by to fungovalo skrz to sklo.
  • 0

Rebel II HD+LCD (mix. JRC a cinskych dilu), deska GT2560, TMC2130 SPI, 230V hlinikova podlozka, autoleveling, octoprint+wifi+webcam.
dkraft
 
Příspěvky: 147
Registrován: 24.02.2016 14:25
Bydliště: Plzeň
Reputation: 0

Re: Kores tycinka a hlinik?

Příspěvekod JCHP » 08.04.2016 12:04

Sklo se běžně dělá od tloušťky 2mm, možná by ses vešel - induktivnímu senzoru to bude jedno.
Nebo jaký snímač vlastně používáš?
  • 0

Upravený Kossel Clear s výměnnými hlavami (J-head a celokov s vodním chlazením)
JCHP
 
Příspěvky: 249
Images: 4
Registrován: 03.09.2014 12:06
Bydliště: NMnMet
Reputation: 0

Re: Kores tycinka a hlinik?

Příspěvekod dkraft » 08.04.2016 12:23

jj induktivni, ale pri tom "houmovani" (G28/G29) je to tak strasne blizko te podlozce, ze nevim jestli by se tam ty dva milimetry vesly :-( navic, takove sklo bych urcite rozlamal hned pri prvni prilezitosti! :-) Ja hlavne nechapu, proc se to lepidlo chova na tom hliniku jinak? vecer jsem si jeste hral s nastavenim vysky prvni vrstvy a celkove s tim lepidlem a kdyz to kores lepidlo navrstvim do monstrozni tloustky (cca 1mm vrstva!!!), tak to na nem jakz takz drzi, ale potom to ma relief jako pohori tater a vystelovat vysku tisku je prakticky nemozne, navic spodni strana tisku je tragicka! :-(
  • 0

Rebel II HD+LCD (mix. JRC a cinskych dilu), deska GT2560, TMC2130 SPI, 230V hlinikova podlozka, autoleveling, octoprint+wifi+webcam.
dkraft
 
Příspěvky: 147
Registrován: 24.02.2016 14:25
Bydliště: Plzeň
Reputation: 0

Re: Kores tycinka a hlinik?

Příspěvekod dkraft » 14.04.2016 18:20

Tak dnes mi dorazil buildtak! Tisknu prvni test, nechci to zakriknout, ale je to uzasny! Prvni vrstva se na to chytala uplne sama! :-) Fakt parada........ skoda jen ze je tak drahej jako by to lisovali z papezovo potu, ale jinak super! :-)
  • 0

Rebel II HD+LCD (mix. JRC a cinskych dilu), deska GT2560, TMC2130 SPI, 230V hlinikova podlozka, autoleveling, octoprint+wifi+webcam.
dkraft
 
Příspěvky: 147
Registrován: 24.02.2016 14:25
Bydliště: Plzeň
Reputation: 0

Re: Kores tycinka a hlinik?

Příspěvekod Rebel » 14.04.2016 19:31

Nejasej predcasne :D Az z toho budes sundavat neco vetsiho, tak napis :D
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Kores tycinka a hlinik?

Příspěvekod dkraft » 14.04.2016 21:54

Rebel píše:Nejasej predcasne :D Az z toho budes sundavat neco vetsiho, tak napis :D


PRESNE toho se bojim!!! :-) ted jsem dotisknul "benchyho" takovou tu lodicku a drzela tam jako pribita!!! :-) Navic moje podlozka je nerozebiratelna (jo je!.... sroubovakem, klestema, odpojenim od svorkovnice, atd.) takze nejaky strkani do mrazaku nepripada v uvahu! :-)
  • 0

Rebel II HD+LCD (mix. JRC a cinskych dilu), deska GT2560, TMC2130 SPI, 230V hlinikova podlozka, autoleveling, octoprint+wifi+webcam.
dkraft
 
Příspěvky: 147
Registrován: 24.02.2016 14:25
Bydliště: Plzeň
Reputation: 0

Re: Kores tycinka a hlinik?

Příspěvekod kroxigor » 15.04.2016 06:03

Lehce podříznout lámacím nožem. Směrem nahoru se to z BuildTaku sundavá dobře. Na PLA není třeba dávat takové připlácnutí chce to jen tak lehce.
Správnej grif a jde to sundat jedna báseň.
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: Kores tycinka a hlinik?

Příspěvekod s3030150 » 15.04.2016 07:48

katastrofa! tlacil som 4 testovacie kocky a ani jednu som nevedel dat dole v celku, kliestami som roztrhal vsetky kocky, ked som ich chcel dat dole, chce to cvik .. :)
  • 0

Rebel II, Marlin
s3030150
 
Příspěvky: 356
Registrován: 16.02.2016 16:27
Reputation: 0

Re: Kores tycinka a hlinik?

Příspěvekod Rebel » 15.04.2016 08:24

Ano, chce to opravdu mit asi ten spravnej grif, na ktery jsem ale asi nemel trpelivost.
Dopracoval jsem v podstate ke 2 vysledkum.

1. drzi to tak, ze to nejde sundat a z 99% se buildtak poskodi
2. jde to sundat, ale u ABS doslo stejne jako na kaptonu k odlepeni ostrych rohu pri vetsim objektu

nekde mezi temi vysledku 1 a 2 bylo urcite procento vyhovujici pridrze, ale jelikoz je to zavisle na velokostech modelu, materialech, teplotach atp. tak to z meho pohledu bylo zanedbatelne procento uspesnosti.

Tedy u me byl vysledek v podstate stejny jako s kaptonem, pouze pri podstatne vyssi cene. Ale je to mozna jem mou netrpelivosti :D
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Kores tycinka a hlinik?

Příspěvekod kroxigor » 15.04.2016 08:39

Abych jen nekecal. Zrovna mi dojížděl tisk tak jsem rychle popad kameru, aby bylo vidět jak to jde snadno sundat.
Tisk HE 190, HB 50, PLA eSun.




Na ABS je BuildTak nevhodný vysoká teplota HB poškodí lepidlo na BuildTaku a smršťování ABS ho odtrhávbá od skla tvořej se boule a pod.

Je pravda, že první plát BuildTaku jsem zničil než jsem se naučil jak na něj, ale teď PLA tisknu v podstatě jen na BuildTak.
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: Kores tycinka a hlinik?

Příspěvekod Rebel » 15.04.2016 08:48

Ja ti verim, ale vytiskni mi takto krabicku z ABS se spodni vrstvou o rozmeru treba 100*70mm a pak mi ukaz, jak to snadno sundas :D
PLA ktere se smrstuje podstatne mene na tom nemusi byt tolik priplacnute, proto to pujde lepe sundat, ale stejne si pri takovem rozmeru nejsem uplne jistej.

Vim ted prijde argument, ze ABS neni vhodne na velke objekty, ale jsou aplikace (a je jich u me vetsina), kde je pro me PLA nepouzitelne. V dnesni dobe pouziju PETG, ale na ten zase nepotrebuju BuildTak ani nahodou.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Kores tycinka a hlinik?

Příspěvekod kroxigor » 15.04.2016 09:06

Psal, že BuildTak není vhodný na ABS a proč.
Tohle byla jen ukázka, že je to jen o seřízení první vrstvy a i z BuildTaku sundám výtisk bez problémů. Jinak jsem na něm tisknul i krabičku na FGLCD a Arduino a RAMPS (80x120mm) a bez problémů se sundáním.

Jako není univerzální HE pro všechny materiály není ani univerzální podložka pro všechny materiály.

Já tisknu z ABS minimálně, pro mě je rychlejší a vhodnější PLA.

Já měl vždycky problém s kaptonem na tom mi nedrželo nic ať jsem seřizoval a odmašťoval jak jsem moh.
(černý matný z JRC)
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: Kores tycinka a hlinik?

Příspěvekod Rebel » 15.04.2016 10:01

To ze ABS neni vhodne pro velke objekty vsech tavaru a rozmeru je svym zpusobem pravda a v netemperovanem boxu tim spis. Ale o to mi neslo a diskutovat o tom v tomto vlakne nebudem, uz tak jsme tu dost OT.

Jde o to, ze ABS ktere ma podstatne vetsi vnitrni pnuti pri chladnuti, musi dobre drzet na podlozce a moje zkusenost je takova, ze bud velky objekt drzel tak, ze nesel sundat bez zniceni BuildTaku, nebo se mu olepily kraje jako na cemkoli jinem.

To ze ti nic nedrzelo na kaptonu je opet na jinou diskuzi, protoze ja na nic jineho netisknu. Ale je to samozrejme jak rikas, zadne univerzalni reseni neni a je to tak, jak jsem psal, tedy zalezi na vlastnostech materialu, teplotach tisku a okoli, vlastnim tvaru a velikosti modelu .........

Tedy pokud se vratime k jadru tematu, tak je BuildTak urcitym resenim tisku na hlinikovou podlozku bez skla ci zrcadla. Mam duralovy stolek na RI 250*300mm a na nem nalepeny primo kapton. Materialy ktere pouzivam mi na tom drzi a v pripade poskozeni kaptonu to je podstatne levnejsi zalezitost.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D


Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků