První vrstva

První vrstva

Příspěvekod mig01 » 12.06.2020 06:21

Když se tiskne první vrstva řekněme tvaru čtverce a když jede výplň tak v rozích kde se začne a skončí hromadí více materiálu než u diagonály. Pokud celkově na první vrstvě uberu materiál tak se sice na začátku a konci tisku výplně nehromadí tolik materiálu, ale poblíž diagonály jsou už jednotlivé "housenky" dále od sebe. Ne že by se se nespojily, ale už nejsou úplně rozlité. Jaký parametr ovlivňuje to přeplněni blízko perimetru? Děkuji.

* edit - opraveny chyby způsobené datlováním příspěvku z telefonu...
  • 0

Naposledy upravil mig01 dne 12.06.2020 09:18, celkově upraveno 2
mig01
 
Příspěvky: 96
Registrován: 04.08.2015 13:18
Reputation: 0

Re: První vrstva

Příspěvekod tomast » 12.06.2020 08:32

Obvykle za to může setrvačnost cesty extruder-tryska - tryska má o něco opožděnou reakci na změny rychlosti extruderu na konci delších linek, kdy je v ní určitý přetlak, který způsobuje, že vytéká více materiálu než má (i proto existuje retrakce pro přesun bez tisku).
Snaží se tomu zamezit funkce "linear advance", která ale běžně není aktivní a musí se doladit pro konkrétní tiskárnu.

Dá se to částečně ovlivnit také snížením akcelerace i rychlosti tisku = delší časy tisku. Ideálně aplikovat na první a poslední vrstvu.
Mohlo by pomoci i snížení "outline overlap" - o kolik % přetáhnout infil do perimetru.
  • 0

tomast
 
Příspěvky: 432
Images: 1
Registrován: 20.11.2017 21:44
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: První vrstva

Příspěvekod mig01 » 12.06.2020 14:15

Děkuji za odpověď. Když to tak čtu tak vlastně něco podobného jsem kdysy řešil i na poslední vrstně. Ne a ne to odladit (přebytek materiálu třeba u toho čtverce v rozích) až jsem si všiml, že předposlední vrstvu to tiskne docela pěkně a jediný rozdíl v nastavení předposlední a poslední vrstvy byl v rychlost tisku. Na poslední vrstvu jsem nastavil stejnou rychlost jako na tu předposlední a pak už to vypadalo docela dobře (rozdíl by celkem obrovský). Teď jsem zmenšil rychlost první vrstvy a malinko ubral na infill_overlap (měl jsem tam stejně nastaveno o něco víc než je default) a docela už to jde. Pomohla hlavně změna rychlosti (změna v infill_overlap už bylo jenom jemné doladění). Děkuji.
  • 0

mig01
 
Příspěvky: 96
Registrován: 04.08.2015 13:18
Reputation: 0


Zpět na Slic3r(PE)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron