nepravidelně pravidelný povrch

Re: nepravidelně pravidelný povrch

Příspěvekod lubosh » 02.06.2015 12:41

Protože tak mají podstatně vyšší výkon i při velikosti 5x5 cm. Ty horní zapínám zvlášť. Tisknu pak PLA vrstvou 0,2 mm 85 mm/s. Směrování foukání pomocí různých nástavců se mi neosvědčilo, s tímto jsem spokojený.
Jsou z obou stran a trochu posunuté bokem.
Luboš
  • 0

lubosh
 
Příspěvky: 1101
Registrován: 19.11.2014 16:42
Bydliště: Praha 10
Reputation: 12
Jen tak dál :)

Re: nepravidelně pravidelný povrch

Příspěvekod oscar » 02.06.2015 12:59

typove oznaceni tech ventu bys nedal? diky
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: nepravidelně pravidelný povrch

Příspěvekod Pepe_Lopez » 02.06.2015 16:54

2 ventilátory ... no proč ne, tenhle systém na chlazení běžně používají servery v provedení 1U, tam se větší ventilátor než 50 x 50 mm do skříně nevejde.
Jen bych rád podotknul, že množství vzduchu se nezvýší, jen to násobí tlak vzduchu.
  • 0

Rebel II LE (Lopez Edition = kříženec v33 a II.b + tuning) (Marlin) - domácí, Rebel II v27 - ex.
1x Rebel II JRC HD (Marlin) - pracovní, 3x 3DS Cube 3 - pracovní, 1x 3DS CubePro Duo - pracovní
Pepe_Lopez
 
Příspěvky: 240
Registrován: 25.05.2014 23:07
Bydliště: kousek od Žatce
Reputation: 0

Re: nepravidelně pravidelný povrch

Příspěvekod lubosh » 02.06.2015 17:13

Použil jsem "AIREN Red Wings 50H" vzhledem k ceně, ale jsou trochu hlučnější, když běží všechny 4. Vedle do místnosti to ale slyšet v noci není, to spíš zaslechnu rychlý přesun hlavy (200 mm/s).

Rozdíl ve výkonu je velký, když jsou dva na sobě a s volným výstupem. Zkoušel jsem na ně dát směrovací trychtýř, ale to je dusí, výkon jde strašně dolů.
  • 0

lubosh
 
Příspěvky: 1101
Registrován: 19.11.2014 16:42
Bydliště: Praha 10
Reputation: 12
Jen tak dál :)

Re: nepravidelně pravidelný povrch

Příspěvekod Martin Marek » 02.06.2015 20:51

Ten nepravidelně pravidelný povrh není a nemůže být materiálem. Těch příčin může být několik.
Holt se musí postupně vylučovat.
Z mechanických příčin může jít třeba o
1. nepřesné kladky osy X a Y = vyměnit za ložiska.
2. uchycení osy Z na krokovém motorku = zkontrolovat připadně přebrousit styčnou plochu závitové tyče na straně styku s hřídelkou krokového motorku.
3. zvýšit přítlak ložiska ke kovovému filament driveru, posuvu filamentu
4. snížit množství plastu

Nějaká příčina být musí, ale rozhodně to není materiálem. Materiál v sobě neobsahuje žádnou vlastnost,která by dokázala takovou nepravidelnou pravidelnost. Je to projev něčeho jiného.
  • 0

Martin Marek
 
Příspěvky: 92
Registrován: 25.02.2015 16:22
Bydliště: Veřovice
Reputation: 0

Re: nepravidelně pravidelný povrch

Příspěvekod lubosh » 03.06.2015 09:40

Materiálem to bude asi z části také, protože s tiskárnou jsem mechanicky nic nedělal, a některé barvy jsou mnohem lepší. Asi závisí na teplotě/tekutosti, dělá mi to nejvíc Verbatim. Ubrat materiál nemůžu, protože pak nejsou dobře uzavřené horní vrstvy. Nicméně základní problém bude mechanický. Zkusím nejdříve vyměnit kladky za ložiska, to jsem chtěl udělat už při stavbě. Ovšem pokud by to bylo tím, nedocházelo by k rozhození (zešikmení) těch proužků vlivem rychlosti tisku, což se nyní děje. Křivé kladce je jedno, jak rychle se točí.
Zkusil jsem tisk různými barvami:
http://www.thingiverse.com/make:140847

Luboš
  • 0

lubosh
 
Příspěvky: 1101
Registrován: 19.11.2014 16:42
Bydliště: Praha 10
Reputation: 12
Jen tak dál :)

Re: nepravidelně pravidelný povrch

Příspěvekod AndroidCZ » 03.06.2015 10:14

lubosh píše:Materiálem to bude asi z části také, protože s tiskárnou jsem mechanicky nic nedělal, a některé barvy jsou mnohem lepší. Asi závisí na teplotě/tekutosti, dělá mi to nejvíc Verbatim. Ubrat materiál nemůžu, protože pak nejsou dobře uzavřené horní vrstvy. Nicméně základní problém bude mechanický. Zkusím nejdříve vyměnit kladky za ložiska, to jsem chtěl udělat už při stavbě. Ovšem pokud by to bylo tím, nedocházelo by k rozhození (zešikmení) těch proužků vlivem rychlosti tisku, což se nyní děje. Křivé kladce je jedno, jak rychle se točí.
Zkusil jsem tisk různými barvami:
http://www.thingiverse.com/make:140847

Luboš

Moje podezření je na infill. Struktura infillu se občas má tendenci projevit na bočních stěnách. Pomůže samozřejmě více vrstev perimetrů, ale u mně i při 4 vrstvách je někdy "vidět" infill, ale jen na dokonale rovných plochách. Pokud to dělá víc při rychlém tisku, může to být tím že stěny nestíhají chladnout, jsou "gumové" a infill si je podeformuje. Zkus vytisknout kostku na které ti to dělá s/bez infillu a uvidíš.. Nebo změň typ infillu a mrkni zda je změna.
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: nepravidelně pravidelný povrch

Příspěvekod Martin Marek » 03.06.2015 10:47

Ano, výplň se projevuje na venkovní skořápce. Ale nemyslím, že udělá takovou pravidelnost. Rozdíl by měl být vidět už při laborování s položkou Print Settings/ lazers and perimeters/ dole je External perimeters first = skořápky jako první a dále je položka Print Settinds/ Infill/ a zase dole je položka Infill before perimeters = nejprve výpň, pak skořápka.

Poslední beta verze Slic3ru má položku, kde se určuje procentuální přesah výplně přes perimetr. Ale poslední verze Slic3ru má velké problémy s plností horizontálních vrstev, výplní tenkých stěn a ladným dávkováním materiálu.
Tak snad to časem dopilují. Mně právě tyhle pravidelné nepravidelnosti dělala poslední beta verze Slic3ru, ale to už jsem psal.
  • 0

Naposledy upravil Martin Marek dne 03.06.2015 21:01, celkově upraveno 1
Martin Marek
 
Příspěvky: 92
Registrován: 25.02.2015 16:22
Bydliště: Veřovice
Reputation: 0

Re: nepravidelně pravidelný povrch

Příspěvekod petrik » 03.06.2015 11:25

pri pokusoch uplne dat to opakovanie prec som utiahol trysku lebo bola uvolnena a zacal som zvysovat napatia na motore ktory je na extrudery vzor sa pomaly vytracal ale stale ho tam je vidno hoci je velmi jemny a musite sa snazit aby ste ho uvideli ale je tam a driver aj s motorom su horuce ako čert takze som to zacal naspat znizovat https://www.dropbox.com/s/x7f2xynhpr2y5 ... 9.jpg?dl=0

na dalsom obrazku vidno ako to je ked dam zmensit prietok plastu zo 100 na 98
znizenie prietoku plastu vidno na tej strednej vzorke v lavej casti vzorky
https://www.dropbox.com/s/der7axo77dskb ... 0.jpg?dl=0 je to lepsie ale tym padom mi zacala vznikat ina nepravidelnost viditelna na dalsom obrazku https://www.dropbox.com/s/qpm4q7la2ce3r ... 1.jpg?dl=0
uz som z toho naozaj na nervy :D
  • 0

petrik
 
Příspěvky: 105
Registrován: 01.03.2015 13:18
Bydliště: BA III / Slovensko
Reputation: 0

Re: nepravidelně pravidelný povrch

Příspěvekod lubosh » 03.06.2015 12:01

Infilem to není, já tiskl bez něj, 1 perimetr, a je to tam.
Vymněnil jsem celý hotend za novou verzi včetně trysky, dělá to stále.
Při zpomalení tisku posuvníkem v Repetieru mi přijde, že se nepravidelně točí už motor extruderu, ale možná se mi to jen zdá. Driver jsem dal nový, tak už nevím. Snad jen firmware...
  • 0

lubosh
 
Příspěvky: 1101
Registrován: 19.11.2014 16:42
Bydliště: Praha 10
Reputation: 12
Jen tak dál :)

Re: nepravidelně pravidelný povrch

Příspěvekod Martin Marek » 03.06.2015 21:33

petrik píše: ... zacal som zvysovat napatia na motore ktory je na extrudery vzor sa pomaly vytracal ale stale ho tam je vidno hoci je velmi jemny a musite sa snazit aby ste ho uvideli ale je tam a driver aj s motorom su horuce ako čert ...


V elektronice se nevyznám, dávám motoru tolik šťávy, aby nepřeskakoval krok. Což jej zahřeje na 50 °C teploty motorku (měřeno IR teploměrem). Důležitější je ale mít velký přítlak přítlačného ložiska. To považuji pro dobrý tisk za důležité. Teprve po dostatečném zařezávání filament driveru seřídit délku vytlačovaného plastu. Osobně ale tisknu s přídavkem plastu o 10%, než kolik by se mělo. Mám to vše plnější a nedělá to ještě neplechu.
  • 0

Martin Marek
 
Příspěvky: 92
Registrován: 25.02.2015 16:22
Bydliště: Veřovice
Reputation: 0

Re: nepravidelně pravidelný povrch

Příspěvekod lubosh » 09.06.2015 09:45

Motor extruderu mám studený i po dvou hodinách chodu, zkoušel jsem přidat proud (jak už jsem psal), ale nemělo to na tisk žádný vliv, kromě zahřátého motoru. Nevidím žádný důvod, proč by měl být proud tak velký, aby motor hřál.
Leda že by musel překonávat nějakou překážku (zbytečně velký přítlak, drsný povrch otvoru v heatbreaku, malá teplota trysky nebo velká rychlost tisku - nestačí se tavit fillament). Mám další příklad tisku - nepravidelnosti (škmé proužky) jsou jen v rovných stěnách, zaoblené jsou krásně čisté.
  • 0

Přílohy
IMG_5627.JPG
IMG_5627.JPG (427.06 KiB) Zobrazeno 4790 krát
lubosh
 
Příspěvky: 1101
Registrován: 19.11.2014 16:42
Bydliště: Praha 10
Reputation: 12
Jen tak dál :)

Re: nepravidelně pravidelný povrch

Příspěvekod Car » 09.06.2015 14:09

Nemáš náhodou na řemínku nandaný ten pružinkový napínák a ten ti při průchodu extruderem škrtá o stěnu ?
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: nepravidelně pravidelný povrch

Příspěvekod lubosh » 09.06.2015 14:41

Napínák nepoužívám, je to na ose X i Y. Mám to z JRC, takže budu hledat dál. Kolega si teď bude taky z tiskárnu pořizovat, tak uvidím, jestli to bude stejné.
  • 0

lubosh
 
Příspěvky: 1101
Registrován: 19.11.2014 16:42
Bydliště: Praha 10
Reputation: 12
Jen tak dál :)

Re: nepravidelně pravidelný povrch

Příspěvekod Car » 10.06.2015 01:07

Rozhodně to není záležitost elektroniky , ale pouze mechaniky ( napnutí řemenů - tištěné kladky -nabíhání řemínků na vršky kladek a jejich opotřebení - prokluz AL řemeniček na krokáči - plastičnost/ propružení základních dílců tiskárny ) .
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

PředchozíDalší

Zpět na REBEL II

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 46 návštevníků