Stránka 1 z 1

Konstrukce duální 3D tiskové hlavy

PříspěvekNapsal: 08.06.2016 08:00
od Prasavec
Ahoj,

sestavil jsem funkční duální 3D tiskovou hlavu s bowdenovým mechanismem. Letmo jsem to popsal a zanesl do DP. Bohužel jsem neměl ve finále už moc času na provedení testů a zanesení všeho, jenž by si to zasloužilo. V případě dotazů jsem k dispozici.

Také tímto děkuji členům tohoto fóra za rozuzlení nejedné záhady. DP je k náhledu na následujícím odkazu.

https://www.vutbr.cz/studium/zaverecne-prace?action=detail&zp_id=89236&fid=&rok=&typ=&jazyk=&text=prouza&hl_klic_slova=0&hl_abstrakt=0&hl_nazev=0&hl_autor=1&str=1

Re: Konstrukce duální 3D tiskové hlavy

PříspěvekNapsal: 08.06.2016 08:39
od oscar
hezke, skoda ze od seste kapitoly kde uz neni ta klasicka "omacka" napr. s popisem parametru pasove pily (WTF?) je tak brzo konec.

B2 mas tedy v provozu?

Re: Konstrukce duální 3D tiskové hlavy

PříspěvekNapsal: 08.06.2016 09:21
od Otomar
Omáčky je opravdu dost, bohužel limit na stránky diplomky je na FSI docela neúprosný a opsat pár řádků z netu je lehčí než něco seriozně testovat. Škoda.
Prasavec> budeš dál hlavu používat, nebo to skončilo tím, že si diplomku odevzdal?

Re: Konstrukce duální 3D tiskové hlavy

PříspěvekNapsal: 08.06.2016 16:31
od Prasavec
Jo s tou B2 jsem vytiskl marvina a další výtisky, jenž jsou uvedeny v práci. Jinak jsem se do dalších tisků nepouštěl, měl jsem nedotažený tiskový parametry a nechtěla se mi lepit druhá vrstva. Obrys jel bezproblémově. Taky chyba, že jsem použil ABS filamenty, jenž měli vekou smrštivost a něco vytisknout tryskou 0,8 žádná legrace. Je to šitý horkou jehlou a utnutý v tom důležitým momentu to je z nedostatku času, což je škoda. Hlavně na to testování jsem se chtěl více zaměřit, ale všechno mi trvalo mnohem déle, než jsem očekával. Až budu mít čas se k tomu vrátit, tak udělám nějaký video, prozatím osvěžuji znalosti na státnice.

Re: Konstrukce duální 3D tiskové hlavy

PříspěvekNapsal: 08.06.2016 16:42
od Prasavec
Otomar píše:Omáčky je opravdu dost, bohužel limit na stránky diplomky je na FSI docela neúprosný a opsat pár řádků z netu je lehčí než něco seriozně testovat. Škoda.
Prasavec> budeš dál hlavu používat, nebo to skončilo tím, že si diplomku odevzdal?

Nevím kam tím dotazem přesně míříš, nicméně jestli myslíš, zda-li hodím za hlavu 3D tisk, tak mam v plánu provést pár úprav Rebela. Konkrétně zvětšení pojezdu přehozením motoru za rám, odladit vertikální posuv, krytovat zařízení a dodělat ofuk. Chci s ním tisknout, jak pro moje účely, tak se to pokusím zapojit i do firmy, jako podpůrný prvek při návrhu mechanismů.

Re: Konstrukce duální 3D tiskové hlavy

PříspěvekNapsal: 08.06.2016 22:26
od Otomar
Myslel sem, jestli tu navrzenou a vyrobenou tiskovou hlavu budes pouzivat dal. Jestli ano, tak fajn.
Hodne stesti pri statnicich - i kdyz na FSI je to brnkacka. Kazdopadne britovej diagram se projistotu nauc :-D

Re: Konstrukce duální 3D tiskové hlavy

PříspěvekNapsal: 09.06.2016 12:45
od Prasavec
Díky za přání, břiťák si určitě zopakuju, stejně jako diagramy železo - uhlík, zákon pana Hooka atd.. :) Tuto hlavu budu používat, otázkou je jak. Tryska 0,8 je pro moje účely dost velká, vyzkouším to ještě na průměru trysky 0,4 mm a jestli to bude taky fungovat, tak není co řešit. :) Jestli to nepůjde, tak udělám modifikaci Rebela, aby byly snadno vyměnitelný hlavy a budu je měnit podle vhodnosti průměru trysky. Moje duální hlava má přinejmenším výhody, že můžu mít napojeny 2 filamenty a nemusím s tím tak často čachrovat při změně matroše a mám větší rozsah tisku. 2 - barevný tisk ještě musím vychytat. Zkusím použít ABS s velkou smrštivostí na infil a podpory, třeba to půjde a nebude použit jako šňůra na prádlo. Zkusím volit nelineární a řídké vzory. U této hlavy není bowden taky zase tak špatnej, jak by se dalo čekat. Jediné co bych shledal jako neduhu toho kratičkého bowdenu, je mírné zpoždění při začátku tisku, což bezproblémově vyřeší skirt. Jedná se jenom o to, že je třeba víc zatlačit, aby došlo k tavení materiálu, což zpočátku trvá cca 3-4 mm vstupní struny, než začne tisknout, poté už vše jede ok. Zkusím to odladit např delší melt zónou. Až budu hlavu čistit, zkusím tam ještě osadit heatbrake bez teflonu viz diplomka a varianta B3. Stávající B2 a trysku jsem neutáhl správně a maličko mi protéká natavený materiál závitem trysky. Namotám teflonovou pásku. Jednou u předchozí hlavy jsem to tak udělal a parádně se to osvědčilo, netřeba tak brát dotažení hlavy "na krev", spoj šel lehce odmontovat a při tisku do 235°C mi to ani pásku znatelně nezčernalo. (nenatiskl jsem se s tím zase tak moc - cca 10 hodin) Pokud někdo namítnete, že to tepelně izoluje, tak tato páska nemá šanci nikterak výrazně ovlivnit přechod. Zkoušel jsem to, když jsem si bláhově myslel, jak upnout vyhřívaný blok hustě omotanými nerezovými šrouby přes teflonový blok 1,5 cm tlustý k ABS pojezdu. :)