Občasné ucpávání HE

Re: Občasné ucpávání HE

Příspěvekod HV. » 08.02.2016 17:11

Tak jsem si myslel ze uz mam vyhrano a prd, bohuzel.... opet se to ucpava.
Posilam fotku filamentu, ktery z HE vyndam, bohuzel az po vlastnim odmontovani HE, tedy v excruderu zustava jen chladic. JInak se tomu totiz nechce ani nahoru a ani dolu.

Nemam nekde neco spatne?

Proc se vlastni demontaz HE musi delat za tepla? Ja ten "nerez z topidlem" vyndavam po povoleni dvou cerviku za studena, je to spatne?

Opet predem vsem moc dika za rady a postrehy...
H
  • 0

Přílohy
filament.jpg
HV.
 
Příspěvky: 25
Registrován: 10.11.2015 18:46
Reputation: 0

Re: Občasné ucpávání HE

Příspěvekod Rebel » 08.02.2016 17:15

Podle meho se to ucpava diky tomu bordelu, respektive flitrum, nebo jak se tomu nadava :D
A za tepla se vyndava tryska z bloku.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Občasné ucpávání HE

Příspěvekod Martin Marek » 08.02.2016 19:55

Dobře nastavená tiskárna se neucpává.
Pokud to není tím, co už tu je napsané, tak sniž otáčky chladídího ventilátorku. Zkontroluj, zda přítlaku ložiska k filament driveru něco nebrání, zda tam nění nějaké překážející hrana a zvětši přítlak.
  • 0

Martin Marek
 
Příspěvky: 92
Registrován: 25.02.2015 16:22
Bydliště: Veřovice
Reputation: 0

Re: Občasné ucpávání HE

Příspěvekod Rebel » 08.02.2016 20:25

Tohle je ABS-T, urcite otacky ventilatoru na chladici neubirat !!!
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Občasné ucpávání HE

Příspěvekod Rebel » 09.02.2016 18:59

Mimo jiné jsem zrovna dnes měl s Mladčí emailovou výměnu názorů a požadavků a ptal jsem se na ty filamenty s flitry. Bylo mi jednoznačně řečeno, že to chce trysku 0,5 a širší.......
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Občasné ucpávání HE

Příspěvekod Martin Marek » 10.02.2016 21:51

Na tom obrázku ale není vidět, že by se nakupily flitry. Vypadá to jako běžný špunt. Ten vznikne, když je vysoká medová zóna. Nahoře pak teplem zvětšený objem dokáže zchladnout (třeba změnou rychlosti výtlaku, nebo velkými otáčkami ventilátoru). A je to zablokované.
Na Makerbotu mi špunty při tisku z ABS vznikaly, když jsem měl slabý přítlak filament driveru. Po pořádném zvětšení přítlaku nevznikl špunt nikdy. PLA na Makerbotu ale nevytisknu. Nejprve tu tiskárnu prodávali pro ABS i PLA. Po pár měsících se ale informace o PLA vytratila. Odhaduji, že byly reklamace. Jde o to, že Makerbot má to chlazení předimezované.

Já myslím,že i tento případ bude stejný.

Na Rebelech mám tepelnou izolaci mezi tryskou a chladičem a ventilátor na minimu. Osvědčilo se mi to.
  • 0

Martin Marek
 
Příspěvky: 92
Registrován: 25.02.2015 16:22
Bydliště: Veřovice
Reputation: 0

Re: Občasné ucpávání HE

Příspěvekod Martin Marek » 10.02.2016 21:57

Ono je ale těžko hledat univerzální odpověď. Všiml jsem si, že většina tiskne na vysokých teplotách a velkými rychlostmi. Já ale tisknu na co nejnižších teplotách a malými rychlostmi. Myslím, že při vysokých rychlostech se ten plast neprohřeje na teplotu trysky a už je pryč. Co to ale udělá při přejezdech a různém zpomalení? Hádám, že pak plast může mít v průběhu tisku rozdílné teploty .
Při tisku na co nejmenších teplotách a pomalu ale takové rozdíly nebudou.
Mně se nedaří tisknout rychle, abych s výsledkem byl spokojen. To neumím.
  • 0

Martin Marek
 
Příspěvky: 92
Registrován: 25.02.2015 16:22
Bydliště: Veřovice
Reputation: 0

Re: Občasné ucpávání HE

Příspěvekod Rebel » 10.02.2016 22:59

ten špunt je při vytažení jakého koli filamentu a hrdlo trysky je miniálně 10mm za tím vytaženým koncem filamentu, tedy v trysce. To přeci nemůže být takto vidět.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Občasné ucpávání HE

Příspěvekod OK1UGA » 17.02.2016 14:54

Popisovaný problém přesně odpovídá problémům, které jsem měl po postavení své tiskárny. Trvaly přesně do té doby než jsem vytiskl první klubo filamentu. Od té doby tisknu bez jakýchkoliv problémů. Jsem přesvědčený že to bylo filamentem. Bylo to šedivé PLA od pana Zahradníka. Od té doby používám jiné barvy taky od pana Zahradníka a nevím co je problém. Takže moje rada - zkusit jiný filament...
  • 0

OK1UGA
 
Příspěvky: 70
Registrován: 24.06.2015 20:19
Bydliště: Rychnov n/Kn nebo Liberec
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Občasné ucpávání HE

Příspěvekod HV. » 18.02.2016 01:05

Martin Marek píše:Na tom obrázku ale není vidět, že by se nakupily flitry. Vypadá to jako běžný špunt. Ten vznikne, když je vysoká medová zóna. Nahoře pak teplem zvětšený objem dokáže zchladnout (třeba změnou rychlosti výtlaku, nebo velkými otáčkami ventilátoru). A je to zablokované.
Na Makerbotu mi špunty při tisku z ABS vznikaly, když jsem měl slabý přítlak filament driveru. Po pořádném zvětšení přítlaku nevznikl špunt nikdy. PLA na Makerbotu ale nevytisknu. Nejprve tu tiskárnu prodávali pro ABS i PLA. Po pár měsících se ale informace o PLA vytratila. Odhaduji, že byly reklamace. Jde o to, že Makerbot má to chlazení předimezované.

Já myslím,že i tento případ bude stejný.

Na Rebelech mám tepelnou izolaci mezi tryskou a chladičem a ventilátor na minimu. Osvědčilo se mi to.


Ahoj, muzes mi pls poslat foto, pro inspiraci?
Pravdou je, ze se mi nedari, kdyz se zasekne, filament natlacit ani vytahnout, tedy jedni moznost je rozebrat HE.....

Pritlak je myslis si dostatecny, kdyz se to sekne tak se "profrezuje"
Diky
H
  • 0

HV.
 
Příspěvky: 25
Registrován: 10.11.2015 18:46
Reputation: 0

Re: Občasné ucpávání HE

Příspěvekod HV. » 18.02.2016 10:55

Martin Marek píše:Dobře nastavená tiskárna se neucpává.
Pokud to není tím, co už tu je napsané, tak sniž otáčky chladídího ventilátorku. Zkontroluj, zda přítlaku ložiska k filament driveru něco nebrání, zda tam nění nějaké překážející hrana a zvětši přítlak.


Ahoj, myslis snizit otacky ventilatoru na HE? Kde se to dela?
Diky
H
  • 0

HV.
 
Příspěvky: 25
Registrován: 10.11.2015 18:46
Reputation: 0

Re: Občasné ucpávání HE

Příspěvekod tadik » 22.02.2016 16:51

Mám přesně stejný problém a jelikož je to jediný problém co s tiskárnou mám, tak mě to pěkně vytáčí. Tisknu teprve od soboty večer PLA strunou od Průši. Dnes zkusím vytisknout nějakou trysku na chlazení výtisku, aby mi větrák neofukoval taky HE. Doufám že to pomůže.
  • 0

tadik
 
Příspěvky: 5
Registrován: 26.01.2016 11:41
Reputation: 0

Re: Občasné ucpávání HE

Příspěvekod Chip13 » 25.02.2016 12:53

Ja mam podobny problem, akurat sa mi HE neupcha uplne a tlaci ako tak ale kalibracia e-stepov je zla (ak dam vytlacit napr 50mm vojde mi do extruderu len par mm filamentu) a ked som sa snazil prepocitat e-stepy tak my vysli nehorazne velke cisla (30 000 a pod) to dokazalo akurat to ze sa mi motor uz vobec netocil.Ttak som sa rozhodol zvysit e-stepy od oka ale ani to nepomohlo akurat mi ta zubatica viac hobluje filament. Vycistil som HB aj trysku ale nepomohlo. Jedine co mi akurat napada je kupit novy HE, ale ak by mal niekto este niejaku radu rad skusim.

Doplnujuce info:
Filament: ABS-T mladec
Teplota: 235-240
HE: celokov s teflonovou vlozkou
  • 0

Chip13
 
Příspěvky: 27
Registrován: 25.08.2015 13:47
Bydliště: Brno
Reputation: 0

Re: Občasné ucpávání HE

Příspěvekod Car » 25.02.2016 23:21

jedna rady by byla "možná dvě" :

1. pořádně zkontroluj zda všechny dílce hotendu a breaku do sebe zapadají a zda je otvor kolmí a navazující na sebe v jednotlivých přechodech dílců .
2. podívej se kam ti tlačí ložisko proti zubatici filament ( je v ose zubatice ,nad osou ,pod osou ) .

a podle zjištění se to jistě dá rozpohybovat
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: Občasné ucpávání HE

Příspěvekod Alexco » 26.02.2016 13:08

Měl jsem podobný problém s klasickým chládičem co má 21mm v průměru. Udělál jsem si 30-ku a je absolutní klíd. On větrák co to chladí nemusí dochladit jak je potřeba. Bohužel je to známá závada, jako že v RAMPSu výměna MOSFETu, a pojistek.
  • 0

Nikomu to nevnucují, já experementují, ty experementuješ, řekneme to mezi sebou a třeba něco pozitivního vzníkne i pro jiného...
Alexco
 
Příspěvky: 87
Registrován: 13.07.2015 06:11
Bydliště: Vranová Lhota u Morávské Třebové
Reputation: 0

PředchozíDalší

Zpět na REBEL II

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků