první zkušenosti

Re: první zkušenosti

Příspěvekod celeron » 28.10.2015 00:56

nomi píše:No, já mám celokov a tisknu PLA bez problémů.
Mám u cívky "držáček" s kouskem vaty přes který filament prochází. Občas na vatu kapnu pár kapek
průmyslového jedlého oleje a vše je naprosto v pohodě :-) Michal

Zvláštní, já jsem prohnal celokovem 2 Kg PLA od Zahradníka, ničím nemažu a zatím se nikdy 0,4 mm nezacpal. Ale třeba to přijde s jiným výrobcem filamentu.
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: první zkušenosti

Příspěvekod kroxigor » 28.10.2015 06:51

Už jsem to psal několikkrát čínské PLA od Zahradníka je úplně něco jiného než PLA dodávané Mladečí či Fillamentum.
A jak mi výrobce sám potvrdil mají jiné složení díky nařízením EU ... :?
b
Zkus si vyzkoušet jiné materiály než Zahradníka a uvidíš... (mám zkušenosti s 5 různými výrobci PLA i ABS a jsu tam občas hodně velké rozdíly) :wink:
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: první zkušenosti

Příspěvekod celeron » 28.10.2015 21:02

Dneska jsem zlikvidoval cca 0,5 kg eSun PLA z HobbyKingu a stejný chování, taky žádný mazání.
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: první zkušenosti

Příspěvekod kroxigor » 28.10.2015 21:43

no jo to je čína není vyrobeno v EU ...
opět Mladeč i Fillamentum jsou čeští výrobci a musí dodržovat nařízení EU tzn nemají stejné složení

Mimochodem i ABS má trochu jiné složení to čínské od Zahradníka smrdí při tisku, Mladečské nikoliv ale potřebuje vyšší teplotu
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: první zkušenosti

Příspěvekod kajaf » 28.10.2015 23:10

Asi mám štěstí na zázračný hotend ...

Rebel 2 JRC tak, jak jej dodávají s celokovem a vytiskl jsem už přes 4 špulky PLA (3x Mladeč i 1x Filamentum) a nemažu, nic neřeším a ani jeden zásek nebo zádrhel.

Retrakce pořád od 0.4mm až po 1mm. Teploty 195 až 240.

Vážně nic... Mám to rozbalené, chytá to vlhkost, je na tom prach, ale prostě to tiskne ...

Nic méně mám kolegu, který má stejnou konfiguraci a PLA se mu sem tam zasekává. Jediný rozdíl na který jsem přišel je, že on tiskne "pomalu a chce kvalitu" (cca 40-60mm/s) a já se snažím tisknout "co nejrychleji při dostatečné kvalitě" (80-120mm/s).
  • 0

kajaf
 
Příspěvky: 7
Registrován: 22.05.2015 15:36
Reputation: 0

Re: první zkušenosti

Příspěvekod kroxigor » 29.10.2015 06:22

Ano to je ono. Pokud je tam velký průtok nic se nezasekne (Problém PLA je v tom, že má velkou tepelnou vodivost a dokáže se natavit až nad heatbreak a tam schladne a vytvoří špunt).
Záleží na tvaru modelu rychlosti a retrakcích.
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: první zkušenosti

Příspěvekod oscar » 29.10.2015 11:29

ja jsem z toho docela zmatenej :D

Tento model D70x30mm Obrázek

v natural PLA-D Mladec nedam ani zaboha.
Po 12ti pokusech s variacema teplot, a rychlosti jsem to vzdal - sekalo se to v ruznych vyskach.

Pote svitive zelena PLA-D Mladec napoprve, cerna PLA-D Mladec opet napoprve.

A ted ta zajimavost - toho naturalu jsem tu ztisknul asi celkem civku ruznych historickych zbytku co mi dal Dan.
A bez problemu. A ted babo rad..... :D

HE pouzivam celonerezovou trysku 0.4 s breakem v jednom vlastniho navrhu a vyroby.
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: první zkušenosti

Příspěvekod Jerry » 29.10.2015 16:36

Tak jsem vyjel půl cívky červené PLA-D Mladeč bez ucpání. Pro jistotu po každém tisku protlačím ručně pár centimetrů na 220. Při mazání mi začal jiný klasický problém - přestala se mi na sklo chytat první vrstva při všech vyzkoušených teplotách. Asi za to může právě mazání.
Po mnoha pokusech se mi nakonec osvědčilo před tiskem odmastit sklo obyčejnou levnou vodkou-funguje výborně a na rozdíl od benzínu, laků apod. nesmdí :-)
  • 0

Jerry
 
Příspěvky: 18
Registrován: 04.09.2015 14:42
Reputation: 0

Re: první zkušenosti

Příspěvekod kroxigor » 29.10.2015 16:46

Odmastit sklo a zbytkem se zmastit jo :lol:
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: první zkušenosti

Příspěvekod Bartik333 » 01.11.2015 23:49

Dobrý den,
Už víc jak 4 hodiny si tady pročítám vaše fórum a hledám všechna úskalí a potíže s tiskárnou REBEL II.
No a jelikož jsem úplný začátečník, tak by mě zajímalo spousta věcí.
Například jaký je rozdíl mezi tiskárnou rebel II od JRC a od Zahradníka.
Další co mě tak zajímá, je složitost zapojení a prvního spuštění tiskárny.
Sice jsem si o tom hodně přečetl, ale stejně bych rád věděl na co přesně si dát pozor.
Další by bylo, jestli je lepší koupit tiskárnu se čtečkou SD karet nebo bez čtečky. Protože na stránkách JRC píšou, že je to bez čtečky a v seznamu dílu zase čtečka je napsaná.
No a na závěr, jelikož a protože jsem v tomhle úplná lama a to doslova, tak mě prosím neukamenujte.
Velice děkuji Luboš
  • 0

Bartik333
 
Příspěvky: 4
Registrován: 01.11.2015 23:19
Reputation: 0

Re: první zkušenosti

Příspěvekod kroxigor » 02.11.2015 05:26

Tiskárna od JRC je o trochu modernější (má lepši drivery, kluzná ložiska, M5 závitové tyče, grafický LCD...)
Rozhodně verzi s LCD a čtečkou (ono JRC ani snad už jinou neprodává) - výhoda možnosti tisku bez PC
Dávat si pozor na zapojení elektroniky vše pečlivě kontrolovat.
Při stavbě hodně dbát na přesnost - čím přesnější stavba tím přesnější tisk.
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: první zkušenosti

Příspěvekod Rebel » 02.11.2015 08:28

Ona nejasnost s cteckou se tyka ctecky karet do PC. Tedy USB ctecka pro ukladani g-codu. Pokud ji v PC clovek nema, musi si nejakou poridit a a SD kartu take.
LCD na tiskarne slot na kartu samozrejme ma.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: první zkušenosti

Příspěvekod Jerry » 04.11.2015 00:51

Bartik333: Já mám verzi REBELa s T na konci, což by mělo znamenat kalené tyče, a to rozhodně doporučuji.
S tou čtečkou je to tuším nejasně napsané. Pravděpodobně je to tak, že čtečka je součástí ovládacího displeje i u mojí verianty (díra tam na to je, ale nezkoušel jsem to) a v nejvyšší verzi je navíc ještě SD karta. Tiskárnu mám v PC a zatím mi to stačí - v případě potřeby nějakou kartu najdu...

Můj výše popsaný problém s PLA už je vyřešen a akuálně jsem bez zaseknutí vytiskl několik různobarevných cívek stejného výrobce na stejné nastavení (teploty 210/70). V této souvislosti také doporučuji druhé zrcadlo, jak už někdo zmiňoval jinde. S riskantním ohříváním hotového modelu jsem radši přestal - než zrcadlo vychladne a model se většinou sám uvolní, jede na druhém zrcadle nový tisk
Příležitostně snad doplním první příspěvek ať je to pohromadě.

Rebel: Trochu s nadsázkou jsem udělal upgrade z REBELA II na REBELA III a úplně zdarma. Asi nejsem první, koho to napadlo, ale po zvládnutí výměny filementu za pochodu (samozřejmě se správně načasovaným zapouzováním tisku) jsem vytiskl vícebarevné modely - hlavně dobře vypadají cedulky, kde spodní filament překryji jinou barvou s vyřezaným textem :-)

kroxigor: :-D
  • 0

Naposledy upravil Jerry dne 04.11.2015 01:09, celkově upraveno 3
Jerry
 
Příspěvky: 18
Registrován: 04.09.2015 14:42
Reputation: 0

Re: první zkušenosti

Příspěvekod Jerry » 04.11.2015 01:01

Nedalo mi to a nějakou kartu jsem vyhrabal. Po vložení se karta na displeji normálně hlásila - takže opravdu ta střední varianta REBEL II-T je také se čtečkou. Ta dražší verze měla vlastně ještě nářadí - ale kromě sady imbusů není ke stavbě nic dalšího potřeba. Stavebnici doporučuji i proto, že nemusíš nic pájet, ani nahrávat software přímo do řídících jednotek. U3etříš si tak spoustu času a možná dalších problémů.

A pokud si budeš stavebnici pořizovat, investuj ten rozdíl radši do filementu, který při správném nadšení rychle mizí. Kartu si můžeš pořídit kdykoliv později ... :-)
  • 0

Jerry
 
Příspěvky: 18
Registrován: 04.09.2015 14:42
Reputation: 0

Re: první zkušenosti

Příspěvekod Rebel » 04.11.2015 08:27

Dodavane stavebnice tiskarny RII s LCD od JRC maji vsecky ctecku karet.
Tou chybejici je myslena ctecka do PC, jako treba tato https://www.alza.cz/axago-cre-12-d27174 ... d=68851498
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

PředchozíDalší

Zpět na REBEL II

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků

cron