Konstrukce Rebelixe X2 s pevným heatbed?

Konstrukce Rebelixe X2 s pevným heatbed?

Příspěvekod menace » 28.11.2016 21:23

Pěkný večer,

chtěl jsem se zeptat na následující konstrukční řešení. Výhody a nevýhody, vaše postřehy a rady. Chtěl bych tisknout asi 50 cm vysoké díly. Byla mi doporučena konstrukce Delta. Přemýšlel jsem nad tímto řešením:
Konstrukce jako Rebel II nebo Rebelix X2, ale s touto úpravou. Heatbed o rozměrech 30x30 cm bez posunu, napevno přidělaný. Pohyboval by se vlastně rám držící extruder. Tento rám by se pohyboval po 4 vodících tyčích umístěných v rozích.
Otázky, které mě napadly (nejsem konstruktér):
1. Přesnost tisku ve výšce (vibrace, odchylky atd.)
2. Byl by pohyb rámu ovlivněn na tak velké výšce krutem (šprajcnutí se protějších rohů rámu).
3. Připojení motorků na ovládací desku (jde, nejde)?

Pokusil jsem se to vymodelovat pro představu na obrázku.

Díky za připomínky a komentáře.

3d_tiskarna.jpg
  • 0

menace
 
Příspěvky: 5
Registrován: 21.03.2016 10:16
Reputation: 0

Re: Konstrukce Rebelixe X2 s pevným heatbed?

Příspěvekod Saph » 29.11.2016 00:19

Takové konstrukční řešení jsem ještě neviděl a z obrázku ho ani úplně nechápu. Jak bys chtěl s tím rámem hýbat? To by byly 4 řemenech s motorem v každém rohu? A jak by se rampa X měla hýbat v ose Z? Kde by byly dané motory?
Zatím mi to přijde jako nesmírně komplikované a drahé řešení.
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Konstrukce Rebelixe X2 s pevným heatbed?

Příspěvekod JCHP » 29.11.2016 08:32

Kupodivu takové řešení jsem viděl - dokonce to měl být vysoce profesionální stroj.
Docela mne to tehdy překvapilo, protože na ose X je pak docela velká hmotnost (mj. i motory osy Z), avšak ono profesionální řešení vypadalo významně robustněji než tento náčrt.

Takže - ano dá se to udělat, ale musí se to udělat dobře = správně spočítat velikost profilů s ohledem na statické i dynamické deformace a navrhnout rozumné řešení náhonu všech os, X zvláště.

Pokud s návrhem mechaniky nemáš zkušenosti, tak si tímto přístupem koleduješ o dlouhý příběh s otevřeným (rozuměj nedokončeným) koncem.

Jinak:
ad 1. Přesnost tisku závisí na kvalitě celé konstrukce a vyřešení náhonu především osy X - u nedostatečně dimenzované konstrukce se bude zhoršovat s výškou, ale může mít také své lokální minimum někde v polovině (proto jsou potřeba ty zkušenosti).
ad 2. Mohl by a nemusel v závislosti na způsobu náhonu osy X a kvalitě provedení konstrukce
ad 3. Špatně položená otázka - závisí na řešení pohonů všech os. Pokud na jeden ovladač připojíš více motorů (nebo více ovladačů na jedno řízení) paralelně, tak bude stačit i obyčejné Arduino s RAMPsem.
  • 0

Upravený Kossel Clear s výměnnými hlavami (J-head a celokov s vodním chlazením)
JCHP
 
Příspěvky: 249
Images: 4
Registrován: 03.09.2014 12:06
Bydliště: NMnMet
Reputation: 0

Re: Konstrukce Rebelixe X2 s pevným heatbed?

Příspěvekod zemciko » 29.11.2016 11:40

Podle mne to nepřináši nic navíc oproti stolu pohybujícím se jen v ose z...
To už mi přijde zajímavější mít robotické rameno.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0


Zpět na REBEL II

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků

cron