první zkušenosti

první zkušenosti

Příspěvekod Jerry » 15.10.2015 21:28

Ahoj kolegové tiskaři,

rád bych přispěl svými prvními zkušenostmi z 3D tisku z pohledu naprostého laika. Doufám, že tím pomůžu někomu novému, protože ze začátku je opravdu těžké se ve všem orientovat.

ROZHODOVÁNÍ: Od roku 2011 jsem pouze sledoval dění a vývoj. Tehdy jsem uvažoval o tiskárně PRUSA. Nadchla mě celkem dostupná cena v porovnání s komerčním řešením, česká podpora a workshopy, kde je možné se tiskárnu naučit stavět. Čekal jsem ještě na vyřešení spousty problémů a větší konkurenci Až letos jsem se rohodl, že konečně tiskárnu koupím. Možnosti se o něco rozšířily, ceny klesly a hodně problémů se vyřešilo. Při opětovném zjišťování možností jsem objevil REBEL, o kterém jsem předtím neslyšel. V porovnání si uživatelé chválili pevnější konstrukci REBELA a naopak jsem nalezl dost nespokojených ohlasů na tiskárny od pana Průši. Nalezení stavebnice od JRC s podrobným návodem a podrobnými popisy zkušeností stavitelů na Internetu mne přesvědčilo, že si za rozumnou cenu pořídím tuto stavebnici a zkusím si ji složit bez WORKSHOPU (tím nechci workshopy hanět-věřím, že to také není špatná volba).

STAVBA: Stavba ze stavebnice proběhla bez problémů během pár večerů - díly jsou výborně předpřipravené a návod pro laika srozumitelný. Návod není úplně aktuální-například jsem se divil, že některé díly chyběly a jiné přebývaly, ale šlo pouze o určitou modernizaci a změnu k lepšímu.Chápu, že se REBEL stále zdokonaluje. A pár nejasností normálnímu člověku docvakne, jak je něco myšleno. Zapotil jsem se snad jenom při vkládání mosazných matic, na začátku šroubování závitových tyčí do těchto matic a propojování těchto tyčí s motorky osy Z. Dobrý pomocník je vrtačka s malými otáčkami a bez příklepu :-) Všechny pohyblivé části doporučuji namazat olejem nebo vazelínou.
Z mého hlediska elektronického analfabeta můžu stavebnici jenom doporučit jako výborný kompromis. Nechtěl jsem si koupit tiskárnu hotovou (seznámit se s ní a ušetřit),ale zároveň jsem nechtěl s voltmetrem s pájkou v ruce po nocích laborovat, kde co na dílech z Číny opravit nebo vyměnit (což jsem sledoval na zdejším fóru). Stavebnici chápu jako výsledek několikaletého vývoje, na kterém se pravděpodobně podílelo hodně lidí zde. Nechci to přehánět s reklamou, ale plně naplnila mé představy. Divím se že podobných stabnic není víc.

NASTAVENÍ: Během stavby jsem se hodně o fungování tiskárny dozvěděl a myslím, že je to určitě lepší varianta než koupě hotové tiskárny. Některé činnosti je totiž potřeba provádět opakovaně a je dobré o tiskárně už něco vědět. Člověk pak ví, kam může sáhnout a kam rozhodně ne, aby něco nastavil, co dalšího může změnou ovlivnit, na co si dát pozor, a co děje, když třeba neleze filament apod. Některé věci pak člověku dojdou i bez konzultací. A věřte, že to rozhodně není o tom zapnout a vesele tisknout a tisknout.
Nastavení začíná stanovením proudu motorků na potenciometrech (nebo co to vlastně je) - této fáze jsem se nejdříve bál, protože elektronika není můj šálek kávy, ale nakonec to není zdaleka to nejsložitější :-) a vlastně se z toho lehce stane rutina. Hlavně doporučuji dodržet vypnutí zdroje ze zásuvky. Ani ne tak kvůli bezpečnosti, ale potenciometry jsou malinkaté, člověk se na ně nemusí vždy napoprvé přesně trefit a šroubováček může lehce sklouznout a něco vyzkratovat. Určitě není od věci si připravit k tiskárně nějakou lampičku a pořádně si pod ruce svítit. A točit pomalu a zlehka, opravdu je i malá změna znát.
Další fáze je nastavaní dojezdů. Lahůdka je zejména dojezd osy Z. Není to ale nic těžkého, je to spíše o trpělivosti. Dolaďovací systém je celkem dobrý, ale snad bude časem nahrazen nějakým novým nápadem, protože je zapotřebí dojezd nastavovat opakovaně.
Zatím jsem se ještě vyhnul nastavení krokování motorků a nahrávání EEPROM.

PŘED SPUŠTĚNÍM: Před spuštěním je nutné zabrzdit nadšení z hotové tiskárny a pořádně si projít nastavení softwaru, a to především slicovacího programu. Zdaleka to není tak automatické, jak jsem si myslel. Zejména je celkem logicky nutné nastavit z jakého materiálu vlastně tisknete a teploty pro tavení materiálu, protože to systém pochopitelně neví. Tady začíná opravdová magie. Na Internetu je spousta různých i protichůdných doporučení, ale nejlepší je stáhnout si nejdříve nějaký malý jednoduchý model (hodně se doporučuje pro začátek obyčejná kostka) a odrazit se od doporučení výrobce filementu. Až si metodou pokusů a omylů najdete svoje vlastní ideální nastavení se můžete pustit do složitějších modelů a tím vstoupit do dalšího levelu, protože přijdou na řadu nové problémy :-)
Mé doporučení: Na slicování (tj. rozdělení modelu do pater) se mi nejvíce osvědčil SLIc3r, ale ostatní programy integrované do repetieru jsou také zajímavé, postupně jsem přešel na layery (tj. patra) po 0,1 mm, modely jsou hladší, určitě zapnout tzv. skirt a brim, skirt vyčistí trysku před tiskem tím, že objede v nastavené vzdálenosti půdorys modelu kolem dokola a brim rozšíří v první vrstvě objekt o "nástavec", díky kterému drží objekt lépe na základně. Když je zapnutý brim, není už logicky nutný skirt. Infill - způsob vypňování vnitku plných předmětů - dobrý způsob úspory materiálu. Volba Extrusion multiplier u materiálu se mi osvědčila u různých materiálů v rozmezí 0,8-0,9. Tzv. suport materiál a perimetry si vyzkoušejte až později, jde o tisk složitějších předmětů, je to celkem věda a přiznám se, že to ještě zdaleka nemám uspokojivě zvládnuté.

PRVNÍ PROBLÉMY: Abych jenom nechválil a nevypadalo to jako placená reklama. První spuštění u mě bylo na pět minut (viz. téma viewtopic.php?f=11&t=736), prostě občas něco zkolabuje. Reklamace u JRC proběhla na výbornou.
Další problémy nastaly při hledání vhodného nastavení, opět je nutné se obrnit trpělivostí, nenechat se odradit neúspěchy a zkoušet. V této fázi se vyplatí pořádně prostudovat vhodné diskuse (nejlépe zde) a najít si tu správnou už prošlapanou cestu. Počítejte s tím, že během svých pokusů zlikvidujete hodně materiálu, ale výsledek bude určitě stát za to. Doporučuji si dělat poznámky a označovat si své pokusné s modely s popisem použitého nastavení, protože jinak v tom budete mít guláš a budete některé nezdary zbytečně opakovat. Neexistuje univerzální nastavení, u různých materiálů, různých výrobců a bohužel často i různých barev je nutné najít vhodné nastavení.
Klasický problém, který se hodně probírá, je přilepení modelu k základně. Doporučeje se leccos. Zatím mám zkušenost jen ABS a vystačil jsem buď s čistým zrcadlem nebo s běžným tyčinkovým lepidlem a teplotami podložky kolem 100 stupňů. Kapton ani lak na vlasy jsem nezkoušel, ale věřím, že to také funguje.
Další klasický problém je odlepování rohů u větších objektů. Také se o tom hodně píše, mě pomohla volba brim. I když je člověku líto spotřebovaného materiálu navíc, stojí to za to. PLA to údajně dělá míň, ale ještě to nemůžu potvrdit.

MATERIÁLY: Jak už jsem psal, začal jsem s ABS a jsem s ním celkem spokojený. Používám teploty většinou kolem 225 stupňů. Modely se údajně dají vyhladit namočením do acetonu, ale ještě jsem to nezkoušel. Acetonem zatím jenom čistím trysku.
Nemůžu potvrdit zkušenosti ostatních tiskařů, kteří nedají dopustit na PLA, protože po několika bezproblémových cívkách ABS jsem chtěl vyzkoušet tento udajně nejlepší materiál a od té doby neustále rozebírám ucpaný hotend. Ať nastavuji cokoliv, ještě jsem s PLA (Mladeč) nevytiskl jediný model. po několika layerech se celý hotend ucpe a je konec. Protože jsem si už dost poničil trysku, na PLA jsem zanevřel a asi zůstanu u ABS.
Podle starších diskusí je to zřejmě způsobeno celokovovým hotendem, na který se PLA lepí. Myslel jsem, že je lepší, ale na PLA se asi nehodí. Možná má vliv i výrobce filementu (v diskusích někteří na materiál Mladeč nadávají) , ale to nemůžu posoudit. Každopádně vhodný hotend je aktuálně asi největší problém, nevím o tom, že by byl nějaký univerzální a vypadá to, že buď budu muset používat jen ABS, mít dva hotendy, nebo dvě tiskárny (protože výměna hotendu také není jako výměna žárovky). Pravděpodobně to skočí druhou tiskárnou (díly už mám předtištěné) a budu rád, když mi někdo poradí aktuálně nejlepší hotend na PLA.
To je moje zatím poslední zkušenost a budu rád, když tento popis někomu novému pomůže s výběrem tiskárny, montáží nebo prvotním nastavením.
  • 0

Jerry
 
Příspěvky: 18
Registrován: 04.09.2015 14:42
Reputation: 0

Re: první zkušenosti

Příspěvekod peca » 16.10.2015 07:11

Já moc děkuji za pěkný souhrn zkušeností amatéra.
Už několik let jsem ve fázi "chci" a rozhodování "co vlastně chci". Nejspíš využiju JRC, ale uvažuji, že si nevezmu celou stavebnici, protože bych raději stavěl Rebela III a ideálně s prodlouženým ložem. Akorát mě trochu brzdí zdejší občasné komentáře, že pro začátečníka se R3 nedoporučuje a je lepší začít R2 a tu případně později přestavět...
Takže nakonec asi sáhnu přeci jenom po kompletu R2 a uvidím :)
  • 0

peca
 
Příspěvky: 261
Registrován: 01.09.2015 17:30
Bydliště: Jičín
Reputation: 0

Re: první zkušenosti

Příspěvekod Rebel » 16.10.2015 07:22

Znovu zopakuji, Rebel III skutečně není vhodná záležitost pro začátečníky :) Navíc 2 tiskové hlavy v jedné rovině přináší další problémy při tisku, které dovedou vytáčet i zkušené tiskaře :D
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: první zkušenosti

Příspěvekod Jerry » 16.10.2015 08:03

peca píše:Já moc děkuji za pěkný souhrn zkušeností amatéra.
Už několik let jsem ve fázi "chci" a rozhodování "co vlastně chci". Nejspíš využiju JRC, ale uvažuji, že si nevezmu celou stavebnici, protože bych raději stavěl Rebela III a ideálně s prodlouženým ložem. Akorát mě trochu brzdí zdejší občasné komentáře, že pro začátečníka se R3 nedoporučuje a je lepší začít R2 a tu případně později přestavět...
Takže nakonec asi sáhnu přeci jenom po kompletu R2 a uvidím :)


Souhlasím s Rebelem - nezdůraznil jsem jsem, že můj popis je o RELELOVI 2 - zajímal jsem se i o REBELEA3, ale nebyl mi zatím doporučen, protože ještě není ve finální verzi (nevím ani, že by už existovala přímo stavebnice) a pro začátečníka amatéra je to asi opravdu velké sousto
  • 0

Jerry
 
Příspěvky: 18
Registrován: 04.09.2015 14:42
Reputation: 0

Re: první zkušenosti

Příspěvekod JCHP » 16.10.2015 08:31

I já podpořím dva předchozí komentátory - jako začátečník se musím (silou vlastní vůle) držet při zemi a pořídit nejjednodušší a prověřenou verzi, abych neskončil v problémech dříve než pořádně začnu.
Samozřejmě má člověk spoustu představ co by se dalo a mohlo zlepšit, ale to je vždy lepší konfrontovat s realitou až po prvních vlastních zkušenostech.

Nejlepší hotend pro PLA je starý dobrý J-head. Netiskne bůhvíjak rychle, ale spolehlivě.
  • 0

Upravený Kossel Clear s výměnnými hlavami (J-head a celokov s vodním chlazením)
JCHP
 
Příspěvky: 249
Images: 4
Registrován: 03.09.2014 12:06
Bydliště: NMnMet
Reputation: 0

Re: první zkušenosti

Příspěvekod nomi » 16.10.2015 10:46

No, já mám celokov a tisknu PLA bez problémů.
Mám u cívky "držáček" s kouskem vaty přes který filament prochází. Občas na vatu kapnu pár kapek
průmyslového jedlého oleje a vše je naprosto v pohodě :-)

Michal
  • 0

nomi
 
Příspěvky: 58
Registrován: 12.07.2015 13:41
Reputation: 0

Re: první zkušenosti

Příspěvekod Jerry » 16.10.2015 15:59

nomi píše:No, já mám celokov a tisknu PLA bez problémů.
Mám u cívky "držáček" s kouskem vaty přes který filament prochází. Občas na vatu kapnu pár kapek
průmyslového jedlého oleje a vše je naprosto v pohodě :-)

Michal


Díky za tip-to je zajímavý nápad. Zkusím hned, jakmile HE zase vyčistím :cry:
Můžu se zeptat na výrobce filementu a teploty ? Neprská to ? Nebublinkuje to ?
Aby mi z trysky nevyskakoval popcorn :-) - kukuřice na rozpáleném oleji ...
  • 0

Jerry
 
Příspěvky: 18
Registrován: 04.09.2015 14:42
Reputation: 0

Re: první zkušenosti

Příspěvekod hanysl » 16.10.2015 16:54

No od včera mám v HE hybridní break a musím říct, že problémy s natavováním PLA v breaku jsou prozatím pryč ...
  • 0

Rebel II.b single Z motor.
hanysl
 
Příspěvky: 255
Registrován: 08.01.2014 22:03
Bydliště: Šenov u Ostravy
Reputation: 0

Re: první zkušenosti

Příspěvekod kroxigor » 16.10.2015 17:17

hybridní break je naprosto super tisanu na něj už přes měsíc a naprosto bez problémů.
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: první zkušenosti

Příspěvekod LadislavK » 16.10.2015 19:23

První, co jsem u celokovu udělal - vyleštil jsem vnitřek, zbrousil veškeré i miniaturní otřepy a nezažil jsem jediný zápek PLA.
  • 0

LadislavK
 
Příspěvky: 35
Registrován: 16.10.2015 19:18
Reputation: 0

Re: první zkušenosti

Příspěvekod nomi » 16.10.2015 21:20

Jerry píše:
nomi píše:No, já mám celokov a tisknu PLA bez problémů.
Mám u cívky "držáček" s kouskem vaty přes který filament prochází. Občas na vatu kapnu pár kapek
průmyslového jedlého oleje a vše je naprosto v pohodě :-)

Michal


Díky za tip-to je zajímavý nápad. Zkusím hned, jakmile HE zase vyčistím :cry:
Můžu se zeptat na výrobce filementu a teploty ? Neprská to ? Nebublinkuje to ?
Aby mi z trysky nevyskakoval popcorn :-) - kukuřice na rozpáleném oleji ...


Mladeč, Esun3d....
Trochu to "kouří" ale nesmrdí, neprská a vrstvy drží pohromadě :-)

Michal
  • 0

nomi
 
Příspěvky: 58
Registrován: 12.07.2015 13:41
Reputation: 0

Re: první zkušenosti

Příspěvekod Car » 16.10.2015 23:45

Jedině PEEK hotend je schopen tisknout všechny materiály , včetně těch pevnostních( carbon ,flex i příměsové měď dřevo) jen je třeba mezi PLA a ostatními vyčistit ( vyextrudovat delší dráhu ,aby se vytlačily zbytky předešlého ) .

To jen na poškádlení a slova do "pranice" jinak to je spíš o tom jak tiskař zná možnosti své tiskárny a přizpůsobí se jim nebo ji upraví ( vylepší ) .

Na PLA platil i WD40 trošku stříknout na hadírku kudy procházel filament než se dostal do hotendu .
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: první zkušenosti

Příspěvekod Rebel » 17.10.2015 11:20

Car píše:Jedině PEEK hotend je schopen tisknout všechny materiály , včetně těch pevnostních( carbon ,.......


Ano, tak ja si to napsal, mas temer pravdu a sam to urcite vis, kazdopadne "prát" se nebudu :D Ale je k tomu potrebne take dodat, ze ty "všechny materiály", a hlavne ty pevnostni lze u PEEKu tisknout jen za urcitych okolností, tedy nejlépe nepresahovat nejake maximalni teploty, ktere PEEK a PTFE proste nema rad (ale nektere pevnostni filamenty je potrebuji) a tim padem dochazi i k rychlostnim omezenim :)
Dale je take nutno dodat, ze zivotnost PEEKoveho HE je vseobecne podstatne mensi nez u celokovu. K vyraznemy zkraceni zivotnosti prispiva samozrejme i nesetrnost a chybovost tiskare.
Spolecnym dalsim problemem je tisk CARBON materialu, kdy dochazi k vyraznemu opoptrebeni mosaznych trysek a zvetsovani jejich prumeru. Ale nejasejte, dochazi k tomu v i u ABS a PLA, ale v mensi mire. Ti, kdo nejaky patek aktivne tisknou, urcite problem zaznamenali, nebo zazmenamenají.

Tedy z meho pohledu zatím NEEXISTUJE HOTEND, KTERÝ UMÍ BEZ NĚJAKÉ DALŠÍ "BERLIČKY" TISKNOUT VŠECKY MATRIÁLY RYCHLE A SPOLEHLIVĚ.

PRO PRIPADNE NUTKANI DALE DISKUTOVAT K TOMUTO PRISPEVKU POUZIJTE PRISLUSNE TEMA, NEBO VYTVORTE NOVE
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: první zkušenosti

Příspěvekod Car » 17.10.2015 13:55

TAK TAK , ale baví mě ,jak si furt někteří myslí ,že vše funguje samo ,nic se neopotřebovává a všechno musí lítat třetí kosmickou .

Takže to jen zrekapitulujeme Neexistuje "prozatím" žádný univerzální Hotend , který by sám o sobě zvládal tisknout všechny materiály ,aniž by mu Tiskař pro TO nevytvořil podmínky ( pak je jedno jaký vlastně máte ) .

Jestli se ta polemika ještě někde ve vlákně objeví ,tak se už snad smíchy neudržím :mrgreen:
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: první zkušenosti

Příspěvekod Jerry » 27.10.2015 17:49

Omlouvám se za prodlevu - při čištění jsem zlomil vrták :cry: a nechtěl prevít ven...

Chtěl bych jenom potvrdit zkušenosti nomi a car - skutečně na celokov pomáhá troška oleje, a to i motorový 15W-40. Z hlediska ekologie je ale samozřejmě lepší ten jedlý olej.
Přidám něco svého: v oleji jsem zlehka vymáchal klasický uchošťour - zaleze přesně do zaváděcí díry v extruderu vedle filementu a hezky maže. Občas ho pootočním a je to jedna z mála věcí, která jde kdykoliv snadno vyměnit. Neprská, zatím ani nesmrdí.

Tak jsem konečně vytisk svou první funkční píšťalku z PLA (budu ale ještě ladit hladkost povrchu bez acetonové koupele). Odrazový můstek pro začátky:

filement: PLA-D 1,75 červený, MLADEČ 195/195, multiplier 0,85
povrch: čisté zrcadlo 70/65
Soft: Slic3r (bez skirtu, pouze brim 5 mm, vrstvy po 0,1)
HE: celokov, mosazná tryska 0,4
tip: riskantně ale snadlo jsem opatrným tahem odlepil model od skla během zvýšení teploty podložky na 75
  • 0

Jerry
 
Příspěvky: 18
Registrován: 04.09.2015 14:42
Reputation: 0

Další

Zpět na REBEL II

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků