Vynechaná vrstva, ucpaná tryska

Vynechaná vrstva, ucpaná tryska

Příspěvekod Tony3 » 14.03.2017 20:52

Ahoj,

při tisku z ABS že vždy po nějakém čase začne vynechávat tryska a pak se zasekne. Když ale zvýším teplotu tak jde zase lépe. Nebo když tam dám PLA tak to někdy funguje zase dobře (většinou). Uvažoval jsem o špatném termistoru, ale když většinou tisknu z PLA tak se mi to vůbec ještě nestalo.
Už se mi to stalo několikrát. Také jde vidět na některých místech takové malé jizvičky. Vrstva je jako by po délce cca 3mm zatlačena dovnitř, ale děje se to jen na sražení dolní hrany která je otočena k HB. Původně tam byl rádius, ale vrstvy se rozpadaly, což jsem taky nevěděl čím to je.
Také se to celkem rozpadalo na začátku perimetru, který byl umístěn v jednom z rohů s rádiusem.

ABS Mladeč, teplota HE 220, HB 90.

http://www.imagehosting.cz/?v=dsc184clc.jpg
http://www.imagehosting.cz/?v=dsc186gzg.jpg

Fotil jsem to telefonem takže kvalita nic moc..

Dík za rady
Tony
  • 0

Tony3
 
Příspěvky: 69
Registrován: 13.04.2016 14:34
Reputation: 0

Re: Vynechaná vrstva, ucpaná tryska

Příspěvekod kroxigor » 14.03.2017 21:32

Řekl bych že 220°na Mladčský ABS je trochu málo. Zkus přidat některé barvy ABS se tisknou i na 255° začínám tak na 245°.
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: Vynechaná vrstva, ucpaná tryska

Příspěvekod Tony3 » 14.03.2017 22:45

Dík, zkusím a dám vědět. Zvláštní je jen to že to vysikne třeba metr drátu a až pak se to sekne.
Jinak používám hybridní HE nebude vadit?
  • 0

Tony3
 
Příspěvky: 69
Registrován: 13.04.2016 14:34
Reputation: 0

Re: Vynechaná vrstva, ucpaná tryska

Příspěvekod Car » 14.03.2017 23:53

dej teplotu kolem 240°C a pokud potom tam bude nějaká vynechávka ,tak je to nepodáním filamentu do hotendu - vetšinou proklouzne o zub či dva a pak zase chvíli podává normálně jak má ( pak zvětši přítlak zubatice a zkontroluj dostatečné sycení cívek krokáče aby měl sílu ).
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: Vynechaná vrstva, ucpaná tryska

Příspěvekod vitaka » 15.03.2017 11:44

Podle mě nízká teplota v kombinaci s malým přítlakem zubatice. Plast se pomalu taví až dojde k tomu, že jeho odpor neudrží zubatice a začne prokluzovat. Mladeč ABS má doporučenou teplotu 220 - 250 stupňů. Zvednul bych teplotu a při výskytu problému zkontroloval, jestli zubatice neprokluzuje.
  • 0

vitaka
 
Příspěvky: 70
Registrován: 10.02.2016 22:27
Bydliště: Velké Opatovice
Reputation: 0

Re: Vynechaná vrstva, ucpaná tryska

Příspěvekod celeron » 15.03.2017 21:34

Jestli ti prokluzuje zubatice tak zůstává v jejích drážkách ostrouhanej filament, nebo je nastrouháno dole pod zubaticí.
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Vynechaná vrstva, ucpaná tryska

Příspěvekod Tony3 » 16.03.2017 01:14

Ano zubatice ke konci prokluzovala a filament byl celkem ostrouhaný. Jenže když jsem povolil přítlačnou páku a chtěl filament zatlačit do trysky tak to šlo hodně ztěžka.... Přitom teplota byla po dobu tisku pořád stejná a všechno šlo v pohodě. Pak to bylo jak jsem psal zvýšil teplotu a plast šel trochu lehčí, vyměnil za PLA a v pohodě.
Zubatice se mě totiž ještě neprokluzovala a jinak by to dělala snad od začátku a ne až po hodině tisku.
U ABS mě to dycky vytiskne nějaký metr a pak se stane tohle.
Zvýším tu teplotu a uvidím jestli se to bude opakovat.....
  • 0

Tony3
 
Příspěvky: 69
Registrován: 13.04.2016 14:34
Reputation: 0

Re: Vynechaná vrstva, ucpaná tryska

Příspěvekod celeron » 16.03.2017 12:11

Paradoxně koukni, jestli ti dobře chladí větrák, mě odešel velkým kolísáním otáček. Potom bych zkusil rozdělat trysku, vytáhnout filament a zkusit obrácenou stranou vrtáku 2 - 2,1 mm zda není teflonová trubka zborcená. Při dotahování trysky se může teflon smáčknout a zmenší se v něm díra těsně před tryskou a pak jde filament těžko. Mě se to stalo s černým ABS Esun ale tam tomu ještě nahrálo že se během cívky zvětšil průměr filamentu na asi 1,9 mm.
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Vynechaná vrstva, ucpaná tryska

Příspěvekod medapeta » 16.03.2017 13:07

Selským rozumem bych šel cestou nejměnšího odporu, pokud máš problém s tiskem z ABS, zkus PET-G.
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Vynechaná vrstva, ucpaná tryska

Příspěvekod OK1UGA » 16.03.2017 14:20

Já měl stejné problémy. V první řadě to bylo způsobené tím že filament vyklouzl mimo přítlačné ložisko a přestal se posouvat. Následovalo ucpání trysky a ohoblování filamentu. Hledal jsem problém v ucpávání trysky a ve skutečnosti byl jinde.
Později mi to začalo dělat přesně tyto škvíry co máte na fotografii a bylo to způsobené uvolněním matice posuvu Z.
Moje řešení popisovaných problémů a další mé úpravy popisuji zde: http://ok1uga.nagano.cz/3d_modi.htm . Jeďte po stránce dolů až narazíte na popisovaný problém.

Martin.
  • 0

OK1UGA
 
Příspěvky: 70
Registrován: 24.06.2015 20:19
Bydliště: Rychnov n/Kn nebo Liberec
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Vynechaná vrstva, ucpaná tryska

Příspěvekod Tony3 » 18.03.2017 14:30

Tak jsem nastavil teplotu na 250°C i když na cívce s materiálem je rozsah 200-230°C
Výsledek je takový, že první díl, který jsem tiskl už vyšel celý. Jen sražení, které je k podložce dělalo problémy při tisku na takovou teplotu, tvořily se malé kulaté výstupky, zřejmě vysokou teplotou a tím že vlákno bylo kladeno na hranu. Tak jsem snižoval teplotu někde u 235-240°C se to znova seklo. Tak jsem nechal 245°C a tiskl.

U další součástky se to i na teplotě 240°C seklo. Tak jsem rozebral HE a všiml si, že v Heatbreaku je teflonová trubička na čele od trysky mírně vtlačena dovnitř a mezi heatbreakem a trubičkou je nečistota. Bohužel nešla trubička ven, tak jsem použil jiný heatbreak a tentokrát celokov, protože jiný doma nemám... V tu dobu jsem i četl příspěvekhttp://www.rebelove.org/viewtopic.php?f=19&t=1713 sice nemám tiskárnu v boxu, ale když už jsem byl v tom tak jsem tam tu pastu dal.

Použil jsem jiný heatblock protože ten starý byl zaprasený a musel bych projet závitníkem zavit.
Celé jsem to složil a spustil tisk. Zatím to jede cca 2 hodiny a jediný problém je znova ta hrana k podložce, na které se tentokrát vytvořilo ještě víc výstupků. Teď jedu na teplotu 240°C a v pohodě. Až to bude hotovo tak pošlu fotky obou dílů v detailu.

Závěr:
Podle mě byla chyba ve stlačené teflonové trubičce, která drhla o materiál a při vyšší teplotě než standardně používám na PLA tak vytvořila větší odpor k tomu větší tepelná roztažnost ABS a hned to jde těžko. Takže dík za poznámku: celeron
Poznámka s tím na to jít od lesa :) a použít PETG. Když mám celou cívku ABS tak se mi nechce kupovat nová...

Jinak já nemám vůbec zkušenosti s celokovovým heatbreakem, tak nevím jak se to bude nebo nebude chovat u zase u PLA musím si první o tom něco přečíst. Nevím co to potřebuje a tak... Navíc můj chladič a heatblock je domácí výroby, ale zatím jsem neměl problém to dycky nějak odladit. Chladič to zatím asi uchladí všechno. Teď mě jen maximálně připadá že brzo odejde větrák :D

Jinak děkuju za rady a brzo pošlu fotky.
  • 0

Tony3
 
Příspěvky: 69
Registrován: 13.04.2016 14:34
Reputation: 0

Re: Vynechaná vrstva, ucpaná tryska

Příspěvekod medapeta » 18.03.2017 15:02

Nekonečný a tisíckrát omletý příběh.
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Vynechaná vrstva, ucpaná tryska

Příspěvekod celeron » 19.03.2017 23:35

medapeta píše:Nekonečný a tisíckrát omletý příběh.

Každej nějak začínal a vstřebával zkušenosti. Ty jsi snad věděl vše hned na začátku? :)
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Vynechaná vrstva, ucpaná tryska

Příspěvekod medapeta » 19.03.2017 23:54

Jasně že ne, ale hledat jsem se naučil velice rychle.
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Vynechaná vrstva, ucpaná tryska

Příspěvekod Tony3 » 24.03.2017 19:28

No po tom co jsem pročetl snad všechny příspěvky v oddílu "HotEndy a vše kolem" tak už vím co bylo myšleno stokrát omleté téma :D

Přikládám opožděně slíbené fotky tisku. Jak jsem psal na sražení jde vidět hodně výstupků, předpokládám vyšší teplotou a taky tím celokovem, protože hybrid to nedělal. Příště doladím a uvidím co z toho bude. Stejně model byl z ABS Mladeč a popraskaly mě vrstvy protože to nemám v krabici ale s tím nic moc asi neudělám pokud to nebude mít krytování co? Teploty E250°C, B90°C. Výrobce udává u toho ABS 200-230°C tak uvidíme na příště co to udělá a jak na tom bude výrobek pevnostně....

http://www.imagehosting.cz/?v=dsc008jcj.jpg

Pak jsem potřeboval vytisknout držák na cívky tak jsem to udělal z PLA Mladeč a bych ten celokov otestoval.
Teploty E200°C, B50°C, retrakce 0,7mm. S výsledkem jsem dost spokojen a neměl jsem žádné problémy tisk jednoho dílu byl cca 4h. Jediný problém byl jen se stojanem kde je TopSolid trochu porušená ale řekl bych že je to tím že jsem nastavil 8% výplň a materiál se tam nafukoval nebo propadal a pak to má takové bublinky. Možná ubrat teploty. Na držáku cívky (rotační součást na obrázku) jsem tal výplně 10% a v pohodě. Jen místy ten povrch TopSolidu je malinko rozrýpaný, ale po úpravě ve Sliceru se to snad spravý.
Zajimavé je taky že na tom držáku je ten TopSolid horší jen v místech kde tryska přejížděla na krátkou vzdálenost tam i zpět, díky tomu to asi nestíhalo chládnout ( mám dojem, že chlazení nebylo na max.).

http://www.imagehosting.cz/?v=dsc008did.jpg
http://www.imagehosting.cz/?v=dsc009fvf.jpg
  • 0

Tony3
 
Příspěvky: 69
Registrován: 13.04.2016 14:34
Reputation: 0


Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků