Zastavení motoru posuvu filamentu

Re: Zastavení motoru posuvu filamentu

Příspěvekod oscar » 02.02.2016 09:12

a co kdybys uz konecne postnul co mas za firmware a nejaky gkod ktery nefunguje?
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: Zastavení motoru posuvu filamentu

Příspěvekod sikm@sikfinance.cz » 02.02.2016 13:53

25mm_cubeSL3R.gcode
Sl3R
(121.13 KiB) 137 krát
Ahoj,

tak tedy podrobnosti:

PC: Lenovo X1 Carbon, Win10, 8GB RAM
Repetier Host 1.6.0
Arduino 1.6.6
Firmare Marlin 1.0.2 upraveno pro zápis do EEPROM a upraveno pro grafický display
Vyzkoušeno s verzí původní od pana Zahradníka a s neupravenou verzí pana Zalma verze I a verze II, staženo s HitHub.com
Sl3R verze 1.2.8 a potom 1.2.9
CuraEngine verze 15.0.4.03 a potom 15.04.4
S posledními verzemi to fungovalo od začátku co jsem tu tiskárnu postavil. to je cca 2 měsíce.
Vše vyzkoušeno i na druhém PC jen tak pro jistotu. S kteroukoliv verzí se to chová naprosto stejně. Teď mám nainstalovány poslední verze, pokud jsou označeny jako stabilní.

mimo jiné, jsem včera zkontroloval a pro jistotu vyměnil i termistor na Hotbedu a nic...pořád stejný výsledek.

Přikládám soubory
25mm_cubeSL3R.gcode
Sl3R
(121.13 KiB) 137 krát

25mm_cube.gcode
CuraEngine
(1.09 MiB) 141 krát


Snad sem na nic nezapomněl. Když tak doplním.
  • 0

sikm@sikfinance.cz
 
Příspěvky: 16
Registrován: 26.11.2015 00:49
Reputation: 0

Re: Zastavení motoru posuvu filamentu

Příspěvekod oscar » 02.02.2016 14:47

jeste prosim o postnuti nastaveni techto promennych v eeprom:

Extr.1 steps per mm
Extr.1 max. feedrate
Extr.1 start feedrate
Extr.1 acceleration
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: Zastavení motoru posuvu filamentu

Příspěvekod sikm@sikfinance.cz » 02.02.2016 23:26

oscar píše:jeste prosim o postnuti nastaveni techto promennych v eeprom:

Extr.1 steps per mm
Extr.1 max. feedrate
Extr.1 start feedrate
Extr.1 acceleration


Posílám vystřižek nastavení
Výstřižek.PNG
Nastavení EEPROM
Výstřižek.PNG (19.18 KiB) Zobrazeno 3316 krát
  • 0

sikm@sikfinance.cz
 
Příspěvky: 16
Registrován: 26.11.2015 00:49
Reputation: 0

Re: Zastavení motoru posuvu filamentu

Příspěvekod oscar » 03.02.2016 11:43

neni ten limit rychlosti pro posuv filamentu trochu vysoky? co tam zkusit dat 20? :)
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: Zastavení motoru posuvu filamentu

Příspěvekod sikm@sikfinance.cz » 03.02.2016 11:52

oscar píše:neni ten limit rychlosti pro posuv filamentu trochu vysoky? co tam zkusit dat 20? :)


To ale neřeší problém, samozřejmě, že touhle rychlostí se filament běžně neposunuje. Mám objednané nové Arduino, tak ještě zkusím tohle vyměnit, kamarád měl taky problém, ne sice tento ale velmi podobný a nakonec to byl nějaký špatný spoj mezi Arduinem a RAMPSEM ale ne na konektoru ale na desce Arduina. Já jsem to sice pod lupou kompletně prohlídnul a propájel spoje, nic se však nezměnilo a nic jsem nenašel. Tohle je fakt blbá chyba, tolik času co mě stály ty pokusy z výměnou součástí a SW jsem nevěnoval ani stavbě.
  • 0

sikm@sikfinance.cz
 
Příspěvky: 16
Registrován: 26.11.2015 00:49
Reputation: 0

Re: Zastavení motoru posuvu filamentu

Příspěvekod oscar » 03.02.2016 11:58

tak predpokladam ze pritomnost pulsu na stepu, signal na enable a dir jsi primo na driveru zmeril jako prvni. :)
a analogicky k tomu primo na arduinu - bez pripojeneho ramps :)


jeste si to zrekapituluju:
rucne posuv filamentu chodi, ze spusteneho gkodu ne.
po resetu opet chodi.

je to tak?
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: Zastavení motoru posuvu filamentu

Příspěvekod sikm@sikfinance.cz » 03.02.2016 12:17

oscar píše:tak predpokladam ze pritomnost pulsu na stepu, signal na enable a dir jsi primo na driveru zmeril jako prvni. :)
a analogicky k tomu primo na arduinu - bez pripojeneho ramps :)


No teď nevím jestli jsem to udělal chronologicky takto, ale v prvním okažiku, kdy dojde ke spuštění automatického tisku, je sigál v pořádku, po naprosto neurčitém čase (jedná se o sekundy, někdy dvě jindy třeba pět) dojde k tomu, že napájení motoru se vypne a na driveru není signál, ale proč dojde k tomu odpojení se mi nedaří zjistit. Zkoušel jsem i tisk přímo s CuraEngine bez repetieru a je to stejné, zkoušel jsem tisk z repetier serveru a je to stejné. Logicky bych řekl, že v tom kódu je signál pro vypnutí motoru, ale není. Ještě mě teď napadlo, že jsem nezkusil tisk z SD karty, na to jsem úplně zapomněl, ale nepředpokládám, že by se chovalo jinak.
Ještě jsem nepopsal jak to vlastně začalo. Při jednom z tisků jsem si všimnul, že nejede filament. Tiskárna jela normálně jako by se nechumelilo. Myslel jsem, že se seknul a tak jsem to zastavil a zjistil, že filament normálně prochází. Pustil jsem tisk znovu a tiskárna začala normálně tisknout a poněkolika verstvách zase stejný problém. A čím víckrát jsem to pak zkoušel, tím se zkracoval čas, kdy se motor přestal hýbat. Teď se pohne na startu programu, vyjede z toho milimetr filamentu a pak už nic. A aby se pak začal zase hýbat, musím odpojit Arduino od napájení, ostatní osy ale jedou normálně. To co tady popisoval jiný kolega, že když fouká na RAMPS, tak mu jede, je sice hezké, ale v pořádku to taky není. Nemělo by se to tak zahřívat, aby to potřebovalo takové chlazení, což se mi nehřeje a ani chlazení v mém případě nic nepřineslo. Ten signál bez RAMPSu jsem asi neměřil, ještě to zkusím, myslím, že jsem to měřil jen přímo na driveru.
  • 0

sikm@sikfinance.cz
 
Příspěvky: 16
Registrován: 26.11.2015 00:49
Reputation: 0

Re: Zastavení motoru posuvu filamentu

Příspěvekod sikm@sikfinance.cz » 03.02.2016 14:13

oscar píše:tak predpokladam ze pritomnost pulsu na stepu, signal na enable a dir jsi primo na driveru zmeril jako prvni. :)
a analogicky k tomu primo na arduinu - bez pripojeneho ramps :)


jeste si to zrekapituluju:
rucne posuv filamentu chodi, ze spusteneho gkodu ne.
po resetu opet chodi.

je to tak?


JJ, přesně tak to je. Klidně mohu jezdit posuvama sem a tam, do toho posunovat filament a to vše i při zahřáté podložce....jakmile pustím g-kod, tak filament nejede. V motoru to jednou lehce trhne a pak už stojí. Pak musím udělat reset, respektive ne reset jako takový, ale odpojení od zdroje nebo sítě a po zapnutí, to zase jede normálně.
  • 0

sikm@sikfinance.cz
 
Příspěvky: 16
Registrován: 26.11.2015 00:49
Reputation: 0

Re: Zastavení motoru posuvu filamentu

Příspěvekod sikm@sikfinance.cz » 03.02.2016 14:13

oscar píše:tak predpokladam ze pritomnost pulsu na stepu, signal na enable a dir jsi primo na driveru zmeril jako prvni. :)
a analogicky k tomu primo na arduinu - bez pripojeneho ramps :)


jeste si to zrekapituluju:
rucne posuv filamentu chodi, ze spusteneho gkodu ne.
po resetu opet chodi.

je to tak?


JJ, přesně tak to je. Klidně mohu jezdit posuvama sem a tam, do toho posunovat filament a to vše i při zahřáté podložce....jakmile pustím g-kod, tak filament nejede. V motoru to jednou lehce trhne a pak už stojí. Pak musím udělat reset, respektive ne reset jako takový, ale odpojení od zdroje nebo sítě a po zapnutí, to zase jede normálně.
  • 0

sikm@sikfinance.cz
 
Příspěvky: 16
Registrován: 26.11.2015 00:49
Reputation: 0

Re: Zastavení motoru posuvu filamentu

Příspěvekod zemciko » 03.02.2016 17:32

Už jsem tu tu někde psal podobné symptomy byly pokud došlo ke zkratu/přerušení vedení během tisku..
Zkontroloval bych dráty k motoru, ohřevu a čidlu k HE...
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Zastavení motoru posuvu filamentu

Příspěvekod sikm@sikfinance.cz » 04.02.2016 09:34

Tak je to vyřešeno, výměna Arduina. Vše funguje bez problémů. Vyměnil sem to křížem s frézkou a jede to všechno. Frézka nepotřebuje ten další motor a Arduino z tiskárny tam funguje a tiskárna jede taky, z toho usuzuju, že chyba byla někde na desce Arduina, nebo případně na spoji s RAMPS, nenašel jsem to.
Děkuji všem za tipy a návody kde hledat. Jak je vidět, problémů už se vyskytlo docela dost. Tak snad nám to všem zase bude dlouho bez problémů fungovat.
  • 0

sikm@sikfinance.cz
 
Příspěvky: 16
Registrován: 26.11.2015 00:49
Reputation: 0

Předchozí

Zpět na REBEL II

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků