Zastavení motoru posuvu filamentu

Zastavení motoru posuvu filamentu

Příspěvekod sikm@sikfinance.cz » 26.01.2016 21:27

Ahoj všem,

už jsem zde četl podobný problém, ale řešení v něm nebylo. Tak tedy ještě jednou. Vytisknul jsem několik kilo filamentu a vše úplně bez problémů. Včera při tisku se najednou přestal posunovat filament, tiskárna ale tiskla normálně dál jako by se nic nedělo. Filament nebyl zaseknutý ale přestal podávat krokový motor. Po zastavení tisku jsem zkusil manuálně posunout filament. Nešlo to. Takže reset - nová zkouška a vše v pohodě. Motor jede a filament krásně prochází. Tisk čehokoliv - dvě až pět sekund tisku a motor na filamentu se zastaví, tiskárna jakoby tiskne dál. Manuální posuv - opět nefunguje.
Co už jsem zkusil: nový firmware, přepsat Eprom, výměna driveru motoru, kontrola proudového nastavení motoru.
Máte někdo další nápad nebo znáte řešení?

Děkuji
  • 0

sikm@sikfinance.cz
 
Příspěvky: 16
Registrován: 26.11.2015 00:49
Reputation: 0

Re: Zastavení motoru posuvu filamentu

Příspěvekod oscar » 27.01.2016 09:18

chyba ve firmware soubor extrusion.c radek 985

vazne: zkus nastinit jaky FW jake verze pouzivas, co zobrazuje displej, pripadne log programu kdyz se to stane
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: Zastavení motoru posuvu filamentu

Příspěvekod Rebel » 27.01.2016 10:01

Jinak zatim i bez dalsi podrobne analyzy zdroju mi to pripada, jako kdyz novejsi FW repetiera detekuje (bohuzel nekdy i falesne) chybu mereni termistoru. Hlaska na LCD neco jako "decoupled"....
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Zastavení motoru posuvu filamentu

Příspěvekod sikm@sikfinance.cz » 27.01.2016 13:43

oscar píše:chyba ve firmware soubor extrusion.c radek 985

vazne: zkus nastinit jaky FW jake verze pouzivas, co zobrazuje displej, pripadne log programu kdyz se to stane


Ahoj a díky,
já se omlouvám, včera když jsem to docela naštvanej psal, tak jsem neuvedl několik věcí, které už jsem udělal. Jedna z nich je samozřejmě kontrola G-kodu a logu. G-kod naprosto v pořádku a v logu vůbec nic, jako by vše fungovalo bez problémů. Ani chyba, ani upozornění. Firmware jsem včera přehrál, což se mi podařilo až na potřetí, dvakrát mi Arduino odmítlo firmware přehrát, číselnou chybu, kterou to vygenerovalo jsem nikde nenašel co znamená, ale na potřetí to prošlo, nicméně se to chová stejně. Mrknu se na ten řádek v tom firmwaru až budu navečer doma, osobně si taky myslím že je chyba někde tam. Jen pro úplnost a pro ty, kteří se s tím setkali, nebo setkají, nebo chtějí reagovat uvádím, co všechno jsem zkusil nebo udělal:

Přehrát firmware
Přehrát Eeprom
Výměna driveru motoru
Kompletní přeinstalace repetieru a obou slicerů
Tisk z jiného počítače
Kontrola G-kódu (přece jen jsem mechanik NC)
Kontrola kabeláže a konektorů, včetně napájení
Kontrola logu - nikde nic
Kontrola proudu do motoru
Spuštění na prázdno se zahřátým hotendem a deskou - ručně příkaz na posuv filamentu (bez struny) - běželo asi deset minut než jsem to vypnul bez problémů

Drivery jsou studený, motory se samozřejmě zahřívají, ale tak jak je to v normě. Takže večer budu pokračovat v hledání chyby a zaměřím se na firmware.
  • 0

sikm@sikfinance.cz
 
Příspěvky: 16
Registrován: 26.11.2015 00:49
Reputation: 0

Re: Zastavení motoru posuvu filamentu

Příspěvekod sikm@sikfinance.cz » 27.01.2016 13:47

Rebel píše:Jinak zatim i bez dalsi podrobne analyzy zdroju mi to pripada, jako kdyz novejsi FW repetiera detekuje (bohuzel nekdy i falesne) chybu mereni termistoru. Hlaska na LCD neco jako "decoupled"....



Jo s tím jsem se taky už setkal, tohle ale není ten případ. Display ani log nehlásí nic, tisk normálně pokračuje dál jako by se nechumelilo. Když vyhodí chybu teploty tak to automaticky zastaví a troubí to jak na lesy. To ale teď nedělá. No co, aspoň se mám čím bavit.....
  • 0

sikm@sikfinance.cz
 
Příspěvky: 16
Registrován: 26.11.2015 00:49
Reputation: 0

Re: Zastavení motoru posuvu filamentu

Příspěvekod Rebel » 27.01.2016 14:34

No, prave ze v nejake starsi verzi repetier fw to "fungovalo" tak, ze se to prave nezastavilo. Stoplo to motor extruderu a jelo to z vesela dal, i kdyz si ted nejsem presne jist, jak se choval ohrev. NIc mene X/Y/Z jelo az do konce. Byla to myslim verze 0.92.4 a od te doby nove verze neresim.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Zastavení motoru posuvu filamentu

Příspěvekod bojkas » 27.01.2016 17:31

Mám podobný problém, tak to budu sledovat, třeba to bude stejné a vyřeší se tedy i ten můj. :-)

http://www.rebelove.org/viewtopic.php?f=11&t=913
  • 0

Vlastní konstrukce eShapeoko
Repetier Firmware 0.92.4
Arduino Mega R3, Ramps 1.4, Nema sx17-0905, Heatbed MK2A, extruder E3D j-Head, průmyslový zdroj 350W
bojkas
 
Příspěvky: 98
Registrován: 24.08.2015 11:23
Bydliště: Brno
Reputation: 0

Re: Zastavení motoru posuvu filamentu

Příspěvekod sikm@sikfinance.cz » 29.01.2016 16:31

Tak stále nic. Už mám pocit, že jsem vyčerpal všechny možnosti. Nemůžu se dopátrat vůbec žádné chyby, dokud nespustím tisk, tak se vše chová naprosto normálně a vše je plně funkční. Jakmile to spustím, tak v podstatě ihned se přestane motor na filamentu hýbat ačkoliv příkazy jdou v pořádku a v G-kodu je normálně vidím. Když před tiskem zadám příkaz ručně na posuv filamentu, tedy stejný příkaz, který pak vidím, že dává repetier, tak vše funguje a motor hezky podá přesně tolik kolik mu do příkazu vložím. Tak opravdu nevím kde hledat. Nikde v G-kodu jsem nenašel příkaz na vypnutí toho motoru a vzhledem k tomu, že s ním neotočím, tak je pořád zapnutý, ale nereaguje na příkazy. Pak musím udělat úplný reset, tedy odpojit od elektriky i od počítače a po dalším zapnutí s motorem zase příkazem pohnu. Napadá Vás něco co jsem ještě nezkusil?
  • 0

sikm@sikfinance.cz
 
Příspěvky: 16
Registrován: 26.11.2015 00:49
Reputation: 0

Re: Zastavení motoru posuvu filamentu

Příspěvekod bojkas » 29.01.2016 16:38

Me to dela trochu neco jineho, ale reseni je stejné, musim shodit celej repetier, vypnout ze zásuvky, az pak zacne znovu reagovat.

Jen tak cirou nahodou (asi to bude totální blbost), zkoušel jsi na to prudce foukat? Me to pomáhá,foukam na ramps zběsile cca prvni 3 vrstvy a pak uz mi to tiskne tak dlouho, nez to nechám ochladit. Dnes uz tisknu 6h bez přestání 3 výtisky za sebou.
Nezblaznil jsem se, mam tam i 8cm ventilátor, ale pomáhá jen kdyz na to foukam prudce.

Jinak uz jsem objednal nove ramps, tak treba to tim vyresim úplně.

Odesláno z mého LG-D802 pomocí Tapatalk
  • 0

Vlastní konstrukce eShapeoko
Repetier Firmware 0.92.4
Arduino Mega R3, Ramps 1.4, Nema sx17-0905, Heatbed MK2A, extruder E3D j-Head, průmyslový zdroj 350W
bojkas
 
Příspěvky: 98
Registrován: 24.08.2015 11:23
Bydliště: Brno
Reputation: 0

Re: Zastavení motoru posuvu filamentu

Příspěvekod sikm@sikfinance.cz » 29.01.2016 16:46

bojkas píše:Me to dela trochu neco jineho, ale reseni je stejné, musim shodit celej repetier, vypnout ze zásuvky, az pak zacne znovu reagovat.

Jen tak cirou nahodou (asi to bude totální blbost), zkoušel jsi na to prudce foukat? Me to pomáhá,foukam na ramps zběsile cca prvni 3 vrstvy a pak uz mi to tiskne tak dlouho, nez to nechám ochladit. Dnes uz tisknu 6h bez přestání 3 výtisky za sebou.
Nezblaznil jsem se, mam tam i 8cm ventilátor, ale pomáhá jen kdyz na to foukam prudce.

Jinak uz jsem objednal nove ramps, tak treba to tim vyresim úplně.

Odesláno z mého LG-D802 pomocí Tapatalk


No jo, to je hezký, RAMPS není problém, ty desky mám další dvě v šuplíku, ale na té desce se nic nehřeje, já nevím co bych tam chladil. A jak už jsem psal, i když to nechám zahřát a jezdím s motory tam i zpět a na prázdno pustím motor filamentu, tak se nezastaví ani za deset minut. Jen když pustím tisk, tak to vlastně nepodá ani milimetr filamentu. Ale je pravda, že RAMPS jsem ještě nevyměnil což můžu klidně udělat. Zatím jsem měnil jen driver, ale to nakonec nebylo třeba.
  • 0

sikm@sikfinance.cz
 
Příspěvky: 16
Registrován: 26.11.2015 00:49
Reputation: 0

Re: Zastavení motoru posuvu filamentu

Příspěvekod zemciko » 29.01.2016 18:10

Mno k zastavení posuvu filamentu mi u jedné tiskásny docházelo po zkratu v hotendu (třeba při dotahování). Jakmile k tomu zkratu u marlina dojde tak pomůže jen hard reset, přitom třeba g28 funguje...
Předpokládám, že zafungovala ta napájená pojistka.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Zastavení motoru posuvu filamentu

Příspěvekod bojkas » 30.01.2016 00:20

sikm@sikfinance.cz píše:
bojkas píše:Me to dela trochu neco jineho, ale reseni je stejné, musim shodit celej repetier, vypnout ze zásuvky, az pak zacne znovu reagovat.

Jen tak cirou nahodou (asi to bude totální blbost), zkoušel jsi na to prudce foukat? Me to pomáhá,foukam na ramps zběsile cca prvni 3 vrstvy a pak uz mi to tiskne tak dlouho, nez to nechám ochladit. Dnes uz tisknu 6h bez přestání 3 výtisky za sebou.
Nezblaznil jsem se, mam tam i 8cm ventilátor, ale pomáhá jen kdyz na to foukam prudce.

Jinak uz jsem objednal nove ramps, tak treba to tim vyresim úplně.

Odesláno z mého LG-D802 pomocí Tapatalk


No jo, to je hezký, RAMPS není problém, ty desky mám další dvě v šuplíku, ale na té desce se nic nehřeje, já nevím co bych tam chladil. A jak už jsem psal, i když to nechám zahřát a jezdím s motory tam i zpět a na prázdno pustím motor filamentu, tak se nezastaví ani za deset minut. Jen když pustím tisk, tak to vlastně nepodá ani milimetr filamentu. Ale je pravda, že RAMPS jsem ještě nevyměnil což můžu klidně udělat. Zatím jsem měnil jen driver, ale to nakonec nebylo třeba.

No dela mi to stejně, kdyz pustím naprázdno, tak se zahreje a funguje. Jakmile spustim tisk, umře to hned na začátku. Taky se mi nic nehreje, merim to laserem a vse ma tak do 25°. Jakmile začnu foukat. Absolutne to nechapu, ale funguje mi to. Dnes jsem tiskl asi 9h s jednim zasekem, protoze jsem nefoukal prvnich 5 minut. :-)

Neříkám, ze ti to pomůže, ale ne to pomohlo. Pokud to neudělám, tak se mi to sekne treba 20x.

Odesláno z mého LG-D802 pomocí Tapatalk
  • 0

Vlastní konstrukce eShapeoko
Repetier Firmware 0.92.4
Arduino Mega R3, Ramps 1.4, Nema sx17-0905, Heatbed MK2A, extruder E3D j-Head, průmyslový zdroj 350W
bojkas
 
Příspěvky: 98
Registrován: 24.08.2015 11:23
Bydliště: Brno
Reputation: 0

Re: Zastavení motoru posuvu filamentu

Příspěvekod sikm@sikfinance.cz » 01.02.2016 22:21

Tak jsem zkusil vyměnit i RAMPS. Výsledek = 0.
Takže kromě Arduina a termistoru na hotbedu jsem už vyměnil vše co šlo a výsledek se nedostavil. Až mi dorazí Arduino, tak to asi zkusím vyměnit, ale tak trochu mám pochybnosti o tom, že by to dělala ta základní deska. Nikde se neprojevuje žádná chyba až při tom tisku....
  • 0

sikm@sikfinance.cz
 
Příspěvky: 16
Registrován: 26.11.2015 00:49
Reputation: 0

Re: Zastavení motoru posuvu filamentu

Příspěvekod zemciko » 01.02.2016 23:35

Fakt bych vyzkoušel jestli tam někde nemůže dojít po ohřátí, či díky vibracím atd ke zkratu či poškozenému vedení v hotendu...
Třeba u heatbedu jsem takhle nadával asi dva dny, než jsem zjistil, že se pohl termistor a občas se dotkne hliníkového stolu a zkratuje, pak stačilo přelepit na místo kaptonem a bylo po problému...
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Zastavení motoru posuvu filamentu

Příspěvekod sikm@sikfinance.cz » 01.02.2016 23:46

zemciko píše:Fakt bych vyzkoušel jestli tam někde nemůže dojít po ohřátí, či díky vibracím atd ke zkratu či poškozenému vedení v hotendu...
Třeba u heatbedu jsem takhle nadával asi dva dny, než jsem zjistil, že se pohl termistor a občas se dotkne hliníkového stolu a zkratuje, pak stačilo přelepit na místo kaptonem a bylo po problému...


To už jsem všechno prověřoval a měřil. Jak už jsem psal, i když zahřeju hotbed na 125 a trysku na 240 a jezdím motory ručně sem a tam a přitom posouvám filament, tak to jede bez problémů. Všechny osy v pohodě, filament podává v pohodě. Zastavím to a pošlu tam tisk ne z ručního příkazu ale s G-Kodu, tak motor extruderu se ani nehne, jako by se vypnul, ale v G-kodu samozrejmě žádný příkaz na vypnutí není. Napsal jsem i ručně kousek kódu. Ten když po jednotlivých řádcích zadám ručně, tak to jede, pustím to z repetieru a filament stojí. Výše už jsem popsal co všechno jsem udělal. Jediné co jsem opravdu ještě neudělal je výměna termistoru na hotbedu a výměna arduina. ale to, že zadám ručně řádek na posuv v ose X a Y a do toho E - tedy posuv filamentu, tak ten řádek se provede, a když tento stejný řádek pošlu jako součást kódu z repetieru, tak se neprovede, je fakt docela divný. Na ten termistor se ještě podívám, koneckonců zkusil jsem i tisk bez vyhřívání hotbedu a taky to nejede. Abych pravdu řekl, tak mě to přestává bavit, večer co večer se v tom hrabu a nic.
Moc díky za rady, doufám, že na to společně přijdeme a pokud se to někomu dalšímu stane, už bude vědět, kam šáhnout.
  • 0

sikm@sikfinance.cz
 
Příspěvky: 16
Registrován: 26.11.2015 00:49
Reputation: 0

Další

Zpět na REBEL II

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků