Kalibrace XY ?

Re: Kalibrace XY ?

Příspěvekod OK1UGA » 27.12.2016 17:59

Pánové děkuji všem za cenné rady. Nejdůležitější pro mě byla ta finta s kostičkou 20x20 z níž se tiskne jen vnější perimetr. Jakmile jsem zkompenzoval šířku extruze vše začalo dávat smysl a po drobných korekcích os X a Y mi tiskárna tiskne správně vnitřní i vnější rozměry. Pro zajímavost původně jsem měl kroky 160/mm u obou os, teď mám 161,7 na X a 161,5 na Y. Takže je vidět že i u stavebnice je nutné drobné korekce udělat. Korekce jsem nakonec dělal pokusnými výtisky a postupným přiblížením k ideálnímu stavu. Odměřit totiž přesně posuv os není úplně snadné. Nasadit tam šupléru 2x po sobě tak aby dala přesně stejné výsledky je dost problematické. Nelze se spolehnout že se o 1 - 2 desetiny neseknu.

Ještě jednou moc díky a přeji pěkný zbytek svátků.

Martin.
  • 0

OK1UGA
 
Příspěvky: 70
Registrován: 24.06.2015 20:19
Bydliště: Rychnov n/Kn nebo Liberec
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Kalibrace XY ?

Příspěvekod vitaka » 27.12.2016 19:21

Jsem rád, že to pomohlo.

Ještě k tomu měření, chce to měřit víckrát a nejlíp si udělat průměr. :-)
  • 0

vitaka
 
Příspěvky: 70
Registrován: 10.02.2016 22:27
Bydliště: Velké Opatovice
Reputation: 0

Re: Kalibrace XY ?

Příspěvekod gazy11 » 27.06.2017 16:20

Kalibrace - Jednouchá přepočtová tabulka na úpravu kroků pro měření šuplerou.

Pokud nevyhovuje klasický výpočet počtu kroků/mm (druh řemenice, počet zubů, drivery, úhel kroku...) a osy se pohybují o jinou vzdálenost než mají, lze jako berličku použít přepočet o kolik se to netrefí, upravit nastavení a znovu odměřit. (nejsem si jist, jestli se musí např.Arduino znovu restartovat k načtení nových hodnot, ale dělal jsem to tak). V této tabulce jen zadejte základní hodnotu (např. 150kroků/mm pro osu X, řemenice T2.5, úhel 1,8°, driver 1/32 a počet zubů tuším 17), osu X odměřte od pevného bodu (např.vozík extruderu versus držák osy Z), v manuálu dát povel na ujetí např. 100mm a odměřit. Výslednou hodnotu zapsat do sloupku "realita", vzít hodnotu z posledního sloupku a tu dát do Epromky nastavení tiskárny, opakovat tak dlouho než se to bude přibližovat požadovaným 100mm.
Na prvotní základní nastavení to stačí, nemusí se tisknout kostka. Stejně jsem postupoval i u osy Y, kde jsem odměřoval stolek versus držák tyče Y. Snad se to bude někomu hodit.
PS: Mně vyšly jiné výsledky na každou osu se stejným HW. Dal jsem tedy dle výpočtu a tisklo mi to rozhozenou jednu osu (např.oválné otvory). Dal jsem stejná čísla pro obě osy a už neřeším kalibraci. Zbytek se dá donasavit tak nějak ve FW.
Možná po zahřátí krokových motorů bude ujetá vzdálenost nepatrně odlišná díky změně magnetických vlastností. Dá se pomoci přidáním ovládacího napětí resp.proudu na driverech na úkor zahřívání motorů.
  • 0

Přílohy
rebel_prepocet_kroku.xlsx
(9.9 KiB) 361 krát
Martin
gazy11
 
Příspěvky: 67
Registrován: 22.05.2017 06:39
Bydliště: Teplice
Reputation: 0

Předchozí

Zpět na Slic3r(PE)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron