Přestal procházet filament ABS

Přestal procházet filament ABS

Příspěvekod Saph » 26.09.2015 23:27

Zdravím,
dnes jsem dokončil stavbu Rebela II T z JRC a v procesu ožvení tiskárny jsme úspěšně došel až ke kalibraci počtu mezikroků. Tiskárna mi dvakrát úspěšně protlačila 50 mm materiálu, nicméně při třetím kontrolním pokusu po lehké korekci počtu mezikroků již žádný další materiál neprošel. Motor extrudéru jen začal vydávat nepříjemný zvuk, netočil se a filament dále neprocházel. Zvýšil jsem tedy teplotu na HE z 230 na 235, poté 240 a nakonec 245 stupňů (mám ABS-T Mladeč z JRC a vzpomněl jsem si, že potřebuje vyšší teploty než výrobce udává). Bohužel stav se nezměnil, z trysky vyteklo možná jen pár centimetrů materiálu, ale extrudér se stále netočí ani po zvýšení proudu. Snažil jsem se protlačit filament ručně ale to také příliš nejde, teče to minimálně s velkou námahou. Strunu jsem zkusil i vytáhnout, zastřihnout a znova zavést. Beze změny.
Nevíte prosím někdo, co jsem udělal špatně? Ze začátku filament procházel zcela v pořádku, proud na motoru extrudéru jsem měl také správně seřízený.
Myslím si, že se HE nějak ucpal kvůli původně nastaveným 230 stupňům, a že bych měl tedy HE vymontovat a kápnout do něj aceton, ale jsem amatér, tak se raději nejprve zeptám.
Děkuji za rady. ;-)
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Přestal procházet filament ABS

Příspěvekod Rebel » 27.09.2015 10:24

Pokud ti nejdte protlacit filament ani rukou pri odlehcene pacce pritlaku a za teploty trysky okolo 240°C, je zrejme tryska skutecne ucpana a nezbyde ti nic jineho, nez ji vymontovat a vycistit, nejlepe vypalit nad plamenem plynoveho horaku/sporaku....
U te demontaze pozor, tryska se musi povolovat za ohrateho stavu a ,usis klicem nebo klestemi drzet blok a trysku povolovat proti nemu, nikoli vzit jen za trysku klicem. To by se ukroutil break v tom zuzeni hned nad topnym blokem.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Přestal procházet filament ABS

Příspěvekod Saph » 27.09.2015 10:37

Rebel píše:Pokud ti nejdte protlacit filament ani rukou pri odlehcene pacce pritlaku a za teploty trysky okolo 240°C, je zrejme tryska skutecne ucpana a nezbyde ti nic jineho, nez ji vymontovat a vycistit, nejlepe vypalit nad plamenem plynoveho horaku/sporaku....
U te demontaze pozor, tryska se musi povolovat za ohrateho stavu a ,usis klicem nebo klestemi drzet blok a trysku povolovat proti nemu, nikoli vzit jen za trysku klicem. To by se ukroutil break v tom zuzeni hned nad topnym blokem.

Sakra to zní složitěji než jsem čekal... nestačilo by třeba jen namočit konec trysky do acetonu a trochu ho i nakapat z druhé strany a dát tomu chvíli? Nebo by to třeba mohlo nějak ublížit HEdu?
A za další nevíš prosím jak k tomu mohlo dojít? Že by to bylo vážně těmi 230 stupni v kombinaci s Mladečem, jak jsem již psal? Rád bych se vyvaroval tomu, že se mi to stane zase.
Děkuji.
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Přestal procházet filament ABS

Příspěvekod Rebel » 27.09.2015 11:05

Aceton hotendu urcite neublizi, ale nevim, jak ho chces macet, kdyz je na tiskarne a pak z nej dostavat naleptany filament. Navic pokud v nem je nejaka mechanicka necistota, tak ti jen aceton nepomuze.

Tedy ucpani trysky pouze filamentem a spatnou teplotou je nepravdepodobne. Tedy jde spise o nejakou necistotu, ktera se tam dostala s filamentem.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Přestal procházet filament ABS

Příspěvekod Saph » 27.09.2015 11:19

Jasný, tak díky moc za objasnění, za chvíli se do toho pustím ;-)
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Přestal procházet filament ABS

Příspěvekod Rebel » 27.09.2015 11:51

Tady jsem narychlo spachal navod na montaz a demontaz hotendu viewtopic.php?f=44&t=756 , tebe tedy bude zajimat hlavne bod 1-3. a to co je dole cervene, tedy ZA TEPLA !.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Přestal procházet filament ABS

Příspěvekod Saph » 27.09.2015 11:56

Paráda, díky moc! :)
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Přestal procházet filament ABS

Příspěvekod Saph » 27.09.2015 21:25

Tak s tím pořád trochu zápasím, trysku jsem v pohodě vyšrouboval, ale bohužel nemám plynový sporák, takže jsem to nejdřív marně zkoušel zapalovačem :-D a ted ji teda máčím v acetonu... ale začínám pochybovat, že ji tím uvolním. Je možné to vůbec vyčistit, nebo mám objednat rovnou novou?
Ještě mě napadá jestli není možné, že bych měl spíš než trysku ucpaný heatbreak. Třeba z důvodu toho, že se v něm ohřál a poté ztuhl filament, když jsem na chvilku odpojoval tiskárnu při nastavení proudu motoru extrudéru, i když jsem poté vytiskl bez problému ještě těch 10cm filamentu, než se to ucpalo.
Můžu zkusit protlačit ručně filament bez našroubované trysky? Abych zkusil zda je ucpaný break? Nebo ho mám rovnou také rozmontovat?
Sorry, že furt otravuju, ale mam v tom pořád hokej a nechci zbytečně něco rozdělávat a riskovat, že něco dalšího podělám. Díky za pochopení.
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Přestal procházet filament ABS

Příspěvekod Car » 27.09.2015 21:50

Vrtáčky asi nemáš na pročištění trysek ? ( časem si pořiď )
Když odšroubuješ trysku a AL část s topným tělískem zašroubuješ víš ,aby byla lepší styčný plocha pro přenos tepla ,tak můžeš ohřát normálně filament a zkusit bez našroubovaný trysky kus protlačit rukou .Když Ti to půjde tak to stopni a po vychladnutí začisti zbytky filamentu než posuneš Al blok zpět dolů .
Toto nebude naposled co to čistíš ,tak se to nauč a pořiď si k tomu i nějaký drobnosti .
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: Přestal procházet filament ABS

Příspěvekod Saph » 27.09.2015 22:16

Tak miniaturní vrtáčky bohužel nemam, jinak bych to už protáhnul. Ani jsem netušil, že tak malé existují, to asi do normální aku vrtacky neupnu, co? :D Každopádně jdu zkusit ten tvůj postup a zkontroluju jak bojuje aceton s tryskou. Díky.
EDIT: Ještě jeden blby dotaz. Jak přesně mam otačet topnym telískem, když mi z něj vedou kabely? Povolit červíky v chladiči a vytahnout celý break? Předpokládám že přitom musí být topné tělísko zapnuté, co?
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Přestal procházet filament ABS

Příspěvekod Car » 28.09.2015 00:58

Jasně že jsou tak malé vrtáčky a mají stopku 3 mm , takže jsou do Aku upnout ,ale nedoporučuju - ten 1 mm délky otvoru hravě protáhneš v ruce . spíš než povolovat topné tělísko a termistor povol horní dva šroubky ( třmen Holdru ) a otáčej celým chladičem hotendu do Al bloku s topným tělískem .
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: Přestal procházet filament ABS

Příspěvekod Saph » 28.09.2015 02:38

Tak update... trysku jsem krasně pročistil, vrátil zpět a protlačil jsem přes ni ručně několik málo centimetrů filamentu, nejprve to relativně šlo, pak se to zhoršovalo až se to opět uplně kouslo. Teplota 240 stupňů pro jistotu. Nakonec jsem se rozhodl, že to musím prostě rozebrat co to půjde, takže jsem vytáhnul filament a odmontoval celý HE z extrudéru. Následným vsunutím filamentu jsem zjistil že nejde strčit dále než do konec chladiče, něco tam prostě brání. Chtěl jsem tedy vytáhnout celý break, abych ho prošťouchl, protože posunout topné tělísko výše jak radil Car nešlo. Ale zde jsem narazil na další problém v podobě neuvěřitelně utažených červíků na chladiči, na kterých jsem i ohnul klíč a spíše je úplně strhnu než vytáhnu. Takže fakt nevím jestli jsem takový jelito nebo byl můj HE ukován v ohni Hory osudu či samotném pekle. Zítra ještě zkusím něco udělat s červama v chladiči, ale přestávám věřit že to rozchodím, už se vidím s novým HE.
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Přestal procházet filament ABS

Příspěvekod Rebel » 28.09.2015 11:08

toci se ti ten ventilator co je na chladici HE, kdyz zapnes ohrev?
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Přestal procházet filament ABS

Příspěvekod Saph » 28.09.2015 11:43

Ano točí se po celou dobu zapnutého ohřevu i po jeho vypnutí až dokud HE zase nezchladne.
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Přestal procházet filament ABS

Příspěvekod Rebel » 28.09.2015 12:47

Protlacit fimanent bez trysky klidne muzes, naopak je to asi zadouci. Pokud by v breaku byla nejaka necistota, tak ji vytlacis ven. Akorat si dej pozor, aby sis natavenym filamentem zbytecne nezamatlal zavit pro trysku.
To co popisujes je bud tim, ze se ta tryska neustale ucpava nejakou necistotou, at uz ve filamentu, nebo jinak zanesenou a nebo ten ventilator chladi HE spatne a filament se prohriva vysoko, az se zasekne. Jiny duvod nevidim asi :(
Muzes sem dat fotku HE, jak ho mas namontovany na extruderu? Nechci nijak zpochybnovat, ze by si to udelal spatne, ale uz jsem videl ledacos :D
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Další

Zpět na REBEL II

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků