Rebel II JRC

Rebel II JRC

Příspěvekod Lukage » 29.11.2014 19:22

Ahoj,

tak jsem (částečně) dostavěl Rebela II T (kalené pojezdové tyče) z dílů JRC. Pár poznámek ke stavebnici:

- zabaleno je to parádně, jednotlivé pytlíčky na všechno, pěkná malá krabice
- pravděpodobně vlivem hmotnosti kovových dílů došel zdroj 12V s deformovaným a částečně utrženým krytem (to mi nevadí, zabývám se profesionálně elektronikou a nebyl problém zdroj zkontrolovat, bezpečně vyzkoušet a mechanicky srovnat a smontovat)
- některé plastové díly došly s menšími prasklinami (opraveno acetonem)

Teď ke stavbě:

- kovové díly rámu perfektně lícují, když se sestavuje pozorně a pomalu a všechny hrany jsou rovně proti sobě, ani nepotřebujete úhelník. Kontrolováno úhelníkem a na délce úhlopříček, sedí bezvadně
- spojovací materiál je perfektní, šrouby přesně pasují
- plastové díly rámu jdou našroubovat bez problémů, při troše pečlivosti přesně sedí do rámu
- ložiska jdou do pojezdů vložit bez násilí, je potřeba zkontrolovat že otvory jsou čisté a s citem je vtlačit např. proti desce stolu
- tyče jdou do ložisek vložit naprosto bez problémů, děsil jsem se vypadávání kuliček jak bylo popisováno v manuálu, ale pokud se vkládání provádí opatrně, tyč do nich zajede jak nic naprosto bez odporu
- usazení stolku a osy Y na tyčích je s posuvným měřítkem otázkou pečlivé půlhodinky. Stolek pak jezdí na tyčích naprosto hladce
- řemenice osy Y (i osy X) je kamenem úrazu. Manuál říká vtlačit ložisko tak, aby nepatrně vyčuhovalo. I při začištění vnitřních průměrů řemenic ložiska do nich nejdou vtlačit, a obě řemenice i při vtlačování palcem praskly a oddělilo se na obou jedno z čel od vnitřního válečku. Lepení je k ničemu, praskají znovu. Ložiska jdou špatně zarovnat tak, aby nepatrně vyčuhovaly, a osazení v držácích řemenic je nepřesné. Po útrpném sesazení řemenic do držáků se mi zdá, že se točí velmi špatně. Na tomto místě by byla na místě kovová řemenice. Zatím tam mám ty plastové, ale v nejbližší době vytočím obě na soustruhu.
- pojezd X sedí přesně, tyče jsou rovnoběžné, ložiska jdou vtlačit bez problémů a držák extruderu jezdí po obou tyčích bez odporu. Sesazení však není legrace, otvory pro tyče jsou velmi natěsno a tyče do nich nekloužou hladce. Je potřeba trochu zatlačit a pokroutit, aby tam zajely v pořádku a na rozměr otvorů držáků tyčí Z.
- po nasazení pojezdu X na tyče Z poznáte, jestli jste při sestavování rámu neudělali chybu. Protože se přes šrouby L profilů rámu špatně kontroluje vertikální část rámu, tato byla lehce ujetá do strany. V tomto okamžiku jsem lehce povolil vertikální část rámu a nechal si celý mechanismus pojezdu X na tyčích Z sednout na spodní dorazy, a vyzkoušel pohyb pojezdu v ose Z a změřil rozteče obou tyčí po celé délce.
- sestavení extruderu je bez problémů, vše je vymyšleno tak, že pohyb filamentu je skutečně bez jeho ohybu přímo do díry k heatendu a na toto nastavení stačí jeden pohled zkrz páčku přítlaku a jemný pohyb motorem extruderu.
- vodiče od vyhřívané podložky mají na koncích nakrimpované špičky, ani při nejlepší snaze ale nejdou protáhnout zkrz díru ve stolku. Špičky jsem uštípl, a zjistil že jdou kabely velmi natěsno protáhnout i bez špiček. Nakrimpoval jsem nové, mám jich plné šuple.
- přišroubování držáku Arduina je šrouby M6x10, v manuálu je chyba.
- zapojení a vyvázání elektroniky je perfektně popsáno, a i laikovi musí být naprosto jasné jak to celé zapojit

Oživení a nastavení:

- koncák osy X spíná příliš daleko od levého dorazu, při posunu o 200mm ve výchozím nastavení narazí držák extruderu na doraz. Je potřeba koncák lehce přiohnout (ale třeba to byl jenom můj kus)
- dle manuálu se dají mechanicky perfektně dostavit posuny tak, že heatend je skutečně na list papíru od podložky
- v manuálu chybí proudy motorky pro ty, kdo by chtěli na driverech nebo přívodech k motorům něco měřit. Nastavení je tam popsáno pouze "od oka"
- i když jsem si před zapnutím motorů stáhnul všechny trimry na minimum a ověřil podle VREF, motorek extruderu odmítal při přidávání proudu krokovat. Změřením odporů vinutí bylo jasno - motorek extruderu je vadný. Protože jsem začínal s minimy na trimrech, mohl být vadný z výroby. Protože jsem ale neměřil odpory vinutí před zapnutím, nevím to jistě.
- heatend i heatbed topí dle požadavků a očekávání. Bude možná nutná lehká izolace pod heatbed, protože nejde vytopit nad cca 105 stupňů, ale ještě jsem to až tak nekoumal


Suma sumárum - díky za perfektně vymyšlenou stavebnici. Těch několik vad na kráse konkrétně mě nevadí, protože to všechno byly chyby z oboru, kterému rozumím a jsem schopen opravit.

Kdybych se ale mohl zeptat na pár věcí:

- jaké by měly být proudy motorky ve všech osách a na extruderu ? (nebo VREF na driverech) ? (Tak, aby seděly rychlosti pojezdů, a přitom došlo při nárazu do překážky k vynechání kroku. Jmenovitý proud motorky je dle datasheetu 1A)
- jaké je nastavení Rebel II T od JRC v repetier hostu ?
- jaké je nastavení Rebel II T od JRC v Slic3ru pro ABS ? (heatend 0.4mm)

Po výměně motorku extruderu a tisku první kostičky dám určitě vědět :)

Každopádně gratuluji k dobře odvedené práci, vymyšlena je tahle konstrukce opravdu bezvadně a byla radost to stavět.
  • 0

Lukage
 
Příspěvky: 10
Images: 10
Registrován: 29.11.2014 18:33
Reputation: 0

Re: Rebel II JRC

Příspěvekod Snek » 29.11.2014 21:02

K řemenici, nejde o chybu stavebnice JRC, ale o nevhodnou konstrukci dílu. Osazení řemenice proběhne hladce pokud použiješ na opracování otvoru pro ložisko patřičný výstružník. U držáku řemenice jsem obrousil divné pahrbky/výstupky a nahradil distanční mosaznou podložkou. A nakonec matici vyměnil za samojistnou, ať mohu nastavit vůli na ložiska a řemenička se teď točí jak má :)
  • 0

Snek
 
Příspěvky: 31
Registrován: 20.10.2014 12:25
Reputation: 0

Re: Rebel II JRC

Příspěvekod Rebel » 29.11.2014 23:20

Fascinuji me nazory typu prispevky typu "nevhodne navrzeny dil". Ocekaval bych od toho, kdo timto zpusobem reaguje minimalne o "vhodne navrzerni dilu". Jinak je to zbytecne tlachani, bez jedineho dukazu, ze tomu tak skutecne je.
Tyto nevhodne navrzene remenice mam na jedne z prvnich tiskaren prez 2 roky a nebyl s nimi zadny problem. Ano, musel jsem je sesadit tak, aby nepraskly. Jsou z plastu a zda se mi vcelku logicke, ze tam kde to nejde dobre sesadit, bude asi nejaka pricina a vetsi sila urcite nepomuze.

Kazdopadne ale k pouziti toho vlastniho "nevhodne navrzenemu dilu" a tesnym tycim v pojezdech X ....

Je to naprosto bezna zalezitost, dily jsou tistene a ne striknute do formy, tudiz by se s nejakou tou nepresnosti melo pocitat.
Na otvory pro tyce, ani pro loziska v remenicich neni potreba vystruznik, staci vrtak 8 a 10mm a v ruce je protahnout.
Ano, opet cekam reakci, ze kazdy doma takovy vrtak nema, ale uprime receno, ten se da za par korun koupit, nebo si pujcit.
Byl bych rad, aby si vetsina stavitelu a hlavne tech, kteri stavi stavebnici z JRC uvedomila, ze to proste neni LEGO a nikdy nebude ac je snahou ji udelat tak, aby bylo potreba co nejmene naradi a nastroju.

Tedy "Lukage" beru jako prinosny feedback s klady i zapory. Dekujem, udelame nejaka opatreni, ac upravou v popisu stavby v manualu ci jinak.

"Snek" > jednoduse receno, nesouhlasim.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Rebel II JRC

Příspěvekod Rebel » 30.11.2014 00:22

Sorry "Lukage", ted nevim, jestli jsem tvuj dalsi prispevek nechtene smazl, ale pisu odpoved a po odeslani ten tvuj tam neni, tak nevim, ale odpovim, co jsem mezi tim sesmolil:

Urcite jsi se me nedotkl, protoze proti tvemu prispevku vubec nic nemam, ba naopak.
Dobry manual je dost problematicka zalezitost a neni jeste hotov, takze kazdy prispevek s nedostatky je podmetem k vylepseni

S JRC jsem v uzkem spojeni a zmeny, korekce konstrukce atp. jsou spolecnou praci a stale se na tom pracuje.

Chybu vytisteneho dilu nelze vyloucit, o tom zadna. Kazdopadne je to presne jedna z veci, kterou lze tezko pohlidat a nasledne i prokazovat. Pokud je zakaznik rozumny, tak to pochopi, remenice se doda nova, nebo si poradi sam, jako ty, ale urcite se mi nelibi reakce typu "spatne navrzeny dil".

Bohuzel jsem shrnou odpoved na 2 prispevky do jedne odpovedi, tak to asi vyznelo spatne, za to se omlouvam, ale za tvuj feedback dekuji, je prinosem.

A jeste k tem dotazum:

Nedavno se to tu nekde resilo, ale ja osobne drivery podle napeti nenastavuji. Kazdopadne mam na bezcich driveru DRV8825 napeti neco mezi 0.45-0.50V.

Vlastni vynechavani kroku je poreba posoudit az pri zkusebnim tisku. Hodne jednoduse receno je to ale asi tak, ze kdyz motory nejsou studene a nebo vylozene nepali po delsim tisku tak je to ok :)

Nastaveni Repetier-Host neni nijak komplikovane, myslim si, ze se to da vcelku jednoduse odelat i bez popisu, ale bude to popsano v manualu JRC. Jen to musim udelat, coz v soucasne dobe trochu nezvladam, ale bude to. Pokud ti neni jasna nejaka konkretni polozka, tak se na ni zeptej primo. Uceleny popis bude, az se k tomu nejako dostanu.

Slic3r a jeho popis je to same, nejake zaklady budou v manualu, ale vlastni tiskarske gro je otazkou materialu, rychlosti tisku atp. a to je uz spise o zkusenostech a hrani si. Da se rici, ze kdyz se spusti prvne slic3r a nastavi se spravne ten prvotni pruvodce, tak tiskarna bude tisknout. Zadavaji se do pruvodce pouze parametry, ktere jsou dane ve specifikaci Rebel II, tudiz:

Tryska - v tomto pripade 0.4mm
Ze je pouzit HeatBed
Prumer filamentu, tedy 1.75mm
Teploty pro ABS 230/110°C, zde ale zalezi na vyrobci ABS
snad jsem na nic nezpomel, kdyby jo, doplnim :)

Tyto parametry by mely pro zacatek stacit a nejaka kalibracni kosticka by mela vylezt :)
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Rebel II JRC

Příspěvekod Snek » 30.11.2014 00:23

"Rebel" > souhlasit nemusíš :)

Ukládání ložisek do řemenice neřeším. Ale u dílu co mám, je řemenice bez odbroušení výstupku pro opření příruby nevložitelná.

Pouze konstatuji, že nechání tělesa držáku řemenice bez výstupku a místo něho vložení podložky, je prostě jednoduší pro výrobu dílu a následného dopasování, při dané technologii výroby dílů.

Podobnou reakci jsem očekával :mrgreen:
  • 0

Snek
 
Příspěvky: 31
Registrován: 20.10.2014 12:25
Reputation: 0

Re: Rebel II JRC

Příspěvekod Rebel » 30.11.2014 00:32

A myslis ze ty vystupky jsou tam konstrukcne skutecne navrzeny ???? To asi ne.

Moc nechapu, co zde tedy resis a pokud to tedy resit chces, zaloz na to jine tema, navrhni v nem sva vylepseni, a treba je zahrnu do nejake dalsi verze, nebo to vyuzije nekdo jiny.

Ale pochopil jsem, ze o to ti asi tedy neslo.
Sorry, ale v tom pripade si tyto nazory nech pro sebe.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Rebel II JRC

Příspěvekod Lukage » 30.11.2014 00:35

Nojo, já si to po odeslání přečetl ještě jednou, a zjistil jsem že jsi reagoval hlavně na Šneka, tak jsem to smázl, protože mi to přišlo nadbytečné.

JRC eshop s díly chválím, je tam dostupnost, jednotlivé díly, materiály pro tisk, stavebnice, dojde to parádně zabalené. Jen tak dál, držím palce s doplněním manuálu.

Ke konstruktivním věcem:

Pokud je teda napětí na běžcích tvých driverů 0.45-0.5 V, tak motory jedou prakticky na jmenovitý proud 1A. 0.45-0.5 V odpovídá 0.9-1A, když to narazí, tak budou vynechané kroky ? Když jsem to dělal s citem, a zkoušel osy X a Y zastavit rukou tak, aby motory spolehlivě vynechaly, ale bezpečně jezdily bez vynechání normálně, tak měřím na běžci VREF 160 - 180 mV, což je cca něco přes třetinu jmenovitého proudu. Zkusím zvednout proudy a motory zastavit rukou.

Repetier-host i Slic3r jsem nastavil podle parametrů co jsou popsané v popisu tiskárny i co jsem se díval do XML v eeprom a do Configuration.h od firmware. Až se dostanu k tisku a nebude mi něco jasné, určitě se ozvu.

No počkám na příští týden, až dojde nový motor na extruder, a pošlu sem fotku testovací kostičky :D .

Bohužel budu další tři dny mimo.

Díky.
  • 0

Lukage
 
Příspěvky: 10
Images: 10
Registrován: 29.11.2014 18:33
Reputation: 0

Re: Rebel II JRC

Příspěvekod Lukage » 30.11.2014 00:41

Jo ještě jeden dotaz - po dostavení stolku a dorazu osy Z mi dojede tryska nad stolek na tloušťku list papíru. Chtěl jsem se podívat, jak moc je rovnoběžně tryska se zrcadlem na heatbedu, tak jsem si zkusil trysku zvednout o 0,1mm a vyfotit z různých úhlů. Zdá se mi, že při pohledu zepředu je levý kraj trysky nepatrně zvedlý oproti pravému kraji. Tak o 0,025mm podle měření na pixely. Bude to nějak vadit při tisku ? Aby to nějak nerozpatlávalo při pohybu tryskou vpravo.
  • 0

Lukage
 
Příspěvky: 10
Images: 10
Registrován: 29.11.2014 18:33
Reputation: 0

Re: Rebel II JRC

Příspěvekod Snek » 30.11.2014 00:42

"Rebel" > velice se mýlíš, šlo mi o to pomoci dalšímu staviteli.

Pro tebe jsem hold použil nevhodný slovní obrat.

Založím tedy nové vlákno bokem. Zde s tebou souhlasím.

Šnek
  • 0

Snek
 
Příspěvky: 31
Registrován: 20.10.2014 12:25
Reputation: 0

Re: Rebel II JRC

Příspěvekod Lukage » 30.11.2014 00:49

A ještě jeden podnět na doplnění manuálu - není tam nic o mazání pojezdů. Dal jsem dotaz na strojaře čím to nejlíp mazat, zatím jsem namazal olejem na jemnou mechaniku - čirý mazací olej na šicí stroje atd.
  • 0

Lukage
 
Příspěvky: 10
Images: 10
Registrován: 29.11.2014 18:33
Reputation: 0

Re: Rebel II JRC

Příspěvekod Rebel » 30.11.2014 01:03

Mazani doplnime.

Co se tyce nastaveni proudu, tak to delam v podstate obdobne jako ty.
Pri vetsi sile rukou motory utrhnu/preskoci kroky. Tedy pri nechtenem dojeti na doraz zacnou preskakovat a ne se lamat plasty :)
Pokud preci jenom pri vyssich rychlostech motor preskoci, tak lehce pridam, ale nesmi pak motor palit, to uz je moc.
U extruderu to je horsi, tam to tezko rukou posoudis. Tam je idealni mouzit, nebo si vymodelovat placku o rozmerech treba 150x150mm, nechat ji tisknout nejakou vetsi rychlosti, treba 150mm/s a sledovat vynechavani kroku, ktere se projevi trhanim polozenych car filamenu. Tedy opet pridam a musim byt schopen na motoru po delsim tisku udrzet ruku. Motor extruderu vetsinou hreje vzdy vice, nez X ci Y.

Ty namerene hodnoty jsem vzal z tiskarny, ktera denne tiskne. Abych preavdu rekl, tak prepoctem na proud jsem se moc nezabyval, ale motor by pri 1A uz pomerne dost hral.

Ta nerovnost/nevodorovnost trysky o 0.025mm by nemela byt problem.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Rebel II JRC

Příspěvekod Lukage » 30.11.2014 01:14

No právě, DRV8825 má přepočet I = 2 x Vref, takže při 0.5V máš limit proudu 1A, což je jmenovitý proud pro dané krokáče dle datasheetu Microconu. Zkusím to nastavit na 0.5 V a uvidím.

Pokud by tě to zajímalo, můžu osciloskopem změřit přímo proud do motoru, je možné že i při 0.5V VREF se na 1A motor nikdy nedostane, protože na to díky krátkýmu času nedostane příležitost a tím pádem ani netopí. Ono to jde spočítat (motor má 5,8 ohm a 14 mH), ale nevím jak to je z Arduina časovaný přes ten driver. Nejjednodušší změřit. Pokud by to bylo takhle nastavené, tak ale náraz do překážky by vydržel, ale nešel by utrhnout z klidu při připojeném plném proudu.
  • 0

Lukage
 
Příspěvky: 10
Images: 10
Registrován: 29.11.2014 18:33
Reputation: 0

Re: Rebel II JRC

Příspěvekod Rebel » 30.11.2014 12:02

Jestli mas chut a cas takovy vyzkum udelat, budou to zajimave informace.
Jeste jsem vzal voltmetr a zmeril jinou tiskarnu a na ni mam referencni napeti mezi 0,41-0,43V.
Ono to neni vylozene tak, ze bych to nebyl schopen zmerit, slaboproudem se zabyvam amatersky prez 20let, ale spis nemam cas a energii na podobne vyzkumy :)
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Rebel II JRC

Příspěvekod Car » 01.12.2014 02:23

Rebel mám otázku na tu sadu z JRC . Jaké tam jsou použité řemeny ? T2,5 nebo T5 ??
S tím může souviset i problém při sestavování a vkládání ložisek ..
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: Rebel II JRC

Příspěvekod Rebel » 01.12.2014 08:23

T2.5
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Další

Zpět na REBEL II

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků