Povrch skla

Re: Povrch skla

Příspěvekod straciam » 31.10.2016 14:09

ja som skusal aj ked to vychladne ale aj tak to vytrhlo sklo..
problem je podla mna v tom ze to sklo bolo obycajne a nahrievanim na 110 stupnov a nasledne chladnutie tomu sklu nerobi dobre a potom sa to otrhne. tiez mi to spravilo po asi pol roku. borosilikatove sklo by malo vydrzat aj vacsie vykyvy teplot. absku sa zatial vyhybam pokial mi nepride PET paska. potom by to malo zvladat aj PLA, ABS, PET...
  • 0

Ins-piration: No pass, no problem.
Rebel II s hiwin vedeniami.
straciam
 
Příspěvky: 108
Registrován: 08.11.2015 21:04
Bydliště: Podbrezova, SR
Reputation: 0

Re: Povrch skla

Příspěvekod Havrankh » 31.10.2016 14:40

To delam, ted jsem tisknul uplnou kravinu z pet plastu, melo to uplne minimalni plochu základny, a stejne jsem to z toho nemohl dostat, musel jsem to namocit... Tisknul jsem PETG s heat bed na 90° a zkousel jsem to sundat, kdyz mela 23°
  • 0

Havrankh
 
Příspěvky: 37
Registrován: 09.10.2016 21:18
Reputation: 0

Re: Povrch skla

Příspěvekod mgiorgio » 31.10.2016 20:16

Zdravim Rebelove
Ja od zaciatku sa pouzivam TESA cim mam zatial celkom dobre uspechy, vytrhut kusok skla sa mi podarilo len v raz ked som este pri horucom skla chcel odstranit ABS diel ale ak sa mi to vychladne sam sa odlepuje skoro.
Pre ABS a PLA staci raz maximalne dvakrat pretriet sklo pre PETG 3x 4x aby bolo uplne cela plocha pre treta,
ABS tlacim 115°C prvu vrstvu ostatne 110°C PETG 90°C prva vrstva potom uz len 70°C
Po ukonceni tlacu necham skl vychladnut vo vertikalnom polohe samovone skoro to odlepuje, potom len pretriem kde chyba lepidlo a tlacim dalej. Ak mam vela lepidla tak to s jarovou vodou umyjem.
ABS mi hlasito puka a pohodo odlepuje aj ked som mal velke 120x120mm bez problemov
  • 0

Rebel 2b 12V prerobeny z Rebel2 od P Zahradnika, 200x200
Rebel Scube 24V 300x200 novo postavene
mgiorgio
 
Příspěvky: 186
Registrován: 05.12.2015 12:52
Bydliště: Juhozapadne Slovensko (Nie Bratislava) Dunajska Streda
Reputation: 0

Re: Povrch skla

Příspěvekod JCHP » 01.11.2016 09:16

90°C na loži je pro PETG zbytečně hodně - moje zkušenost je, že od 80°C nahoru drží tím víc, čím je teplota vyšší.
Vytrhávání skla jsem doufám zatím odstranil impregnací povrchu vodním sklem.
  • 0

Upravený Kossel Clear s výměnnými hlavami (J-head a celokov s vodním chlazením)
JCHP
 
Příspěvky: 249
Images: 4
Registrován: 03.09.2014 12:06
Bydliště: NMnMet
Reputation: 0

Re: Povrch skla

Příspěvekod hippo7 » 01.11.2016 10:51

měl jsem teplotu HB na 70 ted jedu na 60 stupnu na pohodu (u PETG)
základ sklo-zrcadlo odmastit isopropylalkoholem, používam na to papirove kapesnicky s obsahem bavlny nepousti chlupy. pak nater lepidlem Tesa Easy Stick jedna vrstva, bohate vystačuje, více vrste pouze způsobí to že to jde blbě sundat. Na takto připravený podklad tisknu všechny běžné materiály a nic se nekroutí, vše jde dobře sundat.
  • 0

hippo7
 
Příspěvky: 118
Registrován: 31.03.2016 09:28
Reputation: 0

Re: Povrch skla

Příspěvekod kroxigor » 01.11.2016 11:51

PETG tisknu na čisté odmaštěné sklo, drží to výborně sundat to jde taky bez problémů. Zkoušel jsem i tisk na BuildTak taky bez problémů i se sundáním. Oboje na 70°. Zatím se mi nepovedlo ani u zrcadla ani u skala vytrhnout kus nebo prasknout.
Podotýkám že používám obyč zrcadla od místního sklenáře 1ks za 24,- a měl jsem i zrcadla z JRC.
Ke zničení u mě dojde leda tím, že mám volšové ruce a někde s ním ťuknu nebo mi upadne, tiskem se mi to zatím nepovedlo ....
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: Povrch skla

Příspěvekod Havrankh » 04.11.2016 15:02

No tak jsem zase tisknul, PETko na kores. Teplota desky 90° doba tisku 3 hodiny, prisel jsem k tomu, když to mělo pokojovou teplotu a bylo to tak z 70% odlepeny, zbytek jsem bral spachtlí a zas na tom zustaly kousky skla, ale i v miste kde se to odlepilo samo... Fakt je to pro me zahada, celou dobu jsem zil v tom, že kores moc nedrží :D
  • 0

Havrankh
 
Příspěvky: 37
Registrován: 09.10.2016 21:18
Reputation: 0

Re: Povrch skla

Příspěvekod Aldamir » 11.11.2016 22:46

Já mám zatím dobrou zkušenost s ABSJuice. Tisknu výhradně PETG a zdá se to býti dobré.
  • 0

Aldamir
 
Příspěvky: 14
Registrován: 31.05.2016 16:16
Reputation: 0

Re: Povrch skla

Příspěvekod Saph » 15.11.2016 03:01

Já jsem zkoušel více tyčinkových lepidel a delší dobu skončil potom u Koresu, ale nedrželo to dostatečně.
Potom jsem tisknul na žluty kapton z ebay/aliexpresu a vytisky držely velice dobře, někdy až moc. Největší nevýhodou ale bylo otravné lepení kaptonu a jeho časté potrhání.
Teď tisknu na trojuhelnikove tyčinkové lepidlo Tesa easy stick (Zahradník o něm točil video na youtube) a to je opravdu dobré. Díky tvaru se výborně rovnoměrně nanáší. Jen je potřeba s ním nešetřit, nanáším minimálně 3, 4 vrstvy za studena a doporučuji v jednom směru. Po pár tiscích nebo třeba další den pak jen přidám novou lehkou vrstvu a tisknu pořád dál dokud neám na podložce moc velké hrudky lepidla samozrejme. Topím na 80-90 stupňů, tisknu ABS a HIPS a i hodně velké věci. Po schladnutí výtisk vždy sám odskočí.
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Povrch skla

Příspěvekod medapeta » 15.11.2016 13:52

Velice nedoporučuji variantu Kores Dráček, na tom drží snad jen ten papír pro který je to určené. Patlá se to jak plastelína, tenká vrstva s tím nejde natřít a sklo jsem pak drhnul deset minut. Takže za mě, klasika Kores 40 g balení: http://www.kores-praha.cz/produkty/lepi ... i-tycinka/
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Povrch skla

Příspěvekod v3li » 15.11.2016 21:01

Já musím doporučit buď herkules natřený houbičkou za studena přímo na sklo PLA na tom drží parádně náklady oproti koresu nula. Navíc když tisknete rychle za sebou nemusíte ani herkules umývat. V pohodě se dá tisknout 1-2 dny na jedno natření.

A novinku 1mm PEI desku cena teda zoufalá (370,-)
PLA drží při 60°C fajn
ABS při 110°C až moc
Podložka je ,ale fakt bytelná a tak zvládne narozdíl od kaptonu nějakou tu špachtli. Zatím sem podložku na sklo nenalepil a mám jí jen sepnutou svorkami, i tak v pohodě. Jestli ji zničím tak do toho půjdu určitě znovu, zatím fakt nejlepší a bez věčného umývání od herkulesu.
  • 0

v3li
 
Příspěvky: 87
Images: 2
Registrován: 21.01.2015 13:41
Reputation: 0

Re: Povrch skla

Příspěvekod medapeta » 15.11.2016 22:59

PEI se kazí při tisku PET, chce to netopit nad 80 a nechat dochladnout, jinak to praská.
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Povrch skla

Příspěvekod Matysek » 21.11.2016 23:30

Já jsem zkusil různé podklady od kaptonu po papírovou samolepku u PLA, bral jsem i různé značky lepících tyčinek dětem abych je zkusil, ale asi našel jsem absolutního vítěze (prozatím)....koupil jsem v Hornbachu tyčinkový tuhý Herkules (větší tyčku 40g, ale měli i menší myslím 15g) a po předchozích zkušenostech můžu říct, že pro mě je toto zatím vítěz.

Uvažoval jsem již v pomalu zoufalé situaci, že objednám od p. Zahradníka lepidlo Tesa Easy Stick a k tomu i podložku BuildTak, abych sám zkusil zda jsou vychvalovány do nebes oprávněně, ale ten tuhý Herkules mě fakt velice kladně překvapil.
Tisknu již třetí den na jednu a tu samou vrstvu a na stejné místo (přitom mám potřenu skoro celou plochu) a podklad je stále jako nový. Teda zatím zkouším s ABS-T, ale můžu řícr, že jsem neměl zatím s tímto jediný zmetek ani se mě neodlepil roh od podkladu.... Mám 3mm zrcadlo, lepidla jsem dal jen 2 vrstvy do kříže a opticky po zaschnutí to vypadá jako jednolitá vrstva, jako bych to nastříkal sprejem....na hmat je to zdrsnělé a zrcadlo vypadá jakoby zamlžené, ale ABS na tom drží perfektně. A navíc to nesmrdí jako většina ostatních tyčinek co mě zamořily místnost.
Posichroval jsem se tím, že jsem do Sliceru přidal 5 pomocných vláken kolem modelu aby to lépe drželo na podkladu. Po tisku a poklesu teploty asi kolem 50°C a méně již výtisk lze lehce odloupnout od podkladu a pokud teplota sleze na pokojovku, odloupne se sám......
Teplotu zrcadla jsem po předchozím laborování zvedl ze 100°C a udržuji ji na 110°C jak pro první, tak pro další vrstvy....mám plast od poláků (DevilDesign) a ti doporučují 90-100°C, ale při této teplotě to na podložce nedrží, 1.75mm (mikrometrem jsem naměřil dokonce jen 1.718 mm !!! a tuto hodnotu nastavil do Sliceru). Dle návodu na http://www.soliwiki.com/PID_tuning jsem zkalibroval PID regulaci (hodnoty vycházely hodně odlišné od původních hodnot v Eeprom, ale pomohlo to). Hlavu mám na 245°C pro první vrstvu a pro další snížím na 235°C a je to ok.

Po předchozím laborování, kdy se mě lepidlo mazalo po skle a dělalo vysoké vrstvy, nerovnoměrný povrch apod., bylo nepříjemně cítit, atd......jsem konečně alespoň pro mě našel vhodného kandidáta pro solidní tisk......asi to bude i lepší než rozmazávat tekutého Herkulesa po skle kreditkou.......
A to jsem se původně v tom obchodě sháněl zda tam neprodávají náhodou ten Easy Stick.....no, nemají jej.....ale toto se mě zdá že by mohlo být na podobné kvalitativní úrovni jako Tesa. Cena byla za tu tyčku 40g kolem myslím 42 Kč či tak nějak.....vzal jsem si jich více.....
Jsem zvědavý až někdy najedu zase na PLA, jak to bude držet.....uvidím.
Jinak, koupil jsem si i infražárovku 75W pro chovatele s vyšší účinností a použil starou lampu s klipsem co se mě válela doma, připnul jsem ji zezadu na horní rám a nahřívám tím podložku před tiskem, jak se spustí tisk, lampu vypnu.....celkem dost to urychlí náběh teploty podložky na několik minutek......
  • 0

Matysek
 
Příspěvky: 8
Registrován: 20.10.2016 23:56
Reputation: 0

Re: Povrch skla

Příspěvekod Saph » 22.11.2016 01:32

Ten tyčinkový herkules vyzkousim az na nej nekde narazim a porovnam s Tesa tycinkou. Napíšu pak které je lepší :)
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Povrch skla

Příspěvekod Matysek » 22.11.2016 20:46

Jasně, díky. To zhodnocení by mě fakt dost zajímalo..... :-)
  • 0

Matysek
 
Příspěvky: 8
Registrován: 20.10.2016 23:56
Reputation: 0

PředchozíDalší

Zpět na REBEL II

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků