Zaseknuty filament

Zaseknuty filament

Příspěvekod harda.ag » 25.08.2015 12:30

Zdravim, tak jsem se taky odhodlal pustit do 3D tisku a zatim je to boj s ruznymi drobnostmi, ktere nechteji vychazet :D
Nicmene, dostal jsem se do faze, kdy jsem se chystal k prvnimu tisku. Rebela mam od JRC, filament 1,75mm PLA. Pri serizovani kroku extruderu podle navodu prisel problem. Na prvni pokus misto 50 mm zalezlo do extruderu mene filamentu, opravil jsem nastaveni EEPROM firmware a zkusil to znovu. Zalezl jen kousek a stop, driver misto posunovani filament jen brousil, bez ohledu na to, jak vysoky proud byl nastaveny. Nekolikrat jsem zkusil filament vytahnout, ustrihnout obrousenou cast a znovu zasunout, pokazde jsem se ale po par cm zaseknul. Z trysky krome prvniho pokusu nevylezlo nic.
Krome toho se mi samozrejme pri zatim poslednim pokusu podarilo filament urvat tak nesikovne, ze zustal zaseknuty v trysce...
Co ted? Filament z trysky, jestli dobre hledam, dostanu horkem? Co mohlo zpusobit, ze se tam zaseknul?
  • 0

harda.ag
 
Příspěvky: 4
Registrován: 08.04.2015 20:31
Reputation: 0

Re: Zaseknuty filament

Příspěvekod Otomar » 25.08.2015 13:30

Měl si zaplý ohřev trysky? Nebo si pouštěl filament bez ohřevu?
  • 0

Customized REBEL II, direct HEVO, sCube, Voron Trident, Voron0.1, Custom Pinky Bear project & Neje 30W laser engraver
Otomar
 
Příspěvky: 637
Images: 0
Registrován: 20.12.2014 11:24
Bydliště: JMK
Reputation: 0

Re: Zaseknuty filament

Příspěvekod JCHP » 25.08.2015 13:31

Obvykle se při oživování postupuje ověřováním jednotlivých komponentů:
- zasunu a ručně tlačím filament do nahřáté trysky a teprve když to jde dobře
- ověřím a doladím posun filamentu motorem (volně - bez tlačení do trysky) a když i to jde dobře
- tak to spojím a zkusím spolu.

PLA nahřej tak na 80-100C a vytáhni rukou.
Vypadá to, že vedení filamentu před a v extruderu bylo trochu mimoběžné a někde se hodně otíral.
Nebo přestala hřát tryska - mnoho věcí se mohlo stát...
  • 0

Upravený Kossel Clear s výměnnými hlavami (J-head a celokov s vodním chlazením)
JCHP
 
Příspěvky: 249
Images: 4
Registrován: 03.09.2014 12:06
Bydliště: NMnMet
Reputation: 0

Re: Zaseknuty filament

Příspěvekod kroxigor » 25.08.2015 14:12

Problém je celokov hotend a PLA. Vytváří se ti v heatbreaku špunt ze schladlého PLA.
Pro začátek zkus radši ABS.
PLA chce nižší teplotu cca 190-195° a plynulej posuv jinak vede rychle teplo a nataví se až za heatbreak tam stuhne a ucpe HE.
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: Zaseknuty filament

Příspěvekod harda.ag » 25.08.2015 15:09

Diky za odpovedi! :)

kroxigor se asi trefil do cerneho. Ted je jen otazka, jak se toho spuntu zbavit. Povedlo se mi samozrejme utrhnout strunu tak, ze z HE nekouka ani kousek. Zahrat a zkusit protlacit rucne nepomohlo, takze musim asi cely HE rozmontovat...

A az se to povede, zkusim to tedy s tim kouskem ABS, co mi k tomu poslali. Ovsem nevim, jestli to ma cenu, kdyz chci tisknout prevazne z PLA - neni pro me potom lepsi jiny hotend?
  • 0

harda.ag
 
Příspěvky: 4
Registrován: 08.04.2015 20:31
Reputation: 0

Re: Zaseknuty filament

Příspěvekod horazl » 26.08.2015 08:18

Udelej co ti ostatni tady radi. Rozmontuj a opatrne ale kvalitne vycisti HE.
Pak zkus HE nahrat na teplotu doprucovanou pro dodany ABS pocitam nekde kolem 210-230°C a rucne pomalu jej HE protlacet, postupne pridavej telotu do max 240°C (podle typu tveho HE, nektere snesou vice, pro jine je to limitni teplota), tak orientacne zjistis teplotu kdy uz ti jde hladce protlacet ABS a s touto teplotou zacni svůj prvni tisk.

ABS je narocnejsi na udrzeni na stolku (vyhrivat kolem 110°C a tisknout na kapton, KORES, lak, juice ABS, ...), ale rozhodne jednodussi pro prvni tisky a ver mi ze se ti tyhle zkusenosti budou hodit i kdyz pak budes tisknou jen z PLA.

Kdyz napises odkud jsi tak ti nekdo v okoli mozna poskytne i vice vzorku materialu pro prvni testy.
  • 0

horazl
 
Příspěvky: 72
Images: 5
Registrován: 12.08.2013 15:00
Bydliště: Zlín
Reputation: 0

Re: Zaseknuty filament

Příspěvekod harda.ag » 26.08.2015 08:34

Udelal jsem :) Vycisteno a protlacovani rucne funguje.

Ted jsem se ale zasekl u dalsiho kroku, prestal na me reagovat motorek extruderu. Zacina me to bavit :D Mohl jsem ho nejak znicit? EDIT: Kecam, nastaveni minimalni teploty v EEPROM to vyresilo...
  • 0

harda.ag
 
Příspěvky: 4
Registrován: 08.04.2015 20:31
Reputation: 0

Re: Zaseknuty filament

Příspěvekod paja » 27.08.2015 02:16

Pro PLA v JRC testujeme heatbreaky s PTFE(teflon) vlozkou. Pokud nenajdeme chybku, tak budou v nabidce v pulce zari.
Je to neco za neco - teflon nevydrzi velke teploty. Takze je nejlepe mit dva hotendy: jeden celokov pro ABS a materialy ktere chteji vic jak 220 stupnu a jeden pro PLA. Kdyz se PTFE prehreje, vytece s filamentem tryskou a heatbreake se muze vyhodit.

Takze ano, na tisk PLA je lepsi mit jiny hotend. Akorat ho nikdo bezne nenabizi ...

Ohledne teplot: mladec je lepe vice zahrat a fillamentum naopak mene.

PLA ma dva plusy: dela se v hodne barvach a pri tisku se nesmrstuje (nedeformuje, netrha). Ale je o 25% drazsi (tezsi) a umi se teplem zbortit. Vytiskl jsem si nejake kvetinace - a v plechovem zahradnim domku na ne nekdo polozil naradi. A pres leto se to naradi protlacilo tim PLA.
  • 0

paja
 
Příspěvky: 80
Registrován: 20.06.2014 21:05
Reputation: 0

Re: Zaseknuty filament

Příspěvekod harda.ag » 27.08.2015 08:16

Vyborne, hotend pro PLA objednam, jakmile bude k dostani :)

Jinak vse v pohode, z ABS se mi prave podarilo vytisknout testovaci krychlicku a nevypada uplne nejhur :mrgreen:
  • 0

harda.ag
 
Příspěvky: 4
Registrován: 08.04.2015 20:31
Reputation: 0

Re: Zaseknuty filament

Příspěvekod zemciko » 27.08.2015 13:21

PTFE vyteče tryskou? To snad ne, mám hothend který má celou horní část z teflonu a zkoušel jsem jak čistý tak smíšený se sklem (šedivý) a zvládá teploty do 270°C (to je teplota na tělese a trysce ne na teflonu ten, dle literatury, snese max 260). Na to aby se začal rozpadat potřebuje snad 370°,ALE PAK ZAČNE UVOLŇOVAT VELMI JEDOVATÉ PLYNY... to na hotendu ale snad nikdo nemá. Funguji s ním 5 let bez problémů. Jediný problém jsem měl s černým PLA odněkud ze švědska, které ucpává trysku a "zažírá" se do teflonu. (zajímalo by mně co je tam za barvivo).
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Zaseknuty filament

Příspěvekod Rebel » 27.08.2015 13:27

Teflon je primo v breaku a zasahuje az do bloku ohrevu. pri 260stC a vetsi rychlosti a tedy i tlaku sice nevytece, ale naprosto spolehlive se zdeformuje a zacne se vytlacovat v tenke vrstve do trysky. Nekdy to trva X hodin tisku, ale pokud s tim clovek nezachazi setrne, tak se to proste stane a tryska se ucpe.
Pri 260st sice teflon netece, ale je jednoduse receno mekej jako zvejkacka. pokud by z neho byl holder hotendu, jako u J-Nozzle bez pomocne konstrukce, kter to drzi v kupe, vybehne z toho tryska jako nic. Vyzkouseno.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Zaseknuty filament

Příspěvekod zemciko » 27.08.2015 14:01

Potom je ale problém v konstrukci. Na teflonovou trubičku nic tlačit nesmí, drát jí prochází volně a ona funguje jako izolace a rovněž snižuje tření. Druhá varianta je problém s materiálem, jak jsem už psal "některé" PLA mají při vyšší teplotě tendenci se do toho teflonu doslova "zažrat". Obzvláště riskantní je střídání takového PLA s ABS a následně vyšší teplotou. Kvalitní PLA , mi tohle naštěstí nedělá.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Zaseknuty filament

Příspěvekod Rebel » 27.08.2015 14:23

neni to chybou konstrukce ale tlakem, ktery je ve spodni casti breaku, kde je roztaveny filament, tedy v podstate tlakova tekutina a pusobi na meky teflon. nic tam tomu neprekazi a nedre.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Zaseknuty filament

Příspěvekod zemciko » 28.08.2015 16:11

Čili chybná konstrukce. Materiál má být natavený jen v místě kde nemá teflon co dělat (v trysce). Navíc těžko bude viskózně tekutý materiál postupující směrem odspodu vytlačovat teflonovou trubičku směrem dolů.
Aby k tomu jevu došlo, tak je obvykle potřeba situace, kdy materiál "vystoupá" nahoru a tam zaplní celou dutinu a ztuhne (nebo "zgumovatí"). V úplně nejhorší situaci se speče s tím teflonem (ale to mi dělal jen určitý materiál za vysokých teplot třeba 275°C).
Řešením bylo lepší tepelné oddělení trysky a hotendu od zbytku, a lepší chlazení horní části. Kdysi jsem si k tomu dělal i výpočty v ansysu (některé mám ještě uvedené na reprap.org) a tam to bylo moc pěkně vidět.
[url]
http://www.imghosting.cz/images/19vozik_50m_tn.jpg[/url]
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Zaseknuty filament

Příspěvekod Rebel » 28.08.2015 16:58

Jo, evidemtne si sezral salamounovo hov.., a vsechno znas a vsude si byl. Uz me tak trochu nebavi ti oponovat. Vsiml sis vubec, ze s zde bavime o celokovu ? A o tom ze ta vlozka z PTFE je tam kvuli PLA? A hlavne kvuli PLA s vyssi tepelnou vodivosti, coz jsou prevazne filamenty vyrabene v CR a ne v cine, ktere se ti prohreji a zmeknou ve stojicim hopendu s PTFE klidne 1cm nad blok ohrevu ? Ja vim to bude zase chyba vyrobce filamentu, tak napis treba zase priste jemu.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Další

Zpět na REBEL II

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků