Manuál - rozpracováno ! (velké dík "raptik"ovi z reprap fóra

Příspěvekod Rebel » 20.09.2013 21:31

Postupně vznikající manuál na Skeinforge v ČJ. Budeme vděčni za zkušenosti, které povedou k dotažení manuálu dokonalé podoby.

O Skeinforge

Skeinforge je soubor nástrojů složených ze skriptů v Pythonu, který převádí 3D model na G-Code, tj. instrukce pro RepRap.
Instalace

Skeinforge je popsán na vlastních stránkách http://fabmetheus.crsndoo.com/wiki/index.php/Skeinforge. Můžete si ho stáhnout z webu autora http://fabmetheus.crsndoo.com/.

Skeinforge je napsán v programovacím jazyku Python, který budete potřebovat, abyste Skeinforge spustili. Python získáte na stránce stažení Pythonu http://www.python.org/download/. Dále si můžete prohlédnout oficiální web Pythonu http://www.python.org/.

Jakmile máte Python nainstalovaný, rozbalíte zip archiv se skeinforge a spustíte jej příkazem
Kód: Vybrat vše
 python skeinforge_application/skeinforge.py


User:Kliment http://reprap.org/wiki/User:Kliment se nejspíše stará o portable verzi - viz Portable_Skeinforge (anglicky) http://reprap.org/wiki/Portable_Skeinforge.

Větev Debian testing obsahuje balíček sfact a pro Ubuntu je k dispozici ppa repository (maverick natty oneiric precise):
Kód: Vybrat vše
 <sudo apt-add-repository ppa:richi-paraeasy/ppa

Troubleshooting (nápady na řešení problémů)
Extruder se nepohybuje
Musíte zapnout modul dimensions, aby vygeneroval E kódy, které určují pohyb extruderu.
Hotend nehřeje, pokud je vypnutý modul raft
Modul raft kontroluje předehřev. Pro zrušení tisku raftu jednoduše nastavte layer-counts na 0, místo celkového vypínání modulu raft.
Extruder se na začátku tisku točí zběsile dozadu
Technicky vzato toto není problém Skeinforge, ale můžete udělat jednoduchou úpravu, abyste toto chování obešli. Toto přetáčení můžete pozorovat po ručním zadáním vytlačení vlákna extruderu (přes Pronterface nebo jiný ovládací program), nebo startem dalšího tisku bez resetu tiskárny. Je totiž způsobeno tím, že ve výchozím nastavení Skeinforge i extruder pracuje s absoultními souřadicemi. Tudíž první kód je něco jako E1 (přetoč extruder na pozici "1", nikoliv vytlač z extruderu 1mm vlákna) a pokud se počítadlo extruderu nenachází poblíž hodnoty "0", extruder se přetáčí, dokud se k té nule nedostane.
Oprava verze 1: Do souboru start.gcode přidejte příkaz 'G92 E0' který vynuluje počítadlo extruderu E.
Poznámky
Soubor start.gcode musí být v adresáři ...\skeinforge_application\alterations, kde "..." je adresář, kde je nainstalovaný Skeinforge.
Tento soubor musí být zadán v "Name of Start File:" v sekci "Name of Alteration Files" modulu "Preface".
Volume-based extrusion
V Skeinforge 040 se udály drastické změny v modulu dimension (k lepšímu). Přečtěte si Volumetric Dimension settings, kde získáte návod, jak toto objemové tisknutí nastavit.

Přehled modulů a jejich nastavení

Cract
____________________________________________________________________________________________________________
Alteration - Přidá uživatelský G-COD na začátkek a konec generovaného kódu.
Bottom - Ovládá výšku nejnižší vrstvy.
Carve - Nejdůležitější plugin definovat pro vaši tiskárnu.
Chamber - nástroj pro nastavení teplot vyhřívaného stolku.
Clip – optimalizace spojení perimetrů a výplní
Comb - zlepšuje kvalitu tisku děr (méně otřepů uvnitř děr).
Cool - přidává mezi vrstvami čas na schladnutí, pomáhá řešit nahromadění tepla při tisku malých vrstev .rozměr
Dimension – nastavení průměru materiálu, multiplieru prutoku, retrakce atd.
Dwindle - Snižuje rychlost posuvu a průtok na konci dráhy , aby se snížilo „rozmatlání“ při přejezdech
Export - plugin, ktery upravuje zpusob tvorby vysledneho Gcod souboru. ovlivnuje, jak bude vypadat jmeno souboru, budou-li ponechany komentare a jak ma vypadat obsah souboru
Fill – zde se nastavuje zpusob, jakym se tvori vypln objektu. pokud se nazepne, z objektu se vytisknou jen obvodove steny.
Fillet - upravuje tvar rohu. Redukuje se tim hromadeni plastu v rozich a nahla akcelerace extruderu.
Home – plugin, ktery provede sekvenci prikazu v souboru uvedenem v Name of Home File pri tisku nove vrstvy
Hop - zvedá extruder kdykoliv zrovna neextruduje
Inset – nastavení výplní mostu atd. ?
Jitter – eliminuje tvorbu "hrebenu" (mista vetsi nebo mensi koncentrace plastu) na zacatku vlakna na vnejsi strane objektu posunem pocatku tisku vlakna v kazde vrstve.
Lash - plugin, ktery kompenzuje zpetny raz hotendu pri pohybu napr. vlivem pasu, silneho/prebuzeneho motoru... tento plugin byl portovan do Skeinforge od Erik de Bruin - 3D-do-5D-Gcode PHP GPL scriptu. Defaultni hodnoty by mely byt z jeho Darwin Reprapu
Limit - Limituje pohyb hotendu (v X a Y ose) aby nedochazelo k vynechavani kroku u krokovych motoru. Maximalni Z rychlost je definovana v pluginu Speed.
Multiply – umoznuje pozicovat objekt nebo tisknout najednou vice kopii objektu.
Oozebane - zapina a vypina prisun plastu do extruderu pred koncem a zacatkem tisku vlakna. Po tom co tento plugin zapne prisun plastu, mirne zpomali podavani (feed rate) v miste zacatku tisku a v postupnych krocich zrychluje, takze teoreticky zustava stejna tloustka vlakna.
Nektere firmwary maji tuto vlastnost jiz v sobe implementovanou (reversing extruder).
Preface - Některé obecné nastavení jako “home“, umístění, jednotky (mm vs palce), atd.
Raft - aktivuje "ovladani" teploty v pluginu Chamber, generuje raft vrstvu a podpurne struktury pro prevysi, dlouhe premosteni atd...
Scale – plugin opravujici smrsteni objektu vlivem chladnuti materialu. neni urcen pro uzivatelske zvetsovani a zmensovani objektu.
doporucuje se menit jen XY Plane Scale, jelikoz to neovlivnuje ostatni promenne. Z Axis Scale ovlivnuje vysku vrstvy, takze je pak potreba odpovidajicim zpusobem poupravit Feed Rate a ostatni promene, ktere ovlivnuje vyska vrstvy.
Skin - podrobne info s obrazky ZDE http://fabmetheus.crsndoo.com/wiki/index.php/Skeinforge_Skin. vyhlazuje objekt tim, ze tiskne obvod z vice casti odpovidajici vysce vrstvy. toto umoznuje mit hladce vypadajici objekt v kratkem case.
Skirt – o tisk "kosilky" okolo objektu, prevazne pro ucely pripravy a procisteni hotendu pred tiskem. Da se pouzit i pro generovani "rukavu" udrzujici teplo okolo tisknuteho objektu a odstraneni nekterych nechtenych jevu spojenych s chladnutim objektu behem tisku. napr. jako je proudeni vzduchu a nasledna deformace rohu...
Smooth - v principu vyhlazuje trasu v uzkem prostoru pro infill - udela z ni rovnejsi trasu a tim redukuje vybrace tiskarny. aby kompenzoval zkraceni trasy, upravuje i feed rate.
Speed – plugin urcujici rychlost podavani filamentu a pohybu hotendu.
Splodge - Plugin, ktery zapne motor extruderu o trosku driv pri tisku vlakna. Docili se tim lepsiho pripevneni vlakna na zacatku.
Stretch - opravuje velikost děr, které mají tendenci se tisknout jako menší než mají být.
Temperature – teplota hotendy při jednotlivých situacích
Tower - redukuje mnozstvy nechtenych vlaken mezi dvema objekty tim, ze vytiskne nejdriv napr 10 vrstev na jednom a pak na druhym. nejsem si ted jistej, jestli to funguje u dvou oddelenych objektu, nebo napr dvou vezi na jedne zakladne
Unpause - urychluje tisk aby se kompenzovalo zdržení vzniklé v mikroprocesoru ?
Widen - Widen walls which are less than a double perimeter width wide.
Wipe - Definujte čistící trasu trysky.

Alteration
- Přidá uživatelský G-COD na začátkek a konec generovaného kódu.

Name of End File: end.gcode "jmeno souboru pro pridani pred vygenerovany gcod (pro nastaveni pozice, hotendu pred tiskem atd."
Name of Start File: start.gcode "jmeno souboru pro pridani za vygenerovany gcod (pro nastaveni pozice, hotendu po tisku atd."
[center]- soubory se nachazeji v: c:\Users\_uzivatel_\.skeinforge\alterations\ (Win 7) -[/center]
Remove Redundant Mcode True "odstranuje nadbytecne Mcody, z
Kód: Vybrat vše
M113 S1.0
M104 S60.0
(*layer* 0.72 )
M104 S200.0
(*skirt*)

udela
Kód: Vybrat vše
M113 S1.0
M104 S200.0
(*layer* 0.72 )
(*skirt*)

"

Replace Variable with Setting True "nahrazuje interni promenou SF jeji hodnotou - pouziti v souborech jako end, start, cool end, cool start file
napr:
Kód: Vybrat vše
M190 S*setting.chamber.BedTemperature* dosadi hodnotu nastavenou v Chamber -> BedTemperature

!!! danej plugin ale musi bejt aktivni, jinak si toho ani nevsimne a necha to bejt...

Bottom
- Ovládá výšku nejnižší vrstvy.

Additional Height over Layer Thickness (ratio): 0.5 "pomer udavajici zdvih prvni vrsty. 0.5 znamena, ze prvni vrstva zacne v polovine rezu vrstvy. poyor pri pouzivani raftu, pocita s pry s hodnotou 0.5, tak pak na to pozor a pripadne zmeny doporucuji na wiki, pokud prohanite vyslednej gcod necim, co nepridava/nepouziva raft...

Altitude (mm): 0.0 "poziva se k urceni vzdalenosti hotendu od podlozky

Carve
- Nejdůležitější plugin definovat pro vaši tiskárnu.

Edge Width over Height (ratio): 2.2 (viz. http://calculator.josefprusa.cz/old/)
Extra Decimal Places (float): 2.0
Import Coarseness (ratio): 1.0
Layer Height (mm): 0.25 (pro 0.4 trysku, viz. kalkulátor výše)
Layers From (index): 0
Layers To (index): 912345678
Correct Mesh True

Chamber
- nástroj pro nastavení teplot vyhřívaného stolku. aby to zaclo v chamber fungovat musi bejt aktivovanej plugin raft. vypnuti generovani raftu se pak provede nastavenim Base Layers na 0 v Base a i v Interfaces.

Bed Temperature (Celcius): 110.0 "ovlivnuje teplotu heatbedu - vklada M140 do gcodu, neceka na vyhrati!!! ja kombinuju s M190 S setting.chamber.BedTemperature v start.gcode (upozornuji, ze jmeno promene musi bejt v spicatych zavorkach)"
Bed Temperature Begin Change Height (mm): -1.0 " vyska od heatbedu , kdy ma zacit menit teplotu z Bed Temperature na Bed Temperature End. Pokud je mensi nez 0, zustane teplota stejna"
Bed Temperature End Change Height (mm): -1.0 "vyska od headbedu, kdy ma teplota dojet na Bed Temperature End. bude-li nastavena na mensi nez 0 nebo mensi nez Bed Temperature Begin Change Height, zustava na Bed Temperature"
Bed Temperature End (Celcius): 20.0 "koncova teplota heatbedu v soucinosti s Bed Temperature Begin Change Height a Bed Temperature End Change Height. pokud je spravne nasteveno, udela do Gcodu postupny narust nebo pokles teploty mezi nastavenou vyskou."
Chamber Temperature (Celcius): 30.0 "slouzi k ovladani teploty vyhrejvaci komory. pridava do gcodu M141 prikaz"
Holding Force (bar): 0.0 "slouzi k nastavovani tlaku prislusneho zarizeni (elektromagnet, vakuovy stolek atd), pridava M142 do gcodu, tlak uvaden v Barech... pokud zarizeni se ovlada jen pomoci ON/OFF - 0 = OFF, 1 a vic = ON"

Clip
– optimalizace spojení perimetrů a výplní. urcuje zpusob navazovani vlaken ve smyckach, k prevenci tvorby hrudek na zacatku kazdeho vlakna, napr v perimetru skladajiciho se ze tri smycek - pri spravnem nastaveni tyto tri smycky vytiskne na jeden zatah namisto tri oddelenych.

Clip Over Perimeter Width (ratio): 0.5 "definuje pomer vuci sirce perimetru jak budou konce smycky pripnuty k sobe - mala hodnota, bude na koncich vznikat hrudka; velka hodnota - bude mezi konci mezera"
Maximum Connection Distance Over Perimeter Width (ratio): 10.0 "definuje pomer maximalni vzdalenosti vlaken smycky k sirce perimetru.
upravuje zpusob, jakym extruder tiskne smycky. napr. pri perimetru 3 smycek je bud vytiskne spojene (ve spirale - extruder jede porad, dokud nema tisknout jinou cast modelu), nebo rozpojene (kazdou zvlast, tedy extruder se vypne a presune na zacatek dalsi smycky)
nastavy-li se na 0 = smycky se nespoji
nastavy-li se na vetsi nez 0 =smycky se spoji
viz k obr. na [fabmetheus.crsndoo.com]"

Comb
- zlepšuje kvalitu tisku děr (méně otřepů uvnitř děr). upravuje trasu hotendu tak, aby neprejizdel pres diry v modelu. Eliminuje to tvorbu vlakynek v dirach a mezerach po prejezdu hotendu na jine misto v modelu.

Running Jump Space (mm): 2.0 "vzdalenost, ktera je pridana k prejezdu z jednoho "ostruvku" na druhy. pokud je vetsi nez 0, bude misto, odkud hotend bude prejizdet, blize k mistu, kam ma dorazit a pripadne zanechane vlakno bude kratsi. pokud je pouzita akcelerace, pojede hotend po opusteni "ostruvku", maximalni rychlost a pripadne vlakno bude tedy tenci.
ostruvek - misto tiskove plochy"

Cool
- uzitecny plugin, definuje se zde snizovani teploty materialu, dle urcitych podminek + ovladani vetracku. pro ovladani teploty hotendu, musi byt aktivni plugin Temperature (ten ale aspon u me par dalsich lidi nefunguje jak ma - je schopen obcas do GCODU nastavit teplotu hotendu od 0°C do nastavene)
dobre pracuje s krokovyma motory, s DC se nedoporucuje (krome Orbit modu)

Bridge Cool (Celcius): 1.0 "o kolik stupnu ma nastavit nizsi teplotu pri tisku bridge vrstev."
Orbit False "po dobu, ktera zbude do minimum layer time necha hotend krouzit okolo nejvetsiho "ostruvku" plastu ve vzdalenosti orbital outset. vhodne, pkud mate DC motor na extruder"
Slow Down True
Maximum Cool (Celcius): 2.0 "o kolik ma maximalne snizit teplotu, pokud je doba tisku vrstvy mensi nez minimum layer time"
Minimum Layer Time (seconds): 60.0 "definuje minimalni dobu, po kteru ma hotend tisknout vrstvu. bude-li doba hotendu nizsi, aktivuji se fonkce v tomto pluginu"
Minimum Orbital Radius (millimeters): 10.0 "pokud je vybran orbital typ, tak pokud oblast nejvetsiho "ostruvku" je tak velka jak minimum orbital radius, bude hotend krouzit v tomto "ostruvku" jinak bude krouzit okolo ve ctverci velkem jak minimum orbital radius (stred tohoto ctverce bude v centru "ostruvku") aby se zabranilo ohrevu malych casti modelu."
Name of Cool End File: cool_end.gcode "jmeno souboru s uzivatelskym nastavenim, ktere se ma provest po vrstve upravene cool pluginem."
Name of Cool Start File: cool_start.gcode "jmeno souboru s uzivatelskym nastavenim, ktere se ma provest pred vrstvou upravenou cool pluginem."
Orbital Outset (millimeters): 2.0 "pokud je vybran orbital typ, urcuje vzdalenost hotendu od nejvetsiho ostruvku okolo ktereho ma krouzit. pokud se nastavy jak zaporne cislo, bude hotend blize."
Turn Fan On at Beginning True "zapina vetracek na zacatku tiskupomoci M106"
Turn Fan Off at Ending True "vypina vetracek na konci tisku pomoci M107"

Dimension
– nastavení průměru materiálu, multiplieru prutoku, retrakce atd. pridava Adrianovy vzdalenosti pro extruder (E hodnoty), takze firmware je nemusi pocitat (toto nektere firmwary nemusi podporovat) podrobnosti na http://fabmetheus.crsndoo.com/wiki/index.php/Skeinforge_Dimension

Absolute Extrusion Distance False "pouziva pro vytalocavani pri vypoctech absolutni hodnoty."
Relative Extrusion Distance True "pouziva pro vytalocavani pri vypoctech relativni hodnoty, tedy hodnoty vztazene k predeslemu Gcod prikazu"
Extruder Retraction Speed (mm/s): 13.3 "nasatvuje se zde rychlost zpetneho natazeni fillamentu do extruderu, aby se vytvoril podtlak, ktery nasaje vytekajici material zpet do trysky. nastavuje se o dost vetsi nez je feed rate. napr.: feed rate: 48mm/s => Extruder Retraction Speed: 150mm/s
prilis vysoka hodnota muze vest u krokovych motoru k vynechani kroku, dale pak k nedostatku materialu na zacatku dalsiho vlakna a pripadne i k nacucnuti casti konce jiz polozeneho... chce to trosku experimentovat k dosazeni idelani hodnoty v kombinaci s Retraction Distance a pripadne i s Restart Extra Distance"
Filament Diameter (mm): 3 "zde se definuje prumer fillamentu, ktery mate. uvest zde, pokud mozno, nejpresnejsi moznou hodnotu. dost dalsich vypoctu v Skeinforge se od tohoto odvozuje. doporucuje se datsem prumer z vice mereni z ruznych useku fillamentu."
Filament Packing Density (ratio): 1 "zde obdoba slic3ru - Extrusion Multiplier. Vice mene slouzi k uprave E kroku ve firmwaru, aniz by clovek musel znovu upravovat firmware pokud prejde z ABS na PLA, pripadne na jinak kvalitni material, nez na ktery si kalibroval E kroky."
Maximum E Value before Reset (float): 91234.0 "definuje maximalni hodnotu E, nez SF umisti do Gcodu reset prikaz G92 E0. duvodem pro nastaveni teto hodnoty na co nejvetsi je, ze firmwaru muze dlouho trvat nez se zresetuje. Problem s cekanim, nez E hodnota bude velka je ten, ze mezitim se muze odelsat mnoho znaku. Pokud tedy firmwaru trva dlouho reset, nastavte tuto hodnotu co nejvetsi..."
Minimum Travel for Retraction (millimeters): 1.0 "definuje minimalni vzdalenost kterou musi hotend ujet mezi vlakny, nez nastane retrakce. bude-li prilis velka, extruder bude provadet velmi malo. mala hodnota zpusobi casto retrakci."
Retract Within Island False "aktivni znamena, ze retrakce bude provadena v ramci jednoho "ostruvku". neaktivni - pouze bude-li prejizdet na jiny objekt."
Retraction Distance (millimeters): 1.0 "definuje, kolik fillamentu natahne extruder zpet. pokud se natahne 10mm, natahne zpatky 10mm fillamentu. spravna hodnota pomaha odstranit tvorbu vlaken po prejezdu hotendu nad dirami a mezerami. a muze i odstranit prilisne vytekani plastu pri dlouhem prejezdu."
Restart Extra Distance (millimeters): 0.0 "definuje dodatecnou vzdalenost pri "restartovani" extruze po retrakci.Restart Distance bude pak Retraction Distance + Restart Extra Distance. pokud bude vetsi nez 0, pak se prida tato vzdalenost k pocatku vlakna - je-li po retrakci malo materialu na zacatku vlakna pokud bude zaporna, pak se tato hodnota odecte - vhodne pokud po retrakce je na zacatku vlakna mnoho materialu (na perimetru je videt boulicka - tam kde vlakno zacalo)"

Dwindle
- plugin ktery redukuje Feed Rate a Flow Rate na konci tisku vlakna aby redukoval vytekani plastu behem presunu hotendu. Vice redukuje Flow Rate nez Feed Rate aby bylo min plastu v extruderu.

End Rate Multiplier (ratio): 0.5 "defunuje pomer, jak bude ovlivneno Feed a Flow Rate na konci extruze vlakna. Se spravnymi nastavenim Pent Up Volume a Slowdown Volume mnozstvi vyteceneho vlakna bude zhruba umerne ctverci End Rate Multiplier.
Bude-li nastaveno na malou hodnotu, tisk bude prilis pomaly, jelikoz Feed Rate bude nizsi.
Bude-li nastaveno na prilis vysoke cislo, stale bude trochu plastu vytekat."

!!! (prosim nakeho zdatnejsiho englismana o dolpneni / upravu... roughly proportional to the square of the End Rate Multiplier - by melo asi znamenat End Rate Multiplier2) !!!

Pent Up Volume (cubic millimeters): 0.4 "kdyz se extruze zastavi, urcite mnozstvi fillamentu "vytece" pote ven. pro nejlepsi vysledky by se sem melo nastavit toto mnozstvi. nastavi-li se mensi hodnota, stale neco vytece. bude-li vetsi bude konec vlakna tenci, nez zbytek."
Slowdown Steps (positive integer): 3 "Dwindle redukuje Feed a Flow Rate v postupnych krocich, takze vlakno zustava prakticky stejne tluste az do konce. zde se nastavuje pocet techto kroku. cim vice kroku, tim je mensi rozdil v tlousce vlakna, ale narusta tim velikost vysledneho Gcodu a tedy muze byt vice pauz mezi segmenty tisku."
Slowdown Volume (cubic millimeters): 5.0 "udava objem plastu na konci vlakna u ktereho sem zacit snizovat Feed a Flow Rate. nastavi-li se na malou hodnotu, nebude dost casu na zbaveni se vytekajiciho plastu, takze neco vytekat bude. bude-li prilis velka, povede to k zpomaleni tisku, jelikoz bude postupne zpomalovat na velkem useku konce vlakna. dle wiki, je lepsi udelat chybu a nastavit velke, nez po tisku odstranovat plastove artefakty..."

Export
- plugin, ktery upravuje zpusob tvorby vysledneho Gcod souboru. ovlivnuje, jak bude vypadat jmeno souboru, budou-li ponechany komentare a jak ma vypadat obsah souboru

Add Descriptive Extension False "pridava do jmena souboru profilove informace.
Kód: Vybrat vše
 napr:
test.04hx06w_03fill_33EL.gcode znamena:
 - . (z carve - XXhxXXw). :
04h = 0,4mm - tloustka vrstvy v mm
06w = 0.6 sirka neboly 0.4 x Perimeter Width over Thickness (ratio): 1.5
 - (z Fill - _XXfill):
03fill = 0.3 (Infill solidity (ratio))
 - (z Multiply - _XXcxXXr): - nebude pouzit, pokud je nastaven 1 radek a 1 sloupce (1 tisk modelu)
2c = pocet sloupcu
x
2r = pocer radku
- (z Speed)
33EL = Feed Rate (mm/s) = 33.0 a Flow Rate Setting (float) = 33. pokud kterakoliv z hodnot bude mit desetinou cast, bude take zde zobrazena, pokud bude 0, bude hodnota skryta. pokud se hodnoty budou lisit (nemely by s 5D objemovou metodou), bude kazda zobrazena samostatne (napr. 35.2E30L = 'Feed Rate (mm/s):' 35.2 a 'Flow Rate Setting (float):' 30.0)

Add Export Suffix True "pridava do nazvu souboru gcodu pred priponu _export. Zpracovavam-li bagr.stl dostanu pak bagr_export.gcode"
Add Profile Extension False "pridava do nazvu souboru jmeno pouziteho profilu."
Add Timestamp Extension False "pridava do nazvu souboru informaci o case ve formatu YYYYmmdd_HHMMSS"
Also Send Output To: "umoznuje posilat vystup do souboru nebo trubky ( pro linux/unix pipe ). bezna volba je posilat na stdout, takze je vystup videt i na shell obrazovce, dalsi beznou volbou je stderr. defaultni je prazdna hodnota, takze se nic nebude dit. pokud je hodnota cokoliv, bude zapisovano do souboru tohoto jmena."
Analyze Gcode True "pokud bude zaskrtnut, pak penultimate gcode bude odeslan do analyze pluginu k spracovani a zobrazeni."
Do Not Delete Comments False "nebudou comentare smazany a tim muze dochazet k zpomaleni tisku a zhorseni kvality tisku. komentare mohou brzdit firmware."
Delete Crafting Comments False "smazou se jen "craftovaci" komentare a ponechaji se inicializacni komentare na zacatku souboru (dulezite informace o nastaveni profilu), jelikoz nejsou uvnitr Gcodu komentare, nedochazi tak k zpozdeni a clovek ma presto prehled s jakym nastavenim byl soubor generovan."
Delete All Comments True " maze veskere komentare, coz je nejbezpecnejsi volba vzlaste pokud mate firmware, ktery vyskyt komentaru v gcodu neumi obslouzit."
Do Not Change Output True "vystup nebude upravovan"
binary_16_byte False "gcod bude preveden do 16bytovych segmentu"
gcode_step False "prevede gcod z plovouci pozice do cisel kroku"
gcode_time_segment False "prevede gcod z plovouci pozice do cisel kroku a casu"
gcode_small False "odstrani z gcodu nadbytecne Z a Feed Rate parametry"
File Extension: gcode "urcuje jmeno pripony gcod souboru. defaultne: gcode"
Name of Replace File: replace.csv "jestli to chapu dobre, tak pokud si v .skeinforge\alteration vytvorite csv file tohoto jmena se sloupci oddelenyma tabulatorem bude to hledat slovo z prvniho sloupce a nahrazovat to slovem z druheho. pokud bude druhy prazdny, tak hledany vyraz bude smazan. pokud budou za druhym sloupce dalsi sloupce, budou pridany jako extra radky textu. pokud to povede k prazdne radce, bude cely radek smazan. takze se to da asi pouzit jako docela mocny nastroj nahrady nekterych G / M prikazu za jine..."
Save Penultimate Gcode False "pokud bude aktivni, export plugin ulozi gcod soubor s pridavkem _penulimate,gcode pred jeho exportovanim. toto je uzitecne, jelikoz kod, jakmile je exportovan byva casto spatne zobrazitelny v prohlizecich"

Fill
– zde se nastavuje zpusob, jakym se tvori vypln objektu. pokud se nazepne, z objektu se vytisknou jen obvodove steny.

Diaphragm - "je skupina vrstev v pravidelnych intervalech. muzou byt pouzity jako obcasna vypln k poskytnuti lepsi vodotesnosti, horizontalnimu zpevneni a nebo k vetsi odolnosti vuci zkrouceni."
Diaphragm Period (layers): 100 "pocet vrstev mezi jednotlivymi diaphragm vrstvama."
Diaphragm Thickness (layers): 0 "pocet vrstev z kterych se diapragm sklada"

Extra Shells - udava, kolik bude mit objekt smycek v perimetru obvodu navic (a kolem der)
Extra Shells on Alternating Solid Layer (layers): 3 "kolik bude extra smycek pri tisku Alternating Solid Layer."
Extra Shells on Base (layers): 1 "definuje pocet extra smycek na prvni, zakladni a kazde dalsi sude solidni (plne) vrstve po nich. nastaveni jine hodnoty nez Extra Shells on Alternating Solid Layers znamena, ze vyplnovy vzorek bude zastupovan a bude tim vytvareno silne prokladane spojeni i kdyz se okrajova smycka smrskne."
Extra Shells on Sparse Layer (layers): 1 "urcuje pocet extra smycek na ridkych vrstvach. Solidni (plne) vrstvy jsou ty, ktere jsou na vrchu, spodku a kdekoliv, kde ma objekt plosinku nebo previs. Ridke vrstvy jsou ty mezi nimy."

Grid - zde se nastavuje, jak bude mrizka vyplne vypadat
Grid Circle Separation over Perimeter Width (ratio): 0.2 "urcuje pomer jak je kruh mrizky vlozen pres sirku hrany. pri hodnote 0 se kruhy budou dotykat. pri hodnote 1 se do prostoru mezi kruhy vejdou dve vlakna."
Grid Extra Overlap (ratio): 0.1 "urcuje mnozstvi dodatecneho prekryti pri extruzi, kompenzuje se tim pripad, kdy se vytlacuje prvni vlakno v miste, kde jeste neni nic na co by se mohlo chytit."
Grid Junction Separation Band Height (layers): 10 "definuje vysku pasu v akordeon vzoru (tohle by mel asi nekdo vysvetlit - sem to musel aspon nak prelozit ,a le pravdepodobne to ma byt naky tvar vzoru vyplne )"
Grid Junction Separation over Octogon Radius At End (ratio): 0.0 "urcuje pomer vuci sirce extruze na konci o kolik se ma ctverec mrizky zvetsit v kazdem smeru. hodnota 1 a dal bude mit vzorek mrizky velke ctverce s osmiuhelniky."
Grid Junction Separation over Octogon Radius At Middle (ratio): 0.0 "urcuje navyseni uprostred. pokud bude tato hodnota jina nez Grid Junction Separation over Octagon Radius At End mrizka bude mit akoreonovy vzor, takze model bude mit vetsi pevnost proti zkrouceni."

Fillet
- upravuje tvar rohu. Redukuje se tim hromadeni plastu v rozich a nahla akcelerace extruderu.

Fillet Procedure Choice - zpusob upravy rohu obrazky a popis zde http://fabmetheus.crsndoo.com/wiki/index.php/Skeinforge_Fillet#Fillet_Procedure_Choice
Arc Point False "tvar rohu bude upraven pomoci oblouku pouzitim gcodu v podobe podove formy (G2 X Y I J). funguje jen s firmwarem, ktery to podporuje. soucasne znamy: Marlin"
Arc Radius False "tvar rohu bude upraven pomoci oblouku pouzitim gcodu v podobe polomerove formy (G2 X Y R). vyzaduje firmware s podporou G2 a G3 gcodu"
Arc Segment False "roh upravy pomoci oblouku skladajici se z nekolika segmentu."
Bevel True "roh bude zkosen"
Corner Feed Rate Multiplier (ratio): 1.0 "pomer, kterym se upravuje rychlost pohybu hotendu pokud je v rohu objektu. vysoka hodnota zpusobuje rychly pohyb a zanechani tenciho vlakna. nizka zpomaleni a silnejsi vlakno."
Fillet Radius over Perimeter Width (ratio): 0.35 "definuje sirku "upravy" rohu."
Reversal Slowdown Distance over Perimeter Width (ratio): 0.5 "urcujev jak daleko pred zmenou cesty extruder zpomaly. nektere nastroje, jako procisteni trysky, zvetsuji trasu extruderu a tato volba pridava zpomaleni, takze by nemelo byt skubnuti na konci trasy. pokud je hodnota mensi nez 0,1, nedojde k zpomaleni
- u tohoto se omlouvam, ale nak si nedokazu presne predstavit co to dela, takze asi lip to neprelozim"
Use Intermediate Feed Rate in Corners True "pokud se pouzije, bude rychlost hotendu pri zacatku tisku rohu prumerem ze stare rychlosti a nove rychlosti."


Infill - vypln
Infill Begin Rotation (degrees): 45.0 "urcuje, jakym smerem bude tvorena vypln zakladni vrstvy a kazde dalsi vrstvy. kazda licha vrstva je navic rotovana o Infill Odd Layer Extra Rotation"
Infill Begin Rotation Repeat (layers): 1 "urcuje pocet vrstev, kolikrat se ma vrstva s jednim smerem orientace opakovat. s hodnotou vetsi nez 1, se budou za sebou tisknout vrstvy, s nastavenym uhlem Infill Begin Rotation, vice casto. dava to tedy objektu vetsi pevnodt v jednom smeru nez v jinem. coz se hodi pro nosniky a konzole.
napr. nastvim-li zde 3, dostanu po sobe jdouci jdouci vrstvy s rotaci:45°,45°,45°,135°,45°,45°,45°,135°..."
Infill Odd Layer Extra Rotation (degrees): 90.0 "definuje se zde uhel natoceni liche vrstvy vuci zakladni vrstve."

Infill Pattern - volba typu vyplne (obrazky a popis zde http://fabmetheus.crsndoo.com/wiki/index.php/Skeinforge_Fill#Infill_Pattern)
Grid Circular False "vytvari vypln z oddelenych kruhu, poskytuje tedy objektu podporu pro vrchni vrstvy a je objekt odolnejsi jen v Z ose. vyhodou je ze tento typ vyplne nedefermuje tolik objekt, objekt muze byt deformvan jen stenamy.
kvuli castemu vypinani extruderu se doporucuje jen pro krokove motory na extruderu."
Grid Hexagonal False "vytvari z vlaken silnejsi vzorek sestiuhelnikoveho tvaru. objekt je pak odolnejsi nez pri pouziti line typu."
Grid Rectangular False "vytvari podivny ctvercovo osmiuhelnikovy vzor pro vetsi pevnost objektu."
Line True "nejjednodusi a nej rychlejsi pri tisku. jedna se o rovne cary jejiz "ridkost" se nastavuje pomoci Infill Solidity."
Infill Perimeter Overlap (ratio): 0.15 "urcuje o kolik vypln bude presahovat pres hranu oproti prumeru z sirky hrany a vyplne. cim vetsi hodnota, tim bude vypln vice presahovat do vlaken hran (perimetru) a bude tedy tim silnejsi spojeni vyplne se stenou objektu. pri prilis vysoke hodnote bude ale tryska ryt v vyslednem plastu. take pokud bude nad 0.45, nemusi byt spravne vypln vytvorena. Pokud potrebujete vypln trosku protahnout, pouzijte v pluginu Stretch parametr Path Stretch Over Perimeter Width in Stretch na vyssi odpovidajici hodnotu.
hodnota 0 znamena, ze se vypln sotva dotkne obvodu,
hodnota 1 znamena presah cele extruzni sirky.
hodnoty lehce nad 0 se doporucuji pro dobre propojeni obvodu s vyplni
cokoliv vetsiho nez 0,7 muze mit neocekavane vysledky.
cim vice "vlaknitejsi" plast mate, tim vetsi hodnota bude treba."
Infill Solidity (ratio): 0.2 "urcuje plnost vyplne.
hodnota 1 = 100% vypln, vlakno vedle vlakna.
hodnota 0 = prakticky objekt, kterz ma jen obvodove steny.
pokud je zde nastaveno 1 a objekt ma vypoukly vrsek, zkuste si pohrat s Infill Width over Thickness (ratio) v Inset pluginu. snizovani vede kmene vlaken vyplne a take kladeni vlaken vyplne min k sobe, takze se nebude hromadit tolik plastu v kazde vrstve."
Sharpest Angle (degrees): 60.0 "urcuje nejostrejsi uhel vlakna vyplne, nez je vlakno rozdeleno na dve. pokud je uhel prilis maly, bude extruder prilis casto zastavovan a spousten bude vice namahan a tisk bude zpomalen. pokud bude prilis velky, vlakna se mohou zpojovat, tvorit boulicky a obcas muzou bejt sebrany hotendem.
tento paramter se pouziva v: Fill, Raft a Skin pluginech."
Solid Surface Thickness (layers): 3 "urcuje kolik plnych vrstev bude na spodku, horejsku, plosinkach a previsech.
s hodnotou 0 bude object tvoren jen obzcejnou vyplni a voda by teda mohla skrz objekt.
s hodnotou 1 bude moct voda pomalu protekat skrz
s hodnotou 3 by se voda nemela dostat dovnitr.
cim vetsi hodnota bude, bude objekt silnejsi a tezsi"

Start From Choice - urcuje zpusob pocatku tisku kazde vrstvy
Lower Left True "start bude co nejblize "dolnimu levemu" okraji, tak abz dalsi vrstva zacal opet na nejvice chladnem miste predesle vrstvy. (popsano zde http://hydraraptor.blogspot.com/2010/12/round-robin.html)"
Nearest False "start nove vrstvy bude co nejblize konci tisku soucasne. je to nedoporucena volba, nicmene pomaha bojovat proti vytvareni nechtenzm vlaknum po prejezdu hotendu. muze vest k problemum s natavovanim objektu, jelikoz se nova vrstva poklada na nedostatecne vychladlou cast vrstvy - predpoklada se ze v nektere dalsi verzi SF uz nebude."
Surrounding Angle (degrees): 60.0 "definuje uhel o ktery jsou prilehle vrstvy okolo vyplne rozsireny. (prosim aby se na toto nekdo podival a dodal lepsi popis nez co sem byl schopen ja vytvorit - ten muj nedaval smysl ani me, tak ho sem ani davat nebudu )"

Thread Sequence Choice - definuje se zde, v jakem poradi se bude tisknout vnejsi okraj steny (perimeter), obvodove vlakna steny (loops) a vypln (infill) v druhe a dalsich vrstvach. prvni se tiskne v poradi Perimeter -> Loops -> Infill.
Pokud pouzijete plugin Stretch na kompenzaci rozdilu velikosti der oproti modelu, tak pro jeho spravnou funkci se musi nastavit poradi Perimeter -> Loops -> Infill
Infill > Loops > Perimeter False
Infill > Perimeter > Loops False
Loops > Infill > Perimeter False
Loops > Perimeter > Infill True
Perimeter > Infill > Loops False
Perimeter > Loops > Infill False

Hop
- nadzvedne hotend, pokud zrovna nevytlacuje material.

Hop Over Layer Thickness (ratio): 1.0 "ridi pomer zvednuti hotendu vuci vysce vrstvy"
Minimum Hop Angle (degrees): 30.0 "uvadi uhel zdvihu hotendu. 90° znamena zvednuti kolmo k stolku. nizky uhel znamena pomale zvedani pod nastavenym uhlem za pohybu hotendu."

Inset


Add Custom Code for Temperature Reading True "na zacatek gcod sopuboru bude vlozen M105 prikaz, pro volitelne cteni teploty."
Infill in Direction of Bridge True "slouzi k usnadneni tisku bridg vrstev. vrstva bude generovana tak, aby vlakna sla prez nejkratsi cast diry. (pokud bude dira mit tvar obdelniku, vygeneruje se trasa tak, aby vlakna sla soubezne s nejkratsi stranou)"
Infill Width over Thickness (ratio): 1.5 "skeinforge podle teto hodnoty urcuje, jak ma byt extruze "tlusta" v pomeru k tloustce vrstvy. pokud se hodnota bude zvysovat, budou vlakna vyplne dal od sebe. pokud tedy mate prilis materialu ve vyplni - zvyste hodnotu. pokud je materialu malo - snizte...
V praxi se nizka hodnota projevi "vyboulenou" horni vrstvou pri infill solidity nastavenem na 1; extremne nizka muze vest az "ryti" hotendu ve vrstve behem tisku.
!!!Infil Perimeter Overlap take ovlivnuje plnou vypl zkracovanim vlaken. pokud se podivate na pevnou zakladni vrstvu ktera je prave tisknuta na sklo nebo pasku bez raftu, da se vypozorovat jak plat je pokladan a ktery paramter zmenit pro lepsi vysledek tisku."
Loop Order Choice - pokud se ma presah vlaken odstranit pro kazdou smycku, presah je kontrolovan proti seznamu jiz vytlacenych smycek. pokud posledni smycka presahuje jiz polozenou smycku, je presah odstranen z posledni smycky. smycky jsou serazeny podle jejich oblasti.
Ascending Area True "smycky jsou razeny v vzestupne oblasti u tenkostennych dilu, pokud je presah odstranen vnejsek nebude extrudovan. Diram zustava velikost."
Descending Area False "smycky jsou razeny v sestupne oblasti. u tenkostenych dilu, pokud je presah odstranen obsah nebude extrudovan.Diram bude chybet interiova zed takze budou trosku sirsi nez v modelu."
Overlap Removal Width over Perimeter Width (ratio): 0.6 "urcuje pomer proti sirce perimetru. jakakoliv cast extruze, ktera spada do overlap removal width s jinou bude odstranena. Zabranuje se tim, aby extruder nepokladal tve vlakna prilis blizko k sobe. pokud je tato hodnota mensi nez 0,2, presah nebude odstranen."
Turn Extruder Heater Off at Shut Down True "pridava na konec souboru prikaz M104 S0 aby se extruder na konci tisku modelu prestal hrat"
Volume Fraction (ratio): 0.82 "sem se nastavuje predpokladany objem vlakna v porovnany s "krabici" definovanou vyskou vrstvy a sirkou vyplne. tato hodnota je pouzita v pluginech: dwindle, splodge a statistic. v Dwindle a Splodge se pouziva k vypoctu objemu fillamentu, ve Statistic k urceni prumeru extruze"

Jitter
– eliminuje tvorbu "hrebenu" (mista vetsi nebo mensi koncentrace plastu) na zacatku vlakna na vnejsi strane objektu posunem pocatku tisku vlakna v kazde vrstve.

Jitter Over Perimeter Width (ratio): 2.0 "definuje o kolik bude pocatek tisku posunut v pomeru k sirce perimetru. Vysoka hodnota znamena, ze pocatek bude cestovat po skoro celem obvodu. nizka - pocatek bude prakticky na miste."

Lash
- plugin, ktery kompenzuje zpetny raz hotendu pri pohybu napr. vlivem pasu, silneho/prebuzeneho motoru... tento plugin byl portovan do Skeinforge od Erik de Bruin - 3D-do-5D-Gcode PHP GPL scriptu. Defaultni hodnoty by mely byt z jeho Darwin Reprapu

X Backlash (mm): 0.2 "nastavuje kompenzaci v X ose"
Y Backlash (mm): 0.3 "nastavuje kompenzaci v Y ose"

Limit
- Limituje pohyb hotendu (v X a Y ose) aby nedochazelo k vynechavani kroku u krokovych motoru. Maximalni Z rychlost je definovana v pluginu Speed.

Maximum Initial Feed Rate (mm/s): 1.0 "definuje maximalni rychlost pohybu."

Multiply
- umoznuje pozicovat objekt nebo tisknout najednou vice kopii objektu.

Center X (mm): 0.0 "X hodnota posunu od stredu tiskove plochy"
Center Y (mm): 0.0 "Y hodnota posunu od stredu tiskove plochy"

Number of Cells "vytvari pole o poctu slopcu a radku, ktere definuje pocet kopii. predstavte si to jak excel tabulku s timto poctem radku a sloupcu, kde kazda bunka predstavuje jednu kopii. ( pokud colums = 3 a rows = 2 bude 6 kopii rozlozeno na tiskovou plochu s posunem od sebe definovanym v Separation over Perimeter Width)"

- Number of Columns - "urcuje pocet kopii v sloupci ( kolik kopii bude tusim v Y ose )"

- Number of Rows - "urcuje pocet kopii v radce ( kolik kopii bude tusim v X ose )"

Reverse Sequence every Odd Layer "eliminuje mnozstvi pohybu hotendu mezi jednotlivymi vrstvami tisknutych modelu. Hrozi ale to, ze nova vrstva se muze klast na ruzne vychladly povrch!"

Separation over Perimeter Width (ratio): 15.0 "definuje pomer vzdalenosti kopii vuci sirce perimetru."

Oozebane
- zapina a vypina prisun plastu do extruderu pred koncem a zacatkem tisku vlakna. Po tom co tento plugin zapne prisun plastu, mirne zpomali podavani (feed rate) v miste zacatku tisku a v postupnych krocich zrychluje, takze teoreticky zustava stejna tloustka vlakna.
Nektere firmwary maji tuto vlastnost jiz v sobe implementovanou (reversing extruder).

After Startup Distance (millimeters): 1.2 "definuje se zde vzdalenost, po ktere oozebane plugin jiz nebude omezovat rychlost extruderu po startu tisku vlakna. Extruder po teto vzdalenosti pojede na noramalni opracni rychlosti definovane v Speed pluginu."
Early Shutdown Distance (millimeters): 1.2 "vzdalenost, u ktere se vypne prisun materialu o neco drive, nez je zkutecny konec vlakna. Dulezita hodnota. vysoka hodnota, znamena, ze se prisun vypne prilis brzo a vlakno bude na konci tenci nebo bude chybet konec vlakna."
Early Startup Distance Constant (millimeters): 20.0 "cim dele je extruder vyply, tim drive se zapne. pomer je 1 - 1/e : vzdalenost_vypnuteho_ext. / Early_Startup_Distance_Constant - zde prosim o kontrolu prekladu - AJ matematicke slovni vzorce moc neovladam zdroj zde http://fabmetheus.crsndoo.com/wiki/index.php/Skeinforge_Oozebane#Early_Startup_Distance_Constant"
Early Startup Maximum Distance (millimeters): 1.2 "definuje maximalni vzdalenost pred zacatkem tisku vlakna, nez bude extruder zapnut."
First Early Startup Distance (millimeters): 25.0 "efinuje vzdalenost pred startem prvniho vlakna, u ktereho ma bzt extruder vypinan. tato hodnota by mela byt vysoka. Podle Maria, extruderu trva sekundu az dve, nez zacne vytlacovat prvni vlakno v poradku."
Minimum Distance for Early Startup (millimeters): 0.0
Minimum Distance for Early Shutdown (millimeters): 0.0 "definuje minimalni vzdalenost, kdy ma byt extruder vypnut po konci vlakna pro aktivaci funkce early shutdown."
Slowdown Startup Steps (positive integer): 3 "kdyz oozebane vypina extruder tak pomalu zpomaluje feed rate v zde definovanych krocich. teoreticky zpomaluje tak, aby vlakno zustavalo stale stejne tluste az do konce. prilis mnoho kroku zpusobuje sice pomalou zmenu rychlosti, ale vetsi vysledny gcod soubor."

Preface
- Některé obecné nastavení jako “home“, umístění, jednotky (mm vs palce), atd.

Meta "pridava meta tagy do vsech vasich souboru. cokoliv se sem napise, bude pridano do meta casti radku ve vystupu (souboru)"

Set Positioning to Absolute True "pridava G90 gcod k nastaveni pozicovani souradnic firmwaru v absolutnim formatu"
Set Units to Millimeters True "pridava G21 gcod k nastavenim jednotek firmwaru na mm."
Start at Home False "pridava G28 gcod na zacatek gcod souboru - pred tiskem hotend dojede na vychozi pozici."
Turn Extruder Off at Shut Down True "prida M103 gcod na konec souboru - vypnuti extruderu"
Turn Extruder Off at Start Up True "prida M103 gcod na zacatek souboru - vypnuti extruderu - pravdepodobne vhodne pro testovani tisku naprazdno."

Raft
- aktivuje "ovladani" teploty v pluginu Chamber, generuje raft vrstvu a podpurne struktury pro prevysi, dlouhe premosteni atd...

Base nastaveni ovlivnuje prvny "hustejsi" vrstvu, ktera se lepe prichytava k podlozce.
Interface nastaveni ovlivnuje nasledne vrstvy pro snadnejsi oddeleni objektu od podlozky a raftu.

kazda z techto vrstev ma vlastni nastaveni teploty v pluginu Temperature

pokud chcete jen ovladat teplotu heatbedu bez tisku Raftu a supportu nevypinejte plugin Raft, ale nastavte Base Layers a Interface Layers na 0 a Support Material Choice na None

Base "nejnizsi vrstva raftu, ktera je v kontaktu s podlozkou heatbedu"

Base Feed Rate Multiplier "urcuje koeficient pro upravu Feed Rate pro raft. vetsi hodnota ztencuje zakladni vrstvu, nizsi hodnota ztlustuje."

Base Flow Rate Multiplier "urcuje koeficient pro upravu Flow Rate pro raft. vetsi hodnota pridava material do zakladni vrstvy, mensi ztencuje zakladni vrstvu."

Base Infill Density "urcuje stupen pokryti povrchu, na ktery se tiskne zakladni vrstva."

0.1 = 10% povrchu bude pokryto plastem
0.9 = 90% povrchu bude pokryto plastem

Base Layer Thickness over Layer Thickness "urcuje pomer vyska vs sirka zakladni vrstvy v porovnani s vyskou a sirkou vyplne objektu."
Feed Rate bude pomalejsi pro raft vrstvy, ktere maji hustsi extruzi nez je vypln objektu.
pokud se zde nastavi 1, zakladni vrstva bude vypadat stejne jak jak normalni vrstva.
pokud se zde nastavi 1.5 nebo 2, bude zakladni vrstva tlustci. toho se dosahne zpomalenim pohybu hotendu, takze bude nadavkovano vice materialu na mm behem pohybu hotendu.

Base Layers "urcuje pocet zakladnich vrstev. bezne staci 1, u hodne nerovnych heatbedu 2. vice jak 2 je ztrata casu a materialu. vrstvy nesjou mezi sebou rotovany! u teto vrstvy se ocekava primi tisk na podklad / heatbed"

Base Nozzle Lift over Base Layer Thickness "definuje vzdalenost hrotu trysky nad stredem zakladni vrstvy delenou tloustkou zakladni vrstvy. pokud je heatbed v poradku, doporucuje se hodnota 0.375. pokud je poskozeny, doporucuje se snizit hodnotu tak, aby raft vyplnil skrabance v povrchu."

Initial Circling "necha hotend krouzit pred tiskem, nez hotend dosahne pracovni teploty"

Infill Overhang over Extrusion Width "urcuje pomer presahu infilu vuci extrusni sirce raftu"

Interface "je druhou "horni" casti raftu, ktera je v kontaktu s objektem. vlakna bzvaji husteji u sebe a bezne tenci. tisk vlaken je otocen o 90° vuci zakladni vrstve, ale samotne sou vsechny vrstvy tisknuty stejnym smerem (nerotovany - netvori tedy mrizku)."

Interface Feed Rate Multiplier "urcuje koeficient pro upravu Feed Rate pro raft. vetsi hodnota ztencuje interface vrstvu, nizsi hodnota ztlustuje."

Interface Flow Rate Multiplier "urcuje koeficient pro upravu Flow Rate pro raft. vetsi hodnota pridava material do zinterface vrstvy, mensi ztencuje interface vrstvu."

Interface Infill Density "urcuje stupen pokryti povrchu, na ktery se tiskne interface vrstva."

0.1 = 10% povrchu bude pokryto plastem
0.9 = 90% povrchu bude pokryto plastem

Interface Layer Thickness over Layer Thickness "urcuje pomer vysky vs sirka zakladni vrstvy v porovnani s vyskou a sirkou vyplne objektu.
Feed Rate bude pomalejsi pro raft vrstvy, ktere maji hustsi extruzi nez je vypln objektu.
pokud se zde nastavi 1, zakladni vrstva bude vypadat stejne jak jak normalni vrstva.
pokud se zde nastavi 1.5 nebo 2, bude zakladni vrstva tlustci. toho se dosahne zpomalenim pohybu hotendu, takze bude nadavkovano vice materialu na mm behem pohybu hotendu."

Interface Layers "urcuje pocet vrstev"

Interface Nozzle Lift over Base Layer Thickness "definuje vzdalenost hrotu trysky nad stredem interface vrstvy delenou tloustkou interface vrstvy."

hodnota 1 - tryska nebude tlacit na vlakno a necha jej samovolne dosednout na predeslou vrstvu.
mene nez 1 - tryska bude vlakno tlacit na predesou vrstvu
vice nez 1 - vlakno bude dopadat na predeslou vrstvu, mohou vznikat ruzne zkrouceni vlaken.

Name of Support End File - jmeno souboru, do ktereho se vkladaji uzivatelske akce (gcody), ktere se maji provest po tisku "podpurnych vrstev".
Name of Support Start File - jmeno souboru, do ktereho se vkladaji uzivatelske akce (gcody), ktere se maji provest pred tiskem "podpurnych vrstev".

Operating Nozzle Lift over Layer Thickness - koeficient urcujici pracovni vzdalenost hrotu trysky nad stredem vlakna delenou vyskou vrstvy.

Raft Size - Raft vyplnuje 4 uhelnik okolo spodni vrstvy objektu rozsireny na kazde strane o Raft Margin + Raft Additional Margin over Lengt. tuto velikost take ovlivnuje pouziti podpurnych struktur.

Raft Additional Margin over Length "udavana v %"

Raft Margin "o kolik mam byt vetsi raft nez objekt."

Support "dobre clanky na: clanek 1 http://davedurant.wordpress.com/2010/07/31/skeinforge-support-part-1/ a clanek 2 http://davedurant.wordpress.com/2010/07/31/skeinforge-support-part-2/
pro aktivaci supportu aktivujte: Raft, Elevate Nozzle, Orbit, pokud chcete jen Support nastavte Base Layers a Interface Layers na 0."

Support Cross Hatch "kazda support vrstva bude o 90° pootocena, support sice bude pevnejsi, ale obtizneji odstanitelny"

Support Flow Rate over Operating Flow Rate "urcuje koeficient ovlivnujici Flow Rate pro support tisk. s hodnotou mensi nez 1 budou vlakna supportu tenci a snedneji se support odstrani."

Support Gap over Perimeter Extrusion Width "definuje mezeru mezi objektem a podpurnym materialem. vztazeno k sirce extruze.obrazek a info http://fabmetheus.crsndoo.com/wiki/index.php/Skeinforge_Raft#Support_Gap_over_Perimeter_Extrusion_Width"

Support Material Choice
Empty Layers Only - podurny material jen na prazdnych vrstvach. vhodne pro tisk nekolika identickych objektu
Everywhere - kdekoliv bude treba tak vygeneruje podpurny material. I v dutine, kde neni pristup k odstraneni a support tam neni vhodny!!!
Exterior Only - podpurny material bude jen na vnejsich castech ojektu.
None = vypnuti generovani supportu

Support Minimum Angle "urcuje minimalni uhel, ktery povrch prevysu objektu musi mit, aby byl generovan podpurny objekt. pokud je uhel mensi nez tato hodnota, bude podpora generovana. Uhel je definvan jako vertikalni tzn., ze 0 je vertikalni zed, 10 je zed s malym prevysem, 30 je povazovano za bezpecny uhel pro tisk prevysu, 60 je prilis velky uhel pro tisk a 90 nepodepreny strop. obr. a info zde http://fabmetheus.crsndoo.com/wiki/index.php/Skeinforge_Raft#Support_Minimum_Angle"

Scale
- plugin opravujici smrsteni objektu vlivem chladnuti materialu. neni urcen pro uzivatelske zvetsovani a zmensovani objektu.
doporucuje se menit jen XY Plane Scale, jelikoz to neovlivnuje ostatni promenne. Z Axis Scale ovlivnuje vysku vrstvy, takze je pak potreba odpovidajicim zpusobem poupravit Feed Rate a ostatni promene, ktere ovlivnuje vyska vrstvy.

XY Plane Scale - koeficient ovlivnujici X a Y souradnice, ale ponechava sirku okraje. takze zmenou zde se zadny dalsi dulezity parametr nemusi upravovat.

Z Axis Scale - koeficient ovlivnujici Z osu (vysku vrstvy). doporuceno nemenit a nechat na 1. pokud se nastavi jine cislo, je potreba dalsi parametry upravit. napr. Feed Rate by se mel nasobit Z Axis Scale protoze vrstvy budou vice od sebe.

Skin
- podrobne info s obrazky ZDE. vyhlazuje objekt tim, ze tiskne obvod z vice casti odpovidajici vysce vrstvy. toto umoznuje mit hladce vypadajici objekt v kratkem case.

Horizontal Infill Divisions- urcuje, jak moc ma byt infil posledni (horni) vrstvy rozdelen.

Horizontal Perimeter Divisions - urcuje, kolik ma mit vlaken obvodova stena. prilis vysoke cislo muze vest k prilis tenkym vlaknu, ktere nebude hotend zvladat polozit.

Vertical Divisions - urcuje, kolik "vrstvicek" se vejde do jedne vrstvy pro perimetr a horni vrsstvu.

Hop When Extruding Infill - "nedzvednuti" hotendu, pri zacatku a konci tisku Skinn casti objektu, aby se vyhl jiz polozenym normalnim vrstvam.

Layers From - urcuje, od ktere vrstvy se ma zacit aplikovat Skin plugin. nedoporucuje se nastavovat zde 0, jelikoz to muze vest k problem s prilnavosti k heatbedu.

Doporuceni - nastavte si poradi tisku casti objektu tak, aby se jako prvni tiskl perimetr - v drtive vetsine pripadu to vede k zlepseni kvality vzhledu. navic, pokud mate spatny tvar trysky hotendu a perimeter bude tisknut jako posledni, muze vam hotend tvarem poskodit jiz polozenou vrstvu jak pojede smerem dolu k prvni "vrstvicce" obvodu na tisknute vrstve.
pokud pouzivate plugin limit, presvedcte se, ze vam zde nastaveny limit pro Z pohyb odpovida potrebam.

Skirt
- tisk "kosilky" okolo objektu, prevazne pro ucely pripravy a procisteni hotendu pred tiskem. Da se pouzit i pro generovani "rukavu" udrzujici teplo okolo tisknuteho objektu a odstraneni nekterych nechtenych jevu spojenych s chladnutim objektu behem tisku. napr. jako je proudeni vzduchu a nasledna deformace rohu...

Convex - pokud bude aktivni, bude "obtekat" objekt pouze v konvexnich uhlech. Jinak se bude snazit co nejvice kopirovat tvar objektu

Gap over Perimeter Width - pomer urcujici vzdalenost "kosilky" od objektu - vztazeno k sirce hrany. prilis nizke cislo, znamena, ze se bude dotykat objektu, coz muze pomoct pri odlepovani se od heatbedu.

Layers To - urcuje, do ktere vrstvy se "kosilka" bude tisknout.
- 1 = pouze na zakladni vrstve.
- pokud chcete delat "ochrany" rukav, nastavte na vysoke cislo (napr. 99999999 )

Smooth
- v principu vyhlazuje trasu v uzkem prostoru pro infill - udela z ni rovnejsi trasu a tim redukuje vybrace tiskarny. aby kompenzoval zkraceni trasy, upravuje i feed rate.

Layers From - od ktere vrstvy ma aktivovat tento plugin. teoreticky by se nemelo nastavovat na 0, nicmene nikdo zatim nenahlasil problem s prilnavosti k heatbedu, pokud bylo nastaveno na 0.

Maximum Shortening over Width - definuje maximalni zkraceni oproti puvodni trase. Plugin sleduje trasu hotednu a pokud neni zkraceni mezi polovinou useku a polovinou nasledujiciho useku prilis kratke oproti originalu a zkraceni neni prilis dlouhe, je "zubata" cast nahrazena touto zkratkou. pokud je maximum nastaveno na prilis velkou hodnotu, bude tento plugin zanechavat diry a hrudky v modelu. pokud bude nastaveno na prilis male, nebude vse, co mohlo byt, zkraceno.

Scale
- měřítko tištěného objektu. opravuje velikost vysledneho objektu - eliminuje smrstovaci proces chladnuti plastu pridanim koeficientu k rozmerum v X a Y ose. muze i Z , ale to se nedoporucuje

XY Plane Scale (ratio): 1.01
Z Axis Scale (ratio): 1.0
SVG Viewer: webbrowser

Skirt
– obrysy kolem modelu pro vyčištění trysky, ustálení tlaku atd.

Convex: True
Gap over Perimeter Width (ratio): 3.0
Layers To (index): 1

Speed
– plugin urcujici rychlost podavani filamentu a pohybu hotendu.

Add Flow Rate - pridava do gcodu hodnoty pro davkovani extruderem (nektere firmwary toto pocitaji samy dle rychlosti pohybu XY a jejich interniho nastaveni)

Bridge Feed Rate Multiplier - koeficient upravy rychlosti pohybu hotendu oproti normalnimu Feed Rate. - Pro Bridge vrstvy.

Bridge Flow Rate Multiplier - koeficient upravy davkovani extruderu oproti normalnimu Flow Rate. - Pro Bridge vrstvy.

Duty Cycle at Beginning - Definuje pracovni cyklus pro PWM krokoveho motoru pridanim M113 prikazu k zacateku gcodu. pokud ma HW potenciometr k nastaveni pracovniho cyklu, nastavte zde prazdny retezec. k vypnuti extruderu nastavte zde 0. Hodnota 1 zpusti motor naplno.

Duty Cycle at Ending - Definuje pracovni cyklus pro PWM krokoveho motoru pridanim M113 prikazu ke konci gcodu. pokud ma HW potenciometr k nastaveni pracovniho cyklu, nastavte zde prazdny retezec. k vypnuti extruderu nastavte zde 0.

Feed Rate - Definuje operacni rychlost pohybu hotendu.

Flow Rate Setting - Definuje operacni "rychlost" davkovani materialu. Defaultni hodnota je 210 pro Skeinforge pred verzi 50. pro vyssi verze nez 50 (vcetne) nastavte zde stejnou hodnotu, jak Feed Rate.
RapMan pouziva tuto hodnotu k definovani RPM extruderoveho motoru. RPM je pocitano jako Flow Rate / 10, takze pokud se zde nastavi 150.0 bude RPM 15. ruzne tiskarny mohou tuto hodnotu interpretovat ruzne!

Object First Layer Feed Rate Infill Multiplier - definuje koeficient zmeny Feed Rate pri tisku vyplne prvni vrstvy.
- vyssi nez 1: vypln bude ridsi
- mensi nez 1: vypln bude hustci

Object First Layer Feed Rate Perimeter Multiplier - definuje koeficient zmeny Feed Rate pri tisku obvodu prvni vrstvy.
- vyssi nez 1: vypln bude ridsi
- mensi nez 1: vypln bude hustci

Object First Layer Flow Rate Infill Multiplier - definuje koeficient zmeny Flow Rate pri tisku vyplne prvni vrstvy.
- vyssi nez 1: vypln bude ridsi
- mensi nez 1: vypln bude hustci

Object First Layer Flow Rate Perimeter Multiplier - definuje koeficient zmeny Flow Rate pri tisku obvodu prvni vrstvy.
- vyssi nez 1: vypln bude ridsi
- mensi nez 1: vypln bude hustci

Orbital Feed Rate over Operating Feed Rate - urcuje rzchlost hotendu, pokud hotend je v "krouzivem" modu (orbit v cool atd.). pokud potrebujete "kratky" orbit, nastavte nizkou hodnotu jako 0.1

Maximum Z Feed Rate - urcuje maximalni rychlost pohybu v Z ose pokud je Limit plugin aktivovan.

Perimeter - k lepsi povrchove kvalite vytisku za cenu pomalejsiho tisku je typicke nastaveni Perimeter Feed Rate Multiplier na 0.5. Pokud pouzivate extruder s regulovatelnou rychlosti davkovani, jako s krokovym motorkem, nastavte take Perimeter Flow Rate Multiplier na 0.5.

Perimeter Feed Rate Multiplier - urcuje koeficient zmeny rychlosti pohybu hotendu pri tisku obvodovych sten oproti vyplni. napr. pokud zde bude 0.8, budete mit silnejsi obvodovou stenu nez je extruze vyplne. jak se bude pomaleji pohybovat hotend - polozi se vice materialu a bu lepsi laminace.

Perimeter Flow Rate Multiplier - urcuje koeficient zmeny rychlosti davkovani pro tisk obvodovych sten vuci vyplni. pokud potrebujete stejnou sirku perimetru, ale lepsi laminaci potrebujete pro kompenzaci mensi rychlosti Feed Rate snizit i prisun materialu. Ale vsechny moznosti kombinaci Feed a Flow Rate pro perimeter vedou k ruzne vhodnym vysledkum.

Travel Feed Rate - urcuje rychlost pohybu hotendu, pokud vykonava pohyb, kdy neni treba vytlacovat vlakno.

Splodge
- Plugin, ktery zapne motor extruderu o trosku driv pri tisku vlakna. Docili se tim lepsiho pripevneni vlakna na zacatku.

Initial - ovlivnuje uplne prvni vlakno tiskove ulohy (skirt nebo prvni vlakno objektu, bez skirtu, raftu...)

Initial Lift over Extra Thickness - parametr ovlivnujici pomer o
  • 0

Naposledy upravil Rebel dne 23.10.2013 22:15, celkově upraveno 1
Rebel
 
Příspěvky: 3895
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Zpět na Skeinforge

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník