Stránka 1 z 2

Finální vrstva

PříspěvekNapsal: 05.06.2017 13:03
od mig01
Jak dosáhnout perfektní finální vrstvy? Tiskárnu mám seřízenou - extruder podává materiál jak má (měřeno na 10cm kusu filamentu několikrát za sebou), rozměry výrobku jsou v pořádku (např. krychle 3x3x3cm).

finger.jpg


Nastavení Slic3ru mám nyní "made by medapeta" a docela mi to vyhovuje.
medapeta.png
medapeta.png (33.57 KiB) Zobrazeno 9628 krát


Zkoušel jsem jiné nastavení (viz kvádr) - myslím že to bylo 90% u Top solid infill - je to lepší, ale pokud je vrchní vrstva členitá, stejně je tam jakoby více materiálu (na kvádru je to vidět po obvodu - takový jakoby sešívaný spoj).

kvadr1.jpg


Děkuji

Re: Finální vrstva

PříspěvekNapsal: 05.06.2017 13:08
od Assewoo
Podle me je lepsi nektere polozky jako treba top solid infill zadat v procentech, zakladni jako perimetr a infil si nastav v mm, ale ty jenz jsou z nich odvozene napr. external perimeter nebo prave Top solid infill uz v procentech a pak postupne ubirej procenta v nastaveni Top solid infill, dokud nebudes s posledni vrstvou spokojeny.

Samozrejme s rozumem umerne tomu zarovnej i solid infill.

Re: Finální vrstva

PříspěvekNapsal: 05.06.2017 13:09
od medapeta
Zkus ubrat ještě ten top solid infill.

Re: Finální vrstva

PříspěvekNapsal: 05.06.2017 13:16
od bahora
Nakalibruj si tloušťku stěny, kalibrace na kostku a délku filamentu je jen začátek klibrace ....

Nebo druhá možnost pro top povrch, rozděl to na polovinu a pak slep dohromady, kvalita povrchu pak bude podle kvality podložky :)

Re: Finální vrstva

PříspěvekNapsal: 05.06.2017 13:28
od mig01
Kalibrace tloušťky stěny - a to se dělá jak?

Re: Finální vrstva

PříspěvekNapsal: 05.06.2017 13:42
od Rebel
No, pokud mas zkalibrovano, tak bych sazel na to, ze je tam celkove moc materialu soude podle zvlneni perimetru a nebo je to male a nestaci to chladnout. Prebytecne mnozstvi materialu muze byt dano i vlastnim filamentem, jeho prumerem a jeho chovanim (expanzi) po extruzi, kterou ovlivnuje rychlost a v neposledni rade i akcelerace. Tedy pro posledni vrstvu je potreba mit nizsi rychlost (potazmo i co nejvyssi akcelerace), jinak dochazi pri akceleracich a deakceleracich u koncu a zacatku perimetru k pretokum diky pretlaku. V neposledni rade do toho hraje i akcelerace vlastniho extruderu. Defaultni hodnota ve FW, jako je treba 10000 je nesmysl.
Na 99% bude vypadat vrchni vrstva s ruznymi materialy a stejnym gcodem jinak. Take je to dale o plneni tech vrstev pod topinfilem, pokud jsou preplnene, odrazi se to na te vrchni. Pohledove se ti na tom vrchnim infilu prave odrazi i zvlneni nedokonale vyrovnanych tech spodnich, coz muze byt i tim, ze mas tech solidinfilu malo, nebo moc/malo materialu.
Ono tedy na fotkach to vypada vzdy hure, nez pouhym okem, ale kazdopadne top infil nelze resit pro vsechny materialy stejnym nastavenim.
Ted prijdou dotazy, jak to mam nastavene ja a muzu rici, ze na topinfil se v 99% muzu vys..., ale kdyz ho potrebuju fakt co nejlepsi, ladim ho na konktretni tisk a material, protoze to podle me ani jinak nejde.
Tedy zminene postupy te vedou asi spravnym smerem, vse je to pouze o davkovani filamentu a optimalni siri extruze. Kalibrace extruderu je pouze odrazovym mustkem, protoze to je jedine, co se da vcelku snadno overit.

Re: Finální vrstva

PříspěvekNapsal: 05.06.2017 15:08
od mig01
Děkuji všem za podněty. Zkusil jsem upravit Slic3r a vrchní vrstva vypadá o něco lépe. Sice je tam vidět ještě trochu přebytku (ještě by to chtělo někde něco ubrat), ale asi na to prdím... Zkusím ještě jiný model jestli to bude ucházející (jak tu bylo řečeno, každý model chce trochu jiné nastavení aby byl perfektní). Stejně asi budu převážně tisknout konstrukční prvky a ty budou mít většinou pohledovou stranu tu, která drží na podložce takže top layer nebude vůbec vidět (bude zavřena "uvnitř"). Ale budu muset vyzkoušet něco jiného než Kores, protože se mi povrch moc nelíbí (tisknu ABS na zrcadlo). Líbí se mi něco co vytvoří nelesklý povrch něco jako má podložka BuildTak, ale ta není vhodná na ABS (hlavně když to má větší plochu - nejde to sundat co jsem četl). Nejspíš budu tisknout takové věci, které mají větší tiskovou plochu (výška jenom kolem 1-2cm). Nějaký tip co vyzkoušet?

Re: Finální vrstva

PříspěvekNapsal: 05.06.2017 15:13
od medapeta
PEI ULTEM

Re: Finální vrstva

PříspěvekNapsal: 05.06.2017 16:40
od kroxigor
Jak píše kolega PEI.
U BuildTaku není problém v sundání (to se dá odladit první vrstvou), ale s tím, že lepidlo neodolává teplotám od 100° takže se to pak odtrhává i s podložkou a ta se vlní.
Taky je problém s čištěním BuildTak nesnáší Aceton takže ho je problém vyčistit od zbytků ABS, což u PEI není problém.

Re: Finální vrstva

PříspěvekNapsal: 05.06.2017 17:24
od medapeta
Dobré výsledky mám s tímhle nastavením, je to pro trysku 0.4mm a mladečské PLA.

PLA_025.gif
PLA_025.gif (11.44 KiB) Zobrazeno 9527 krát

Re: Finální vrstva

PříspěvekNapsal: 05.06.2017 22:30
od vitbauer
kroxigor píše:Jak píše kolega PEI.
U BuildTaku není problém v sundání (to se dá odladit první vrstvou), ale s tím, že lepidlo neodolává teplotám od 100° takže se to pak odtrhává i s podložkou a ta se vlní.
Taky je problém s čištěním BuildTak nesnáší Aceton takže ho je problém vyčistit od zbytků ABS, což u PEI není problém.

Na nic lepšího jak na Buildtak jsem zatím netiskl. A jak bylo napsáno, při teplotách nad 100°C se to při tisku ABS vlní takovým způsobem, že po pár tiscích je podložka na vyhození. Takže jsem se vrátil ke Koresu.

Re: Finální vrstva

PříspěvekNapsal: 06.06.2017 07:38
od Remet
PEI ULTEM nebo PET paska. Na obojim drzi ABS perfektne.

Re: Finální vrstva

PříspěvekNapsal: 08.06.2017 08:42
od mig01
Díky všem za rady. Po PEI se podívám. Tu finální vrstvu ještě zkusím odladit až bude trochu čas (chce to hodně času).

Re: Finální vrstva

PříspěvekNapsal: 08.06.2017 22:41
od Baisop
Co mě osobně pomohlo, bylo přeleštění trysky podle vyrovnaného bedu pomocí 1200 smirku pod vodu (ztupený ocelí, aby nebyl ostrý) a čtvrtkou nebo papírem. Po srovnaní (přeleštění) jsem pak extruder demontoval (je dobré si zapamatovat přibližné natočení extruderu) a pomocí papíru jsem lehce zakulatil ostrou hranu (doopravdy malinkatý rádius asi 0,1 mm). Jinak je dobré při leštění, aby zůstal v dírce trysky plast, který zabraní vzniku otřepům v dírce trysky. Díky této úpravě a správnému nastavení množství plastu mám top solid rovný a bez stop od trysky (rýha ve stopě trysky).

Re: Finální vrstva

PříspěvekNapsal: 09.06.2017 09:29
od mig01
Můžeš sem hodit obrázek výrobku pro zajímavost?