Neduhy Simplify3D

Re: E3D "Plated Copper" trysky

Příspěvekod lubosh » 18.09.2018 10:07

To je často diskutovaná věc, S3D toto nemá. Pokud je objekt jednoduchý, dá se to obejít přez další proces, ale jinak se to nedá řešit. Je to škoda, vývojáři to ignorují. Ve Slic3ru je to už dávno, a funguje parádně.
Nicméně pokud jsou dostatečné akcelerace (2-3 tis.mm/s2), není to zase tak třeba řešit. Aby pak ale z tiskárny nebyl šicí stroj... :D
  • 0

lubosh
 
Příspěvky: 1101
Registrován: 19.11.2014 16:42
Bydliště: Praha 10
Reputation: 12
Jen tak dál :)

Re: Neduhy Simplify3D

Příspěvekod Saph » 18.09.2018 18:58

tomast: Manipulovat s celkovou extrusion width není často příliš použitelné řešení, ovlivní ti to i perimetry a to není zrovna ideální.
Přišel jsem ale s jiným řešením, jak obejít absenci možnosti nastavení tlouštky vlákna externího infillu.
Uplně jsem vypnul top solid layers a nahradil jsem je samostatným procesem, ve kterém jsem interní infill nastavil na rectilinear s 90% výplní.
V podstatě tedy tisknu interní infill na místě externího a tím pádem se stává i použitelný parametr "infill extrusion width", který nově nastavím na 50%.
Zde foto pro srovnání na čtverci 50x50mm:
Test povrchu 1.jpg

Test povrchu 2.jpg

Vlevo standardní 3 externí infilly, 10% outline overlap, 45mm/s.
Tištěno na dvě vrstvy 40% infillu, aby nemohlo dojít k nějakému zkreslení od přímého kontaktu s podložkou.
U tisku vpravo jsou externí infilly vypnuty, místo toho 3 vrstvy běžného "interního" infillu o výplni nastavené na 90%. Infill extrusion width snížen na 50%, rychlost tisku těchto vrstev 60mm/s.
Jinak vše tištěno tryskou 0,6, extrusion width 0,72mm a extrusion multipler 0,95, materiál HIPS (podobné vlastnosti jako ABS).
Rozdíl je opravdu velký, v reálu je to ještě výraznější než na fotce.
Navíc hustota výplně je výborný nový parametr pro lepší kontrolu nad výsledným povrchem. Vždy jsem měl pocit, že S3D má tendence horní povrchy příliš přeplnovat a nebyla možnost to snížit bez současného ovlivnění i perimetrů.
Každopádně je absurdní, aby tohle S3D neuměl v základu, u složitějších modelů, kde jsou externí infilly v rýzných výškách bude peklo, či přímo nemožné všemu přiřadit samostatné procesy...
Hodím tohle přímo na forum S3D, opravdu musí přidat možnost přímé kontroly nad externím infillem, tohle je myslím pěkná ilustrace, jak moc je to potřebné.
Každopádně děkuji tomast, že mě na tohle přivedl :wink:
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Neduhy Simplify3D

Příspěvekod tomast » 18.09.2018 20:30

Jo, rozdíl vypadá opravdu výrazný - proto to i já používám. :-)
Jen tu sílu perimetru tak neřeším, 2 perimetry mi obvykle stačí i v takovémhle případě, pevnost ladím spíš hustotou a tlošťkou vlákna interního infilu.
Možná je to tím, že mám malou tiskárnu, tak spíš tisknu drobnější jemnější věci - modely z Thingverse se obvykle snažím zmenšovat. Největší trysku používám 0,4 (a vrstvu 0,2) na některé tisky pak raději trysku 0,2 nebo 0,3.

Ale teď si zase v jedné věci poradil ty mě :-) - uvědomil jsem si, jak snadno vlastně mohu tisknout různé části předmětu s různými nastaveními (výška vrstvy, šířka extruze, infill, teplota, rychlost... v rámci toho, co zvládne jedna tryska). Stačí zkombinovat více procesů a na poslední záložce jim předepsat, od jaké do jaké výšky se mají aplikovat. Uvažoval jsem že to budu dělat smícháním více Gcode souborů v editoru, ale tohle je elegantnější - a vidít to rovnou v náhledu.
Původně jsem totiž měl nějak zafixováno - co jeden proces, to samostatný předmět na desce, mix po vrstvách v rámci jednoho předmětu mě nějak nenapadl.
  • 0

tomast
 
Příspěvky: 432
Images: 1
Registrován: 20.11.2017 21:44
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: Neduhy Simplify3D

Příspěvekod Saph » 18.09.2018 21:00

Jo to mně by opravdu vadilo vrtat se v šířce perimetru, ten chci naopak někdy i silnější, ale v první řadě hlavně konstantní v celé výšce modelu. S tryskou 0,6 u větších věcí používám i jen jeden perimetr v určitých místech modelu, takže nesmí být úplně papírový :)
Jinak nemáš zač, multiproces je na S3D to nejlepší, já to s tím až přeháním :-D 20 procesu na jeden tisk u mě není poslední dobou nic nezvyklého :-D Ladím ale jen par gcodu na opakované časté tisky, tak tam se každá prkotina vyplatí řešit :-)
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Neduhy Simplify3D

Příspěvekod Saph » 19.09.2018 16:35

Ještě takový poznatek ohledně kalibrace extruderu pro S3D. Podle mých testů je standardní kalibrace pomocí kroků ve FW nedostatečná, protože S3D z nějakého důvodu vše přeplnuje.
Kroky extruderu mám správně, v S3D v záložce "Other" mám i uvedený přesný průměr filamentu (papírově je to samozřejmě 1,75, ale po přeměření jsem zjistil reálnou hodnotu v případě ABS spíše 1,70 a pro HIPS dokonce 1,68.
S3D mívá v základu extrusion multipler 0,95, takže to považuji za výchozí hodnotu, i když je to možná spíše hodnota myšlená pro PLA, které má vyšší hustotu.
Nicméně když zkusím tisk objektu s jedním perimetrem a ten následně přeměřím tak se neshoduje s nastavenou extrusion width. V případě trysky 0,4 i 0,6 je výsledný perimetr asi o 9% silnější.
Optimální hodnotou, kdy tlouštka perimetru +/- 1 setina odpovídá hodnotě ve sliceru, se zdá být tedy extrusion multipler 0,86-0,87.
Přijde mi opravdu divné, aby taková hodnota byla výchozí, 13% podextruze mi už přijde hodně mimo.
Musím ale říct, že externí infill pak vypadá o lépe, než jak byl zaznamenaný na fotce v předchozím příspěvku.
I když stále dosáhnete hezčí horní vrstvy s použitím interního infillu jak jsem popisoval výše, minimálně pro tu jednu finální vrstvu.
Problém ale je, že se pro změnu škubají vnitřní infilly, především ten základní rectilinear a je potřeba přidat infill extrusion width klidně i na 150%.
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Předchozí

Zpět na Další generátory G kódu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků