Mochrův Rebel 2 - rady, stavba, atd

Mochrův Rebel 2 - rady, stavba, atd

Příspěvekod mochr » 18.09.2014 08:27

Dobrý den, rozhodl jsem se že si postavím 3d tiskárnu, po pár týdnech študování webů a čtení článků jsem se rozhodl pro REBELA 2. Zatím jsem ve fázi střádání materiálu, se samotnou stavbou začnu cca za měsíc. Pokusím se toto vlákno vést přehledně a srozumitelně.
Mám zkušenosti s 3D modelováním (solidworks, cinema 4d, rhinoceros http://mochr.deviantart.com/gallery/), ale i s reálným modelařením - cca od 10 let papír, přes plastik až po teď RC auto a letadýlka. Tak věřím že 3D tiskárnu zmáknu :wink:

Doma mám elekotroniku a nějaký drobný materiál, ale už teď mám pár otazek :oops:
Předem děkuji všem co mi poradí:)
Pro zkušené banalita, pro začatečníka rady nad zlato :) přece jen není to úplně levná záležitost

Dotaz:

#1 Stavím na Arduinu a Ramps. Na RAMPSu jsou pod driverama jumpery - mají být zapojené?


oscar:
zalezi jak chces mit nastavene mikrokrokovani. asi budes chtet jet co nejjemneji tj 1/16 ci 1/32 - takze vse propojit


#2 U RAMPSu mám samostatnou diodu, je potřeba ji připájet? co jsem se dočetl, tak se ma připájet jen v případě, když budu provozovat tiskárnu bez PC.

Rebel:
Abych pravdu řešil tak jsem to nikdy neřešill a provozuji tiskárny z 99% bez PC. Každopádně si neuvědomuji, že bych měl tu diodu v balení mimo, podle mě ji tam mám natvrdo osazenou. A co si tak matně pamatuju, tak je tam proto, aby si z RAMPS mohl napájet arduino, což by dávalo smysl. Mrknu na schéma později.


#3 Začnu pravděpoodbně s materiálem PLA, je nutná vyhřívaná podložka?
emilcze:
Vyhřívaná podložka u PLA nutná není ale lépe díl drží.A při tisku z PLA je dobré díl ofukovat ventilátorem.
Rychleji chladne a například negativní plochy vypadají lepe.


Rebel:
Není, ale drží to lépe a upřimě řečeno, 1. vrstva je to nejdůležitější na celém tisku. Musí ti prostě držet, takže doporučuji topit i pro PLA


#4 jaký průměr struny a trysky? vyplatí se jít do 1,75mm a 0,4mm?


Rebel:
na začátek určitě zlatá střední cesta ohledně velikosti trysky. Průměr filamentu je na tobě, ale všeobecě bych asi jel rovnou na 1,75mm. Má to své výhody i nevýhody, někde na fóru už se to několikrát rozebíralo. Zkus pohledat.


#5 Mohu připojit arduino + ramps + drivery + motory k pc, jen k odzkoušení? neodpalím něco když budu mít připojen např. jeden motor, a osazene všechny drivery?

oscar:
muzes, ale motory se bez externiho zdroje tocit nebudou. muzes experimentovat s fw.
postav konstrukci a pak na to nabal elektroniku. je to jednodussi nez to ozivovat na stole


Rebel:
Doplním oscara. Defakto můžeš, nic neskazíš, ale osaď to nejdříve vším, co je potřeba (termistory, endstopy ....), než se začneš ptát, proč to nejezdí atd. Ve FW jsou podmínky, které ti třeba nepovolí točit s extruderem, poku není nahřátý, nepojedou ti motory os na obě strany, pokud nebudeš mít připojené endstopy atp. Samozřejmě se to dá ve FW ovlivnit, aby to šlo, ale je to zbytečné.



#6 Mám upravený PC zdroj a je z něho výstup jedna 12V větev. Mohu použít klasickou čokoládu a udělat rozdvojku abych do RAMPSu zapojil oba vstupy?

oscar:
Ano


#7 Kde se měří napětí na driverech, když na nich mám nalepený chladič?

Kuba5:
přímo na tom potenciometru, kterým nastavuješ proud
uzemnění přilož třeba na uzemnění svorkovnice na RAMPS
bacha na zkrat :D



STAVBA

PŘÍPRAVA

Nakoupil jsem v zelezarstvi hladky tyce pr.8, kamarad mi je narezal na potrebne delky. zkusil sem na ne dat loziska a bylo to celkem uspokojive. Na forech jsem se dozvedel ze neni spatne tyce prelestit pod vodou, vlezl sem do hornbachu, koupil "vodni smirgl" 1500 a uz se jelo. slo to hladce a tyce vypadaji mnohem lip a loziska krasne jezdi. po vysuseni sem to prejel WDckem a nyni cekaji na plastove dily a samotnou stavbu.
Mezitim jsem dal na motory konektory. Krimpovaci kleste nemam, ac by se hodili, ale uz jsem si delal nekolik prodluzek na serva k RC modelum. pin chytnout do sveraku, dat kapku cinu, a malymi nuzkami ohnut zobacky a strcit do ramecku. za chvilu hotovo a motory se toci. Plastové díly doma a probíhá začištování. Plochý šroubovák, pílník, a modelařský nuž jjsou dobří pomocníci. Po odstranění výplní provrtám otvory vrtákama.
  • 0

Naposledy upravil mochr dne 15.10.2014 09:23, celkově upraveno 6
mochr
 
Příspěvky: 225
Images: 2
Registrován: 18.09.2014 08:09
Bydliště: Blansko
Reputation: 0

Re: Mochrův Rebel 2 - rady, stavba, atd

Příspěvekod oscar » 18.09.2014 09:19

Poradim co vim

mochr píše:Dotaz:
#1 Stavím na Arduinu a Ramps. Na RAMPSu jsou pod driverama jumpery - mají být zapojené?

zalezi jak chces mit nastavene mikrokrokovani. asi budes chtet jet co nejjemneji tj 1/16 ci 1/32 - takze vse propojit

mochr píše:#5 Mohu připojit arduino + ramps + drivery + motory k pc, jen k odzkoušení? neodpalím něco když budu mít připojen např. jeden motor, a osazene všechny drivery?


muzes, ale motory se bez externiho zdroje tocit nebudou. muzes experimentovat s fw.
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: Mochrův Rebel 2 - rady, stavba, atd

Příspěvekod emilcze » 18.09.2014 09:55

Taky doplním to co vím.

#3 Začnu pravděpoodbně s materiálem PLA, je nutná vyhřívaná podložka?


Vyhřívaná podložka u PLA nutná není ale lépe díl drží.A při tisku z PLA je dobré díl ofukovat ventilátorem.
Rychleji chladne a například negativní plochy vypadají lepe.
  • 0

emilcze
 
Příspěvky: 20
Registrován: 03.12.2013 21:39
Bydliště: Karlovy Vary
Reputation: 0

Re: Mochrův Rebel 2 - rady, stavba, atd

Příspěvekod Rebel » 18.09.2014 09:57

#2 U RAMPSu mám samostatnou diodu, je potřeba ji připájet? co jsem se dočetl, tak se ma připájet jen v případě, když budu provozovat tiskárnu bez PC.


Abych pravdu řešil tak jsem to nikdy neřešill a provozuji tiskárny z 99% bez PC. Každopádně si neuvědomuji, že bych měl tu diodu v balení mimo, podle mě ji tam mám natvrdo osazenou. A co si tak matně pamatuju, tak je tam proto, aby si z RAMPS mohl napájet arduino, což by dávalo smysl. Mrknu na schéma později.

#3 Začnu pravděpoodbně s materiálem PLA, je nutná vyhřívaná podložka?


Není, ale drží to lépe a upřimě řečeno, 1. vrstva je to nejdůležitější na celém tisku. Musí ti prostě držet, takže doporučuji topit i pro PLA

#4 jaký průměr struny a trysky? vyplatí se jít do 1,75mm a 0,4mm?


na začátek určitě zlatá střední cesta ohledně velikosti trysky. Průměr filamentu je na tobě, ale všeobecě bych asi jel rovnou na 1,75mm. Má to své výhody i nevýhody, někde na fóru už se to několikrát rozebíralo. Zkus pohledat.

#5 Mohu připojit arduino + ramps + drivery + motory k pc, jen k odzkoušení? neodpalím něco když budu mít připojen např. jeden motor, a osazene všechny drivery?


Doplním oscara. Defakto můžeš, nic neskazíš, ale osaď to nejdříve vším, co je potřeba (termistory, endstopy ....), než se začneš ptát, proč to nejezdí atd. Ve FW jsou podmínky, které ti třeba nepovolí točit s extruderem, poku není nahřátý, nepojedou ti motory os na obě strany, pokud nebudeš mít připojené endstopy atp. Samozřejmě se to dá ve FW ovlivnit, aby to šlo, ale je to zbytečné.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Mochrův Rebel 2 - rady, stavba, atd

Příspěvekod oscar » 18.09.2014 09:59

jak uz tu zaznelo nekolikrat:
postav konstrukci a pak na to nabal elektroniku. je to jednodussi nez to ozivovat na stole
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: Mochrův Rebel 2 - rady, stavba, atd

Příspěvekod Bobici » 18.09.2014 14:14

a nechces jiz hotovou konstrukci? v garazi se mi jedna vali a jeste jsem se nedostal k jejimu odprodeji, chybi jen par blbosti, jako elektronika, zdroj a loziska ( to co se dalo pouzit na stavbu vetsi verze 8) )
  • 0

Bobici
 
Příspěvky: 95
Registrován: 26.02.2014 11:49
Reputation: 0

Re: Mochrův Rebel 2 - rady, stavba, atd

Příspěvekod mochr » 18.09.2014 19:00

panove dekuji za odpovedi, urcite pomuzou i dalsim tiskarum :).

Bobici : diky za nabidku ,ale spoustu veci jiz mam objednano. Kupce si to urcite najde
  • 0

mochr
 
Příspěvky: 225
Images: 2
Registrován: 18.09.2014 08:09
Bydliště: Blansko
Reputation: 0

Re: Mochrův Rebel 2 - rady, stavba, atd

Příspěvekod Car » 19.09.2014 00:21

Jak ti radí kluci napřed dej dokupy rám pro tiskárnu a připrav si plastové dílce ( než dohledáš kde se co upravovalo budeš se bavit a dokupy v jeden celek to asi už nikdo nedá ) ,pak teprve si hraj s elektronikou a kompletuj postupně na rám a dej si záležet neb čím lepe to spasuješ tím snadněji ti půjde doladit .
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: Mochrův Rebel 2 - rady, stavba, atd

Příspěvekod mochr » 19.09.2014 08:27

diky, zatim jsem vyvodil : diodu klikne pripajet, na skodu to nebude. jumpery nechat propjene vsechny. podložku koupim az bude cela tiskarna sestavena a zprovoznena. strunu vezmu rovnou 1,75mm, trysku nejspis 0,4mm podle toho na co narazim pri nakupu. elektroniku zapojim az na tiskarne.

pristi tyden du k zubarovi, a mam pocit ze to uplne levna navsteva nebude, takze nakupovani az po tom jak dopadnu:lol:
  • 0

mochr
 
Příspěvky: 225
Images: 2
Registrován: 18.09.2014 08:09
Bydliště: Blansko
Reputation: 0

Re: Mochrův Rebel 2 - rady, stavba, atd

Příspěvekod mochr » 15.10.2014 09:27

tak po mesicu a pul mam temer hotovo. chybi me par drobnosti, treba nejak poskladat draty at to trochu vypada :D . vcera me to nedalo a srovnal jsem stolek a pustil do toho testovaci kostku bez nejakyho velkyho nastavovani. k memu prekvapeni to skutecne tisklo :) :twisted: dal jsem tam asi metr struny takze kostka se nedokoncila ale i tak ten pocit ze to funguje :mrgreen: kostka nebyla idealni,ale to se vsechno vyladi.dnes se k tomu nedostanu tak zitra vecer poslu par obrazku a zeptam na par otazek.
i kdyz jeste nemam uplne vyhrano tak
diky vsem za pomoc :!:
  • 0

mochr
 
Příspěvky: 225
Images: 2
Registrován: 18.09.2014 08:09
Bydliště: Blansko
Reputation: 0

Re: Mochrův Rebel 2 - rady, stavba, atd

Příspěvekod mochr » 18.10.2014 16:04

Tak Vam predstavuji svyho Rebela 2. jsou na nem dve maly upravy:
1. vedeni struny jsem dal takhle protoze spulka me tam nevleze, a ted je schovana v krabici pod stolem
2. trosku zvetseny drzak kabelu od HE, na tu sikmou plochu jsem dal kousek LED pasku aby svitil na tisk, ten puvodni je kratsi o 7 mm, a uzsi tak o 2 mm. zbyva poradne nastavit a muzeme tisknout :)
  • 0

Přílohy
rebel2_2.jpg
rebel2_2.jpg (955.57 KiB) Zobrazeno 8955 krát
rebel 2_1.jpg
rebel 2_1.jpg (1 MiB) Zobrazeno 8955 krát
mochr
 
Příspěvky: 225
Images: 2
Registrován: 18.09.2014 08:09
Bydliště: Blansko
Reputation: 0

Re: Mochrův Rebel 2 - rady, stavba, atd

Příspěvekod Rebel » 18.10.2014 17:00

Toz dobre :)
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Mochrův Rebel 2 - rady, stavba, atd

Příspěvekod Car » 18.10.2014 22:41

Ty štelováky na stolek máš přesně obráceně ( ty zubatý kolečka patří sice dovnitř tak jak máš ,jen musíš dát samotnou matku nahoru pod bed a štelovadlo dolů ) .

jedině tak to bude plnit svůj účel ..

Jinak pěkně sesazený :P
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: Mochrův Rebel 2 - rady, stavba, atd

Příspěvekod Rebel » 19.10.2014 12:24

S osazenim tech stelovaku to neni tak uplne pravda.
Tak jak je to "mochr" ma, je to i puvodne mysleno. Sice to ozubeni by mohlo byt dolu, ale myslenkou je to, ze se zafixuje samovolne otaceni te distance prave pritazenim srobku ze strany bedu.
V distanci je v podstate skrz zavit a jsou v ni proti sobe 2 srouby. Jeden od spodu, ktery je pevne prichycen ve spodnim stolku (na nem se vlastne dela ono nastaveni), na to je nasroubovana distanc a z vrchu je kratky sroubek, ktery fixuje vlastni MK2 - je na tesno pritazena k BEDu.
Stelovani je zamerne pevne, aby nemohlo dojit vibracemici nechtenym zavadenim o sloupky k jejim pootoceni.
Veskere ostatni mody s matici v sloupku ci pruzinou nejsou puvodni myslenkou a ja osobne si za pevnym spojenim tech distanci stojim.
Po x hodinach tisku na nove MK2 a nekolika sestelovani se stolek a srovna tak, ze neni potreba s temi distancemi v podstate hybat. Nerovnost rampy X vuci Y vznika z 99% na odskoku kroku motoru Z pri vypnuti a zapnuti driveru, takze primarne doporucuji hledat nerovnost zde.
Na RI a RIII, kde je prichycena topna deska stejnym zpusobem a nejsou zde 2 motory na Z a nedochazi zde v podstate k zadnemu rozjeti rovin. Z dlouhodobeho hlediska dojde k nejakemu tomu krouceni ze strany BEDu, ale to je vec skutecne mesicu.
Preventivne rovnam stolky cca jednou za mesic (ac to neni v podstate potreba) a to pri kazdodenim chodu tiskaren oklo 10hodin.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Mochrův Rebel 2 - rady, stavba, atd

Příspěvekod Car » 19.10.2014 18:31

REBEL

Když to prohodí mezi sebou ,tak je to naprosto to samé - jen s tím rozdílem že dole povolíš matku a rukou si pěkně došteluješ s citem výšku stolku k trysce .
A když to tak nepoužiješ nic se neděje ,ale ten díl je tam s prominutím k prdu - "mistře staviteli" neb i blbá podložka a matička udělá naprosto stejnou práci .

Souhlasím že dávat tam pružinky je zhovadilost na kvadrát.

Omluva Rebelovi : ty máš ty distance jiný než já - teď jsem procházel tu složku ( ty tam máš závit skrz celý štelovák ,což asi dá někomu zabrat udělat rovný a tak dlouhý závit M3 - já tam mám jen zalisovanou matičku M3 zbytek je volná díra )
  • 0

Naposledy upravil Car dne 27.10.2014 20:31, celkově upraveno 1
Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Další

Zpět na REBEL II

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků

cron