Rebel tiskne křivé kružnice

Re: Rebel tiskne křivé kružnice

Příspěvekod tomast » 29.05.2018 12:47

Co šikmé čáry v různých úhlech a směrech (tam-zpět)? Ty jsou rovné, nebo se vlní?
Pokud se jede stejná šikmá čára tam a pak o vrstvu výš opačným směrem, sedí na sobě?
  • 0

tomast
 
Příspěvky: 432
Images: 1
Registrován: 20.11.2017 21:44
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: Rebel tiskne křivé kružnice

Příspěvekod gazy11 » 29.05.2018 15:36

viz.predesle obrazky. cary jsou jako kdyz streli, vlnky to nedela, to mi delalo driv, kdyz m smajdal remen na zubatici, ktera mela nabalenej nejakej bordel roztec mezi linkami vyplne ale neni rovnomerna, linky se paruji a pak je vetsi mezera, pravidelne
  • 0

Martin
gazy11
 
Příspěvky: 67
Registrován: 22.05.2017 06:39
Bydliště: Teplice
Reputation: 0

Re: Rebel tiskne křivé kružnice

Příspěvekod tomast » 29.05.2018 19:12

Pokud by byly všechny rovné čáry OK, musí být OK i kružnice - není to nic než pár rovných čar poskládaných za sebou dokola. :-)
Ta větší mezera v infilu mi není nějak jasná - co je to za infil?
Já mám vzdálenost všech čar infilu od sebe pravidelnou, že jsou dvě čáry u sebe a pak mezera, to vidím poprvé (malinko se tomu podobá infill "line", ale ten to má jako klikatou čáru, ne samé rovnoběžky).
  • 0

tomast
 
Příspěvky: 432
Images: 1
Registrován: 20.11.2017 21:44
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: Rebel tiskne křivé kružnice

Příspěvekod gazy11 » 30.05.2018 07:25

tomast píše:Pokud by byly všechny rovné čáry OK, musí být OK i kružnice - není to nic než pár rovných čar poskládaných za sebou dokola. :-)
Ta větší mezera v infilu mi není nějak jasná - co je to za infil?
Já mám vzdálenost všech čar infilu od sebe pravidelnou, že jsou dvě čáry u sebe a pak mezera, to vidím poprvé (malinko se tomu podobá infill "line", ale ten to má jako klikatou čáru, ne samé rovnoběžky).


Rectilinear. normálně by měla být mezera všude stejná. Zkontroluju znovu všechno od začátku, hlavně kolmost os, rovnoběžnost vodících tyčí, rozměry a tvrar základního rámu, usazení zetkových profilů., jestli je to věechno kolmé a rovnoběžné - to bude nějaká ptákovina.
  • 0

Martin
gazy11
 
Příspěvky: 67
Registrován: 22.05.2017 06:39
Bydliště: Teplice
Reputation: 0

Re: Rebel tiskne křivé kružnice

Příspěvekod peca » 30.05.2018 08:05

Mně to připadá jako vůle. Buď řemen (připojení na vozík?), nebo řemenice... Tím jak se mění směr otáčení, tak se ta vůle projeví. Při otáčení motoru jedním směrem je to ok, vůle se neprojeví...
  • 0

peca
 
Příspěvky: 261
Registrován: 01.09.2015 17:30
Bydliště: Jičín
Reputation: 0

Re: Rebel tiskne křivé kružnice

Příspěvekod Baisop » 30.05.2018 10:51

Kontrola tohoto problému je celkem jednoduchá. Stačí zapnout tiskárnu, aktivovat drivery (krátký posun), aby motory začali držet polohu a zkusit zahýbat s danou osou (u tebe osa Y) a při tom koukat na řemenici, uchycení řemenu na stolku (kostka pod stolkem) a uchycení kladky. Měl by jenom trochu pružit řemen, ostatní části by se neměli ani pohnout a pootočit. Také bych zkusil sundat řemen z motoru a kladky a zahýbat se stolkem samostatně, jestli náhodou nemá příliš velký odpor při uvedení stolku do pohybu z klidného stavu (vysoké klidové tření).
Tím, že budeš extrémě předepínat řemen, není řešení. Řemen by neměl být napnutý natolik, aby ti to deformovalo plastové díly a musel si kvůli tomu používat ocelový úhelník. Tohle poukazuje na to, že máš příliš velké klidové tření na lineárním vedení.
  • 0

Baisop
 
Příspěvky: 213
Registrován: 26.01.2015 13:18
Bydliště: Plzeň
Reputation: 1
Jen tak dál :)

Re: Rebel tiskne křivé kružnice

Příspěvekod tomast » 30.05.2018 11:53

gazy11 píše:Rectilinear. normálně by měla být mezera všude stejná. Zkontroluju znovu všechno od začátku, hlavně kolmost os, rovnoběžnost vodících tyčí, rozměry a tvrar základního rámu, usazení zetkových profilů., jestli je to věechno kolmé a rovnoběžné - to bude nějaká ptákovina.

Tak na tyohle bych se zaměřil jako první, na těch rovných linkách ten problém identifikuješ snadněji než na kružnici.
Ty šikmé linky infilu to viditelně nekreslí správně, ale zdá se to být příliš pravidelné na nějakou náhodnou vůli nebo poškození řemenu. Pokud tohle tedy není SW problém sliceru :D
Zkusil bych různá % vyplnění infilu a různá natočení - zda to dělá jen šikmý, zda šikmý oběma směry, nebo i vodorovný a svislý - ono z toho nějaké upřesnění vyleze.
  • 0

tomast
 
Příspěvky: 432
Images: 1
Registrován: 20.11.2017 21:44
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: Rebel tiskne křivé kružnice

Příspěvekod gazy11 » 30.05.2018 12:17

tomast píše:
gazy11 píše:Rectilinear. normálně by měla být mezera všude stejná. Zkontroluju znovu všechno od začátku, hlavně kolmost os, rovnoběžnost vodících tyčí, rozměry a tvrar základního rámu, usazení zetkových profilů., jestli je to věechno kolmé a rovnoběžné - to bude nějaká ptákovina.

Tak na tyohle bych se zaměřil jako první, na těch rovných linkách ten problém identifikuješ snadněji než na kružnici.
Ty šikmé linky infilu to viditelně nekreslí správně, ale zdá se to být příliš pravidelné na nějakou náhodnou vůli nebo poškození řemenu. Pokud tohle tedy není SW problém sliceru :D
Zkusil bych různá % vyplnění infilu a různá natočení - zda to dělá jen šikmý, zda šikmý oběma směry, nebo i vodorovný a svislý - ono z toho nějaké upřesnění vyleze.


OK, díky. Je fakt, že jedu výplň vždy jen 45° , zkusím souběžně s Y pak s X, třeba z toho vypadne úplně jiná závada než na co se zaměřuji. díky, dám snad dneska ještě vědět,M.
  • 0

Martin
gazy11
 
Příspěvky: 67
Registrován: 22.05.2017 06:39
Bydliště: Teplice
Reputation: 0

Re: Rebel tiskne křivé kružnice

Příspěvekod gazy11 » 30.05.2018 18:33

VYŘEŠENO!

jak bylo výše navrženo: zaznamenal jsem drobný zádrhel stolku Y, nic moc extra, ale prostě se to trošku zpomalovalo při ručním pohybu bez řemenu...našel jsem nerovnoběžnost tyčí v ose Y pro stolek (jedna tyč,kterou jsem měřil jestli je kolmá na x byla ok, počítal jsem,že jsou rovnoběžné, no na příště už vím, že důvěřuj, ale prověřuj). V zadní části byly od sebe + 1.2mm, měl jsem tím pádem i šejdrem vozíky na jedné z tyčí (vůle na šroubky).

Sumasumárum:
srovnal jsem pořádně tyče osy Y, teď jezdí úplně jak po másle a už to konečně dělá co má! :mrgreen:
Kružnice už vypadají ok, linky výplní jsou stejně daleko od sebe a a zlepšila se i přilnavost výplň/perimet.

Všem zúčastněným moc děkuji za pomoc a trpělivost!!

Ještě doplním, že se celkový pohyb stolku podstatně ztišil a nemám teď tak našponovaný řemen.
  • 0

Přílohy
done.jpg
Martin
gazy11
 
Příspěvky: 67
Registrován: 22.05.2017 06:39
Bydliště: Teplice
Reputation: 0

Re: Rebel tiskne křivé kružnice

Příspěvekod borecekio » 28.01.2019 14:37

zeptám se tady abych nezakládal nové téma koukám že máš řemenici GT2,5 16z nikde jsem nenašel roydíl v GT2 16z věděl by někdo? popřípadě co se přenastavuje ve FW
  • 0

borecekio
 
Příspěvky: 28
Registrován: 11.01.2019 12:12
Reputation: 0

Re: Rebel tiskne křivé kružnice

Příspěvekod tom666 » 28.01.2019 15:23

@borecekio
Dlzka drahy remena na otacku motora je zavisla od typu remena (T2.5, alebo GT2) a velkosti remenicky urcenej k remenu, ktore sa odlisuju vzdialenostou zubov (2.5mm, alebo 2mm) a poctom zubov (16, alebo 20).

Priklad pre pouzitie T2.5 remena a 16z remenicky:
* Dlzka remena na jednu otacku motora je 2.5mm x 16z = 40mm.
* Jedna otacka motora = 200 krokov (360/1,8).
* Celkovy pocet mikrokrokov na jednu otacku motora je zavisly od pouziteho drivera. Pre A4988 (1/16) to vychadza 200 x 16 = 3200 mikrokrokov.
* Z poctu mikrokrokov na otacku je mozne urcit pocet mikrokrokov na posun remena o 1mm. V tomto pripade to vychadza 3200 / 40 = 80. Tato vysledna hodnota je urcena k zapisu do FW.
  • 0

tom666
 
Příspěvky: 561
Images: 0
Registrován: 14.09.2016 17:00
Bydliště: Nitra (SK)
Reputation: 14
Jen tak dál :)

Re: Rebel tiskne křivé kružnice

Příspěvekod borecekio » 30.01.2019 20:06

moc děkuji za objasnění dnes jsem nasel tadz na forum program kterz umi vše přepočítávat jen hledám návod na yměnu SW něco ve stylu tady se mění závitopvka tady remen atd. :D
  • 0

borecekio
 
Příspěvky: 28
Registrován: 11.01.2019 12:12
Reputation: 0

Re: Rebel tiskne křivé kružnice

Příspěvekod tom666 » 31.01.2019 06:44

@borecekio
Typ pouzitej zavitovky, remena, remenicky a driveru ovplyvnuju defaultny parameter krok/mm pre jednotlive osi tlaciarne. Toto nastavenie sa nachadza v konfiguracnom subore.
Priklad nastavenia pre Marlin v poradi X, Y, Z, E:
Kód: Vybrat vše
#define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT   { 80, 80, 4000, 500 }
  • 0

tom666
 
Příspěvky: 561
Images: 0
Registrován: 14.09.2016 17:00
Bydliště: Nitra (SK)
Reputation: 14
Jen tak dál :)

Re: Rebel tiskne křivé kružnice

Příspěvekod borecekio » 04.02.2019 12:17

tom666 píše:@borecekio
Typ pouzitej zavitovky, remena, remenicky a driveru ovplyvnuju defaultny parameter krok/mm pre jednotlive osi tlaciarne. Toto nastavenie sa nachadza v konfiguracnom subore.
Priklad nastavenia pre Marlin v poradi X, Y, Z, E:
Kód: Vybrat vše
#define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT   { 80, 80, 4000, 500 }



jo to je přesně to co jsem hledal děkuji.... jen se zeptám změna driveru z 16krokového na 32krok?
  • 0

borecekio
 
Příspěvky: 28
Registrován: 11.01.2019 12:12
Reputation: 0

Re: Rebel tiskne křivé kružnice

Příspěvekod tom666 » 04.02.2019 17:14

borecekio píše:... jen se zeptám změna driveru z 16krokového na 32krok?

V hore uvedenom priklade je to miesto, kde sa urcuje celkovy pocet mikrokrokov na otacku motora.
  • 0

tom666
 
Příspěvky: 561
Images: 0
Registrován: 14.09.2016 17:00
Bydliště: Nitra (SK)
Reputation: 14
Jen tak dál :)

Předchozí

Zpět na REBEL II

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 7 návštevníků

cron