ABS

Re: ABS

Příspěvekod Rebel » 28.02.2015 23:32

Na ABS nemuzes foukat stydeny. Maximalne pri nejakych malych objektech ci plochach a to jen chvilkove a nejlepe jen v prostoru pod tryskou. Pokud foukas na velky objekt a jeste navic tesne nad podlozkou, tak se ti utrhne, coz se ti deje zrejme prave nyni.
ABS tisknu bez ofuku. Vyhouje mu naopak vyssi teplota po dobu celeho tisku. Proto se lepe tiskne v temperovanem boxu na cca 50-60st.C
Ten autonomni ofuk nepouzivam, neni to uplne ono, myslenkou bylo ofukovat prave ABS teplejsim vzduchem z HE, tedy prave naopak ABS ohrivat a ne chladit.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: ABS

Příspěvekod janekx » 01.03.2015 00:07

Proto se me ofuk teplym vzdychem libi, nejak me pripadalo spravne foukat teply kdyz vse okolo je teple.
Take se me libi ten odfuk okolo HE jak daval Car http://www.rebelove.org/viewtopic.php?p=2239

zkousel to nekdo?
  • 0

janekx
 
Příspěvky: 90
Registrován: 23.02.2015 18:40
Reputation: 0

Re: ABS

Příspěvekod Neslte » 01.03.2015 09:11

Car píše:1. ta podkladní vrstva pod tiskem je GAP ( tedy podkladní mřížka na kterou pak stavíš výtisk ) ,Proč to používáš ? nezvládáš srovnat stolek či to tam máš jen kvůli doštelování přesné výšky výtisku z obrácené strany .
Běžně se tiskne přímo na stůl bez podpůrné mřížky .

2. s největší pravděpodobností je problém v kolísání teploty na stolku :
A. vlivem špatného topení stolku - může mít slabá místa ,kde topí výrazně méně a zrcadlo to nestačí dorovnávat ( doporučuji podložit ještě Alobal )
B. větráček kterým ofukuješ hotend ti může srážet vzduch dolů ke stolku ( dej k trysce navlhčenou ruku a zjisti zda ti tam fouká a když ANO najdi způsob jak tomu zabránit - nakloněním větráčku či částečným opásáním , větráček tam být musí ,takže dát pryč na to nemysli )
C. pokus se zabránit průvanu kolem výtisku a pod stolkem ( postav si ohrádku 4 stěny plus dno minimálně 40 cm vysoké stěny a dno není třeba zas tak utěsňovat ,ale když to uděláš nic se nestane )
D. netuším kde máš umístěný průmyslový zdroj - větráček ti někam určitě fouká a nechladíš ještě větráčkem Ramps s Arduinem či jinou elektroniku ,kde by opět mohl foukat vánek vzduchu kam nechceš .

Vysvětlím proč hledám proudění vzduchu - na fotce je vidět ,že se ti to zvedá jen z jedné strany


1. To je zbylá vrstva od Raftu, zkoušel jsem i tuto možnost pro lepší přichycení, nic jiného v tom nebylo.
2. Sklo mám horké dost všude, při 100 -120°C to ani nelze poznat, jak to hoří, popřípadě ten alobal bych měl vložit mezi HB a sklo?
3. Průmyslám je vedle tiskárny, ale fouká pouze směrem nahoru, a i kdyby foukal z boku, tak se mi to stejně zvedá vpředu.
4. Když si dám na ten větráček, co ochlazuje HB ten kužel a nasměřuji to na trysku, tím pádem z toho budu mít foukání teplým vzduchem, popřípadě co by se stalo, kdybych ho vypnul?
  • 0

Neslte
 
Příspěvky: 47
Registrován: 27.10.2014 21:16
Reputation: 0

Re: ABS

Příspěvekod Car » 01.03.2015 14:32

PICT5531.JPG
PICT5531.JPG (2.3 MiB) Zobrazeno 3119 krát
PICT5530.JPG
PICT5530.JPG (2.48 MiB) Zobrazeno 3119 krát
PICT5527.JPG
PICT5527.JPG (2 MiB) Zobrazeno 3119 krát


Alobal dávám mezi sklo a HB stolek ( pozor nesmíš mít porušenou izolaci na stolku - hliník vodí a měl by jsi zkrat ) dávám ho tam kvůli lepšímu a rovnoměrnějšímu rozvodu tepla po celém skle .
Můžeš přidat i pod stolek korek ,karton papíru či nějakou pěnu - všechny tyhle variaty mají za cíl jediné, stabilizovat úbytek tepla na stolku a v celé ploše teplotu zhruba stejnou +-5°C .

Každý z nás se snaží Tiskárnu vylepšit na ty své podmínky , Já ji mám obehnanou ohrádkou ,takže kolem výtisku mám dostatečně teplý vzduch a proto chladím výtisk dalším větráčkem mimo větráček co mi chladí hotend viz. obrázky nahoře.

Když nebudeš mít box či ohrádku ,bude asi lepší použít variantu, jak píšeš na větráček nasadit kónus a vyvést ho dolů k trysce ,ale nezapomínej ,že při této variantě nejsi schopen řídit množství vzduchu k výtisku ( větráček se primárně musí řídit teplotou hotendu ,aby se ti nepřehříval a když se tím řídit nebudeš - prostě přestaneš podávat filament do hotendu a netiskneš) .
Tím jsem Ti odpověděl co se stane když nebudeš ofukovat Hotend - prostě přestaneš tisknout ( ten větráček u celokovu je naprostou nezbytností a musí foukat jen tolik ,aby ochladil venkovní plášť na potřebnou teplotu a když fouká víc nestihneš natavit materiál a ten ucpe trysku ,pak tisk končí ) .

Zjisti si odkud se ti tam bere to studené proudění vzduchu , které ti tak výrazně ochladí výtisk ,že se ti utrhne z podložky výtisk .
Když na to nebudeš moc přijít ( jako že ti tam nefouká žádný aktivní větráček , pak je problém v místnosti a je třeba oddělit prostor kde tiskneš od místnosti - postav z kartonů krabic provizorní ohrádku kolem tiskárny a mělo by se to projevit ) , proč z kartonů krabic - je to dostupné a levné ,ale rádo to hoří , takže ke zjištění zda TO odstraní problém to vyhovuje ,ale časem to nahraď něčím vhodnějším ,aby jsi nepodpálil domácnost až si odzkočíš na záchod a zrovinka ti vypadne topné tělísko z Hotendu či se ti oddělí termistor od hotendu a má to stejné následky .
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: ABS

Příspěvekod Neslte » 01.03.2015 14:56

Dobře, děkuji za radu.
Možná vím kde to bude, psal to už tady Rebel, že to nejspíše bude tím větráčkem, který se používá na tisk PLA, jak chladí HotBed, ten tedy nemusím používat, pokud jsem to pochopil dobře, ale na HE používat musím, abych tlačil materiál, to mi je jasné.
Zkusím tedy vypnout HB větráček a uvidím zda to tím bude, ono by to totiž i vycházelo, protože to je zvedlé na té straně, kde vlastně po celou dobu ten větráček chladil.
Popřípadě zkusím i tu krabici, ale to je dobrý nápad i do budoucna, kvůli větším objektům.
Prozatím děkuji.
  • 0

Neslte
 
Příspěvky: 47
Registrován: 27.10.2014 21:16
Reputation: 0

Re: ABS

Příspěvekod janekx » 01.03.2015 15:13

Mas moc pekne ty dily tistene, jak dosahujes takove kvality? tryska 0.2 ?
  • 0

janekx
 
Příspěvky: 90
Registrován: 23.02.2015 18:40
Reputation: 0

Re: ABS

Příspěvekod Car » 01.03.2015 17:56

Kalibrační pravítko.stl
z tohoto jsem udělal mezikus
(203.1 KiB) Zobrazeno 3108 krát
GoPro_bracket.stl
držák k oušku - vylomit prostřední přepážku a nalepit ke kraji
(82.21 KiB) Zobrazeno 3109 krát
AIR_DUCT_FOR_40MM_FAN_TDI.stl
Kruhový z fotky viz. výše
(3.49 MiB) Zobrazeno 3109 krát
fan.STL
Kruhový obdoba viz. fotky výše
(1.15 MiB) Zobrazeno 3109 krát
Kvalita tisku je především zásluhou tuhé konstrukce Rebela , za což mu dík a pak trpělivé práce při sestavování a kalibrování tiskárny . Je to tištěno tryskou 0,4 mm po vrstvách 0,2 mm max. rychlost kterou používám je 80 bez podpory . Pokud by někdo chtěl STL ofuku a úchytky tak ho tu přidám ,ale upozorňuji ,že každý hotend je jinak dlouhý a je třeba si pak najít místo ,kde to přichytit a dát ještě vhodný mezikus asi 2 až 4 mm silný plast .
Všechny jsou pro větráčky 40x40x..
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: ABS

Příspěvekod janekx » 01.03.2015 21:19

Je mam snad default nastaveni rychlosti

Výstřižek.JPG
Výstřižek.JPG (45.37 KiB) Zobrazeno 3087 krát


Jestli by jste se mohli kouknout a doporucit nejake lepsi nastaveni budu rad.

Zatim zajizdim Rebela a tak se nejak seznamujeme, vypada to na dlouhodoby vztah :mrgreen:

HE je ten 3Draty RebelMod s 1.75/0.4 a vrstvu taky davam 0.2
  • 0

janekx
 
Příspěvky: 90
Registrován: 23.02.2015 18:40
Reputation: 0

Předchozí

Zpět na REBEL II

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron