Vynechává elektronika ?

Vynechává elektronika ?

Příspěvekod prackovice » 19.12.2015 19:43

Zdravím,
mám takový problém někdy když tisknu tak mě všechny motory se jako vypínají a zapínají to má za následek vynechání kroků a posunutí výtisku. Někdy to vytiskne celý výrobek úplně v pohodě tak jsem se chtěl zeptat zda nevíte co s tím. Nejprve jsem myslel že mám velký průhyb řemenu na Y tak jsem dotáhl řemen a chvíli bylo vše OK. Ale pak začala blbnout osa X tak jsem šteloval proud na Driverech, hrál si s akceleracemi a nic nepomohlo. Při vypnutých motorech jde vše hladce a při manuálním ovládání se to neděje.
Jinka set-tup mého rebela:
čínský klon arduina
Ramps 1,4
drivery A4988
krokové motory od microconu NEMA SX17 1005LQCEF
Děkuji za jakoukoliv pomoc.
  • 0

prackovice
 
Příspěvky: 7
Registrován: 01.04.2015 20:03
Reputation: 0

Re: Vynechává elektronika ?

Příspěvekod Car » 21.12.2015 03:26

Podívej se zda máš správnou kombinaci součástek :
1. řemenice s červíkem do špičky(2 červíci 90°od sebe) / kulatá hřídelka krokáče
2.řemenice s červíkem do plošky / hřídelka krokáče s ploškou v místě toho červíku

Pokud je to mechanická závada , pak to je protáčení těchto řemeniček na hřídelkách krokáčů jakmile chceš rychle změnit směr pohybu v opačném směru .

Elektronicky to může dělat třeba nevypnuté koncáky či některý vadný .

Snad to bude ono .
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: Vynechává elektronika ?

Příspěvekod prackovice » 24.03.2016 15:46

Ahoj, díky za odpěvěd ale oni se neprotáčejí řemenice na motorech, ale motory se úplně zastaví a po chvíly se rozjedou (někdy 0,5s někdy 1s). Koncáky jsem ověřil pomocí M119 a vše je ok. Těd jsem zkoušel tisk nanečisto, tedy tisk kde vozík extruderu vykonává pohyby jako kdyby tiskl ale nenahřívá se deska ani hotend. A celý výtisk byl ok. Tak nevím co by s tím mohlo být. Přemýšlel jsem zda to nemohou dělat vratné pojistky. S nahříváním podložky nemám problém sice to chvíly trvá ale na 110° nahřeju během 15 min.
  • 0

prackovice
 
Příspěvky: 7
Registrován: 01.04.2015 20:03
Reputation: 0

Re: Vynechává elektronika ?

Příspěvekod barkh » 24.03.2016 16:14

Nejspise prilis vysoky proud na driverech, ty se pak prehreji a na chvili vypnou.
  • 0

barkh
 
Příspěvky: 37
Registrován: 03.02.2015 13:26
Reputation: 0

Re: Vynechává elektronika ?

Příspěvekod bigbejcek » 24.03.2016 16:57

To by mu vypínaly i při tisku "na načisto" ne? Já tipuji zdroj (nestíhá když sepne bed a napětí klesne natolik, že se to nenakrmí) nebo ty pojistky.
  • 0

bigbejcek
 
Příspěvky: 111
Images: 0
Registrován: 20.12.2015 17:08
Bydliště: Prágl
Reputation: 0

Re: Vynechává elektronika ?

Příspěvekod Pezantros » 24.03.2016 17:52

To, žes ověřil koncáky příkazem, ještě nic neznamená. Opravdu je nešťastné používat mechanické endstopy s postříbřenými kontakty, viz předposlední příspěvek v tomto vlákně. Mám ozkoušené i na jiném zařízení. V době ověření fungujou, ale sem tam prostě vynechají. Zkus ve firmware, v configuration.h změnit následující a udělej zkušební tisk. Věřím, že po úpravě to pojede.
Kód: Vybrat vše
    // You can disable endstop checking for print moves. This is needed, if you get sometimes
    // false signals from your endstops. If your endstops don't give false signals, you
    // can set it on for safety.
    #define ALWAYS_CHECK_ENDSTOPS false
  • 0

Pezantros
 
Příspěvky: 200
Registrován: 19.04.2015 12:22
Reputation: 0

Re: Vynechává elektronika ?

Příspěvekod prackovice » 25.03.2016 17:55

Opravdu to byly ty endstopy. Všem děkuji za pomoc.

Edit:
Tak po několika hodinách kdy bylo vše v pořádku. Se problém vrátil zpět. Tak jsem vzat multimetr a změřil napětí na svorkovnici Ramps a zjistil jsem že při zastavování motorů my klesá napětí. Zkusím vyměnit zdroj a uvidím co to udělá.
  • 0

prackovice
 
Příspěvky: 7
Registrován: 01.04.2015 20:03
Reputation: 0

Re: Vynechává elektronika ?

Příspěvekod prackovice » 31.03.2016 07:47

Tak jsem asi přišel na to co by to mohlo způsobovat. U nás v baráku máme problém s elektrickou sítí, je možné že pokud je zapnuto několik spotřebičů že dochází k podpětí v sítí a tím pádem zdroj nemá takový výkon aby nakrmil tiskárnu. Například pokud byla zapnuta pračka tak jsem nemohl tisknout ale jak doprala vše ok a celý tisk bez jediného problému. Nevíte jak to vyřešit kromě toho abych tisk když je vše vypnuté :). Například nějaký stabilizátor proudu nebo napětí ja nevím co.
  • 0

prackovice
 
Příspěvky: 7
Registrován: 01.04.2015 20:03
Reputation: 0

Re: Vynechává elektronika ?

Příspěvekod blackjack220 » 31.03.2016 08:44

Jediné co mě napadá, je připojit paralelně na zdroj akumulátor. Nebo připoj tiskárnu přez UPS.
  • 0

Rebel 2 HD, firmware Repetier 0.92v9
blackjack220
 
Příspěvky: 127
Registrován: 10.11.2015 21:02
Bydliště: Plzeň
Reputation: 0

Re: Vynechává elektronika ?

Příspěvekod bigbejcek » 31.03.2016 13:12

1. Nevím jaký máš zdroj ale většina zdrojů co lidi montují k tiskárnám zvládá napájení od 110V (viděl jsem i 85V).

2. Ke kolísání dochází proč? ERÚ ti zaručuje aby si dostával za své peníze kvalitní služby(proud). V normě je tuším 5% v týdnu na 10 měřeních. Jsi na konci dlouhého vedení nebo je nerovnováha mezi fázemi. Stálo by za to prioritně vyřešit toto.Obrať se na správce domu. Vím na toto si se ale neptal.
3. Jaký máš průřez vodičů od zdroje do tiskárny?
4. UPS by ti problém vyřešit mohla. Na Aukru se dají koupit za pár drobných mrtvoly, kterým stačí vyměnit akumulátor a fungují zdárně několik dalších let. Už mi jich takto pár rukama prošlo. Ovšem pozor, zdaleka ne všechny zvládnou poradit si dlouhodobě s kolísajícím vstupním napětím. V případě, že se ti to houpe o málo a občas, např. když sepne topení u pračky tak by mohl pomoci i větší kondík paralelně se zdrojem.
Jestli jsi v dosahu Práglu tak ti UPS mohu půjčit k testování.
  • 0

bigbejcek
 
Příspěvky: 111
Images: 0
Registrován: 20.12.2015 17:08
Bydliště: Prágl
Reputation: 0


Zpět na REBEL II

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron